یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
13:47 - 1395/10/01

الگویی موفق/

همه چیز درباره حجت الاسلام عبدالحسین کریما و مسجد شیشه +تصاویر

کافی نت، آشپزخانه، باشگاه ورزشی و مهد کودک برای مسجد به گونه ای طراحی شده که قسمت های یاد شده زیرمجموعه آن محسوب می شوند و افراد برای استفاده از خدمات این قسمت ها به نوعی باید با مسجد ارتباط داشته باشند

ندای اصفهان- محمد فاتحی

ابتدا توجه شما را به سخنان ارزشمندی پیرامون نقش مسجد در تاریخ و مبارزات کشورمان ایران جلب می کنم و پس از آن الگویی موفق را در این زمینه خواهیم شناخت.

یک. «یکى از علل پیروزى این انقلاب مبارک در ایران اسلامى – و یا لااقل سهولت این پیروزى – این بود که مردم به مساجد اقبال پیدا کردند؛ جوانان مساجد را پر کردند و علماى اعلام، مساجد را به عنوان مرکزى براى تعلیم، تربیت، روشنگرى افکار و اذهان، مورد استفاده قرار دادند و مسجد، مرکزى براى حرکت، آگاهى، نهضت و افشاى اسرار زمامداران فاسد و خودفروخته رژیم طاغوت شد. در دوره مشروطیت هم همین‌طور بوده است؛ در دوره ملى شدن صنعت نفت هم تا حدودى همین‌طور بود؛ در زمان انقلاب هم که این مسأله، به حدّاعلى‌ رسید.

ملت ایران باید مساجد را مغتنم بشمارد و پایگاه معرفت و روشن بینى و روشنگرى و استقامت ملى به حساب آورند. اگر کسى خیال کند که در مسجد، فقط چند رکعت نماز مى‌خوانند و بیرون مى‌آیند و این چه تأثیرى دارد، خطاست. این‌طور نیست. اوّلاً اگر همان چند رکعت نماز هم با چشم بصیرت نگاه شود، خودِ نماز که به زبان مُشَرِّع مقدّس نماز و اذان، خیرالعمل و فلاح است، مایه برکات زیادى مى‌شود. نماز یک ملت را به قیامِ للَّه وادار مى‌کند. نماز انسانها را از فساد دور و به خلوص و فداکارى نزدیک مى‌کند.

علاوه بر آن، مسجد فقط براى نماز نیست؛ در مسجد انواع عبادات هست. از جمله آن عبادات، تفکّر است که «تفکّر ساعة خیر مِن عبادة سنة»، یا در بعضى از روایات است که «من عبادة اربعین سنة»، یا «سبعین سنة» – البته فکر کردن درست – افراد مسجد برو، این فکر را به وسیله شنیدن سخنان عالم دین و فقیه به دست مى‌آورند.» (مقام معظم رهبری، بیانات در دیدار مردم قم- ١٣٧٥/١٠/١٩)

دو. در وصف مسجد لرزاده که به همت مرحوم شیخ علی اکبر برهان در دهه 20 شمسی در تهران تاسیس شده است گفته شده: «در مسجد، سه نوبت، نماز جماعت برپا بود. از هر صنف برای نماز می‌آمدند. ایشان به همه سپرده بود که هر کاری دارید به یکدیگر مراجعه کنید؛ حتی برای ازدواج نیز تأکید داشتند که آنها از بین خود عروس و داماد پیدا کنند.

اگر کتاب تازه‌ای چاپ می‌شد، به مؤلف آن می‌گفت که کتابهایت را به مسجد بیاور تا سفارش کنیم مردم بخرند. به عنوان مثال فیض الاسلام، کتاب نهج البلاغه اش را که در شش جلد بود به آنجا آورد و جلدی پنج تومان فروخت. مسجد لرزاده تقریباً شهر کوچکی بود که افراد مختلف از هر صنفی در آن حضور می‌یافتند». (خاطرات حجه الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسین انصاریان، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چاپ اول، تابستان۱۳۸۲، صفحه ۳۹–۴۰)

سه. مسجد شیشه در خیابان شیخ ‌هادی منطقه 11 تهران واقع شده است. دلیل نام‌گذاری مسجد به نام شیشه وقف زمین مسجد به همت مرحوم رضا شیشه است. بنای قدیمی مسجد در سال 1334 به مساحت 800 متر مربع ساخته شد. سبک معماری آن به سبک معماری حسین لرزاده در دهه 1330 است و گنبد و گلدسته ندارد.

ویژگی‌ منحصر به فرد این مسجد 6 محراب آن است که با هنرمندی مرحوم حسین لرزاده ساخته شده است. این محراب ها امکان تهجد و عبادت بیشتر برای افرادی که به مسجد می آیند را فراهم می کند.

اما آنچه که سبب پویایی این مسجد و جذب حداکثری افراد در آن شده است حضور حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین کریما در محراب این مسجد است. رفتار متواضعانه با همه اقشار و اصناف موجب شده است تا انبوهی از مردم در سه نوبت نماز در این مسجد حاضر شوند. کافی نت، آشپزخانه، باشگاه ورزشی و مهد کودک به مسجد به گونه ای طراحی شده است که قسمت های یاد شده زیرمجموعه مسجد محسوب می شوند و افراد برای استفاده از خدمات این قسمت ها به نوعی باید با مسجد ارتباط داشته باشند.

برنامه های ورزشی و تفریحی مانند صعود به تپه نورالشهدا در ارتفاعات کلک‌چال تهران با همراهی امام جماعت مسجد از دیگر اقدامات در مسجد شیشه است که می تواند الگوی خوبی برای دیگران نیز باشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. م گفت:

    جالب بود
    مسجد اینطوری جای نزدیک سراغ داشتین ، خبر کنین

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715