چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
23:41 - 1394/10/15

از شایعه تا واقعیت

آخرین اخبار درگوشی‌ انتخاباتی استان اصفهان

در بسته انتخاباتی استان اصفهان از سر خط خبرهای سیاسی هفته تا شنیده‌ها و شایعات انتخاباتی اصفهان را در کوتاه‌ترین زمان مرور خواهید کرد.

به گزارش ندای اصفهان، انتخابات در اصفهان نیز همچون سایر شهرهای کشور وارد فاز جدیدی از خود شده و گرمای رقابت آن از همین امروز قابل درک است. گرمایی که گاهی از تنش‌ها و واکنش‌های قانونی و برخی نیز از رویدادهای غیرقانونی در این حوزه ساطع می‌شود.

پس از پایان ثبت‌نام نامزدهای انتخابت مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری و نیز پایان مرحله اول بررسی صلاحیت داوطلبین، امروز با برگزاری آزمون علمی داوطلبان مجلس خبرگان فرآیند انتخابات شکل و شمایل جدی‌تری به خود گرفت.

البته مراحل انتخابات به لحاظ اجرایی از مدت‌ها پیش آغاز شده بود و شاید بتوان انتخاب هیئت‌های اجرایی انتخابات را اولین مرحله پرسروصدا در انتخابات نامید که این دو انتخابات نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

اما در این بین اخباری از منابع مختلف مطرح می‌شود که نه مرجعی آن را تائید کرده و نه وجود آن را رد می‌کنند. این دسته از اخبار که به شنیده‌های انتخاباتی معروف هستند گاها رنگ واقعیت به خود گرفته و مرز شایعه، گمانه‌زنی و شنیده را در کسری از ثانیه طی کرده و تبدیل به واقعیت می‌شوند.

در هفته گذشته نیز اخبار زیادی از گوشه کنار حوزه‌های انتخابیه به گوش رسید که شاید بررسی و مرور برخی از این اخبار خالی از لطف نباشد و البته مردم و کارشناسان را برای تحلیل اوضاع یاری دهد.

** سر خط مهم‌ترین اخبار در گوشی هفته گذشته در اصفهان

 * طی هفته گذشته یکی از اعضای هیئت اجرایی انتخابات اصفهان تغییر کرد، در این زمینه شنیده شده که فشارهای زیادی از طرف برخی از جریانات و مجموعه‌ها وارد شده بود تا ضمن تغییر این فرد، شخص دیگری با گرایش سیاسی متفاوت جایگزین وی شود که در نهایت این اتفاق رخ داده است.

*  یکی از احزاب اصلاح‌طلب استان اصفهان که در شورای راهبردی اصلاح‌طلبان استان نیز عضو است، در حال تهیه یک لیست انتخاباتی به موازات لیست احتمالی شورای راهبردی است تا در صورت نیاز از لیست خودشان بهره‌برداری کنند.

 * فرآیند ارسال نتایج استعلام‌های چهارگانه داوطلبین، امسال به صورت نامتعارفی طولانی و پیچیده شده بود که این روند بر خلاف سال‌های گذشته بوده است. شنیده شده که طراحی این فرآیند به صورت هدفمند بوده تا پاسخ استعلام‌ها، بسیار کم و در پایان وقت قانونی به دست هیئت‌های اجرایی برسد تا این هیئت‌ها نیز مستندات لازم برای رد صلاحیت افراد فاقد صلاحیت را نداشته باشند و این افراد را تائید کنند. گفته می‌شود هدف از این کار این است که تعداد افراد رد صلاحیت شده توسط شورای نگهبان افزایش یابد تا از این طریق برخی جریانات بتوانند به این شورا هجمه کنند.

* طی هفته گذشته برخی از کاندیداهای اصولگرا صحبت‌هایی درباره انصراف دادن به نفع بقیه کاندیداهای جریان اصولگرایی مطرح کرده‌اند و احتمالاً طی روزهای آینده برخی از کاندیداهای اصولگرا انصراف خواهند داد.

 * روزهای گذشته جریان اصلاح‌طلب استان اصفهان تلاش بسیاری برای یارگیری از نیروهای ارزشی از جریان غیرهمسو با خود که دارای سوابق انقلابی نیز هستند انجام داده تا از این طریق بر اعتبار جریان و لیست انتخاباتی خود بیفزاید.

 *شنیده شده که مسیر وحدت اصولگرایان استان اصفهان تا چند روز آینده منجر به جمع‌بندی این جریان بر یک لیست واحد انتخاباتی خواهد شد و این لیست در حال نهایی شدن است.

 *کاندیدای معرفی‌ شده از سوی یکی از احزاب عضو شورای راهبردی اصلاح‌طلبان استان اصفهان با مخالفت بقیه اعضای این شورا روبه‌رو شده است. شنیده شده که به همین دلیل احتمال کناره‌گیری این حزب از شورای راهبردی اصلاح‌طلبان وجود دارد.

* طی روزهای گذشته برخی از جریانات سیاسی خاص به برخی از کاندیداهای منسوب به جریان اصولگرا نزدیک شده و ضمن وعده پیروزی در انتخابات و دلگرم ساختن آن‌ها، قول تقبل هزینه‌های انتخاباتی این افراد را مطرح کرده‌اند و در مقابل از این افراد خواسته‌اند که به نفع دیگر کاندیداهای اصولگرا انصراف ندهند. گفته می‌شود هدف از این کار تلاش برای شکستن آراء جریان اصولگرا است.

منبع: فارس

 

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

بیست − سه = توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715