پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
09:01 - 1401/08/18

روضه رضوان/

روایتی از برگزاری روضه ای با قدمت صد ساله در حسینیه رضوان

روضه که برپا می‌شود، مجتمع فرهنگی رضوان مملو از جمعیت می‌شود؛ مردها و زن هایی که از هر گوشه شهر خودشان را به خیابان عسگریه برای شرکت در این مراسم می رسانند تا چراغ آن را همچنان روشن نگه دارند...

ندای اصفهان- گزارش: محمدحسین محسنی
در و دیوارش سال هاست که صدای روضه ها و مداحی ها را به گوش سپرده و دل به عزای امام حسین (ع) داده است؛ روضه رضوان سال هاست که پابرجاست و از میانه محرم تا صفر میزبانی عزاداران سرور شهیدان را به عهده دارد. حالا کمتر اصفهانی هست که نام و آوازه این روضه به گوشش نخورده یا چند ساعتی را در آن به سوگواری ننشسته باشد. روضه که برپا می‌شود، مجتمع فرهنگی رضوان مملو از جمعیت می‌شود؛ مردها و زن هایی که از هر گوشه شهر خودشان را به خیابان عسگریه برای شرکت در این مراسم می رسانند تا چراغ آن را همچنان روشن نگه دارند.

قدمت این روضه اما به سالیان دور برمی گردد

در همین باره، حاج محمد رضوانیان، بانی برپایی روضه رضوان می‌گوید: روضه رضوان بیش از صد سال است که برگزار می‌شود. چندین سال در حبیب آباد برخوار که پدرم در دوران کودکی در آنجا زندگی می‌کرد. پس از آن هم مدتی روضه در خیابان لاله برگزار می‌شد. از سال ۱۳۶۹ تا به الآن در مجتمع فرهنگی رضوان این روضه برپاست و حدود چهل شب برگزار می‌شود. پدرم حاج حسین، نیت کرده بود هرسال، چهل شب روضه برپا کند. به سفارش حضرت امام خمینی (ره) که فرمودند این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است، این چهل شب را در محرم و صفر برگزار می کردیم؛ اما حدود پنج سال است که برای جلوگیری از طولانی شدن و شلوغی های ناشی از رفت و آمد مردم و آزار همسایه ها و البته توجه به اهمیت دهه ولایت و امامت، این چهل شب را به دو بازه زمانی بیست شبه تقسیم کردیم. دوره اول، شامل برگزاری مراسمات در مناسبات ماه ذی الحجه مانند دعای عرفه و اعیاد قربان و غدیر و مباهله می‌شود و دوره دوم هم به اجرای برنامه در محرم و صفر اختصاص می یابد.

یک قرن عاشقی

او می‌گوید: حاج حسین رضوانیان سال گذشته در ایام برگزاری روضه در بیمارستان بستری بود. روزی به اسرار خودش ترخیص شد و خود را به روضه رساند.
همان شب حین برپایی مراسم بعد از یک قرن عاشقی در آغوش معشوقش آرام گرفت. او در نزدیک صد سال زندگی با برکت خود، از حدود پنج سالگی شبانه روزش را فکر برپا کردن علم روضه ها بود.

تجلی نظم در برگزاری روضه
رضوانیان می افزایش: به پیروی از وصیت حضرت امیرالمونین (علیه السلام ) که فرمودند: «اوصیکم بتقوی الله و نظم امرکم» برای برنامه ریزی و مدیریت اجرای جلسه اهمیت خاصی قائل هستیم و شاید همین مسئله، روضه رضوان را متفاوت جلوه داده است؛طوری که هر ساله از دیگر شهرها و شهرستان ها هم در این روضه حضور پیدا می‌کنند. آن ها می گویند از روند اجرایی این مراسم برای برگزاری مراسمات در مناطق خودشان الگوبرداری می کنند.

معیارهای دعوت‌ وعاظ و ذاکرین
در طول این سال ها سخنرانان و مداحان برجسته و نام آشنای مختلفی در روضه رضوان به ذکر مناقب و مصائب امام حسین (ع) پرداخته اند.
با این حال رضوانیان در پاسخ به این پرسش که معیار دعوت وعاض و ذاکرین چیست اظهار کرد: «مولفه ها برای دعوت وعاظ و ذاکرین، اعتقاد و پایبندی آن ها به انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی، امام و رهبری و پیروی از شهداست؛ چرا که اکنون برپایی و شرکت در این محافل را مدیون انقلاب اسلامی و خون شهدا هستیم. مسئله مهم عصر حاضر، بیداری امت ها و ملت هاست.
از منبری های مدعو، پرداختن به این مباحث، در کنار بیان مدح و مصیبت های اهل بیت (علیهم السلام) را خواستاریم. بعد از مراسم از طریق فضای مجازی درباره اجرای برنامه نظرسنجی می گیریم که با استفاده از آن میزان تاثیرگذاری و بازخورد مجریان جلسه را متوجه می شویم و براساس آن برای ادامه همکاری با آنان تصمیم می گیریم.
لازم به ذکر است بگویم بودند سخنرانان مطرح کشوری که وقتی به هر دلیلی در مجلس ما حضور پیدا کردند، خودشان برای سخنرانی در اینجا مشتاق بوده و رغبت نشان داده اند.

محسن حججی، سوژه ناب و منحصر به فرد این صد سال 
شهید محسن حججی که طبق فرمایش رهبر انقلاب حجت خدا در مقابل چشم همگان است نه تنها برای ایرانیان بلکه برای جهانیان چهره ای بیگانه نیست. چهره خاص و متفاوت عرصه دفاع از حرم، سوژه ناب و متفاوت روضه رضوان صدساله است؛ چرا که این شهید نام آشنا سابقه پوشیدن لباس خادمی زیر این پرچم را دارد. رضوانیان از شروع ارتباط او با رضوان می‌گوید: «شهید محسن حججی از طریق یکی از دوستان و همکاران پاسدارش، آقا رسول، که از قبل خادم روضه رضوان بود به ما معرفی شد. در ابتدا با توجه به ظاهر جمع و جورش، او‌ را برای انجام وظایف محوله مراسم مناسب ندیدیم؛ اما آقا رسول ضمانت کرد و در ادامه هم علاقه‌مندی و توانمندی او را به چشم دیدیم. آن سال ها شب های روضه در شب های سرد سال برگزار می‌شد، با این حال شاهد بودیم شهید حججی هر طور هست هر شب از محل سکونت خود در حومه شهر نجف آباد خودش را برای خدمت به روضه می رساند. حتی گاهی در آن سرما با موتور می آمد. تصویر او با کودک شیرخواره اش زیر همین خیمه با لباس خادمی روضه رضوان را که در ورودی جلسه هم نصب شده، همه دیده اند.
بعد از شهادتش همسرش نقل می‌کند که من هم بعضی از اوقات با محسن می آمدم و مانند او علاقه مند به خدمت بودم. معمولا شب ها بعد از پایان مراسم در قسمت خواهران سفره پاک می کردم».
آقای طاهرزاده که از خادمان با سابقه روضه رضوان است هم در این باره نقل می‌کند که شهید در بخش توزیع پذیرایی چای و شام کمک می‌کرد و هیچ گاه دوست نداشت دیده شود.
ای کاش می دانستیم چه اتیه ای پیش رو دارد تا بیشتر از حضور و معاشرت با او استفاده میکردیم .نقل است وقتی کاری رابه او واگذار می‌کردند یا مثلا به او میگفتند فلان وسیله را بیاور با کمال میل و اخلاص میگفت :با سر می آورم .

حاج مصطفی زاهدی هم از خدام زحمتکش و قدیمی این محفل است
این خادم محاسن سفید از بهترین خاطره حضورش در مراسم های روضه رضوان می‌گوید :«حدود بیست سال پیش بود .آن زمان حضور پرچم گنبد های معصومین از عتبات در روضه ها اینقدر ها مرسوم نبود .در یکی از شب هایی که روضه در حال برگزاری بود ،توفیق حاصل شد و برادرم پرچمی را که روی گنبد حرم حضرت ابوالفضل علیه السلام در اهتزاز بوده ،از طریق اشنایانش گرفته بود و با خودش آورد .چگونه آوردنش ماجرا داشت .پرچم را بالای محفل نصب کردیم طوری که همه ببینند .برای همه تازگی داشت آن شب رویایی شد!»

دانلود این مطلب در روزنامه اصفهان زیبا: اینجا

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715