دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
10:36 - 1395/12/16

پشت صحنه برنامه «جیوگی»

برنامه‌ای که با عنصر هشتادم جدول مندلیف مطابقت دارد

گروه تولید «جیوگی» همگی در سن و سالی مشخص هستند و شاید یکی از دلایل صمیمیت این برنامه هم همین باشد؛ صمیمیتی که حتی به مهمانان هم سرایت می‌کند.

به گزارش ندای اصفهان، شکل گیری سریع، منعطف بودن، در عین حال پویایی و جنب و جوشی که در عنصر 800 اُم  جدول مندلیف وجود دارد، باعث می‌شود در عین اینکه فلزی مایع و خطرناک است، کاربردهای متفاوتی داشته باشد. معنی لغوی عنصر «جیوه» که فلزی واسطه است، زنده و زنده بودن را تداعی می‌کند که عنصری به شدت کمیاب است. حتی اگر جیوه را برش دهید باز هم به سرعت شکلی دیگر به خود می‌گیرد، این دقیقا همان مفهومی است که طراح و سازنده برنامه «جیوگی» در ذهن خود داشته و بر اساس آن نام این برنامه را انتخاب کرده است. پویایی و جنب و جوش جوانی که از قاب شیشه‌ای تلویزیون در مقابل دوربین این برنامه تلویزیونی دیده می‌شود، دقیقا همانی است که حین اجرا و ضبط برنامه در استودیوی صورتی رنگ این برنامه دیده می‌شود. «جیوگی» عنوان این برنامه است که 5 شب در هفته با اجرای میلاد دخان‌چی از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

** اشتیاق جوان‌ها برای حضور در «جیوگی»

در شیب سرازیری یکی از کوچه‌های فرعی منطقه سعادت آباد، ساختمانی بزرگ و تقریبا نوساز برای هیسپان تی وی شبکه برون مرزی قرار دارد. قبل از رسیدن به پله‌های ورودی دو خانم با اشتیاقی فراوان برای حضور در برنامه «جیوگی» از یکدیگر سوال می‌پرسند که از درست آمدن آدرس مطمئن شوند و مشخص می‌شود که یکی از  آنها عوامل پشت صحنه برنامه است، او به خانم دیگری که قرار است به عنوان مهمان مقابل دوربین قرار بگیرد، می‌گوید من از عوامل برنامه هستم!

%image_alt%

** همگی گریم شدید؟

جامعه آماری می‌گوید که رنج سنی مخاطبان و عوامل این برنامه از سن همین دو نفر قابل تشخیص است. با رسیدن به طبقه چهارم این ساختمان بزرگ، به صحت این موضوع می‌رسیم. حدود 30 جوان که همگی رنج سنی‌شان بین 20 تا 30 سال است، در کنار یکدیگر مشغول صحبت هستند. یکی از آنها به دیگری می‌گوید تو گریم شدی؟! و وقتی با جواب منفی فرد مقابل مواجه می‌شود، همانجا در راهرو مشغول فوم زدن به صورت او می‌شود. طبقه پایین اتاق گریم است و برخی مهمانها که به موقع رسیده‌اند در این اتاق گریم شده‌اند. روابط عمومی برنامه خطاب به خانم‌های حاضر در لابی می‌پرسد، همگی گریم شدید؟ شکل پذیرایی از مهمان‌ها هم در این برنامه مثل سایر موارد خودمانی است. سماور آب جوش، چای کیسه‌ای، نسکافه، خرما و شکلات توسط گروه «جیوگی» برای مهمان‌های برنامه تدارک دیده شده است.

** فضایی خودمانی و راحت در پشت صحنه

گروه تولید «جیوگی» همگی در سن و سالی مشخص هستند و شاید یکی از دلایل صمیمیت این برنامه هم همین باشد. حتی این راحتی به جایی رسیده که مهمان‌ها هم وقتی پا به این مکان می‌گذارند، احساس راحتی می‌کنند. تعدادی از این افراد در فاصله کوتاهی که تا ضبط باقی مانده است، به گرفتن عکس سلفی با لوگوی «جیوگی» مشغول می‌شوند.

%image_alt%

** حضار پشیمان نمی‌شوند

«جیوگی» فقط دو شب در هفته ضبط می‌شود. امشب قرار است بخش‌های جیوگی باز، میدان و ناب مقابل دوربین این برنامه برود. تعدادی از افرادی که به اینجا آمده‌اند تا جلوی دوربین «جیوگی» قرار بگیرند، ازمدت‌ها پیش در صف انتظار بوده‌اند و مشخص است که خود را آماده کرده‌اند. برخی‌ها که قرار است در آیتم ناب به صورت تک نفره روی سن صحبت کنند مشغول تمرین هستند. تعدادی از این افراد نیز با اینکه اشتیاق فراوانی برای حضور مقابل دوربین دارند، اما به محض قرار گرفتن مقابل دوربین، سکوت می‌کنند و حرفی نمی‌زنند، اما هیچکدام پشیمان نمی‌شوند که چرا ثبت نام کرده‌اند!

%image_alt%

** لطفا قوز نکنید!

از 20 نفر شرکت کننده اغلبشان مرد هستند و شاید در این بین 7 خانم دیده شوند که در بین آنها حضور روحانی جوان به چشم می‌آید. مسئول صحنه قبل از اینکه برنامه شروع شود، خطاب به حضار می‌گوید لطفا قوز نکنید! موبایل‌ها آفلاین و با بغل دستی‌تان هم صحبت نکنید! سه دوربین از زوایای مختلف اتفاقات این استودیو را ضبط می‌کند، دو مونیتور در سمت چپ قرار دارد. بک گراند پشت صفحه توسط ویدئو پروژکشن روی دیوار خودنمایی می‌کند، زیر لوگوی جیوگی نام این بخش از برنامه با عنوان «میدان» نوشته شده است.

%image_alt%

** دخان‌چی: خط قرمز خاصی نداریم

دخان‌چی وارد استودیو می‌شود و بعد از اینکه همه مهمان‌ها روی صندلی مکعب شکل و توسی رنگ خود می‌نشینند، شروع به صحبت کردن با آنها می‌کند. موضوع این قسمت از برنامه «تهران زدگی» است. دخان‌چی مدام این جمله را تکرار می‌کند که چیز خاصی در ذهنم نیست و برنامه که شروع شد روند صحبت‌ها پیش می‌رود. وی با اشاره به اینکه ما خط قرمز خاصی نداریم، می‌گوید: خط قرمز زیادی نداریم، هر آنچه هم هست بیشتر مربوط به محتوا است نه چینش. وی ادامه می‌دهد: در گذشته مدام حضار را تشویق به بحث کردن می‌کردم و بر این باور بودم که این موضوع می‌تواند جذابیت خاصی برای مخاطب تلویزیونی داشته باشد که بعدها متوجه اشتباه خود شدم.

** محورهای بحث مشخص می‌شود

طراح برنامه «جیوگی» ادامه می‌دهد: به اختیار خودتان است که بحث به کدام سمت پیش رود، من تنها برخی اوقات در بین صحبت‌هایتان وارد می‌شوم و در ادامه فقط شنونده حرف‌هایتان خواهم بود. در این میان یکی از حضار به چشمش آشنا می‌آید و از او می‌پرسد شما قبلا در جیوگی شرکت کرده بودید؟ دخان‌چی محورهای مورد بحث را به سه قسمت تقسیم می‌کند: چه عواملی دست به دست هم داده‌اند که تهران زدگی بوجود آید؟ پیامدهایش چیست؟ چطور می‌توان این روند را تغییر داد؟ وی ادامه می‌دهد: حدود یکساعت و سی دقیقه ضبط می‌کنیم و در این مدت زمان که به سه بخش 20 دقیقه‌ای تقسیم می‌شود می‌توانید صحبت کنید. در همین حین تلفن همراه او زنگ می‌خورد و با عذرخواهی از حضار و بیان اینکه کسی که پشت خط است یکی از عوامل برنامه بوده که آدرس دقیق اینجا را می‌خواهد.

%image_alt%

** از لفظ قومیت استفاده نکنید

یکی از حضار می‌گوید: بهتر است وارد قومیت‌ها و لهجه‌ها نشویم که با تائید دخان‌چی مواجه می‌شود. قبل از شروع ضبط دخان‌چی باز هم به حضار تاکید می‌کند که از لفظ قومیت استفاده نکنید.

** تعجب مجری از صحبت‌های خوب حضار

زمانی که دخان‌چی با حضار صحبت می‌کند، مسئول نور پروژکتورها را چک می‌کند که مشکلی از جهت فنی نداشته باشند. محل قرارگیری دوربین نیز توسط مسئول مربوطه درست می‌شود. با اعلام کارگردان ضبط آغاز می‌شود. مردم شروع به صحبت می‌کنند و بعد از چند دقیقه دخان‌چی به آنها می‌گوید: چقدر همه شما فنی حرف می‌زنید. در چند دقیقه ابتدایی، طراح برنامه صحبت‌های حضار را قطع می‌کند و با تذکری برای بهتر شدن جمله‌هایشان آنها را راهنمایی کرده و به آنها می‌گوید تا جمله‌هایشان را از کجا ادامه دهند.

** اون جملت و دوباره بگو!

شنیدن جمله «اون جملت و دوباره بگو» آنهم در حالیکه استودیو ساکت است، همه را به سمت صاحب صدا جذب می‌کند. مسئول اتاق رژی از بلندگویی که در اختیار دارد این جمله را بیان کرده است. نور صورتی که از پروژکتورها ساتع می‌شود، آرامش روانی خوبی را به حضار و سایر افرادی که در این استودیو حضور دارند،‌ منتقل می‌کند.

%image_alt%

** در گزینش افراد سختگیری نمی‌شود

بخش مهمی که ممکن است برای همه علاقه‌مندان به این برنامه جای سوال ایجاد کند، نحوه حضور در «جیوگی» است. علاقه‌مندان می‌توانند از طریق شبکه‌های مجازی تلگرام و اینستاگرام در این برنامه ثبت نام کنند. در مرحله بعدی درست است در گزینش این افراد سختگیری زیادی نمی‌شود، اما عوامل از حضور قطعی آنها اطمینان حاصل می‌کنند و بعد روی حضور آنها برنامه‌ریزی می‌کنند.

** حضور در «خندوانه» به واسطه «جیوگی»!

یکی از حاشیه‌‌هایی که اغلب اوقات مسئولین هماهنگی «جیوگی» با آن دست به گریبان هستند، این است که مردم دوست دارند از طریق این برنامه در برنامه‌هایی مثل «خندوانه» و «دورهمی» حضور پیدا کنند و این موضوع برای عوامل «جیوگی» کمی تعجب‌آور است. در کنار این، تعدادی از افراد که رویای مجری شدن در سر دارند می‌خواهند از طریق این برنامه به خواسته و آرزوی دیرینه خود برسند و برخی نیز دوست دارند تا با عوامل «جیوگی» همکار شوند. همچنین تعدادی از افرادی که در این برنامه حاضر می‌شوند در اغلب ساعات روز حتی نیمه شب با مسئولین هماهنگی «جیوگی» تماس گرفته و جویای ساعت پخش برنامه‌ای که خود در آن حضور داشتند، می‌شوند.

%image_alt%

** اصرار پیرمرد 77 ساله برای حضور در «جیوگی»

روابط عمومی «جیوگی» می‌گوید: یکبار مردی 77 ساله به اینجا آمد و اصرار داشت تا در بخش بحث و گفت‌وگو شرکت کند. ما نگران او بودیم و مدام با دلیل و منطق سعی کردیم او را پشیمان کنیم، چراکه به هر حال صندلی‌های ما پشتی ندارد و در طول یکساعت افراد را خسته می‌کند و از همین موضوع استفاده کردیم و او را مجاب کردیم که منصرف شود. یکبار دیگر هم خانمی به فرزند خود به دروغ گفته بود می‌خواهم ببرمت «خندوانه» و به محض اینکه بچه وارد اینجا شد، مدام گریه می‌کرد و دوست داشت به داخل استودیو بیاید. ما هم برای اینکه خاطره بدی از این برنامه نداشته باشد، صندلی برایش گذاشتیم و به استودیو راهش دادیم. بعضی افراد به اشتباه وسایل و لباس‌هایی که برای حضور مقابل دوربین به آنها می‌دهیم را با خودشان می‌برند و تعدادی هم گوشی‌های تلفن همراهشان را قبل از ضبط به ما می‌سپارند و یادشان می‌رود از ما تحویل بگیرند.

** دو شب ضبط، چهار شب پخش

«جیوگی» سبک برنامه جدیدی را ارائه می‌دهد که هر هفته با موضوع‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … پنج شب از آنتن شبکه دو را به خود اختصاص داده است. هر قسمت از این برنامه حدود سی دقیقه است. شنبه شب که اولین شب پخش «جیوگی» است،‌ در بخش «معرفی هفته» به معرفی مهمانی که الگو هست پرداخته می‌شود. شب دوم در «میدان» و «ناب» حضار با یکدیگر صحبت می‌کنند و مجری آنها را هدایت می‌کند. شب سوم در «سبک» با توجه به موضوع آن هفته 3 تا 7 نفر از داستان و تجربیاتشان صحبت می‌کنند. در شب چهارم «گپ» گفت‌وگویی چالشی انتقادی مجری با متخصص حوزه مربوطه انجام می‌شود. در آخرین شب از این برنامه نیز برنامه به صورت زنده روی آنتن می‌رود و با حضور یک مهمان، برنامه کل هفته جمع بندی می‌شود. همچنین آیتم «ترجمان» را بچه‌ های ترجمان هدایت می‌کنند و درباره مسائل علوم انسانی غرب صحبت می‌کنند. همچنین در آیتم «ناب» به تجربه زیسته یا مبحثی که افراد در مورد آن موضوع صحبت می‌کنند، پرداخته خواهد شد.

%image_alt%

** جا به جایی دکور در بخش «ناب» و «جیوگی گپ»

بعد از ضبط بخش «میدان» با هدایت مسئول صحنه، حضار به بیرون از استودیو راهنمایی می‌شوند. در همین فاصله زمانی که برای استراحت آنها در نظر گرفته شده است، عوامل پشت دوربین مشغول جا به جایی دکور می‌شوند و سن که مجری روی آن قرار می‌گیرد را با زاویه‌ 180 درجه‌ای می‌چرخانند، اما صندلی‌ها تکان نمی‌خورد. لوگوی میدان هم به ناب تغییر می‌کند. اتاق رژی این استودیو خیلی بزرگ است و در گوشه‌ای از آن اتاقی کوچک برای پذیرایی از مهمان‌های متخصص قرار دارد. امروز ناصر فکوهی استاد دانشگاه و سکندر حسینی شاعر افغانی زبان مهمانان این اتاق هستند و بعد از پذیرایی در بخش‌های مربوط به خودشان مقابل دوربین قرار می‌گیرند، دخان‌چی با ناصر فکوهی در بخش «جیوگی گپ» گفت‌وگو می‌کند و سکندر حسینی و ساجده ابراهیمی نیز در بخش «ناب» برای حضار داستان‌هایی تعریف می‌کنند.

%image_alt%

سایر عوامل این برنامه عبارتند از: تهیه‌کننده: احسان کاوه، مجری و سردبیر: میلاد دخانچی، مدیر پروژه: سیدمجتبی حسینی، گروه تولید هنری: سعید ابراهیمی، وحید فراهانی، کارگردان تلویزیونی: محبوب مهدوی، مدیر برنامه‌ریزی: زینب محبوبی، روابط‌عمومی: فاطمه سادات ابوترابی، امور داخلی: زکیه سادات موسوی، عکاس: لیلی اکبری، دستیار سردبیر: امیررضا مافی، محققان: مریم اوجاری، شایان محمدی، فائزه جمشیدی، فتانه ارجمند، یاسمین افشار، زینب افراخته، هماهنگی مهمانان: فاطمه جویکار، دستیاران تولید: احمد ابراهیمی، سجاد محقق.

برنامه «جیوگی» از شنبه تا چهارشنبه ساعت 21 از شبکه دو سیما بروی آنتن می‌رود.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

16 − هشت = توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715