چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰

خروج آمریکا از بیانیه پایانی G۷/ ترامپ کانادا را تنبیه کرد

عمر بیانیه پایانی نشست رهبران G۷ به اندازه ترک جلسه از سوی ترامپ و سوار شدن به هواپیما بود و در این فاصله دعوای وی با نخست‎وزیر جوان کانادا، دستاورد کل نشست را به باد داد.

به گزارش ندای اصفهان، نشست رهبران  که در کبک کانادا برگزار شد برخلاف انتظار با صدور بیانیه مشترک از سوی کشورهای عضو پایان یافت حال‌آنکه عمر این اتفاق‌نظر بیش از فاصله ترک محل کنفرانس از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و سوار شدن به هواپیمایی که عازم سنگاپور بود، دوام نیاورد.

موضوع از این قرار است که ترامپ حین پرواز در پیامی توییتری از تصمیم برای پشت‌پا زدن به بیانیه مشترک  خبر داد و گفت به مسئولین آمریکایی امر کرده نه‌تنها بیانیه را اجرا نکنند بلکه به فکر اعمال تعرفه بر صنعت خودروسازی نیز باشند.

اما ترامپ علت تغییر نظر ناگهانی خود را عدم صداقت «جاستین ترودو» میزبان کانادایی خود عنوان کرد.

گفتنی است بعد از آنکه رهبران  برای نمایش یکپارچگی خود بیانیه مشترکی را مبنی بر احترام به تجارت آزاد و عادلانه صادر کردند، ترامپ کانادا را به قصد شرکت در نشست ازپیش‌تعیین شده با رهبر کره شمالی به مقصد سنگاپور ترک کرد و درهمین فاصله، ترودو نیز پشت تریبون رفت و خطاب به کانادایی‌ها گفت: تعرفه‌های گمرکی آمریکا توهین‌آمیز است و اتاوا تا اول ماه میلادی آینده (جولای) در مقام مقابله‌به‌مثل برخواهد آمد.

وی همچنین گفت: کانادایی‌ها مودب هستند اما اجازه نخواهند داد کسی به آنها زور بگوید.

این اظهارنظر نخست‌وزیر جوان کانادا موجب شد تا ترامپ در میانه راه سفر به سنگاپور، سراغ توییتر رفته و بنویسد: جاستین ترودو طی نشست  خیلی متانت و فروتنی به خرج داد اما همه اینها تا وقتی بود که من نشست را ترک کنم و بعد در یک کنفرانس خبری از عباراتی مثل «تعرفه‌های آمریکا توهین‌آمیز است» یا «زیر بار زور نمی‌رویم» استفاده کرد. رفتاری که نشانه ضعف بسیار و عدم صداقت است. تعرفه‌های آمریکا پاسخی به تعرفه‌های ۲۷۰ درصدی ترودو روی محصولات لبنی (آمریکا) است!

بهاین‌ترتیب، ترودو جوان نه تنها فرصت رفع تعرفه‌های آمریکا روی صنایع آلومینیوم و فولاد را از دست داد بلکه دیگر کشورهای  را نیز با خطر اعمال تعرفه‌های بیشتر به‌ویژه در صنعت خودروسازی مواجه کرد.

این درحالی است که ترودو همچنان از التزام به بیانیه پایانی نشست علیرغم عقب‌نشینی ترامپ سخن گفت اما باید دید پاسخ آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به تهدیدهای جدید آمریکا چه خواهد بود.

ماکرون پیش از اعلام عقب‌نشینی ترامپ، نشست  را موفقیت‌آمیز توصیف کرده بود!

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق