پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
07:27 - 1400/07/15

فیلم پرفروش «سه احمق» در نقد سیستم دانشگاهی

فیلم با محتوای طنز و درام در مورد زندگی دانشجویان در دوران تحصیل و رسیدن یا نرسیدن آنها به هدف است و به بررسی فشارهای وارده به آنها چه از طرف خانواده و چه سیستم آموزشی برای رسیدن به نقشی از پیش تعیین شده، رقابتی و به دور از خلاقیت است

ندای اصفهان- الهه کاظمی

(مسئول نهضت سواد رسانه انقلاب اسلامی- نجف آباد)
فیلم سینمایی «سه احمق» (3idiots) محصول 2009 کشور هند، جزو ۱۰ فیلم پرفروش سینمای هند با کارگردانی و نویسندگی یکی از توانمندترین کارگردانان هندی به نام راج کومار هیرانی است که در کارنامه خود فیلم‌های موفق جایزه داری چون «سه احمق»، «پی کی»، «مونا قلدره» و…. را دارد.
از هنرپیشه های اصلی فیلم ۳ احمق، می توان به عامر خان (در نقش رانچو)، جاناتان مدهوان (در نقش فرهان) و شرمن جوشی (نقش راجو) و نیز کارینا کاپور (در نقش پیا) اشاره کرد.
عامرخان بازیگر مسلمانی است که با تجربه بازی در حدود ۴۸ فیلم، بارها نامزدی جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره های مختلف و ۳ بار رکورددار فروش فیلم، از جمله پی کی را در کارنامه خود دارد.
کارینا کاپور هم که در خانواده‌ای سینمایی در بالیوود به دنیا آمده است یکی از بازیگران زن موفق هندی است.
روایت شناسی فیلم

داستان با محتوای طنز گونه از واقعیتی درام در زندگی دانشجویان در دوران تحصیل و رسیدن یا نرسیدن آنها به هدف صحبت می کند و به بررسی فشارهای وارده به آنها چه از طرف خانواده و چه سیستم آموزشی برای رسیدن به نقشی از پیش تعیین شده بر اساس طرز تفکر غالب جامعه می پردازد که نه تنها خلاقیت را می کشد بلکه در نقطه ای قرمز منجر به یأس و خودکشی افراد می شود.
نقدهای متفاوت، به نقاط قوت این فیلم ازجمله نقش پررنگ رفاقت و نفی رقابت های غیرمفید، روایت طنز و صحنه های شاد فیلم در عین نقد جامعه طبقاتی، کارگردانی بدون نقص و نیز بازیگری عالی عامرخان اشاره کرده است.
فیلم با ارائه الگوهای مختلف از جمله شبکه های تلویزیونی آغاز می شود. سکانس اول فیلم یک جاده مستقیم است که به نظر بیانگر زندگی پیش رو با توجه به انتخاب افراد است و در ادامه هواپیمای در حال پرواز هم مبیّن سرعت و مسابقه و چه بسا رقابت در زندگی است (که گاه باید از آن پیاده شد)، و در جای جای فیلم چه در رفتار و چه گفتار بازیگران از جمله مدیر دانشگاه و نیز مقدمه ای که توسط فرهان (راوی داستان و احمق شماره ۱) گفته می شود -ما از اول زندگی شنیدیم زندگی مثل مسابقه است و اگر سریع نباشی زیر پا له میشوی- به خوبی مشاهده می شود.
در ادامه با شخصیت راجو (احمق شماره ۲)، شخصی که در پایان فیلم معترف است که به خاطر ترس از محیط رقابتی دانشگاه و نیز نیاز مبرم خانواده فقیرش به فارغ التحصیل شدن از مهندسی، به جای تلاش بیشتر به خرافه پرستی و رمالی رو آورده است.
رانچو (احمق شماره ۳)، شخصیتی که داستان حول محور وی می چرخد، از وهله اول تا پایان فیلم با تمام گفتار و رفتار خود به ساختارشکنی سنت‌های غلط سیستم آموزشی و جامعه می پردازد و نیز نقشی پترس وار برای دانشجویان حتی پادوی خوابگاه دارد که او را به مرز اخراج شدن می‌رساند و در پایان با سکانسی کاملاً هندی نظر رئیس سختگیر دانشگاه برگشته و مفتخر به دریافت جایزه خودکار فضانوردان می شود.

انتخاب رشته کورکورانه
فیلم نقاط اوج و فرود بسیار دارد که گاه بیننده را هیجانی، گاه غمگین و گاه به خنده وا می دارد و بیننده را مشتاق ادامه دیدن فیلم می کند، البته ناگفته نماند در کنار نگاه منتقدانه این فیلم به سیستم آموزشی عالی کشور نباید به طور کلی این سیستم و تلاش اساتید را نادیده گرفت و نیز صحنه های اضافی در فیلم نقطه ضعفی است که منجر به طولانی شدن زمان فیلم به ۱۷۱ دقیقه می شود.
گفتنی است حتی در خوابگاه‌ مهندسی اسم گذاری ها هم طنز و به نوعی علمی است مثل (کیلو بایت و مگابایت و گیگابایت برای سگ های خوابگاه) یا میلیمتر برای پادوی خوابگاه که یادآور فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه است که به موقع حسابگر و به موقع دوست است، یا اصطلاحاتی که رانچو برای سیستم سختگیرانه آموزشی استفاده می کند هم طنز و هم تلخ است (مثل دانشگاه نه مخزن فشار).
در نهایت این ساختار شکنی فیلم بیننده را به این واقعیت می رساند که نسل های قبلی آرزوها و آرمان‌های خود را با تحمیل به فرزندانشان جستجو نکنند بلکه سعی در استعدادیابی و کمک به زندگی بهتر بر اساس علایقشان باشند، ولی همیشه هم این تفکر از جانب همه مثل چادو (صداخفه کن خوابگاه) قابل پذیرش نیست.

برای دانلود و تماشای فیلم سه احمق اینجا را کلیک کنید.

(جزء 250 فیلم برتر جهان در سایت IMDb)

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715