یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
22:02 - 1395/02/18

به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی؛

معرفی نرم‌افزار «‌ثقة الاسلام‌ کلینی» + نحوه خرید

در این نرم‌افزار متن کامل ۶۷ عنوان کتاب در ۱۹۱ جلد گنجانده شده که شامل الکافی (۱۵ جلدی و ۸ جلدی)، شرح‌ها، ترجمه‌ها، تعلیقه‌ها و حاشیه‌های کتاب کافی است

ندای اصفهان مهدی ساغری زاده/

ابوجعفر محمد بن یعقوب بن اسحاق کلینی رازی معروف به «‌کلینی رازی‌» (متوفا: ۳۲۸ق)، از محدثان بزرگ شیعه، مؤلف کتاب «کافی» است که معتبرترین مجموعه روایی شیعه و از کتب اربعه به حساب می‌آید. او با برخی محدثان که بدون واسطه از امام عسکری (ع) یا امام هادی (ع) حدیث شنیده‌اند، ملاقات کرده است. گفته‌اند که کلینی در نقل حدیث دقت بسیاری داشته است.

بسیاری از شرح‌حال‌نویسان مسلّم دانسته‌اند که او در روستای کُلَین از توابع ری متولد شده است. درباره زمان ولادت وی برخی قراین تاریخی نشان می‌دهد که او کمی پیش یا پس از ولادت امام زمان (عج) یعنی در حدود سال ۲۵۵ قمری ولادت یافته و در عصر غیبت صغری می‌زیسته است.

وی اولین دانشمند اسلامی است که عنوان «‌ثقة الاسلام‌» را به خود اختصاص داده است. به واسطه تقوا، علم و فضیلت او، مردم در رفع مشکلات دینی و اخذ فتاوا به وی مراجعه می‌کردند.

کلینی در ری که مرکز برخورد آرا و اندیشه‌های فرق اسماعیلی، حنفیه، شافعی و امامیه بود، در کنار گذراندن تحصیلات و علوم خود و آشنایی با اندیشه‌های دیگر مذاهب، تصمیم گرفت که به نوشتن احادیث بپردازد. او در محضر ابوالحسن محمد بن اسدی کوفی‌ که ساکن ری بود حدیث آموخت. سپس برای تکمیل علم حدیث راهی قم شد. او با محدثانی که از زبان امام عسکری (ع) یا امام هادی (ع) بدون واسطه حدیث شنیده بودند ملاقات کرد و از محضر استادان بزرگی بهره برد.

نرم افزار کلینی

کلینی پس از پایان تألیف کافی، در سال ۳۲۷ (هـ ق) و دو سال پیش از وفات عازم بغداد شد که آن زمان یکی از مراکز بزرگ علمی بود.

مقام شخصیتی و علمی

آنچه در بیان جایگاه شخصیتی و علمی کلینی در کتب تراجم و تاریخ آمده است همگان از موافق و مخالف، از فضل و عظمت منزلت وی یاد کرده‌اند.

شیخ طوسی در کتاب رجالی خویش می‌نویسد: کلینی دانشمندی جلیل القدر و عالم به روایت بوده است.

نجاشی دانشمند رجالی شیعه می‌گوید: او در زمان خودش، شیخ و پیشوای شیعه در «‌ری» و موثق‌ترین آن‌ها در حدیث و ضبط آن بود. کتاب بزرگش به نام «‌کافی» را در مدت ۲۰ سال تصنیف کرده است.

سید بن طاووس، وثاقت و امانت او را در نقل حدیث مورد اتفاق همگان می‌داند.

ابن عساکر هم در کتاب خویش از وی با بزرگی یاد می‌کند.

ابن اثیر از علمای بزرگ و مورّخان اهل سنت، در کتاب «جامع الاصول» خود وقتی از کلینی یاد می‌کند، می‌گوید: کلینی رازی پیشوای مذهب اهل بیت و دانشمندی بزرگ و فاضلی نامدار بوده است. سپس ابن اثیر روایتی را از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل می‌کند که حضرت فرمودند: در سر هر سده‌ای شخصیتی بسیار ممتاز ظهور می‌کند که به دین خدمات بزرگی می‌کند و شخصیت بسیار والامقامی می‌شود. سپس ابن اثیر می‌شمارد و می‌گوید: در رأس سده اول محمد بن علی الباقر علیه السلام بوده (که منظور امام باقر علیه السلام است). در رأس سده دوم امام رضا علیه السلام را بر می‌شمرد و در رأس سده سوم محمد بن یعقوب کلینی را نام می‌برد.

این حرف نشان می‌دهد کلینی شخصیتی ممتاز بوده که تا این حد مورد توجه شخصیت‌های اهل سنت واقع شده است.

آثار و تألیفات

– کتاب الکافی (مهم ترین اثر)

محمد بن یعقوب کلینی افزون بر «‌کافی» دارای آثار دیگری نیز بوده که جایگاه علمی او را در غیر از علم حدیث آشکار می‌سازد. برخی از این کتب عبارتند از:

–   الرد علی القرامطه؛ که در رد عقاید التقاطی قرمطیان نگاشته شد.

–  رسائل الائمه (ع)

–   تعبیر الرؤیا

–   کتاب الرجال

–  ما قیل فی الائمه (ع) من الشعر

–   الزی و التجمل

–   الدواجن و الرواجن

–  الوسائل

–   فضل القرآن

اساتید کلینی

مشایخ و اساتید کلینی را تا ۵۰ تن ذکر کرده‌اند که علاوه بر مقام تحدیث، نقش استادی و تعلیم و تربیت وی را نیز بر عهده داشته‌اند. بیشترین تأثیرگذاری را علی بن ابراهیم قمی صاحب تفسیر قمی بر وی داشته است که در بیش از ۷۰۶۸ سند حدیث کافی آمده است. دیگر اساتید مشهور وی عبارتند از:

–   احمد بن ادریس قمی

–  احمد بن عبدالله بن احمد بن محمد بن خالد برقی

–   علی‌ بن حسین بن موسی بن بابویه، پدر شیخ صدوق

–  صفار قمی صاحب کتاب «‌بصائر الدرجات»

شیخ کلینی در شعبان سال ۳۲۸ هـ ق مصادف با مبدأ غیبت کبری امام زمان (عج) در بغداد در سن هفتاد سالگی از دنیا رفت. بدن او در باب کوفه به خاک سپرده شد.

شیخ کلینی

علاقه‌مندان به پژوهش در آثار شیخ کلینی به ویژه کتاب شریف کافی می‌توانند به آسانی از نرم‌افزار «‌ثقة الاسلام‌ کلینی» بهره ببرند.

در این نرم‌افزار که به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید گردیده متن کامل 67 عنوان کتاب در 191 جلد گنجانده شده که شامل الکافی (15 جلدی و 8 جلدی)، شرح‌ها، ترجمه‌ها، تعلیقه‌ها و حاشیه‌های کتاب کافی است.

سایر آثار شیخ به همراه مجموعه آثار انتشار یافته در همایش بزرگداشت شخصیت ثقة الاسلام کلینی (قدس سره) از محتویات دیگر نرم‌افزار است.

نرم‌افزار «مجموعه آثار شیخ کلینی» را می‌توانید از اینجا تهیه کنید:
کانال تلگرام:

https://telegram.me/cdhoo_com

بخش‌ها و امکانات دیگر:

  • تصویر کامل 27 نسخه از مهم‌ترین نسخه‌های خطی کتاب الکافی
  • جستجو در بیش از 102 هزار باب و عنوان از طریق فهرست گزینشی
  • ایجاد ارتباط بین کتاب کافی و شرح‌ها، ترجمه‌ها و تعلیقه‌های آن
  • ارتباط بین آیات قرآن کریم و متن کتب برنامه
  • متن کامل 10 دوره لغت نامه با قابلیت جستجو

* متن زندگی‌نامه شیخ کلینی (ره) برگرفته از پایگاه ویکی شیعه است.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715