پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
18:30 - 1401/04/21

نگاهی مجدد به حادثه منجر به فوت شهربازی گز برخوار/ لزوم بازنگری در ضریب ایمنی و استانداردها

متاسفانه تاکنون هیچ اظهار نظر رسمی از مسئولین ذی ربط شهر گز و شهرستان شاهین شهر و میمه منتشر نشده است که جای تاسف فراوان دارد. هیچ کس ادعا ندارد تعمدی در وقوع این حادثه توسط متصدیان شهربازی وجود داشته است ولی موارد متعددی قابل بررسی می باشد...

ندای اصفهان- تحریریه

در رابطه با حادثه منجر به فوت جوان ناکام عباس نظری در شهربازی شهر گز که طی یک خبر و یادداشت به آن پرداختیم (اینجا) و (اینجا) شهروندان متعددی از انعکاس و پیگیری این موضوع تشکر کردند.
متاسفانه تا کنون هیچ اظهار نظر رسمی از مسئولین ذی ربط شهر گز و شهرستان شاهین شهر و میمه منتشر نشده است که جای تاسف فراوان دارد که مسئولین مربوطه خود را به بی اعتنایی به افکار عمومی عادت داده اند.

طی گفت و گویی که با آقای امید رفیعی پور متصدی شهربازی داشتیم ایشان توضیحاتی را در رابطه با حادثه پیش آمده بیان نمود.
ایشان اعلام نمودند که دستگاه های شهربازی کهنه و مستعمل نبوده است، بلکه به صورت نو، حدود 5 سال پیش خریداری شده و تا 5 سال دیگر نیز اجازه بهره برداری دارد.

همچنین دستگاه ها گواهی استاندارد دارد که اردیبهشت امسال اخذ شده و تا سال دیگر اعتبار دارد.

ضمن اینکه در هنگام بروز حادثه، ایشان نسبت به انتقال نوجوان مصدوم به بیمارستان اقدام کرده و حتی با مشاهده اینکه بیمارستان اولیه امکانات سی تی اسکن و… نداشته، مصدوم را به بیمارستان مجهزتر انتقال داده است و هیچ کس فکر نمی کرده این حادثه منجر به فوت شود، ولی متاسفانه اتفاق می افتد و…

توضیحات آقای رفیع پور مفصل بود که به همین میزان بسنده می کنیم و ایشان ضمن ابراز تاسف شدید از این حادثه گفتند، نتایج کارشناسی طی روزهای آتی مشخص خواهد شد.

اما در رابطه با مطالب یادشده لازم به ذکر است هیچ کس ادعا ندارد تعمدی در وقوع این حادثه توسط متصدیان شهربازی وجود داشته است ولی موارد زیر نیز قابل بررسی می باشد:

1) درست است که دستگاه ها استاندارد یکساله داشته است ولی این بدان معنا نیست که این گواهی برای صحت عملکرد دستگاه برای یکسال کفایت کند، بلکه توسط متصدی و اپراتور باید روزانه بررسی فنی دستگاه صورت پذیرد.

2) طبق آیین نامه ها باید همه کارگاه ها، دارای مسئول ایمنی (hse)، باشند ولی شهربازی مربوطه طبق گفته متصدی شهربازی، فاقد مسئول ایمنی بوده است.

3) اپراتورهای دستگاه ها, فاقد گواهی نامه دوره های آموزشی ایمنی و… هستند.

4) شهربازی, نسبت به اخذ ایزو مدیریتی و… اقدامی نداشته است.

البته اینکه اخذ ایزو, الزام دارد یا خیر نیز محل بحث است ولی یقینا الزامات ایزو دارای مواردی است که منجر به ایمنی و کارایی بیشتر می شود.

ایزو 17842, ایزو مربوط به شهربازی هاست که نکات ایمنی و اجرایی در آن ذکر شده است.

اینکه آیا شورای اسلامی شهر گز و شهرداری, اخذ گواهی نامه ایزو را برای ایمنی مکان مربوطه پیگیری داشته اند یا خیر محل سوال است و باید پاسخگو باشند.

5) ادعای اینکه دستگاه ها فرسوده بوده, شاید درست نبوده است, ولی به هر جهت این مدل دستگاه ها, در خیلی از کشورها از رده خارج شده است و دستگاه های با ایمنی بیشتر و البته زیباتر و مهندسی شده تر جایگزین شده است.
لذا انتظار است برای حفظ جان شهروندان به ویژه کودکان, دستگاه های با ضریب ایمنی بالاتر در شهربازی ها به کارگیری شوند.

6) اینکه روز حادثه دستگاه ها از لحاظ ایمنی کمربند و گارد چک شده بوده یا خیر نیز پاسخ مشخصی داده نشد که قابلیت بررسی دارد.

7) اینکه اپراتور دستگاه, اقدام به چک کردن بسته شدن کمربند و… قبل از حرکت دستگاه نموده یا خیر نیز مشخص نیست. لذا این مساله نیز قابلیت بررسی را دارد.

8) اینکه چه تمهیدات ایمنی دیگری می توانسته به عنوان سوپاپ اطمینان درنظر گرفته شود نیز مشخص نیست. لحاظ کردن مواردی چون جلیقه ی ایمنی و امثالهم شاید می توانسته موجب ایمنی بیشتر گردد.

🔹علاوه بر موارد فوق, اینکه استانداردهای اداره استاندارد تا چه حد قوی است و می تواند پیشگیری از خطر بکند نیز خود جای بررسی دارد. به طور مثال تعدادی از مسئولین نیروی انتظامی کشور به صدور مجوز ساخت برخی خودروها و استاندارد آن اعتراض داشته اند.

اینکه دستگاه های شهربازی تا چه حد ضریب ایمنی دارد و در برابر رفتارهای مخاطره آمیز کودکان در حین حضورشان در دستگاه می تواند جلوی ایجاد آسیب را بگیرد نیز باید توسط متخصصان مربوطه بررسی شود.

امیدواریم این حادثه موجب شود یکسری بازنگری در ضریب ایمنی و استانداردها صورت پذیرد تا ان شاءاله شاهد وقوع چنین حوادثی در هیچ جای کشور نباشیم.

امیدواریم بررسی های کارشناسانه تمام ابعاد ماجرا را در بر بگیرد و تمام قصورها و ترک فعلهای احتمالی توسط مسئولین قضایی مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    منتظر فجایع دیگری در شهربازیهای دیگر استان مانند میکشه باید باشیم چون این شهر بازی نیز بسیار قدیمی و مستهلک است

  2. نگار گفت:

    باعرض سلام و خسته نباشید متاسفانه آقای رفیعی پور […]و شما هم نسبت به صحت آن اقدامی انجام نداده آید و پخش کردید در صورتی که این دستگاه از نوروز امسال تا کنون پلمب بوده واداره استاندارد خودش گفته هیچ گونه تایید ایمنی در این مورد صادر نشده.

  3. ناشناس گفت:

    ظلم نکنند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715