جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱

مُستند «راز بَقا» هزار سال پیش چگونه تهیّه می شد؟

ابن خَلَّکان (م.۶۸۱ ق.) به حکایتی پرداخته که قابل تامّل و درخور توجّه است و به شکلی ثبتِ نوشتاری و مستند نگاریِ آن روزگاران در عالم حیوانات است؛ ثبت در روزگارانی که دوربین های فیلمبرداری نبود و مستندهای راز بقا مثل امروز تولید نمی شده است

ندای اصفهان- سیّد مرتضی میرسراجی

(دانشجوی دکترای الهیّات و معارف اسلامی، علوم قرآن و حدیث)

یکی از برنامه های جَذّاب و خاطره انگیزِ تلویزیونی، مُستندهای به اصطلاح «راز بَقا» است که خیلی از افراد را در سنین مختلف، نَه تنها به پای جعبه جادویی می کشاند بلکه آن ها را میخکوب نیز می کند. به خصوص به تازگی با استفاده از فنّ آوری های جدید و پیشرفته و همین طور صبر و حوصله فراوانِ تهیّه کنندگان این برنامه ها، زَوایای پنهان و متفاوتی از حیات وحش و همچنین واکنش های آن ها در دل طبیعت برای ما آشکار و ظاهر می شود.

خوب است بدانید که در قدیم مثلا در هزار سال پیش که تلویزیون و برنامه هایِ مستند راز بقا در کار نبود برخی از گذشتگان ما با نقل حکایت هایِ مستندِ رازِ بقایی و برخی دیگر با ثبت آن لحظه ها در قالب نوشتار و کتاب، این حسّ جالب و این کنجکاوی بشری را برای مخاطبان خود ایجاد و همین طور ارضاء می کردند.

«ابوالحسن طاهر بن احمد بن بابشاذ» مُتوفّای سوم رجب سال ۴۶۹ ق. عالم و دانشمند «علم نَحو»[۱] و احتمالا ایرانیِ بود. زیرا برخی اصلیّت او را از منطقه دِیلَم (منطقه گیلان امروزی در ایران) دانسته اند در حالی که او ساکن در «مصر» بود و در همان جا نیز بدرود حیات گفت.

ابن خَلَّکان (م.۶۸۱ ق.) صاحبِ کتابِ «وَفیات الاعیان و اَنباء اَبناء الزّمان» در ضمن معرّفی این عالمِ نَحوی به حکایتی از او پرداخته که قابل تامّل و در خور توجّه است و به شکلی ثبتِ نوشتاری و مستند نگاریِ آن روزگاران در عالم حیوانات است، ثبت در روزگارانی که دوربین های فیلمبرداری نبوده و مستندهای راز بقا مثل امروز تولید نمی شده است.

با این بیان «ابن بابشاذ» حکایت می کند:

«بر پشت بام مسجد جامع «قاهره» در «مصر» با جماعتی مشغول خوردن غذا بودند. گربه ای آمد لُقمه ای انداختند، گربه لُقمه را برداشت، رفت و زود برگشت. دوباره لُقمه ای انداختند و باز گربه همان کار را کرد و چندین بار این عمل از گربه تکرار شد. آن ها تعجّب کردند که این گربه این همه لقمه را چگونه می خورد؟ به همین خاطر گربه را دنبال کردند و دیدند که از دیوار مسجد جامع بالا می رود و به خرابه ای وارد می شود آنجا گربه نابینایی است لُقمه ها را در مقابل آن قرار می دهد و آن گربه نابینا، لقمه ها را می خورد. آن ها از دیدن این وضعیّت بسیار شگفت زده شدند.»[۲]

پی نوشت

[۱] علمی و شاخه ای از ادبیّات عرب که به کلمه و کلام می پردازد و هدف آن جلوگیری از اشتباهات لفظی در آن زبان  است.

[۲] وفیات الاعیان ج ۲ ص ۵۱۶ .

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
 دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز