پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
13:11 - 1401/08/14

سلسله وبینارهای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت؛

حجت الاسلام روح الله میرزاده: تربیت مصلِح در عصر غیبت در گرو یاد دادن «تفکر» از کودکی است

مصلح شخصی است که نه تنها خود از لحاظ اخلاقی اوج گرفته است بلکه می خواهد افراد دیگر جامعه را نیز با خود همراه کند. مصلح صالحی است که نسبت به اطرافش بی تفاوت نیست. گاهی پیش می آید فردی نسبت به خودش خوب است اما فقط در عالم تنهایی مشغول اصلاح خود است...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حجت الاسلام روح الله میرزاده معاون تربیت بنیاد تربیتی قرآنی سابقون و مسئول اندیشکده تعلیم و تربیت تسنیم در نشست مجازی تحت عنوان «چگونگی تربیت مهدوی برای زمینه سازی تمدن نوین اسلامی در عصر غیبت»، راهکارهای تربیت تدریجی در عصر غیبت را تشریح کرد.

این نشست در 12 مهر 1401 به عنوان سلسله وبینارهای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در کانال روبیکا حجت الاسلام حسین میرزایی نماینده مجلس شورای اسلامی برگزار شده است.

مشاهده فیلم کامل این نشست:

دانلود ویدیو: اینجا

چرا تربیت در عصر غیبت بسیار مهم است؟

حجت الاسلام میرزاده در ابتدا گفت: در عصر غیبت یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید دنبال کرد بحث تربیت است، چرا که تربیتِ نیروی مناسب می تواند زمینه ساز شکل گیری تمدن اسلامی باشد.

اهمیت وجود نیروی متناسب برای شکل گیری حکومت اسلامی در سیره معصومین

وی ادامه داد: در روایات آمده است شخصی پیش امام رضا(ع) رفت و سؤال پرسید که چرا امیرالمومنین(ع) بعد از رحلت پیامبر 25 سال خانه نشین بودند اما در ایام حکومتشان نبردهای بسیاری کردند؟ امام رضا(ع) نیز در پاسخ به او بر مبنای قاعده تاریخی فرمودند: «ایشان به پیروی از رسول خدا(ص) به دلیل اینکه انسان های مؤمن کم بودند خانه نشین شدند.»

کم بودن انسان های مؤمن باعث خانه نشینی پیامبر و امیرالمؤمنین و همه ائمه شد. کم بودن تعداد یاران با ایمان باعث می شود که امام قیام نکند و یا در حال تربیت انسان ها باشد یا در حال شکل گیری حکومت. روایتی دیگر از زمان امام صادق (ع) نقل شده است که فردی از افراد خراسان آمد و گفت برای قیام آماده ایم؛ حضرت فرمودند داخل تنور شوید، اما اطاعت نکرد؛ سپس مشاهده کرد یک نفر بی چون و چرا به درخواست امام(ع) داخل تنور رفت (که البته آسیبی ندید) و حضرت گفتند برای قیام به چنین شیعیانی نیاز است.

میرزاده تأکید کرد: شکل گیری تمدن نوین اسلامی یاران خاص می خواهد. هنگامی تمدن اسلامی شکل می گیرد و عصر غیبت پایان می یابد که یاران متناسب تربیت شده و آماده باشند.

چرا در ابتدای انقلاب اسلامی با آن همه یاران بی نظیر امام زمان(عج) ظهور نکرد؟

معاون بنیاد تربیتی سابقون اضافه کرد: یکی از اساتید در قم بحثی را مطرح کردند که چرا اول انقلاب با آن همه یاران مثل شهید چمران و بهشتی و ردانی و… حضرت ظهور نکرد؟ در پاسخ فرمودند برای شکل گیری تمدن اسلامی و ظهور حضرت ما نیازمند یاران خاص تری هستیم که حتی بیش از این مقدار بتوانند بار جامعه را به دوش بکشند.

دلایل عقلی تربیت نیروهای متناسب با تمدن نوین اسلامی

وی در ادامه بحث تشریح کرد: اگر بخواهید حکومت اسلامی شکل بدهید و یک تمدن اسلامی را ایجاد کنید باید بخش های مختلف این تمدن در عرصه های مختلف فرهنگی و اقتصادی و… بوجود بیاید. این امر بوسیله نیروهای متناسب شکل می گیرد. هرجا در انقلاب نیروی متناسب داشتیم پیش رفتیم و هرجا نیرو متناسب نداشتیم عقب ماندیم. چطور می شود یک بخش موشک با برد هزاران کیلومتر می سازد اما یک بخش از ساخت یک خودرو مناسب درمانده است؟ بنابراین یکی از وظایف اصلی در عصر غیبت تربیت نیروهای تراز تمدن اسلامی است.

چگونه یک انسان مصلح تربیت کنیم؟

مسئول اندیشکده تعلیم و تربیت تسنیم در ادامه گفت: آن چیزی که ما برای تمدن اسلامی و برای ظهور حضرت امام زمان(عج) نیاز داریم، انسان مصلح است و کسانی که کنار حضرت قرار می گیرند باید مصلح باشند. علیرغم اینکه همه جا می خواهند نیروی مصلح تربیت کنند اما مفهوم واژه «مصلح» به خوبی درک نشده است و تعریف درستی از مصلح نداریم. اگر تعریفی هم برای مصلح پیدا کردیم این تربیت مصلح باید بخش بندی بشود و به مجموعه های کوچک تقسیم شود و قدم به قدم انجام بشود و اهداف میان مدت و کوتاه مدت و بلندمدت برای این تربیت تعیین بشود.

مهم ترین مشکلات مجموعه های تربیتی استفاده از واژه های سنگین و بی فایده است

وی افزود: استفاده از واژه های سنگین و صرفا زیبا کارساز نیست؛ به عنوان مثال در سند تحول آموزش و پرورش یکسری واژه ها به کار برده شده اما این واژه ها به درستی تبیین و عملیاتی نشده است. یکی  از مهم ترین مشکلات مجموعه های تربیتی همین است.

مصلح کیست؟

میرزاده در ادامه تصریح کرد: مصلح شخصی است که نه تنها خود از لحاظ اخلاقی اوج گرفته است بلکه می خواهد افراد دیگر جامعه را نیز با خود همراه کند. مصلح صالحی است که نسبت به اطرافش بی تفاوت نیست. گاهی پیش می آید فردی نسبت به خودش خوب است اما فقط در عالم تنهایی مشغول اصلاح خود است. گاهی پیش می آید یکی مثل امام(ره) که با مصلح بودن انقلاب می کند. آدمی که احساس مؤمنانه داشته باشد تبدیل به یک آدم مصلح می شود؛ اگر آدمی بخواهد مصلح شود باید حس خوبی نسبت به خدا در درونش وجود داشته باشد.

چرا صرفا گفتن احکام بر نوجوانان تاثیری ندارد؟

وی اظهار کرد: احکامی مثل حجاب و نماز را برای نوجوانان می گوییم اما حس و عشق خوب نسبت به این احکام ایجاد نمی کنیم؛ کسی که عشق داشته باشد مثل ابتدای ازدواج هرکاری برای همسر خود می کند، اما اگر این عشق از بین رفت از انجام کوچکترین کارها عاجز است.

کسی مصلح است که مؤمن باشد

میرزاده در ادامه گفت: رفتار مصلحانه از درون انسان ریشه می گیرد. اگر کسی می خواهد مصلح باشد در ابتدا باید مؤمن باشد. مؤمن کسی است که دلش لبریز از عشق خدا شده باشد؛ کسی درونش این حس شکل می گیرد که شناخت داشته باشد (شناخت نسبت به خودش نه پدیده های اطراف). اگر بخواهیم حس خوبی نسبت به خدا شکل بگیرد باید معرفت در درون ما شکل بگیرد و نسبت سنجی کنیم.

رشد ریشه های معرفتی باعث می شود نوجوان پس از مدتی نسبت به احکام سرد نشود

معاون بنیاد تربیتی سابقون در ادامه افزود: باید در کانون های تربیتی بحث معرفتی از دل نوجوان شکل بگیرد. آرام آرام در دل نوجوان ایمان شکل بگیرد و اگر این ریشه های معرفتی شکل بگیرد به راحتی از بین نمی رود. این ریشه ها در دوران نوجوانی شکل می گیرد، در 15-16 سالگی دورانی که نوجوان پر از سوال است اتفاقا دوران خیلی خوبی برای شناخت خدا است. رشد این ریشه ها باعث می شود نوجوان پس از یک مدت نسبت به بعضی احکام سرد نشود.

به بچه ها به جای اطلاعات قدرت اندیشیدن بدهید

وی گفت: بنابراین انسان باید نسبت خودش را با خدا پیدا کند؛ اگر این نسبت درک بشود معرفت شکل می گیرد. چه زمانی این نسبت درک می شود؟ وقتی سوال ها شکل می گیرد که چکار باید بکنم و کجا باید بروم. ما یک مشکل اساسی داریم که وقتی دانش آموزان می خواهند درباره سوال های اساسی فکر کنند قدرت فکر کردن ندارند. آموزش پرورش اطلاعات داده اما قدرت فکر کردن نداده است. طبق بیانات رهبر انقلاب باید اندیشیدن را یاد بچه ها بدهیم، اگر فکر کردن را یاد دانش آموزان بدهیم آن دانش آموز تبدیل به یک مصلح می شود.

دوران طفولیت نقطه آغاز تربیت است

میرزاده در ادامه بیان داشت: کجا باید انسانها فکر کردن را تمرین کنند؟ در کودکی. ما در کودکی به جای اینکه فکر کردن یاد بدهیم اطلاعات دینی داده ایم. اگر کودک اندیشیدن را یاد بگیرد به سوالات اساسی فکر می کند و به شناخت می رسد و رابطه عاشقانه با خدا برقرار می کند و خود را در ذیل حکم خدا می بیند پس تبدیل به یک مصلح می شود. اما در این حالتی که هست بعد از دوران بلوغ احکام را بیهوده می بیند، تفکر نقطه مغفول ماست. باید به کودک از یک سال دوسالگی فکر کردن را آموخت.

داستان لیوان خالی

وی در ادامه بیان کرد: آیت الله حائری در کتاب تربیت دینی خاطره ای نقل می کند که عروس ما بچه کوچک داشت و مادرش خیلی تربیت فهم بود؛ بچه به سمت  لیوان آب رفت. یک مدل مادر داریم روی دست بچه می زند و کنجکاوی را نابود می کند. یک مدل دیگر لیوان آب را می گذارد بالا. عروس ما اینطوری بود که یک لیوان خالی کنار لیوان آب پر گذاشت و بچه لیوان پر را ریخت در لیوان خالی و بچه برایش جالب بود و بعد از مدتی هم بچه دیگر خسته شد. اما این بچه قوت فکری برایش ایجاد شد. از ابتدای نوزادی بچه باید یکسری خصلت ها درونش شکل بگیرد مثل خودباوری که اکثرا توجه نمی کنیم، در صورتی که این نقطه مهمی است و نقطه آغاز تربیت همینجاست.

معرفی فعالیت های بنیاد تربیت قرآنی سابقون

معاون بنیاد تربیتی سابقون در ادامه به تشریح فعالیت های این مرکز پرداخت و اظهار کرد: بنیاد تربیت قرآنی سابقون مشغول به تربیت نوجوانانی است که بتوانند بار حکومت حضرت مهدی را به دوش بکشند. در این بنیاد چند قسمت داریم؛ یک قسمت اندیشکده هست که طرح ریزی تربیت در این قسمت انجام می شود اما خیلی وقت ها طرح ها و برنامه ها عملیاتی نمی شود. رسالتی این بنیاد تربیتی دارد که این حلقه مفقوده را متصل کند و برنامه ها را عملیاتی کند. این بنیاد همچنین در راستای توانمندسازی مربیان و ارتباط خانواده ها با مربیان نقش فعالی دارد.

جمع بندی

وی در پایان گفت: باید مصلح تربیت کنیم اما باید این مصلح به خداوند احساس داشته باشد و این احساس از معرفت شکل می گیرد و این معرفت از تفکر شکل می گیرد. کودکی که نمی تواند فکر کند قطعا مصلح نخواهد شد. باید پله پله شروع کنیم تا یک مصلح تربیت کنیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715