پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
09:12 - 1401/07/28

مهدی اسدی معاون آموزشی جامعه المصطفی اصفهان:

جامعه المصطفی رویکرد مبتنی بر تعقل و دوری از اختلافات دارد/ محاسن کلام اهل بیت در فضای آرام قابل انتقال است

حجت الاسلام مهدی اسدی در نشست مجازی به مناسبت هفته وحدت به معرفی جامع فعالیت های جامعه المصطفی پرداخت و گفت: وحدت و همگرایی کلید پیشرفت جوامع است؛ انقلاب اسلامی با ایجاد آرامش باعث صدور معنویت به کل دنیا شده است...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حجت الاسلام دکتر مهدی اسدی معاون آموزشی جامعه المصطفی اصفهان در نشست مجازی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که در صفحه روبیکا حجت الاسلام حسین میرزایی (نماینده مجلس) برگزار شده بود، به اهمیت و ضرورت وحدت در فضای امروز اسلام اشاره کرد و نقش «جامعه المصطفی العالمیه» در تحکیم این وحدت را تشریح کرد.

به برکت وجود پیامبر اسلام برابری و برادری در جهان حاکم شد

معاون آموزشی جامعه المصطفی اصفهان در نشست روز نوزدهم مهرماه، پیامبر را به دیباچه حکمت و معرفت تشبیه کرد و گفت: هفته وحدت هفته ای است که باید سر کلاس درس معلم بشریت یعنی پیغمبر اسلام بنشینیم، همان پیغمبری که به واسطه او چهره جهان دگرگون شد و به برکت وجود او برادری و برابری در سراسر جهان حاکم شد.

دشمنان سیادت خود را در تشتت ملت ها می بینند

وی ادامه داد: هفته وحدت هفته ای که مشت محکمی بر دهان دشمنانی است که در تفرقه مردم خواب سیادت خود را می بینند. اگر دشمنان بر طبل اختلاف می کوبند چه اختلاف قومیتی مذهبی و ملیتی، هر نوع اختلافی که دنبال می کنند به دنبال سیادت خود هستند و در تشتت ملتها جویای تجمع خود هستند. وحدت و همبستگی در هرجایی و هر مکانی و هر زمانی شاه کلید عزت و کامیابی ملت هاست و از طرفی تشتت و چند صدایی عامل ضعف یک جامعه است. استکبار با تمام توان خودش وحدت ملت ها علی الخصوص ایران را نشانه گرفته است. موفقیت جوامع انسانی در گرو وحدت است.

آیات و روایات و کلام پیشوایان نشان دهنده اهمیت وحدت است

معاون آموزشی جامعه المصطفی اصفهان اظهار داشت: وحدت همبستگی از دیرباز مورد توجه اسلام بوده است. در قرآن کریم خداوند تبارک و تعالی همه را به وحدت دعوت می کند. پیامبر اکرم(ص) نیز همواره در رفتار و سکنات خود وحدت را مورد تاکید قرار داده اند. طبق روایتی در کنزالعمال از پیامبر نقل شده است: «دست خداوند همراه با جماعت است.». یا در سیره پیامبر، جامعه به جسد تشبیه می شود که اگر یک قسمت دچار درد شود بقیه اعضا نیز دچار درد می شوند.

یا در کلام امیرالمومنین(ع) که طلایه دار وحدت اسلامی است حضرت بسیار زیبا بحث وحدت و الفت را یکی از نعمت های الهی برمی شمرد. یک مقدار اگر الفت بین انسانها خدشه دار می شود جامعه به این روزی که می بینیم می افتد. امیرالمومنین قسم یاد کرد اگر بیم برگشتن افراد از دین را  نداشتم بین مسلمین رفتار من با تفرقه افکنان به گونه دیگری بود.

منظور از وحدت چیست؟

وی گفت: بعضی از افراد از روی غرض یا بی اطلاعی تعاریف نادرستی از وحدت بیان می کنند. آیا وحدت به این معناست که همه یک مذهب داشته باشیم؟ آیا وحدت به معنی است که مفترقات را کنار بگذاریم و با استفاده از مشترکات به یک مذهب واحد برسیم؟ در حقیقت منظور از وحدت این است که ما در برابر دشمن در یک صف واحد قرار بگیریم. در این صف آرایی می بایست از مشترکات که اتفاقا کم هم نیستند استفاده بهینه کنیم. دشمن تمام آقایی خودش را بر اساس همین اختلاف پایه ریزی کرده اما اگر احساسات کینه توزانه را شعله ور نکردیم و از منطق و استدلال خارج نشدیم محیط گفتگو فراهم می شود و در این فضا علم تولید می شود.

وی افزود: در قرن چهارم جوامع حدیثی شکل می گیرد، این به چه دلیل است؟ چون فضا آماده بود؛ برای مثال سید رضی در قرن پنجم هم شاگرد شیعه دارد هم شاگرد سنی. در نتیجه هم کتب شیعه هم کتب سنی نوشته شد؛ برای نمونه در زمان صادقین(ع) همین اتفاق افتاد. وقتی که جوّ آرام باشد همه برای یادگیری تمایل نشان می دهند.

انقلاب اسلامی باعث صدور معنویت به تمام دنیاست

این مسئول حوزه علمیه اصفهان در ادامه بیان کرد: انقلاب اسلامی و حاکمیت ناب محمدی مایه حفظ انسجام مسلمین است، در نتیجه زمینه گفتگو را شکل داده است و باعث شده همه از معنویت بهره مند شوند. برای مثال در کتاب صعود چهل ساله از لحاظ آماری این چهل سال را مقایسه می کند. در بخش از این کتاب یک نویسنده ژاپنی اظهار می دارد که تیراژ کتب اسلامی در ژاپن چندین برابر شده است یا در قسمتی از این کتاب یک جامعه شناس انگلیسی می گوید انقلاب اسلامی باعث دینی تر شدن دنیا شده است. همه اینها در سایه آرامش شکل می گیرد.

جامعه المصطفی رویکردی تقریبی و مبتنی بر تعقل را دنبال می کند

معاون آموزشی جامعه المصطفی اصفهان اظهار داشت: به برکت حرکت حضرت امام(ره) و زحمات علما و خون شهدا و مجاهدت های افراد در نقاط مختلف جهان و با هدایت ها و مدیریت های رهبر معظم انقلاب جامعه المصطفی با مدیریت حوزوی در عرصه بین الملل شکل گرفته است تا مشتاقان معارف اسلامی را از سراسر جهان گرد هم بیاورد و با وجود تنوع ملیتی و قومیتی سعی در نشر معارف اهل بیت (ع) در سراسر جهان دارد. یکی از ویژگی های مهم جامعه المصطفی تکیه بر عقل و رویکرد تقریبی است که این به معنای گفتمان دینی اعتدال آمیز فرانژادی است.

دوری از نزاع های معمول و آرامش عامل متمایل شدن افراد به مکتب اهل بیت است

وی افزود بعضی از این طلابی که در این مرکز مشغول به تحصیل هستند اصلا در ابتدا شیعه یا حتی مسلمان نبودند. اظهارات این افراد نشان می دهد اگر فضای نزاع بود هیچوقت متمایل به اسلام نمی شدند. آرام بودن فضا در جامعه المصطفی و دوری از نزاع های معمول تاثیر مهمی بر متمایل شدن این افراد به مکتب اهل بیت دارد. طبق گزارش آیت الله اعرافی ریاست اسبق جامعه المصطفی حدود 50 میلیون نفر در سایه همین فضای آرامش، به مکتب شیعه گرویده اند.

تحمیل مذهب جزو خط مشی جامعه المصطفی نیست

این کادر جامعه المصطفی اصفهان تصریح کرد: جامعه المصطفی به دنبال تحمیل مذهب نیست؛ حتی بسیاری از اهل سنت هستند که در این مرکز آموزش می بینند و این در دنیا بی نظیر است که دروس خود را دنبال کنند و در کنار آن معارف اهل بیت را نیز فرا بگیرند. تقریبا هیچ نهاد آموزشی در جهان اسلام را مانند جامعه المصطفی نمی توان یافت که افراد بتوانند فارغ از مذهب به یادگیری دروس بپردازند. عشق به مکتب اهل بیت در این افراد موج می زند. بسیاری از این طلاب بیان می دارند که ما فقط با یک حکمت از حکمت های بی شمار نهج البلاغه مردم را به مکتب تشیع و امیرالمومنین متمایل کردیم.

می خواهم با نویسنده نهج البلاغه گفتگو کنم!

وی در ادامه بیان داشت: حاج آقا مرتضی آقا تهرانی زمانی که در منهتن نیویورک ساکن بود در یکی از خاطراتش می گوید: «افراد کتابهای مختلفی را تهیه می کردند… خانمی به دنبال ترجمه قرآن کریم بود اما ترجمه قرآن موجود نبود؛ در عوض بنده ترجمه نهج البلاغه را به ایشان دادم… بعد از چند روز ایشان با چشمانی اشکبار آمد و طالب گفتگو با امیرالمومنین شد.» اینقدر مردم در سراسر دنیا عاشق کلام اهل بیت هستند.

محاسن کلام اهل بیت در فضای دوستانه منتقل می شود

معاون آموزشی جامعه المصطفی تشریح کرد: مردم عاشق کلام اهل بیت هستند. امام رضا(ع) بیان می دارد: «محاسن کلام ما را به مردم بگویید آنها عاشق ما می شوند.» چه وقت می توان محاسن کلام را منتقل کرد؟ زمانی که یک فضای رفاقتی و دوستانه و آرام فراهم باشد. چندین هزار طلبه در جامعه المصطفی (حتی طلبه های اهل سنت) این زمینه برایشان فراهم شده که معارف و کلام اهل بیت را فرا بگیرند. این ویژگی ممتازی است که در دیگر نهادهای جهان اسلام نیست.

جامعه المصطفی با آخرین متدهای آموزشی، تربیتی و پژوهشی روز دنیا به تربیت طلاب می پردازد

وی اظهار داشت: جامعه المصطفی معارف اهل بیت را به طور گسترده و با یک برنامه تمام عیار ساماندهی می کند و کسانی که شیفته کلام اهل بیت هستند را جمع می کند. جامعه المصطفی از استانداردهای روز دنیا در زمینه های آموزشی، پژوهشی و تربیتی پیروی می کند. ضمن اینکه به فراگیران این مرکز  مدارکی اعطا می شود که در سراسر جهان قابل پذیرش است. جامعه المصطفی امروزه جزو بسیاری از محافل علمی  بین المللی است و با بسیاری از مراکز علمی معتبر دنیا تفاهم نامه همکاری امضا کرده است.

گسترش زبان و ادبیات فارسی در جهان یکی از افتخارات جامعه المصطفی است

معاون آموزشی جامعه المصطفی اصفهان در ادامه اظهار کرد: یکی افتخارات جامعه المصطفی آن است که این مرکز در جهت گسترش زبان و ادبیات فارسی در دنیا فعالیت موثری داشته است. فراگیران در این مرکز تا شش ماه و بعضا تا هشت ماه فرصت دارند زبان فارسی را فرا بگیرند.

نکته قابل توجه در این کلاس ها این است که طلاب از ملیت های مختلفی حضور دارند و هیچ زبان واسطی وجود ندارد و فراگیران به جهت اینکه سفیرانی برای معارف اهل بیت باشند ملزم به یادگیری زبان فارسی هستند.

شیوه های مختلف آموزشی و رشته های مختلف در جامعه المصطفی

وی در ادامه تشریح کرد: آموزش در جامعه المصطفی هم شیوه سطوح را شامل می شود و هم شیوه مقاطع. شیوه مقاطع شامل مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری است. ضمن آنکه طلاب ایرانی در دوره های ارشد و دکتری می توانند کنار دیگر طلاب کشورها به فراگیری دروس بپردازند. هیچ محدودیتی از لحاظ جنسیت برای فراگیری افراد وجود ندارد.

این مرکز آموزشی در اصفهان مکانی را فراهم کرده که دلباختگان اهل بیت را از 30 ملیت مختلف را در کنار یکدیگر جمع کرده است. در اصفهان نیز نظام سطوح و نظام مقاطع (در همه مقاطع) برقرار است. برای مثال در مقطع دکتری رشته تفسیر تطبیقی وجود دارد، در کارشناسی رشته های مختلفی از جمله فقه و حقوق، اقتصاد اسلامی، تفسیر، تاریخ فقه و معارف در این مرکز وجود دارد. در مقطع کارشناسی ارشد هم تقریبا همین رشته ها با کمی اختلاف دانشجو می پذیرد.

دانشجویان این مرکز می توانند تردد بین شهری داشته باشند

این عضو جامعه المصطفی اصفهان در پاسخ به سوالی گفت: طلاب این مرکز می توانند با هماهنگی پلیس در شهرهای دیگر حضور پیدا کنند. طلاب این مرکز عمدتا به شهرهای زیارتی مثل مشهد، قم و تهران (برای امور کنسولی) رفت و آمد دارند. ضمن آنکه با توجه به فشردگی دروس این افراد فرصت بسیار محدودی دارند و عملا زمانی برای رفت و آمد زیاد ندارند.

بودجه این مرکز با بسیاری از مراکز دانشگاهی ایران قابل مقایسه نیست

وی در پاسخ به سوال دیگری گفت: بودجه جامعه المصطفی یکی از مباحث پرحاشیه است. خیلی از بودجه ها تصویب می شود اما تخصیصی در کار نیست. این مرکز آموزشی یکی از نهادهایی هست که زیر نظر مقام معظم رهبری اداره می شود. با یک مقایسه سطحی مشخص می شود بودجه این مرکز با بسیاری از دانشگاه های ایران قابل مقایسه نیست. برای مثال در رابطه با بودجه صحن های اهل بیت(ع) هم مباحث بسیاری وجود دارد اما در عمل بسیاری از این حرفها و حواشی واقعیت ندارد. در کشور ما حتی عده ای به دنبال تعطیل کردن دانشگاه های امام حسین(ع) و دانشگاه امیرالمومنین(ع) هستند که مشخصا کسانی که در این مراکز مشغول به تحصیل هستند از نظر کارایی و کیفیت در سطح بسیار بالایی هستند.

در ایران این مرکز آموزشی شعب مختلف برای اهل سنت و پیروان مکتب تشیع دارد

معاون جامعه المصطفی اصفهان تصریح کرد: جامعه المصطفی دارای شعب مختلفی در ایران در شهرهای قم، تهران، مشهد، اصفهان، گرگان، آشتیان، قشم، تبریز و سنندج است که در این بین این مرکز آموزشی در گرگان صرفا به آموزش معارف اهل بیت برای اهل سنت می پردازد.

کارهای پژوهشی در این مرکز با جدیت دنبال می شود

وی ادامه داد: طلاب در کنار درسی که می خوانند موظفند در مقطع ارشد پایان نامه بنویسند و در مقطع دکتری رساله بدهند. بسیاری از این طلاب دارای تالیفات و ترجمه های مفیدی هستند که این تالیفات ترجمه کلمات و سخن گهربار اهل بیت است. این ترجمه ها به زبان های دیگر باعث صدور معارف اهل بیت به دیگر کشورها و آشنایی تمام ملیت ها با این معارف می شود.

بعضی از این طلاب با توجه به معارفی که آموخته اند اقدام به تاسیس مدارس در کشور خودشان می کنند و این باعث شبکه سازی اسلامی و تقریبی در سراسر جهان می شود و این شبکه بزرگ ان شاالله ما را به دوران ظهور خواهند رساند.

جمع بندی

این مقام اجرایی جامعه المصطفی اصفهان در پایان گفت: فضای تقریبی حاکم بر جامعه المصطفی و رویکرد مبتنی بر تعقل در این مرکز باعث شده است تا محاسن کلام اهل بیت به طور موثری منتقل شود. بعضی از افراد طوری حرف می زنند تا جان و مال و ناموس یک شیعه به خطر بیفتد درحالی که نباید اینگونه صحبت ها را در جامعه مطرح کنیم.

وی با اشاره به تحریم جامعه المصطفی از سوی آمریکا گفت: حتما این مرکز فعالیت های مثبتی داشته است که آمریکا آن را تحریم کرده است؛ کسی به قطار ساکن سنگ نمی زند. در فضای رسانه ای حال حاضر جهان رسانه های غربی به دنبال تفرقه افکنی قومی، ملی و مذهبی هستند و به همین دلیل است که فضای تقریبی را بر نمی تابند. 800 میلیون فرانسوی زبان در دنیا وجود دارد چرا برای این افراد مثل افراد فارسی زبان این همه فعالیت های رسانه ای وجود ندارد؟ آیا اینها دلسوز ما هستند که برای ما برنامه تولید کنند؟

(گزارش از سجاد نوشهری)

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715