چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
12:19 - 1400/01/27

آخرین اخبار کرونا در ایران |

تهران و اصفهان در وضعیت سیاه / برخی مراکز درمانی تختی برای پذیرش ندارند + نقشه و نمودار

مرحله جدید همه‌‌گیری کرونا بعد از تعطیلات نوروزی ظاهرا آغاز شده و موج تازه‌ای از ابتلا و البته فوتی در راه است تاجایی که برخی کارشناسان بهداشت و درمان تاکید دارند این ابتدای روزهای سیاه کرونایی در کشور است.

به گزارش ندای اصفهان، رکود موارد مرگ به دلیل ابتلا به کرونا برای اولین بار در سال جدید شکسته شد و بیش از 300 نفر به دلیل این بیماری مرموز که به گفته مسئولان بهداشت و درمان اکنون افسارش رها رشده آخرین نفس را با ریه‌هایی پر از درد به‌سختی کشیدند؛ نفس‌هایی که می‌توانست همچنان ادامه داشته باشد و نبض زندگی در کالبدشان بتپد.

این داستان غم‌انگیز قرن جدید در سراسر کشور به دلیل تاخت و تازه ویروس منحوس زیر سایه عادی انگاری پروتکل‌های بهداشتی است؛ اتفاقی که می‌توانست تنها با رعایت چند نکته ساده هرگز تجربه نشود و همچون روزهای پایانی قرن گذشته شرایط قابل کنترلی داشته باشد، نه اینکه اکنون تازه منتظر سونامی همه‌گیری آنهم بعد از نزدیک به 14 ماه مقابله شبانه روزی با آن باشیم.

به‌هرحال اتفاقی که نباید می‌افتاد؛ افتاد و اکنون روزهای سیاه کرونایی در برخی نقاط کشور تجربه می‌شود. به عنوان مثال پایتخت، نصف‌جهان و برخی شهرستان‌های استان ایلام و هرمزگان در کنار خوزستان در شرایط نگران کننده‌ای از همه‌گیری قرار دارند و به گفته مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا امروز نیاز اصلی همدلی، همکاری و توجه به محدودیت‌ها در سطح ملی است؛ چون درصورت بی‌توجهی به این موارد احتمال تجربه شرایط بدتر هم وجود دارد.

نگرانی مسئولان به این دلیل است که با درنظر گرفتن قدرت سرایت ویروس جهش یافته انگلیسی که اکنون در سراسر ایران یکه‌تازی می‌کند مراجعه تعداد زیادی از بیماران همزمان به مراکز درمانی تعیین شده می‌تواند شبکه بهداشت و درمان سراسر ایران را با چالشی جدی و عدم امکان ارایه خدمات مناسب به بیماران و مبتلایان این ویروس روبرو کند.

این اتفاقی است که چندی پیش در برخی از کشورهای توسعه یافته مثل اسپانیا نیز افتاد و کادر درمانی ناچار به انتخاب ارایه خدمات میان بیماران بدحال شدند تا بتوانند از معدود تخت‌های بیمارستانی بهینه استفاده کرده و آن گروه از افراد که احتمال زنده ماندنشان بیشتر بود را در دستور کار خود داشته باشند.

رسیدن به چنین شرایطی با درنظر گرفتن تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها در برخی نقاط کشور و البته افزایش تصاعدی ورود بیماران تازه به مراکز درمانی تعیین شده زیاد هم دور از انتظار نیست اگر هموطنان رعایت نکنند و محدودیت‌های ایجاد شده را به بازی گرفته و از این تعطیلات به عنوان فرصتی برای انجام کارهای عقب‌افتاده خود یا دورهمی‌های خانوادگی استفاده کنند.

نگاهی آماری به روند گسترش کرونا در کشور از روزهای پایانی سال گذشته تا امروز کاملاً شاهد مثال غیرقابل انکاری در شرایط بحرانی کشور است که باید هموطنان نسبت به رعایت پروتکل‌ها جدیت بیشتری داشته باشند و کادر درمانی را در ارایه خدمات مناسب به بیماران یاری کنند.

بیشتر بخوانید

تجمع یعنی ایجاد کانون‌های آلودگی
براساس تحقیقات انجام شده امروز اصلی‌ترین شیوه آلوده شدن افراد از طریق تنفس و استنشاق ویروس است که بیشترین میزان ابتلا به این شیوه در شرایط تجمع‌ زیاد در اماکن سربسته و سرباز است. به عنوان مثال فضایی مثل مترو، دورهمی‌های خانوادگی و البته مراکز خرید می‌تواند اکنون کانون‌های بحرانی شناخته شود.
به همین دلیل کارشناسان بهداشت و درمان توصیه می‌کنند هموطنان جدا از قرار گرفتن در چنین شرایطی خودداری کرده و تاحد ممکن از ایجاد تجمع جلوگیری کنند.
به گفته این گروه از کارشناسان کاهش ترددهای غیرضروری در سطح شهرها، عدم تجمع کارمندان اداراتی که همچنان به ارایه خدمات مشغول هستند، کاهش صوف خرید در مراکز خرید و بازارهای روز و از همه مهمتر حذف کامل مهمانی‌ها و دورهمی‌های خانوادگی، درکنار استفاده از ماسک و بهداشت فردی بهترین راهکار در شرایط فعلی برای نزولی کردن سرعت چرخه ابتلا در سراسر کشور است.

طغیان موج کرونا در استان اصفهان

براساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کل تعداد نمونه‌گیری شده در اصفهان 5295 نمونه بوده است که در مجموع از این تعداد 2166 مورد مثبت اعلام شده است.

در این شرایط ویروس عادی انگاری خطرناک‌تر از ویروس کروناست و باید رعایت محدودیت‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی را جدی بگیریم تا طغیان موج چهارم در هم شکند.

اما کسبه و بازاریان کره‌کره‌ها را پایین کشیدند و به احترام قانون برای کاهش آمار مبتلایان به کوید 19 ،کسب و کار خود را تعطیل کردند تا پایانی برای روزهای سرد کرونا باشد. این روزها به جای شور و هیجان، مغازه‌های بسته تنها چیزی است که در کوچه و بازار دیده می‌شود.

براساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کل تعداد نمونه‌گیری شده در اصفهان 5295 نمونه بوده است که در مجموع از این تعداد 2166 مورد مثبت اعلام شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این باره اظهار داشت: تعداد کل بستری شده‌ها 2162 نفر و تعداد افراد بستری شده در آی سی یو 313 نفر اعلام شده است.

آرش غلامی بیان کرد: در این مدت 23 نفر موارد فوتی بوده است که 16 نفر فوت مثبت قطعی اعلام شده است.

موج چهارم کرونا با شدت بیشتری شیوع پیدا کرده که این هوشیاری مردم و مسئولان را می‌طلبد. همه در انتظارند تا این روزهای سرد کرونایی جای خود را شور و هیاهوی زندگی بدهد.

رکورد فوتی‌های کرونا در همدان شکسته شد

دیروز تلخ ترین روز کرونایی با فوت 21 بیمار در استان همدان‌ سپری شد.

روند مبتلایان همچنان افزایشی است و روزانه حدود یک هزار بیمار جدید به جمع بیماران کرونایی استان افزوده می‌شود.

همه بیمارستان‌های استان در حالت آماده باش بوده و آژیر خطر کمبود تخت و تجهیزات بیمارستانی برای روزهای آینده به صدا درآمده است.

دکتر رشید حیدری‌مقدم رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: تعداد موارد فوتی استان در روز گذشته21 مورد اعلام شد که متاسفانه بیشترین آمار فوت روزانه از ابتدای شیوع بیماری تاکنون بوده‌است.

وی با بیان اینکه آمار هفتگی موارد فوت به بیش از 61مورد رسیده تصریح کرد: شاخص سرایت پذیری به طرز محسوسی افزایش یافته‌است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان مهم‌ترین نگرانی روزهای نخست مقابله با کرونا را تامین اکسیژن برای بیماران بستری اعلام کرد و گفت: به منظور رفع این نیاز 13دستگاه اکسیژن ساز به ظرفیت‌های استان اضافه شده و ظرفیت اکسیژن سازهای استان را تا دو و نیم برابر افزایش داده است.

حیدری مقدم با تاکید بر اینکه علت ابتلای بسیاری از بیماران به ویروس کرونا مربوط به شرکت در دورهمی‌های خانوادگی و تجمعات است تصریح کرد: در شرایط بحرانی به سر می‌بریم ‌و لازمه عبور از این موج پرهیز از هرگونه دورهمی و تجمعات است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت همه شهرستان‌های استان قرمز و بحرانی است تصریح کرد: اگر مردم رعایت نکنند پایان موج چهارم طولانی تر می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان از افزایش بیماران بدحال و نیاز به بستری در استان خبر داد و اظهار داشت: بیماران‌ تنفسی با مراجعه به مراکز غربالگری کرونا توسط پزشک مستقر در مراکز ویزیت شده و در صورت نیاز به بستری به بیمارستان مورد نظر ارجاع داده می‌شوند.

حیدری مقدم از مراجعه بسیار زیاد بیماران‌ تنفسی و مشکوک به کرونا در مراکز غربالگری کووید19خبر داد و گفت: تست درصد بالایی از مراجعه کنندگان مثبت است.

تعطیلی‌ها و محدودیت‌ها در استان فارس تمدید شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  شیراز ، روز گذشته نقشه‌ای در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از وضعیت رنگ‌بندی استان‌ها مبنی بر گستره شیوع ویروس کرونا قرار گرفت که برخی از شهرها به رنگ سیاه بودند.

استان فارس نیز مستثنی از دیگر نقاط کشور نبود و نقاطی از آن طبق این نقشه سیاه بود، این موضوع به شدت موجبات نگرانی مردم را فراهم کرد، علاوه بر آن اظهار نظر یکی از مسئولان ارشد کشوری نیز درباره وخامت اوضاع در استان فارس به این نگرانی‌ها افزود.

بر این اساس اعلام شد که « غیر از استان فارس که وضعیت نگران‌کننده‌ای دارد دیگر استان‌ها شرایط رو به بهبود است» که این موضوع نیز مضاعف بر دیگر عوامل سبب شد کم و کیف ماجرا را از عبدالرضا قاسم‌پور، جانشین استاندار فارس در ستاد استانی کرونا جویا شوند.

قاسم‌پور در ارتباطی مجازی در سحرگاه امروز به این نگرانی‌ها پاسخ داد. وی این موضوع را که اعلام شده وضعیت استان فارس وخیم‌تر از دیگر نقاط است، رد کرد و اظهار داشت: نه چنین نیست همه استان‌های کشور شرایط یکسانی دارند و در سراسر کشور روند ابتلا و بستری با سرعت رو به افزایش است که فارس هم مستثنی نیست.

جانشین استاندار در ستاد استانی کرونا البته بر این نکته نیز تاکید کرد که هفته آینده شرایط سخت‌تری برای همه استان‌ها به ویژه فارس است چراکه آثار و نتایج سفرهای نوروزی و رفت‌وآمدها در تعطیلات عید ظرف هفته آینده خودش را نشان می‌دهد.

به گفته وی البته چند روزی است که روند ابتلا، بستری و فوتی‌ها در استان فارس ثبات پیدا کرده است اما تمهیدات لازم برای شرایط بدتر و وخیم‌تر از شرایط فعلی هم اندیشیده شده است.

قاسم‌پور به آمادگی کامل در همه بخش‌ها به ویژه بیمارستان‌ها و مراکز دولتی استان اشاره می‌کند و از اجرای کامل طرح شهید سلیمانی سخن گفت که بر مبنای آن بیماریابی قوی به صورت محله‌محور در استان در حال اجرا است.

وی درباره رنگ‌بندی‌های منتشر شده در فضای مجازی نیز گفت: اینکه رنگ‌های جدیدی اعلام شده باشد هنوز به صورت مکتوب به استان‌ها اعلام نشده است و تا زمانی که اعلام رسمی نباشد رنگ‌بندی‌های شبکه‌های اجتماعی نمی‌تواند مبنای سخن باشد.

بررسی خبرنگار تسنیم از نقشه رنگ‌بندی کشور در اپلیکشن ماسک نیز نشان دهنده این است که رنگ سیاه هنوز به نقشه رسمی نپیوسته و همچنان شهرها براساس قرمز، نارنجی، زرد و آبی نشان داده می‌شوند.

بر این اساس 8 شهرستان استان فارس شامل شهرستان‌های خرامه، سروستان، بیضا، سپیدان، رستم، قیروکارزین، لامرد و مهر نارنجی و دیگر شهرستان‌ها در وضعیت قرمز به سر می‌برند.

همین وضعیت سبب شده که اعمال محدودیت‌ها در هفته جدید نیز مانند هفته‌ای که گذشت انجام شود. قاسم‌پور نیز این امر را تایید و افزود: هفته آینده نیز تعطیلی‌ها و محدودیت‌ها مثل همین هفته است.

به گفته وی همچنان تعطیلی مترو و اتوبوس، محدودیت فعالیت مشاغل آن هم فقط گروه یک و کنترل شدید ترددهای خودرویی در استان فارس اعمال می‌شود. براساس آنچه جانشین استاندار در ستاد استانی کرونا اعلام کرد «مراسم‌های ماه رمضان و هر گونه برنامه و فعالیت فرهنگی و اجتماعی و نماز جمعه به صورت کامل تعطیل هستند و دورکاری کارکنان نیز بر مبنای نارنجی و قرمز اعمال می‌شود».

قاسم‌پور درباره تخلف برخی از کسبه که دغدغه و سوال خبرنگاران بود، نیز گفت: با نظارت‌هایی که انجام می‌شود اغلب کسب‌وکارها تعطیل هستند، پاساژها و مراکز خرید تعطیل است و شهر خلوت‌تر شده البته در این میان عده‌ای نیز تخلف می‌کنند.

به گفته وی نظارت‌ها و بازرسی‌ها به صورت جدی‌تر و شدیدتر در حال اجرا است و محدودیت‌ها هم اعمال می‌شود اما راهکار اصلی مقابله با شیوع بیماری رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم است.

قاسم‌پور گفت: اگر مردم همراهی نکنند دچار مشکل می‌شویم اما اگر با تصمیمات ستاد استانی مقابله با کرونا همراهی کنند می‌توانیم با موفقیت از این پیک هم عبور کنیم.

تلاش برای افزایش تخت‌های بیمارستانی و آمادگی بیش از پیش مراکز درمانی در موج چهارم در استان فارس در حال انجام است و براساس مصوبه ستاد استانی کرونا همه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی، خیریه و بیمارستان‌های نیروهای نظامی و انتظامی به عنوان مراکز پشتیبان در حال آماده باش قرار گرفتند.

اما در کنار همه این آمادگی‌ها آنچه مسئولان مرتب بر آن تاکید دارند این است که مردم شرایط را جدی‌تر بگیرند و ساده‌انگاری نکنند چراکه هر گونه بی‌توجهی و عدم رعایت پروتکل‌ها ممکن است عواقب ناگواری را برای استان به همراه داشته باشد.

بیمارستان‌های خاتم‌الانبیا و فاطمیه نطنز پُر شد

حامد باقری در  نطنز ، ضمن اشاره به افزایش شیوع ویروس کرونا و میزان مبتلایان اظهار داشت: تمامی تخت‌های فعال بیمارستان‌های خاتم‌الانبیای نطنز و فاطمیه بادرود به دلیل افزایش تعداد مبتلایان کرونا پر شده است و ظرفیت پذیرش بیمار جدید وجود ندارد.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان نطنز ضمن ابراز نگرانی از افزایش بیماران مبتلا به ویروس کرونا تصریح کرد: تنها خواسته کادر درمان از همشهریان این است که از دورهمی، رفتن به مکان های شلوغ، مراسم عروسی و عزا و ترددهای غیر ضروری خودداری کنند و استفاده از ماسک را جدی بگیرند.

باقری با بیان اینکه تعداد فوتی کرونایی  تنها در 25 فروردین سه نفر بوده است، افزود: در حال حاضر تعداد افراد بستری شده در بیمارستان خاتم‌الانبیای نطنز، فاطمیه بادرود و دیگر بیمارستان‌ها 47 نفر که شامل 29 نفر در بیمارستان خاتم الانبیاءنطنز ،14 نفر در بیمارستان فاطمیه بادرود و چهار نفر در بیمارستان شهید بهشتی کاشان است.

وی با بیان اینکه ظرفیت بیمارستان‌های خاتم‌الانبیاء نطنز و فاطمیه بادرود تکمیل است تصریح کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم  از هرگونه رفتار پرخطر در خصوص شیوع ویروس جهش یافته کرونا جدا خوداری کنند و تمامی افرادی که تست آن‌ها مثبت بوده باید شرایط قرنطینه را تا پایان دوره بیماری در منزل سپری کنند.

78 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند

به گزارش از  بندرعباس ، در شبانه‌روز گذشته با توجه به ورود استان هرمزگان به وضعیت قرمز کرونایی، همچنان آمارها در استان روال افزایشی دارد و در همه زمینه‌ها شاهد افزایش هستیم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در بندرعباس اظهار داشت: در شبانه روز گذشته 85 بیمار جدید کرونایی در سطح استان شناسایی و بستری شدند.

وی افزود: ما در هرمزگان از آغاز این بیماری 211 هزار و 820 است از مردم گرفته‌ایم که 1858 تست در شبانه روز گذشته گرفته شده است.

دکتر فاطمه نوروزیان گفت: در حال حاضر 392 بیمار در بیمارستان‌های استان‌ بستری شده‌اند که از این تعداد 78 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

وی تصریح کرد: متاسفانه افراد با وضعیت وخیم نیز در استان در حال افزایش هستند و هم اکنون 13 بیمار با شرایط سخت و وخیم بستری هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: روند مرگ و میر بیماران نیز همچنان ادامه دارد و در شبانه‌روز گذشته 2 نفر دیگر شامل 2 خانم 53 و 57 ساله در بندرعباس جان خود را از دست دادند.

وی افزود: با جان باختن این 2 نفر میزان مرگ و میر قطعی ناشی از کرونا در استان به 1087 نفر رسیده است.

نوروزیان تاکید کرد: در خصوص بیماران قرنطینه در منزل نیز در حال حاضر حدود 5338 نفر با تست مثبت کووید در قرنطینه خانگی به سر می‌برند و وضعیت پایداری دارند.

پروتکل‌ها را جدی بگیریم

اگرچه مراحل واکسیناسیون در کشورمان آغاز شده و به استناد گزارش‌های رسمی این روند ادامه دارد ولی تا رسیدن به نقطه امن واکسیناسیون همچنان فاصله داریم و به گفته مقامات ستاد ملی مقابله با کرونا فعلا تنها راه مقابله با ویروس منحوس آنهم از نوع جهش یافته انگلیسی رعایت پروتکل‌های بهداشت و فاصله‌گذاری اجتماعی است.

به همین دلیل حالا که مسئولان علی‌رغم تمام مشکلات اقتصادی موجود محدودیت‌های سختگیرانه‌تری را اجرایی کرده‌اند لازم است همه مثل بهار 1399 یکصدا برای شکست ویروس منحوس در رعایت پروتکل‌های بهداشتی جدیت بیشتری داشته باشیم و تمامی برنامه‌های زندگی را متناسب شرایط فعلی تنظیم کنیم تا با کاهش سرعت چرخه انتقال روزهای سیاه کرونایی را با کمترین آسیب پشت سربگذاریم.

خبردرحال بروزرسانی ….

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

5 × دو = توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715