پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
13:14 - 1401/08/07

اگر معترض هستید، از راه درست مطالبه گری کنید!

مرز آزادی تا کجاست؟

در هیچ جای دنیا بدون وضع قوانین و پایبندی افراد آن جامعه به قوانین نمی توان زندگی اجتماعی داشت. آزادی بی قید و شرط در هیچ قانونی تعریف نشده و پیروی از قانون در تمام اجتماعات ضروری است. اما امکان اصلاح هر قانون یا تغییر آن وجود دارد

ندای اصفهان- منیره سادات کاویانی (روزنامه نگار)
فقط شده لقلقه‌ زبان و ادا و اطوار شبه‌روشنفکرانه برای تفاخر انسانیت توسط برخی. مدام می‌گویند «قضاوت نکن!»، «ما چه می‌دونیم چی بوده‌» و «ما در جایگاهی نیستیم که قضاوت کنیم؛ به ما چه.» اما این جملات شیک، فقط وقتی که آنچه آنها دوست ندارند زیر سؤال برود، مورد پرسش واقع می‌شود. در مواردی که مطابق میل آنها باشد، امر ونهی کردن اشتباه برشمرده می شود و هرکس در جامعه باید آزاد باشد. البته دقیقا هم معلوم نیست که منظورشان از آزادی چیست؟ طرفدار آزادی بی قید و شرط در همه عرصه ها هستند یا طرفدار آزادی در چارچوب قانون!
یعنی مثلا اگر فردی بگوید: «کاش فلانی با سگ‌هایش، آرامش و نظافت آپارتمان را بر هم نمی‌زد»، یا بگوید: «سگ گردانی در پارک ها آرامش خانواده ها را بر هم می زند»؛ احتمالا باید منتظر شنیدن جملات فوق‌الذکر، از این جنس افراد باشید، اما وقتی در یک نقطه از کشور، اتفاقی رخ می‌دهد، گرچه اطلاعات کاملی از ابعاد ماجرا ندارد، شروع می‌کند به صدور قضاوت‌های قطعی و بروز احساساتش و هر آنچه هم به ماجرا ربطی ندارد، به آن الصاق می‌کند.
سبک زندگی اسلامی نمی‌گوید هرگز قضاوت نکنید، بلکه تأکید دارد بر عدم تجسس در مسائل خصوصی افراد و همین اسلام، تأکید دارد بر مراقبت از رفتارها و امر به معروف و نهی از منکر در ساحت اجتماعی.
این امر و نهی، می‌تواند انتقاد به فلان سیاست‌گذاری یا مسئول در فلان ساحت کشور باشد و ایضا می‌تواند ناظر به رعایت هنجارها و قوانین زندگی اجتماعی برای زندگی سالم‌تر مردم کنار یکدیگر باشد. ولی اغلب ما، در این مسیر، یک اصل را کامل رعایت نمی‌کنیم.
امام علی (ع) می‌فرمایند: «لا یحْمِلَ هذَا الْعَلَمَ اِلَّا اَهْلُ الْبَصَرِ وَ الْصَّبْرِ وَالْعِلْمِ بِمَواضِعِ الْحَقِّ؛ این پرچم را تنها کسانی می‌توانند بر دوش بگیرند که اهل بینش، پایداری و آگاه به مواضع حق باشند.»
معمولا توجه نمی‌کنیم این حدیث، فقط کاربرد سیاسی ندارد، بلکه اتفاقا فراگیر و یک سلوک شخصیتی و سبک زندگی است. سبک زندگی صبورانه، بصیرانه و عاقلانه که عاقبت‌به‌خیری دنیا و زندگی عزتمندانه یک مسلمان را تضمین می‌کند. یعنی در دوران انبوه اخبار دروغ و راستی که حتی ناخواسته در معرض آن قرار می‌گیریم، باید تا حصول کامل و جامع اطلاعات مورد نیاز، صبور باشیم و بعد از دریافت هم، با بصیرت و در نظر گرفتن ابعاد پیش و پس پرده، به تحلیل و قضاوتی برسیم، اما جماعت اهل گفتمان «نه! قضاوت نکن!»، ناگهان می‌شوند عجولان و سبقت‌گیرندگان در قضاوت‌های خام و بیرحمانه؛ آنها معتقد نیستند که نباید قضاوت کنیم، بلکه دوست دارند، فقط خودشان قضاوت و افراد و دنیای اطرافشان را محکوم کنند. به محض شنیدن واقعه ای و تا قبل از مشخص شدن دقیق ابعاد آن شروع به اظهار نظر می کنند و تمام عاملان را از صدر تا ذیل قضاوت می کنند. در کلام آن ها حجاب اختیاری است، اما در عمل به محجبه ها بی احترامی می کنند و چادر از سر آنان می کشند.
باید بیان کنیم که در هیچ جای دنیا بدون وضع قوانین و پایبندی افراد آن جامعه به قوانین نمی توان زندگی اجتماعی داشت. آزادی بی قید و شرط در هیچ قانونی تعریف نشده و پیروی از قانون در تمام اجتماعات ضروری است. اما امکان اصلاح هر قانون یا تغییر آن وجود دارد، که آن نیز در حیطه اختیارات قانونگذاران هر کشور است. متاسفانه در کشور ما چند سالی است اغتشاش و آشوب در هرمساله، با تهییج جوانان و لیدری دشمنان، جای مطالبه درست را گرفته است. باید یادآور شد که وقتی فضای مطالبه گری به سمت اغتشاشات پیش برود، مسئولین درگیر حل منازعات داخلی می شوند و عملا اگر مطالبه حقی باشد، بر زمین می ماند. پس بهتر است در چنین زمان هایی آرامش خود را حفظ کنید و صبور باشید و اگر معترض هستید، از راه درست مطالبه گری کنید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715