یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
14:20 - 1401/03/23

تقاضای حسین میرزایی در اعمال ماده ۲۳۴ آئین‌نامه مجلس؛

احتمال محاکمه رؤسای چند دهه اخیر بانک مرکزی درخصوص کاهش ارزش پول ملی

حسین میرزایی: از دهه های گذشته تا به امروز ارزش پول ملی ما دائما درحال کاهش بوده، حال سوال اینجاست که چرا مسئولین دهه های اخیر بانک مرکزی و دیگر متولیان امر به این بخش از قوانین پولی و بانکی کشور عمل نکردند تا ما شاهد این حجم از کاهش ارزش پول ملی در این سال­ها باشیم.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حجت الاسلام حسین میرزایی در گفت و گو با ندای اصفهان با اشاره به سخنان خود در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی درخواستی پیرامون اعمال ماده ۲۳۴ در خصوص مسئولین بانک مرکزی داشتم که تا به این جای کار 25 نفر از نمایندگان مجلس درخواست اعمال این ماده را امضا کردند.

نماینده مردم اصفهان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اساس ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس، اگر احدی از مسئولین قانونی از قوانین کشور را نقض کرده، یا به طور ناقص عمل کرده یا از عمل به آن استنکاف کرده باشد و این امر به تایید نمایندگان مجلس برسد، مجلس پس از بررسی، مسئول مربوطه را حتی اگر سال­ها از دوره مسئولیت وی گذشته باشد برای پاسخگویی و محاکمه به قوی قضاییه معرفی می­ کند.

وی افزود: با اعمال ماده ۲۳۴ مسئولین مربوطه به کمیسیون تخصصی فراخوانده خواهند شد، اگر دفاعیه آن­ها مورد قبول باشد اعمال ماده 234 درمورد آن مسئول از دستور کار خارج خواهد شد، در غیر این صورت اعمال این ماده در صحن علنی مجلس تصویب می­ شود و پرونده آن مسئول به قوه قضائیه فرستاده خواهد شد.

میرزایی در ادامه خاطر نشان کرد: موضوع اعمال ماده 234 درخواستی نمایندگان در خصوص دو بند از بندهای قانون پولی و بانکی کشور است؛ بند ب ماده ۱ و صدر بند ب ماده ۱۰ قانون پولی و بانکی کشور که اعلام می ­کند: هدف بانک مرکزی ایران حفظ ارزش پول و موازنه پرداخت ها و تسهیل مبادلات بازرگانی و کمک به رشد اقتصادی کشور است. طبق این بند بانک مرکزی مسئول حفظ ارزش پول ملی است.

وی افزود: همانطور که مشاهده می­ کنید از دهه های گذشته تا به امروز ارزش پول ملی ما دائما درحال کاهش بوده، حال سوال اینجاست که چرا مسئولین دهه های اخیر بانک مرکزی و دیگر متولیان امر به این بخش از قوانین پولی و بانکی کشور عمل نکردند تا ما شاهد این حجم از کاهش ارزش پول ملی در این سال­ها باشیم.

میرزایی در پایان تاکید کرد: اعمال ماده ۲۳۴ درمورد مسئولین بانک مرکزی در چند دهه اخیر انجام خواهد شد و صرفا به مسئولین فعلی محدود نخواهد بود، مسئولین متخلف باید در قوه قضاییه پاسخگو باشند.

 

به گزارش ندای اصفهان، بر اساس ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، هرگاه حداقل 10 نفر از نمایندگان یا هرکدام از کمیسیون‌ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس‌جمهور یا وزیر یا مسئولین دستگاه‌های زیرمجموعه آنان را اعلام کند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌گردد.

بر این اساس، کمیسیون حداکثر ظرف مدت ده ‌روز موضوع را رسیدگی و در صورت وارد بودن با اظهار نظر صریح، گزارش خود را از طریق هیأت رئیسه به مجلس ارائه می‌دهد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715