پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
08:53 - 1401/05/02

راه باج گیرهای رسانه ای را مسدود کنید/ وقتی پای پول در میان است!

امروز بسیاری از مدیران و مسئولان، در مقابل سهم خواهی و باج‌گیری چنین کانال‌هایی یا سکوت اختیار کردند و یا با آن‌ها همراه شدند تا مبادا عملکردشان مورد نقد غیراخلاقی این افراد قرار گیرد. همین سکوت و همین ترس، فضایی برای جولان سوء استفاده کنندگان فراهم کرد...

ندای اصفهان- رسول شمس

در سال‌های گذشته با گسترش فضای مجازی، کانال‌های خبری مختلفی در کشور با اهداف گوناگون شکل گرفته است. برخی از این کانال‌ها وابسته به رسانه‌های رسمی و محلی برای بازنشر اخبار آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی است اما در این میان کانال‌هایی نیز به صورت شخصی با اهداف مختلف فعالیت می‌کنند.
برخی از این کانال‌ها، جذب مخاطب و درآمدزایی با درج اخبار زرد و کلیک‌خور را در دستور کار خود دارند و برخی دیگر از این ابزار رسانه‌ای برای رسیدن به اهداف شخصی و منافع فردی و گروهی خود استفاده می‌کنند.
این کانال‌ها که در سال‌های اخیر رشد قارچ‌گونه‌ای داشته‌اند اغلب در هنگامه انتخابات‌ها متولد می‌شوند و در حین تغییر و تحولات مدیریتی، از هیچ فرصتی برای رسیدن به نان و نوا برای خود و هم‌دسته‌ای‌هایشان نمی‌گذرند.
در اصفهان هم، از چند سال پیش همزمان با پا گرفتن کانال‌ها و گروه‌های اجتماعی در فضای مجازی (نظیر واتساپ و تلگرام) فرصت جولان این افراد فراهم شد. شاید خیلی‌ها به خاطر نداشته باشند اما نمی‌توان فراموش کرد روزهایی را که شهرداری اصفهان در پایان دوره چهارم شورای شهر، درگیر تغییر و تحولاتی شد و گروه‌ها و کانال‌های مجازی که هنوز نوپا بودند به منبع اصلی شایعات، اخبار کذب، افشاگری‌های غیراخلاقی و… تبدیل شدند.
آن زمان هیچ گونه نظارتی بر فعالیت این گونه گروه‌ها در فضای مجازی نبود و کانال‌ها مخاطبان خاص خود را داشتند و عموم مردم کمتر درگیر چنین حاشیه‌هایی می‌شدند اما، سرعت تحولات ارتباطی، پای عوام را خیلی زود به دریای پرتلاطم مجازی باز کرد تا اخبار پشت پرده که رسانه‌های رسمی بنا به مصلحت‌هایی بسیاری اوقات قادر به نشر آن‌ها نیستند، با رنگ و لعابی خاص در این کانال‌ها منتشر شود و ابزاری برای بالا رفتن عدد و آمار ممبر و فالوور این کانال‌ها باشد، اعدادی که برگ برنده‌ای در دست ادمین‌های این کانال‌ها است تا با خود‌بزرگ پنداری، بسیاری اوقات پا را از گلیم اخلاق و انسانیت خارج کنند و با توسل به دروغ، تهمت، افترا، نشر اکاذیب، استهزاء و… به باج‌خواهی و رسیدن به اهداف مادی خود بپردازند.

این روزها، اثرات مصحلت‌اندیشی بزرگان استان در عدم برخورد با گردانندگان این قبیل کانال‌ها به وضوح قابل مشاهده است. بسیاری از مدیران و مسئولان، در مقابل سهم خواهی و باج‌گیری چنین کانال‌هایی یا سکوت اختیار کردند و یا با آن‌ها همراه شدند تا مبادا عملکردشان مورد نقد غیراخلاقی این افراد قرار گیرد. همین سکوت و همین ترس، فضایی برای جولان سوء استفاده کنندگان فراهم کرد، تا جایی که امروز تعداد زیادی از مخاطبان یک کانال مجازی خاص، شاهد شکستن چندین و چند باره مرزهای اخلاق از سوی گردانندگان این کانال، نسبت به برخی مسئولان به ویژه یکی از نمایندگان اصفهان در مجلس هستند.
دعوایی که نه تنها سودی برای مردم ندارد بلکه نتایج سوء آن می‌تواند مردم را نسبت به عملکرد خادمان مردم دلسرد کند، آن‌ها را به نظام جمهوری اسلامی و مسئولان بدبین کرده و روحیه ناامیدی و یأس را به جامعه تزریق کند. اینها همه خلاف آن چیزی است که رهبر معظم انقلاب همواره در بیانات خود خطاب به مردم و مسئولان مطرح می‌کنند.
البته برای مقابله با هنجارشکنی اخلاقی در کانال‌هایی که گردانندگان آن خود را مدعی انقلابی‌گری می‌دانند و راست و دروغ را همزمان به خورد مخاطب می‌دهند هنوز هم دیر نیست. برخورد قاطع با صاحبان این کانال‌ها می‌تواند از تکرار دوباره این اتفاقات جلوگیری کند. البته باید فضایی فراهم شود که رسانه‌های مجازی و مطالبه‌گران واقعی و دلسوز، بدون دغدغه به جهاد تبیین بپردازند و برای بهبود اوضاع استان و کشور، با صداقت و راستی قلم بزنند.

رسول شمس- فعال فرهنگی رسانه ای

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715