یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
18:29 - 1401/05/29

“درختان مایع” به اصفهان می آیند

رئیس اداره فنی و اجرایی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان گفت: مراحل اجرایی نصب سه دستگاه درخت مایع در سطح شهر اصفهان در حال انجام است.

به گزارش ندای اصفهان،امیر رضایی گفت: درخت مایع تحت عنوان «LIQUID ۳» که در مقابل یکی از شهرداری‌های بلگراد، پایتخت صربستان قرار گرفته است، راه حل بیوتکنولوژیکی جدید برای تصفیه هوا و کاهش انتشار دی اکسید کربن در مناطق شهری محسوب می‌شود.

او با بیان اینکه طرح درخت مایع به‌عنوان یکی از ۱۱ راه حل نوآورانه و هوشمند در پروژه‌های توسعه شهری سازمان ملل شناخته شده است، اضافه می‌کند: تکنولوژی این درخت شبیه‌سازی شده از تکنولوژی فتوبیوراکتور‌ها و دارای ساختار ساده‌تر است که اساس و هدف ایجاد آن تصفیه هوا بوده است و مباحث تجاری تولید جلبک مطرح نخواهد بود.

رضایی تصریح می‌کند: در فناوری درخت مایع از ریزجلبک‌ها استفاده می‌شود و ریزجلبک‌ها به دلیل سرعت بالای فتوسنتز، باعث حذف سریع دی اکسید کربن و تولید اکسیژن بسیار می‌شود.

او با بیان اینکه از زیست توده درخت مایع می‌توان برای تولید سوخت، کود زیستی، پروتئین و دیگر موارد استفاده کرد، تاکید می‌کند: این گونه گیاهی قابلیت استفاده به‌عنوان مبلمان شهری، محل درج تبلیغات شهروندی و المان فضاسازی داخل مراکز اداری را دارد و امکان نصب پنل خورشیدی بر روی آن جهت نورپردازی و ایستگاه شارژ تلفن همراه نیز وجود دارد.

رئیس اداره فنی و اجرایی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان افزود: هدف از ایجاد این ساختار جدید با عنوان درخت مایع، جایگزینی درختکاری‌ها و پارک‌های شهری نیست، بلکه استفاده از این سیستم در محل‌هایی است که به‌رغم بار ترافیکی و آلودگی بالا، امکان کاشت درخت یا توسعه فضای سبز وجود ندارد.

او با بیان اینکه در حال حاضر مراحل اجرایی نصب سه دستگاه درخت مایع در سطح شهر اصفهان در حال انجام است، می‌گوید: درخت مایع، راه حلی مبتکرانه برای کاهش آلودگی هوا است.

علی نیکبخت، کارشناس فضای سبز شهری و دانشیار دانشگاه صنعتی اصفهان هم در این باره گفت: ممکن است در ذهن شهروندان تداعی شود که این گونه گیاهی قرار است جایگزین درختان اصلی شهر شود اما درخت مایع فناوری جدید و نوینی است که نمی‌تواند جایگزین درختان در شهر‌ها شود، این گونه گیاهی می‌تواند با مقدار کمی آب، همچون درخت عمل فتوسنتز را انجام دهد و اکسیژن به هوا بیفزاید.

او با اشاره به مزایای استفاده از درخت مایع، تصریح می‌کند: یکی از این مزایا، آورده علمی است که بار علمی شهر را افزایش می‌دهد و به بهترین نحو می‌تواند نمایان کند که درختان چه اقدام ارزشمندی برای شهر انجام می‌دهد و وظیفه یک درخت چگونه انجام می‌شود که می‌تواند نمادین باشد.

انتهای پیام/

منبع:باشگاه خبرنگاران

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ایران گفت:

    LIQUID3 یعنی مایع سه ، پس چرا در ترجمه 3 کهدعدد ۳ هست را تریِ درخت فرض کرده اند در صورتی که TREE به این صورت یعنی درخت!!!

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715