پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
19:05 - 1401/07/29

در چهاردهمین فیلم‌نشست دفتر مطالعات اسلامی و حوزوی بیان شد:

حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی ممکن نیست/ کسی حاکم دنیاست که بیگ دیتاها را در اختیار دارد

چهاردهمین فیلم‌نشست با موضوع "حریم خصوصی قربانی تکنولوژی و غول‌های آی تی" همراه با اکران فیلم "The Circle" و با حضور حجت الاسلام جواد جلوانی، دانشجوی دکتری فرهنگ و ارتباطات در دفتر مطالعات اسلامی و ارتباطات حوزوی مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش ندای اصفهان، چهاردهمین فیلم نشست، با موضوع “حریم خصوصی قربانی تکنولوژی و غول‌های آی تی” همراه با اکران فیلم “The Circle” و با حضور حجت الاسلام جواد جلوانی، دانشجوی دکتری فرهنگ و ارتباطات در دفتر مطالعات اسلامی و ارتباطات حوزوی مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد.

حجت الاسلام جواد جلوانی در ابتدای جلسه درباره سرعت پیشرفت جهان گفت: «فلاپی دیسک، دی وی دی رام و … خیلی زود منقرض شدند چرا که سرعت تغییر و تحولات تکنولوژی به شدت سرعت گرفته است و شکاف نسل‌هایی که امروز رخ داده تحت تاثیر این تغییر و تحولات است. می گویند هر 5 سال، یکبار تغییر تکنولوژی رخ می‌دهد. اصحاب کهف 300 سال به خواب رفتند و وقتی بیدار شدند، دنیایشان خیلی تغییر نکرده بود؛ رفتند نانوایی، نانوایی همان نانوایی 300 سال پیش بود اما وقتی سکه عهد دقیانوس را به نانوا داد، نانوا گفت گنج پیدا کردی؛ از روی سکه فهمیدند که دنیا عوض شده است.»

این کارشناس فضای مجازی در ادامه افزود: « مشکل اصلی پدر و مادرهایی که درگیر رسانه هستند و می‌گویند “وای بچه‌های ما از دست رفتند و معتاد فضای مجازی شدند” این است که خواب بوده‌اند و وقتی متوجه شدند، دیدند دنیا عوض شده است. گذشته، گذشت؛ باید نگاهمان به آینده باشد. وقتی فضای مجازی را نشناسیم و ابزار آن را نداشته باشیم، از آن وحشت می‌کنیم اما اگر برای آن آمادگی قبلی داشته باشیم نه تنها از آن نمی‌ترسیم بلکه لذت هم می‌بریم.»

دانشجوی دکتری فرهنگ و ارتباطات درباره حریم خصوصی در فضای مجازی تصریح کرد: «حقیقت این است که انسان نمی‌تواند در فضای مجازی، حریم خصوصی خود را حفظ کند. الان نرم افزارهایی هست که قابلیت نصب بر روی لب تاپ و رایانه را دارد و بدون اینکه انسان متوجه شود، از زندگی خصوصی او عکس و فیلم تهیه می‌کند. عکسی از مارک زاکربگ وجود دارد که نشان می‌دهد نه تنها دوربین لب تاپ خود را با چسب پوشانده بلکه میکروفن آن را هم مسدود کرده است.»

حجت الاسلام جلوانی ضمن معرفی چند کتاب درباره تکنولوژی و آینده بشر تاکید کرد: «فیلم دایره، نگاهی به آینده است و آینده یعنی حداکثر 5 سال بعد نه 100 سال بعد. غرب با رسانه خود چه کرده است؟ ما نهایت هنرمان آینده پژوهی است یعنی می‌گوییم اینده چطور خواهد بود اما غربی‌ها آینده نگاری می‌کند یعنی با ابزار رسانه خود ذهنیت سازی می‌کند و بعد با تکنولوژی آن آینده را رقم می‌زند. الان غرب معیار سازی کرده و هر چه تکنولوژی زده‌تر باشی پیشرفته‌تری! الان دارند این را القا و ترویج می‌کنند که تنها راه نجات بشر این است که باید دنیا را به دست هوش مصنوعی بگذاریم و حکومت در دست آن باشد.»

 

تفاوت نسلی دهه شصت تا نود

دانشجوی دکتری فرهنگ و ارتباطات درباره تاثیر شبکه‌های اجتماعی در نسل جدید گفت: «متولدین دهه 60 بدون اینترنت بزرگ شدند و دهه 70 با اینترنت اما دهه 80 با شبکه‌های اجتماعی؛ دهه شصتی‌ها و هفتادی‌ها می‌توانند داشتن یا نداشتن اینستاگرام را انتخاب کنند اما برای دهه هشتادی و نودی نداشتم اینستاگرام عجیب است! این یک مثال ساده است.»
این کارشناس فضای مجازی در مورد تاثیر اینترنت و فضای مجازی بر زندگی بشر افزود: «نسل چهارم وب، اینترنت اشیا است. در نسل سوم اتصال انسان به هوش مصنوعی بود، در نسل چهارم اشیا به هوش مصنوعی وصل می‌شوند. در نسل سوم، مثلا یخچال هوشمند به شما پیام می‌داد که شیر نداریم اما در نسل چهارم یخچال مستقیما به سوپرمارکت پیام می‌دهد و خودش خرید می‌کند. جهان، ازابتدا تاکنون را می‌توان سه دوره کرد؛ جهان مسطح، جهان مدور و جهان مشبک؛ جهان مسطح همان عصر کشاورزی است و بعد وارد جهان صنعتی شدیم که به جهان مدور تشبیه‌اش می‌کنند. الان هم وارد جهان شبکه‌های اجتماعی شدیم که به آن جهان مشبک می‌گویند. در فیلم‌های غربی در حال تبلیغ جهان بعدی هستند و از اسامی همچون متاورس سخن می‌گویند.»

حجت الاسلام جلوانی در پایان سخنان خود با اشاره به جمع آوری اطلاعات انسان‌ها از طریق اپلیکیشن‌ها تاکید کرد: «امروز کسی حاکم دنیاست که بیگ دیتاها و کلان داده‌ها را در اختیار دارد؛ موضوعی که از آن غفلت کردیم.»

انتهای پیام/

 

 

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715