چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: ورزشي
چاپ خبر
11:23 - 1399/01/17

زنگ خطر المپیکی برای ورزش نصف‌جهان/ سهمیه استان در توکیو تا این لحظه «صفر»!

وضعیت ورزشکاران اصفهانی را برای حضور در المپیک توکیو بررسی شد.

به گزارش ندای اصفهان، مشعل المپیک توکیو در حالی به ژاپنی‌ها تحویل داده شد که نتها زمانی آغاز این رقابت‌ها به صورت واضح مشخص نگردید بلکه وضعیت سهمیه‌های ورودی به این رقابت‌ها و مشخص شدن ورزشکاران در برخی از رشته‌ها نیز هنوز در هاله‌ای از ابهام است.

با شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، اغلب فعالیت‌های ورزشی اعم از مسابقات جهانی و منطقه‌ای در تمامی رشته‎‌ها برای کنترل این بیماری متوقف و این موضوع گریبانگیر بزرگترین رویداد ورزشی جهان هم شد تا برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو به زمان دیگری منتقل شود.

این گزارش شرایط ورزشکاران اصفهانی حاضر در المپیک توکیو را بررسی می‌کند. جایی که با توجه به آمار ادوار گذشته، ورزشکاران اصفهانی برای حضور در المپیک آمار سینوسی را از خود به جای گذاشته‌اند، برای مثال اصفهانی‌ها در المپیک۲۰۰۸ پکن بهترین آمار تاریخ اصفهان را با حضور ۷ نماینده در این مسابقات از خود به جای گذاشتند اما در دوره بعدی یعنی ۲۰۱۲ لندن تعداد سهمیه‌های اصفهان تقریباً نصف شد و به ۴ سهمیه رسید.

در المپیک ۲۰۱۶ ریو انتظار می‌رفت با توجه به شرایط ورزشکاران اصفهانی تعداد سهمیه‌های آنان افزایش خوبی داشته باشد اما این امر میسر نشد تا فقط یک سهمیه به دوره قبلی اضافه شود و اصفهانی‌ها بتوانند تنها با ۵ سهمیه به کاروان المپیک ۲۰۱۶ ایران بپیوندند و همچون دوره‌های قبلی کاروان کشورمان توسط ورزشکاران اصفهان به مدال‌ها و عناوین مختلف دست یابد.

در دوره قبلی با وجود حضور موفق دیگر ورزشکاران در المپیک، سهراب مرادی توانست پس از سالیان متمادی به اولین مدال‌آور المپیکی اصفهان تبدیل شود، مرادی در دسته ۹۴ کیلوگرم به عنوان اول این وزن مسابقات وزنه‌برداری دست یافت و مدال طلا این رقابت‌ها را به گردن آویخت.

در دوره‌های گذشته نیز دیگر ورزشکاران اصفهان همچون رضا قاسمی، گلنوش سبقت‌اللهی و سجاد مرادی شانس مدال‌آوری بالای را درمسابقات المپیک داشتند اما نتوانستند به مقامی دست یابند، انتظار می‌رفت با توجه به بالای این ورزشکاران در دوره‌های قبلی، در المپیک توکیو شرایط به شکلی رقم بخورد که این ورزشکاران بتوانند از تجربیات خود استفاده کنند و به مقام و یا مدالی برسند اما ورق به شکلی برگشت.

المپیک توکیو شرایط کاملا متفاوت را برای اصفهان رقم زده است و به نوعی زنگ خطر برای ورزش نصف جهان به صدا درآمده است، تا پایان سال ۹۸ در رشته‌های انفرادی هیچ ورزشکاری بلیت حضور در المپیک ژاپن را نتواسنته دریافت کند، این در حالی است که انتظار می‌رفت گلنوش سبقت‌الهی و سجاد مردانی که در دوره‌های قبلی در المپیک حضور داشتند جواز حضور در المپیک توکیو را دریافت کند که این امر میسر نشد، البته سهراب مرادی با وجود پشت سر گذاشتند مصدومیت‌ هنوز شانس حضور در رقابت‌های المپیک را داراست اما رضا قاسمی دیگر المپیکی اصفهان شانس بسیار کمی برای حضور در رقابت‌های المپیک توکیو را دارد.

در دیگر رشته‌ها که همچنان مسابقات انتخابی المپیک در حال برگزاری است، امیر حسین جمشیدیان در رشته دوچرخه سواری، علی‌رضا یاوری در رشته شنا و امین پیرعلی در رشته تیراندازی با کمان شانس حضور در رقابت‌های المپیک را دارند تا بتوانند به عنوان نماینده کشور و شهر اصفهان در این مسابقات بین‌المللی حاضر شوند.

در رشته‌های تیمی نیز امید ورزش اصفهان معطوف به رشته والیبال است و باید منتظر برگزاری مسابقات انتخابی المپیک این رشته وهمچنین ترکیب نهایی تیم ملی والیبال کشور ایستاد؛ با تمام این تفاسیر عدم حضور ورزشکاران مدال آور در المپیک جاری شاید برای ورزش اصفهان معضل ایجاد کند و احتمال کسب مدال و سکو توسط ورزشکاران نصف‌جهان به شدت کاهش یابد که این موضوع می‌تواند بهانه‌ خوبی برای واکاوی در دل ورزش استان و کشف و پرورش استعدادها را ایجاد کند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 

20 − سه = توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715