پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
07:14 - 1401/05/04

اختلاط مردان و زنان در مترو اصفهان و بی عملی متصدیان امر

در مترو اصفهان اختلاط زن و مرد به صورت گسترده اتفاق می افتد. زنان و دختران وارد بخش آقایان می شوند و حتی روی صندلی های بخش آقایان و شانه به شانه مردان می نشینند! زنان بدحجاب و آرایش کرده که اکثرا هیچ توجهی به حرمت تماس با بدن نامحرم ندارند و بین دو مرد می نشینند. متاسفانه برخی از خانم های چادری نیز مساله اختلاط زن و مرد را جدی نمی گیرند

ندای اصفهان- روح الله عباسیان

عفاف و حجاب جزو فرهنگی دینی و ملی ماست که دارای آثار مفید متعدد اجتماعی و فرهنگی است. البته دشمن تمام تلاش خود را برای استیلای فرهنگی و ترویج فرهنگ منحط خود به کار بسته است و از تمام ابزارهای مختلف رسانه ای و غیره برای پیگیری اهداف شومش استفاده می کند, لذا ضرورت دارد متولیان فرهنگی و اجرایی تمام تلاش خود را برای صیانت از ارزشها و فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی, با جهاد تبیین و اقدامات اجرایی به هنگام به کار گیرند.

یکی از مولفه های مهم فرهنگ عفاف و حجاب, دوری از اختلاط زن و مرد می باشد.

پیامبر اکرم (ص) در روش مدیریتی خود بر عدم اختلاط زن و مرد تاکید داشته اند و حتی در نماز جماعت صفوف زنان و مردان جدا از هم می باشد و در روایاتی پیامبر اکرم (ص) دستور دادند که درب ورودی مسجد برای زنان و مردان جداگانه باشد.

در روایتی از امام علی (ع) که به نقل از امام صادق(ع) هست داریم که ایشان از اختلاط زن و مرد در بازار مسلمین نکوهش شدید نمودند و فرموده اند:

عَنْ أَبِي عَبْدِ اَللَّهِ عَنْ آبَائِهِ عَلَيْهِمُ اَلسَّلاَمُ قَالَ قَالَ عَلِيٌّ صَلَوَاتُ اَللَّهِ عَلَيْهِ يَا أَهْلَ اَلْعِرَاقِ نُبِّئْتُ أَنَّ نِسَاءَكُمْ يُدَافِعْنَ اَلرِّجَالَ فِي اَلطَّرِيقِ أَ مَا تَسْتَحُونَ وَ فِي حَدِيثٍ آخَرَ أَنَّ أَمِيرَ اَلْمُؤْمِنِينَ قَالَ أَ مَا تَسْتَحُونَ وَ لاَ تَغَارُونَ نِسَاؤُكُمْ يَخْرُجْنَ إِلَى اَلْأَسْوَاقِ يُزَاحِمْنَ اَلْعُلُوجَ.

امام صادق عليه السّلام از پدران بزرگوارش از على صلوات اللّٰه عليه نقل مى كند كه فرمود :اى اهل عراق، خبردار شده ام كه زنان شما در بين راه كوچه و بازار با مردان برخورد مى كنند، آيا حيا نمى كنيد؟

اختلاط زن و مرد در مترو اصفهان

متاسفانه در مترو اصفهان اختلاط زن و مرد به صورت گسترده اتفاق می افتد.
زنان و دختران وارد بخش آقایان می شوند و حتی روی صندلی های بخش آقایان و شانه به شانه مردان می نشینند!

زنان بدحجاب و آرایش کرده که اکثرا هیچ توجهی به حرمت تماس با بدن نامحرم ندارند و بین دو مرد می نشینند که با کمال تاسف بدن آنها با هم تماس هم پیدا می کند!

نشستن خانم ها در میان مردان هر روزه تکرار میشود و عادی سازی شده است.

متاسفانه حتی برخی از خانم های چادری نیز مساله اختلاط زن و مرد را جدی نمی گیرند و این مساله توسط آنها رعایت نمی شود.

نشستن خانم چادری در میان مردان

البته هستند آقایانی که وقتی زنان می خواهند در کنار آنها بنشینند از جای خود بر می خیزند تا خدای ناکرده تماس با نامحرم پیدا نکنند. ولی خیلی ها نیز بی اعتنا از این قضیه می گذرند.

همچنین برخی از زنان نیز وارد قسمت آقایان می شوند ولی روی صندلی, کنار آقایان نمی نشینند.

وضعیت در هنگام شلوغی مترو بسیار زشت و تاسف آورتر است.

متاسفانه در ایستگاه مترو هیچ تابلویی مبنی بر محل ایستگاه آقایان و خانم ها وجود ندارد. فقط در روی بدنه مترو برچسب واگن بانوان و آقایان نصب شده است.

در هر طرف ایستگاه مترو, دو نفر راهنما وجود دارند که بعضا تذکرات ایمنی را می دهند ولی هیچگاه اینها نسبت به جدا بودن محل توقف آقایان و خانم ها و سوار شدن در واگن مخصوص به آقایان و خانم ها تذکر نمی دهند.

متاسفانه موارد کشف حجاب نیز توسط برخی زنان و دختران در واگن های مترو فراوان دیده می شود.

ضرورت دارد شهرداری اصفهان, ستاد امر به معروف و نهی از منکر و استانداری اصفهان و سایر نهادهای مسئول نسبت به این ناهنجاری فرهنگی ورود جدی نمایند و با برنامه ریزی و اقدامات لازم مانع تداوم این وضعیت شوند.
ضرورت دارد علمای شهر اصفهان و فعالین فرهنگی نسبت به اختلاط زن و مرد و عواقب آن, هشدار و تذکر بدهند. انتظار مردم متدین سالم سازی فضای مترو از اختلاط زن و مرد می باشد که ضرورت دارد هرچه سریع تر پیگیری شود (+).

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715