پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
17:58 - 1401/05/10

معاون ‌استاندار‌ اصفهان: وضعیت مطلوبی از شرایط رسانه‌ای دیده نمی‌شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان با بیان آنکه حجم زیادی از خبرنگاران حضور دارند که نخبه نیز هستند اما وضعیت مطلوبی از شرایط رسانه‌ای دیده نمی‌شود، گفت:‌ باید کاری کرد که از ظرفیت خبرنگاران در جهت ارتقا استان بهره برد.

به گزارش ندای اصفهان،نشست صمیمی اصحاب رسانه با اعضای هیئت مدیره شورای اطلاع‌رسانی استان اصفهان ظهر امروز در استانداری اصفهان برگزار شد.در این نشست خبرنگاران به عنوان نمایندگان خبرگزاری‌ها و رسانه‌های رسمی اصفهان دغدغه‌ها و مسائل این صنف را بیان کردند.

امنیت شغلی، عدالت رسانه‌ای، عدم همکاری و پاسخگویی برخی مسئولین دستگاه‌های اجرایی، امکانات کافی برای خبرنگاران ازجمله بیمه و مسکن، لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی جهت جذب خبرنگار و مستعدین این حوزه، لزوم ارتباط و همکاری بیشتر استانداری اصفهان با خبرنگاران در حوزه اطلاع‌رسانی اخبار استانداری و کمیسیون‌های مربوطه و حمایت، پشتیبانی و تکریم خبرنگاران از مهم‌ترین مواردی بود که توسط خبرنگاران در این نشست مطرح شد.

عدم پاسخگویی مسئولان به خبرنگاران به شورای اطلاع‌رسانی استان اعلام شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان به مناسبت روز خبرنگار با اشاره به اینکه نمایندگان رسانه‌ها در جلسات شورای اطلاع رسانی شرکت می‌کنند، اظهار داشت: سیاستگذاری رسانه‌ای و اطلاع رسانی استان را باید در این شورا انجام دهیم اما مسائل را باید از زبان بدن رسانه نیز شنید و من به دنبال آن هستم که وضعیت رسانه‌ای و مشکلات را از زبان خبرنگاران بشنویم.

محمدرضا جان‌نثاری با بیان اینکه ارتباط ما باید با بدنه رسانه‌ای بسیار وسیع‌تر باشد تا ارتباط دو سویه شکل گیرد،  افزود: دلیل برگزاری این نشست ارتقا وضعیت رسانه‌ای استان و شهرستان اصفهان و مسائل مربوط به خبرنگاران است.ما در این نشست به آزادی بیان توجه داریم. باید فهمید در استان چه می‌شود کرد که وضعیت استان از چیزی که هست بهتر شود.

وی بیان کرد: با بیان آنکه حجم زیادی از خبرنگاران حضور دارند که نخبه نیز هستند اما وضعیت مطلوبی از شرایط رسانه‌ای دیده نمی‌شود و باید کاری کرد که از ظرفیت خبرنگاران در جهت ارتقا استان بهره برد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان خاطرنشان کرد: در این جلسات با اصحاب رسانه به دنبال آن هستیم عیوب خود را شناسایی کنیم و حسن رسانه آن است که عیوب را نشان می‌دهد و مسئولی که استقبال رسانه‌ای ندارد دنبال بهبود عملکرد خود نیست، چرا که سیستم رسانه‌ای  عیوب و نقایص را برطرف می‌کند. مسئول دلسوز کسی است که به دنبال شناسایی عیب خود باشد نه درصدد درپوش گذاشتن بر آن باشد.

وی گفت: شفافیت و پاسخگو بودن یکی از مطالبات و رویکردهای این دولت است و به دنبال آن مسئولان این دولت باید پاسخگو باشند. چه کسی تشخیص می‌دهد کدام اطلاعات باید مطرح شود یا خیر؟ مرز این موضوع آن است که اگر اطلاعاتی باشد که شورای تامین استان انتشار آن را نهی کرده باشد نباید نسبت به انتشار آن اقدام شود در غیر این صورت هیچ محدودیتی برای انتشار وجود ندارد.

جان‌نثاری با اشاره به تلاش برای اصلاح زیرساخت‌ها در حوزه رسانه تصریح کرد: ما به عنوان متولیان استان باید ابلاغ کنیم، در شورای سیاستگذاری‌ها گفتیم، در جلسه مسئولان این موضوع را توجیه کردیم از اینجای کار به بعد کار با رسانه‌ها است که اگر فلان مسئول پاسخگو نبود به دبیرخانه شورای سیاستگذاری اطلاع دهند. خبر اول را هرکه کار کرد، برده است و مسئولان موظف هستند بستری فراهم کنند تا خبر نخست صحیح منتشر شود.

وی ادامه داد: از اینکه خبرنگارانی که با اسم و به طور مشخص دعوت شده‌اند برای هویتشان ارزش قائلند، خیلی خوشحال شدم و باعث مسرت است. هنگامی که می‌گویید خبرنگار واقعی و غیر واقعی و رسانه درست و ناصحیح از هم تفکیک شود، همین که هویت خبرنگاری مورد توجه اصحاب رسانه است نعمت بزرگی است. ما تمام انرژی‌مان را با اداره کل ارشاد صرف خواهیم کرد که این موضوع مرتفع شود تا هویت صاف، پاک، قانونی و رسانه‌ای که می‌تواند ادعا کند صدای مردم است در جایگاه درست قرار گیرد که ساز و کار آن در ارشاد فراهم خواهد شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان با بیان آنکه موضوع تهیه مسکن و امکانات برای رسانه‌ها مهم است و باید به آن پرداخته شود، بیان کرد: به ما بگویید سایر استان‌ها برای خبرنگارانشان چه کردند و راهکارها و پیشنهادات را برای بهبود شرایط خبرنگاران ارائه دهید. پیشنهاد دهید که چه کارهایی می‌شود در ارتقا کیفیت زندگی خبرنگاران انجام داد. ترجیح من آن است که عملیاتی با خبرنگاران صحبت کنم. اگر پیشنهاد و راهکارهایی بیاید و مناسب باشد حتما دنبال خواهیم کرد.

وی گفت: همانطور که برای بخش‌های صنعتی ده‌ها جلسه برگزار می‌کنیم باید این جلسات را برای رسانه‌ها نیز برگزار کرد و برای آن وقت گذاشت. می‌خواهم موضوع رسیدگی به خبرنگاران دغدغه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد چرا که اگر دغدغه باشد قابل حل است.

جان‌نثاری خاطرنشان کرد: از عدالت رسانه‌ای صحبت شد، این موضوع مطالبه حق است که باید در حوزه استانداری برطرف شود. هرکسی که در مصدر اجرایی قرار می‌گیرد خودش صاحب فکر و اندیشه است، من معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان هستم و اگر گرایش خاصی را برای آن در نظر گرفتم عادل نیستم، من می‌توانم اندیشه خود را داشته باشم و آزاد اندیش نیز باشم، بنابراین باید عدالت برقرار شود.

وی با بیان آنکه باید همه احساس کنند که سیستم رسمی رسانه‌ای مورد اقبال مدیریت استان هستند، افزود: اگر من به عنوان معاون استانداری از خبرنگار پشتیبانی کنم، مدیرکل‌های دیگر توجه خواهند کرد. مدیران علاقه ندارند که اشکالاتشان برملا شود، اما اصرار از خبرنگاران و پشتیبانی از ما و مدیر به مدیر این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان عنوان کرد: من رسما از همه خبرنگارها در مورد عدم رعایت شأن خبرنگارها در سفر ریاست جمهوری عذرخواهی می‌کنم. قطعا رسانه موضوعی است که می‌تواند مدیران را در شناسایی مشکلات کمک کند چرا که خیلی بد است که مردم برای اعتراض روبروی استانداری جمع شوند.

وی ادامه داد: اگر کسی در زمان درست بشنود برای صحبت کردن با او نیاز به داد زدن نیست، بنابراین در تعامل صحیح با رسانه‌ها باعث می‌شویم مردم برای طرح مشکلاتشان با صدای آرام صحبت کنند و امنیت و آرامش نیز در جامعه افزایش خواهد یافت. صدای رسانه می‌تواند جایگزین صدای بلند مردم باشد.

 

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از خبرنگاران حمایت می‌کند

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان دررابطه با حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از خبرنگاران اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت‌های خود را در چند قالب ارائه می‌دهد که یکی از این موارد برگزاری دوره‌های آموزشی است که در دوره‌های قبلی انجام شده و آمادگی برگزاری دوره‌های بعدی را نیز داریم.

علی تمنایی ادامه داد: دررابطه با یارانه نیز وزارت فرهنگ و ارشاد مبلغی را واریز می‌کند که در سال گذشته بیش از 4میلیارد تومان یارانه برای رسانه‌های اصفهان واریز شده‌ است و هزینه آگهی‌های دولتی نیز به حسابی که توسط مدیرمسئول نشریه در سامانه جامع ثبت شده‌است واریز می‌شود که بیش از 6میلیارد و 800میلیون تومان واریز شده‌ است.

وی درخصوص بیمه خبرنگاران خاطرنشان کرد: وزارت ارشاد خبرنگارانی که عضو خانه مطبوعات بوده و در 3ماه اخیر هر ماه 2خبر تهیه کرده‌ باشد را بیمه می‌کند و اکنون 110خبرنگار بیمه شده‌اند که 18درصد هزینه بیمه توسط اداره ارشاد و 8درصد توسط خبرنگار تامین می‌شود.

انتهای پیام/

تسنیم

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715