یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
17:18 - 1400/03/11

سند تاریخی منحصر به فرد/

کتاب صوتی «حماسه تپه برهانی» +دانلود کامل

کتاب «تپه برهانی» وقایعی را که در سال ۱۳۶۲ در آخرین روزهای عملیات والفجر ۲ در منطقه دربندیخان عراق برای رزمندگان اسلام روی می دهد را روایت می نماید. این کتاب پرمخاطب توسط سپاه صاحب الزمان(عج) استان اصفهان به کتاب صوتی تبدیل شده است

به گزارش ندای اصفهان، در راستای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه در سپاه، معاونت فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی فقیه در سپاه اقدام به تولید کتاب های صوتی برای استفاده فرماندهان، مسئولین و کارکنان در خودروهای سواری و فضای مجازی نموده است.

«بیست و یکمین کتاب صوتی» تولیدی معاونت فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی فقیه در سپاه با عنوان «حماسه تپه برهانی» به عنوان یکی از آثار ماندگار و برگزیده دفاع مقدس، روز دوشنبه 5 شهریور 1399 همزمان با هفته دفاع مقدس در بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس استان اصفهان با حضور مسئولین مختلف استانی اعم از لشکری و کشوری رونمایی شد.

این اثر به تهیه کنندگی «کمیل اخیش» و صداپیشگی «محمود افقری» و دیگران در 48 قسمت صوتی تهه شده است.

(تیز معرفی کتاب صوتی و نحوه تولید)

«حماسه تپه برهانی» یک سند تاریخی منحصر به فرد به شمار می رود؛ چراکه هیچ نوشته دیگری درباره این بریده از عملیات «والفجر 2» وجود ندارد.

خاطره «تپه برهانی» نوشته «سید حمید رضا طالقانی» در سال 1365 در نخستین مسابقه بزرگ فرهنگی هنری جبهه و جنگ که توسط قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) برگزار شد، رتبه اول را در بخش خاطره نویسی کسب کرد.
این اثر در سوم خرداد سال 1373 در نخستین دوره کتاب دفاع مقدس، رتبه اول خاطره را کسب کرد و تندیس زرین برترین کتاب دفاع مقدس را دریافت کرد، همچنین در سال 1379، درجشنواره «ادب پایداری» که کلیه آثار ادبی در طول بیست سال، از آغاز دفاع مقدس تا سال 1379، مورد ارزیابی قرار گرفت، به عنوان «برترین کتاب خاطره در سطح الف جشنواره ادب پایداری» معرفی و برنده دیپلم افتخار و تندیس زرین برترین نویسنده کتاب خاطره، در بیست سال ادبیات داستانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.
نویسنده درباره این کتاب می گوید: «عملیات والفجر دو که تپه برهانی، بریده ای از آن را روایت می کند، در تابستان سال 1362 انجام شد. من پس از دوره بستری و زمانی که سلامتی خود را به دست آوردم، نگارش تپه برهانی را شروع کردم. قصد من از این کار، چاپ کتاب نبود، بلکه ثبت و ضبط حماسه ای بود که رزمندگان گردان امام حسین(ع) آفریدند و این کار را یک تکلیف می دانستم؛ تکلیفی که به بهای از دست دادن فوز شهادت در راه خدا، بر عهده من گذاشته شده بود.
کسی که تپه برهانی را مطالعه کرده، قطعاً تائید می کند که زنده ماندن من، با قواعد عادی و طبیعی جور در نمی آید. چطور ممکن است آدمی که هم از ناحیه مچ پا زخمی شده و هم رگ شریانی دست راستش قطع شده، خود را از یک پرتگاه پایین بیندازد و پانزده روز را در یک بیشه، بدون غذا و صرفاً با آشامیدن آب نهر و خوردن برگ های درخت مو، درحالی که زخم هایش چرکین شده و حتی کرم افتاده است، سر کند و زنده بماند؟!
لذا من مشاهداتم را فقط از باب امتثال تکلیف نوشتم و جداً معتقد بودم و هستم که از شهادت در راه خدا محروم شدم تا عاشورایی را که روی تپه سوم تنگه دربندیخان عراق آفریده شد، روایت کنم، گرچه به اجر آن امیدوارم.»

«لشکر ۱۴ امام حسین علیه السلام اصفهان به گردان امام حسین علیه السلام مأموریت می دهد، سه تپه ای که در اختیار عراقی ها بوده را آزاد نمایند، در این عملیات فقط گروهان میثم به فرماندهی شهید حسین برهانی موفق به فتح تپه می‌شود . این تپه بعد از عملیات به دلیل موقعیت خاص در محاصره نیروهای عراقی قرار می‌گیرد و کمک تدارکاتی به آنها امکان پذیر نمی شود و به همین خاطر رزمندگان مستقر در این تپه با شرایط سختی مواجه می شوند…»

صبح روز هفتم، از سرما یخ زده بودم و به شدت میلرزیدم. تصمیم گرفتم در نقطهای بیرون بیشه روی سنگها زیر تابش نور مستقیم آفتاب بخوابم، لذا از حسین و ماشاءالله فاصله گرفتم و کشان کشان از بیشه خارج شدم. در نزدیکی تخته سنگی زیر آفتاب خوابیدم. نور خورشید گرمی لذت بخشی داشت و در همان لحظات اولیه، به خواب خوشی فرو رفتم. اما فکر میکنم هنوز ساعتی نگذشته بود که با صدای انفجار مهیبی از خواب بیدار شدم.
ظاهرا دشمن مرا از بالای تپه دیده و یک خمپاره شصت پرتاب کرده بود. خمپاره در فاصله ده بیست متری من منفجر شد. به سرعت خود را به طرف درختها کشیدم. دومین خمپاره دشمن در فاصله نزدیکتر منفجر شد. حسین و ماشاءالله که از صدای خمپاره ها بیدار شده بودند، با نگرانی مرا صدا میزدند. به هر شکل ممکن وارد بیشه شدم و حسین و ماشاءالله به کمکم شتافتند و مرا از آن محل دور کردند.
دهها گلوله خمپاره، یکی پس از دیگری، در میان درختان در داخل جوی آب فرود میآمد و منفجر میشد. آن روز دشمن بیشه را زیر آتش خمپاره گرفت و خمپارهها در فواصل مختلف در سطح بیشه برزمین میخورد. هر دفعه سوت خمپارهها بر زمین میخوابیدیم. اما چون زیر درختان بودیم، دشمن قادر به دیدن ما نبود و لذا بدون هدف آتش میکرد و اکثر خمپارهها در فاصلهای دور از ما به زمین میخورد.
شاید پس از گذشت هفت روز، دشمن انتظار نداشت که نیروی ایرانی در منطقه مانده باشد. از آن پس، نگرانی آمدن یک تیم عراقی برای پاکسازی بیشه به نگرانیهای ما افزود و طول روز را با انتظاری تلخ سپری کردیم.
***

فایل های این کتاب صوتی را می توانید در ادامه گوش کرده و دانلود کنید.

تپه برهانی- مقدمه

تپه برهانی 1

تپه برهانی2

تپه برهانی3

تپه برهانی4

تپه برهانی5

تپه برهانی6

تپه برهانی7

تپه برهانی8

تپه برهانی9

تپه برهانی10

تپه برهانی11

تپه برهانی12

تپه برهانی13

تپه برهانی14

تپه برهانی15

تپه برهانی16

تپه برهانی17

تپه برهانی18

تپه برهانی19

تپه برهانی20

تپه برهانی21

تپه برهانی22

تپه برهانی23

تپه برهانی24

تپه برهانی25

تپه برهانی26

تپه برهانی27

تپه برهانی28

تپه برهانی29

تپه برهانی30

تپه برهانی31

تپه برهانی32

تپه برهانی33

تپه برهانی34

تپه برهانی35

تپه برهانی36

تپه برهانی37

تپه برهانی38

تپه برهانی39

تپه برهانی40

تپه برهانی41

تپه برهانی42

تپه برهانی43

تپه برهانی44

تپه برهانی45

تپه برهانی46

تپه برهانی47

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715