پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
19:05 - 1401/08/03

اِصفَخاک/ اصفهان در دنیای موازی (طنز)

راستی دنیای موازی داشتن هم جذابیت های خود را دارد؛ بیایید چند لحظه تجربه ای هر چند کوتاه را با هم داشته باشیم. شهری وجود دارد به نام «اصفهان»، شهرتش گوش تمام ایرانیان را پر کرده است، انگار از قبل ترها به اینجا نصف جهان می گویند...

ندای اصفهان- محمدمسعود گل آقایی

گاهی اوقات، شاید هم همیشه! سوال هایی در ذهنم وجود دارند که نمی دانم جواب هایشان در این دنیاست یا باید دنیایی موازی برای خودم بسازم و پاسخ هایم را آنجا پیدا کنم؟

راستی دنیای موازی داشتن هم جذابیت های خود را دارد؛ بیایید چند لحظه تجربه ای هر چند کوتاه را با هم داشته باشیم.

شهری وجود دارد به نام «اصفهان»، شهرتش گوش تمام ایرانیان را پر کرده است، انگار از قبل ترها به اینجا نصف جهان می گویند؛ خودش هر آنچه که یک شهر نیاز دارد را درون خود دارد، تا دلتان بخواهد بناهای زیبایی دارد، که از سده های گذشته بجا مانده است؛ اما نکته مهمتر این است که از این آثار زیبا به خوبی نگهداری می شود، اینجا مامور آثار باستانی دارند حتی نمی گذارند لکه ای به روی این نمادهای فرهنگ ایرانی بیافتد دیگر یادگاری نوشتن که هیچ.

میدانِ نقش جهان را که نگویم، مثل چشم هایشان مراقبت می کنند گویی چند وقت پیش بر اثر فرسودگی قسمت هایی از گنبد مسجد شیخ لطف الله آسیب دیده بود اما خدا را شکر با ظرافتی هر چه تمام تر به نحوی تعمیر کردند که اصلا نمی توانید تفاوتی میان قبل و بعدش پیدا کنید، انگار که خود استاد محمدرضا اصفهانی دوباره دست به کار شده و آن را از بار اول هم بهتر ساخته است.

با خودم گفتم باید سری هم به پل های تاریخی خواجو و سی و سه پل بزنم، آخ که چقدر دلم می خواست شما هم اینجا بودید و این همه زیبایی را تماشا می کردید؛ این ها به کنار، کاش بودید و نگهبانان را می دیدید که چگونه مانند پروانه به دور این پل ها می چرخند و نمی گذراند کسی حتی با نگاه هم خطی بر روی زیبای آنها بیاندازد؛ اینجا هم مشخص است دچار فرسودگی بوده اما اینبار هم مسئولین مربوطه خوش درخشیدند و به نحوی روی پل را ترمیم کرده اند که انگار روز اول بهره برداری از پل هاست. بیایید و شاه نشین پل خواجو را ببینید که چگونه مثل روز اولش زیباست، شنیده بودم کثیف و پر از یادگاری است اما تمامش دروغ است من از نزدیک می بینم و به شما می گویم که همه چیز عالی است حتی کوچک ترین خدشه ای به این قسمت زیبای پل وارد نشده خیالتان راحتِ راحت.

مثل اینکه مدتی است اصفهان درگیر خشکسالی شده و مردم نگران قطع شدن جریان زاینده رود، که شهر را زنده نگه میدارد شده اند، اما گویا باز هم مسئولان سریع دست به کار شده اند و راهی برای این معضل پیدا کرده اند و خدا را بارها شکر که طرحشان با موفقیت به اجرا رسیده و هیچ تعلل و کاستی در کارشان نبوده و همچنان صدای خروشان زاینده رود اصفهان را زنده تر از همیشه نگه داشته است.

راستی تا یادم نرفته بگویم تا کنون هوایی اینچنین پاک را تجربه نکرده بودم؛ هوایی که ذره ای آلودگی ندارد، شفاف و روشن است؛ دلم می خواهد تمام عمرم همین هوا را نفس بکشم و سَبُک شوم. دستشان درد نکند، اول از همه کارخانجات بزرگ صنعتی که هزینه های زیاد را به جان خود خریدند تا خدایی ناکرده مشکلی برای مردم اصفهان ایجاد نکنند، دوم از آنطرف باید از نظارت دقیق بر کارخانه ها هم از صمیم قلب تشکر کرد.

***

سفری جذاب بود اما در دنیایی موازی، چقدر دوست دارم که این دنیای موازی تحقق یابد؛

آری این اصفهان چقدر زیباست اما چه بگویم که نسبت به همه چیز بی اعتنا شده ایم، از آثاری که با آنان بزرگ شده ایم و در حال ریختن هستند، از زنده رودی که دیگر نمی خروشد، از نوشتن یادگاری هایی که سوهان روح خواجو و سی وسه پل شده‌اند یا از هوایی که خاک است و دود و سرب…

من اصفهان را دوست دارم نه اصفَخاک.

محمدمسعود گل آقایی (خبرنگار)

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715