پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
13:02 - 1401/08/16

درس انسانی زیستن و انسانی مردن؛

به یاد استاد شهید دانشگاه اصفهان مصطفی نیک نژادی

استاد بعد از آزادی، تصمیم به ادامه تحصیل می گیرند و به عنوان گردشگر راهی آمریکا می شوند. آنجا در رشته تکنولوژی آموزشی مشغول به تحصیل می شوند و جزء اولین افرادی بودند که اقدام به راه اندازی انجمن اسلامی دانشگاه کالیفرنیا در ایالت سن خوزه می کنند

ندای اصفهان- مژگان جزینی

الیس الصبح بقریب؟

استاد نیک نژادی متولد ۱۳۲۵/۱/۳۰ در اصفهان، فردی فعال، باهوش و پر‌ از احساسات ظریف‌ بودند که هنگام گفت وگو با دوستان خود می گفتند «من نمی توانم این ظلم ها و این اخلاقیات اشتباه را‌ تحمل کنم و ‌در‌ آخر‌ این احساسات من را خواهند کشت.
ایشان، تحصیل‌کرده در رشته ی زبان انگلیسی‌ در دانشگاه‌ اصفهان بودند.
بعد از‌ گرفتن مدرک کارشناسی‌ به مدت دو سال به سربازی می روند و بعد از آن با‌ این دیدگاه‌ که باید در محروم ترین منطقه‌ کشور خدمت کنند وارد آموزش و پرورش‌ شده و در کنار‌ شغل‌ معلمی شان به فعالیت های سیاسی می پردازند، اما گزارششان توسط یکی از همکاران به ساواک داده می شود و دستگیر و به زندان برده می شوند و همچنین حکم اعدامشان هم صادر می شود. خانواده تلاش‌های‌ بسیاری‌ برای آزادی استاد می کنند، تا اینکه بالاخره در کمال ناباوری به شرط عدم فعالیت های سیاسی آزاد می‌شوند و به خانه بر می گردند. روزی که به خانه برمی گردند، به قدری شکنجه شده بودند که شناختن چهره شان سخت شده بود.
استاد بعد از آزادی، تصمیم به ادامه تحصیل می گیرند و به عنوان گردشگر راهی آمریکا می شوند. آنجا در رشته تکنولوژی آموزشی مشغول به تحصیل می شوند و جزء اولین افرادی بودند که اقدام به راه اندازی انجمن اسلامی دانشگاه کالیفرنیا در ایالت سن خوزه می کنند.
در آمریکا موقعیت های شغلی خوبی پیدا می کنند اما ایشان به محض گرفتن مدرک کارشناسی ارشد به خاطر تعلقات و علاقه ای که به وطن داشتند به ایران بر می گردند و به عنوان استاد دانشگاه اصفهان در دانشکده علوم تربیتی مشغول به کار می شوند، ایشان معتقد بودند که درهای دانشگاه باید به روی مردم باز شود نه اینکه محلی باشد برای جولانگاه عده ای شرق زده و غرب زده.‌ همچنین با‌ نظام آموزشی آن زمان مخالفت می کردند و می گفتند این نظام باید توسط نیروهای معتقد به اسلام و ولایت فقیه دگرگون شود تا بتواند با‌ احکام نجات بخش‌اسلام تطبیق پیدا کند. استاد با‌ انقلاب فرهنگی به‌این حرکت عظیم پیوستند و می گفتند زحمت حفظ‌ انقلاب‌ از‌خود انقلاب‌ بیش‌تر‌ است.


استاد نیک نژادی‌ بعد از‌ مدتی فعالیت، ازدواج می کنند و صاحب‌ فرزندی‌ به‌نام احسان می‌شوند، که در وصیت نامه خود‌ از‌ ایشان می خواهند، اسلام را‌ خوب بشناسد و برایشان دعا می کند که‌ خداوند او را‌ از دردمندانی قرار دهد که خوب بفهمد و خوب احساس‌ کند‌ و خوب برای‌ نجات‌دادن بشریت از این ورطه ی خطرناک بکوشد. همچنین به‌ پسرشان می گویند: من خود‌ به حول و قوه الهی این راه‌ را‌ انتخاب‌ کرده‌ام که‌ اگر‌ نمی کردم، هیچ و پوچ چون آن هایی‌ می شدم که‌ تنها به خود فکر می کردند.
شهید نیک نژادی در کنار وصیت نامه، نامه ای به امام حسین(ع) دارند که در آن نوشته اند: ای‌ معنی‌ انسانیت در‌ زمین و‌ زمان، ای‌که به‌ ما درس دادی و چه درسی، درس‌ خوب زیستن و خوب مردن، مگر‌ نه‌این که تو بودی که‌ ما را با‌ حرکت کمالی‌ خود، درس انسانی زیستن و انسانی مردن آموختی.
و در آخر این استاد شجاع و پر‌احساس که نمی توانستند به عنوان یک مسلمان ظلم ظالم را به مظلوم ببینند، با‌ لشکر‌ ۱۴‌ امام حسین وارد‌ جبهه می شوند و در عملیات بیت المقدس‌، در‌ تاریخ ۱۳۶۱/۳/۲ با برخورد گلوله ای در زیر قلب خود به شهادت می رسند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715