پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
20:44 - 1401/05/27

لوله کشی آب ساختمان

لوله کشی صحیح آب ساختمان باید مطابق قوانین لوله کشی انجام شود تا آب در ساختمان به شکل مناسب گردش پیدا کند و در عین حال دچار نشتی و یا مشکلات دیگر در آینده نیز نشود. لوله کشی باید کاملا اصولی و قابل اطمینان باشد...

ندای اصفهان- آگهی/

منظور از لوله کشی آب ساختمان اتصال و توزیع آب از منبع آن به سمت شیر ها و طبقات ساختمان می ‌باشد که نیاز به مقدمات خاص خودش را دارد. از مهم ترین اعمالی که زمان ساخت سازه ها مخصوصا ساختمان های مسکونی اجرا می شود لوله کشی آب ساختمان می ‌باشد. اما لوله کشی ساختمان صرفا به لوله کشی آب ساختمان خلاصه نمی شود بلکه لوله کشی گاز، لوله کشی فاضلاب و لوله کشی پکیج نیز اعمالی می باشند که زمان لوله کشی ساختمان حتما باید به بهترین نحو ممکن انجام شوند.

لوله کشی صحیح آب ساختمان باید مطابق قوانین لوله کشی انجام شود تا آب در ساختمان به شکل مناسب گردش پیدا کند و در عین حال دچار نشتی و یا مشکلات دیگر در آینده نیز نشود. لوله کشی باید کاملا اصولی و قابل اطمینان باشد، چرا که در صورت ایجاد ایرادی مانند نشتی، هزینه‌ها و مشکلات زیادی برای تعمیر و سالم سازی لوله کشی صرف خواهد شد. از مزایای لوله کشی صحیح آب ساختمان انتقال صحیح آب در ساختمان می باشد به طوری که در آینده دچار نشتی و پوسیدگی و… نگردد. لوله کشی استاندارد باعث صرفه ‌جویی در هزینه، صرفه‌ جویی در وقت و همچنین عدم پرداخت مبالغ اضافی پس از نصب جهت تعمیرات یا جابجایی‌ ها و … می شود.

انواع مدل‌ های لوله کشی آب در ساختمان

لوله کشی آب ساختمان معمولا به دو شیوه کلی اجرا می شود که عبارتند از:

 • لوله ‌کشی آب سـاختمان به شیوه از پایین به بالا
 • لوله کشی آب سـاختمان به شیوه از بالا به پایین

لوله کشی آب سـاختمان به روش از پایین به بالا

معمولا مدل رایزر در لوله کشی آب ساختمان از پایین به بالا از نوع بالا رونده است و در گذشته از همین مدل رایزر برای ساختمان‌ ها استفاده میگردیده. لوله کشی در این مدل به شکل از پایین به بالا انجام می شود. بدین صورت که پس از گرفتن انشعاب اصلی از کنتور، رایزر اصلی در طبقه همکف نصب می شود و در هر طبقه بر اساس تعداد مکان‌ های مصرف آب، انشعاب‌ های گوناگونی از رایزر اصلی گرفته می شود.

 

لوله کشی آب سـاختمان به روش از بالا به پایین

این شیوه ی لوله کشی تغریباً روش جدیدی در لوله‌ کشی آب سـاختمان می ‌باشد. در این نوع لوله کشی اتصال رایزر به کنتور به شکل مستقیم خواهد بود و بدون انشعاب به پشت ‌بام هدایت میشود. بعد از اینکه رایزر آب به بالای پشت ‌بام رسید، با استفاده از اتصالات U شکل لوله به سمت پایین برگردانده می شود و بر خلاف مدل از پایین به بالا، لوله اصلی از بالا به پایین به تعداد مورد نیاز در طبقات ساختمان پخش خواهد شد.

 

مزایای لوله کشی آب ساختمان از بالا به پایین

 • داشتن فشار آب زیاد: از مزایای مهم و کلیدی در این شیوه لوله کشی آب ساختمان می‌ توان به داشتن فشار آب بالا اشاره کرد. در شیوه لوله کشی پایین به بالا، آب در طبقات بالا با افت فشار مواجه خواهد شد.
 • آسانی اجرای لوله کشی آب در کولرآبی: به علت در دسترس بودن رایزر آب در بالای پشت ‌بام میتوان به آسانی برای کولرهای آبی لوله ‌کشی کرد.
 • نصب و استفاده از تانکر ذخیره آب در بالای پشت بام: می توان در این شیوه لوله کشی اول آب را به تانکر آب در پشت بام هدایت کرد و بعد از بالا به پایین در بین طبقات انتقال هدایت کرد.

پیش نیازهای لوله کشی ساختمان

 

ترسیم و طراحی نقشه لوله کشی آب ساختمان: ابتدا لازم است تا نقشه لوله کشی آب ساختمان را ترسیم شود، که این طراحی نقشه بر اساس تعداد طبقات ساختمان صورت میگیرد که از طبقه همکف شروع می ‌شود و تا طبقات بالاتر ادامه می یابد. زمانی که به مرحله اجرا رسیدیم باید محل اجرای لوله کشی با نقشه لوله کشی آب ساختمان تطابق داده شود و پس از اطمینان از صحت آن بر اساس محاسبات انجام شده ابزار و وسایل مورد نیاز را تهیه شود.

 

نوع و جنس لوله: انواع مختلفی از لوله ها با جنس و برند های سازنده متفاوت مانند لوله های آهنی، لوله‌ های فولادی، لوله ‌های مسی، لوله ‌های پلیمری، لوله ‌های برنجی و لوله های چدنی در بازار موجود می باشند که هر کدام برای کاربردی خاصی ساخته شده اند. نکاتی که در خرید لوله ها باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

 • میزان آب
 • فشار آب
 • مقاومت لوله در مقابل خوردگی یا زنگ‌ زدگی در دما های متفاوت
 • بودجه در نظر گرفته شده برای تهیه تجهیزات

 

اندازه لوله ها: هر چقدر که طول لوله ها کوتاه تر باشد تجهیزاتی که برای اتصالات لوله ها استفاده می شود و همچنین هزینه لوله کشی و آبرسانی ساختمان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

نکات فنی و ایمنی لوله کشی ساختمان

 • مسیر عبور لوله ها باید کوتاه ترین و نیز کم ترین پیچ و خم را داشته باشد.
 • در مجتمع های مسکونی باید لوله های آب و فاضلاب دور از هم نصب شوند.
 • لوله ها باید کنار دیوار ها یا تیغه و سقف ساختمان نصب شوند.
 • لوله ها نباید در مجاورت محل قرار گیری دستگاه های برقی قرار بگیرند تا احتمال برق گرفتگی و اتصال و سوختن دستگاه ها از رخ ندهد.
 • قبل از انجام لوله کشی ساختمان، مسیر عبور تجهیزات دیگر ساختمانی مانند رشته های برقی و … باید مطابق با نقشه باشد تا تداخلی پیش نیاید.
 • برای عدم شکستگی در زیر لوله ها یک تکیه ‌گاه مناسب قرار داده شود. این کار برای مواقعی می باشد که مجبور شوید لوله ‌کشی را در کف طبقات ساختمان اجرا نمایید.

تاسیسات نوبهار

مجموعه تاسیسات نوبهار از سال 1360 در تهران فعالیت خود را در زمینه ی تاسیسات ساختمان و صنعتی شروع کرده و با کادری مجرب و با تجربه آماده خدمت رسانی در حیطه ی تاسیسات، لوله کشی ساختمان، نصب انواع کولر آبی و گازی، نصب شیر آلات، نصب انواع سرویس بهداشتی، نصب تانک، نصب فلاش تانک، نصب انواع موتور خانه ها، نصب انواع پکیج، تعمیر مشعل و تعمیر موتورخانه کلیه امور مربوط به تاسیسات با قیمتی مناسب و کیفیتی بالا می باشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715