شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۷

سد خالی و پُز عالی!

اعلام کردن این موضوع که سناریویی برای جیره‌بندی آب در اصفهان در دستور کار شرکت آب و فاضلاب نیست، حکایت از جیب خالی و پُز عالی دارد.

به گزارش ندای اصفهان،بحران آب در بسیاری از شهرهای ایران به مرحله هشدار رسیده، به طوری که تازه‌ترین گزارش‌ها نشان می‌دهد حجم آب زاینده‌رود اصفهان به ۵۰ ‌درصد سال گذشته کاهش داشته و در حال حاضر ذخیره مخزن آب زاینده‌رود تنها ۳۸٠‌ میلیون مترمکعب آب دارد.

بیشتر بخوانید:

معضلات تامین آب شرب در اصفهان

سرنوشت آبی فلات مرکزی ایران از جمله استان اصفهان حال و روز خوشی ندارد و در صورت عدم تصمیم‌گیری عاقلانه توسط مسؤولان و مردم روز به روز رو به خشکی بیشتر خواهد رفت؛ آمارهای وزارت نیرو حاکی از آن است که در اصفهان نه‌ تنها سفره‌های زیرزمینی آب تهی شده‌اند که ذخایر سدها نیز کاهش ۵ ۲تا ۵۰ ‌درصدی را نسبت به ‌سال گذشته تجربه می‌کنند.

به گفته محمد حاج‌رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، براساس آمار موجود سخت‌ترین و نادرترین شرایط افت ورودی آب به سد زاینده‌رود در سال جاری اتفاق افتاده است.

او که اخیراً در سفر خود به اصفهان خبر از محدودیت آب شرب داده است، اعلام کرده که آورد امسال سد زاینده رود به ۵۰۰ میلیون مترمکعب هم نخواهد رسید و جدای از محدویت‌های بخش کشاورزی ناچار هستیم محدویت‌هایی برای بخش شرب نیز اعمال کنیم.

* رویایی که دیر به حقیقت می‌پیوندد

مسعود میرمحمدصادقی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اما از طرح جدیدی که یادآور رویایی دیرینه برای شیرین‌ کردن آب دریا و انتقال آن به سرزمین‌های خشک است، خبر داده است، رویایی که سال‌ها طول می‌کشد تا به حقیقت بپیوندد.

او با بیان اینکه طرح انتقال آب از خلیج‌فارس برای مصارف آشامیدنی مردم در فلات مرکزی از جمله استان اصفهان در دستور کار جدی وزارت نیروست، ابراز داشته که بخشی از آب حوضه آبریز سد کارون هم پس از تلمبه شدن از تونل سوم کوهرنگ در حال انتقال است.

حجم آب ورودی به دریاچه سد زاینده‌رود از ابتدای سال آبی جاری ۳۹۸ میلیون متر مکعب بوده است؛ این در حالی است که در سال گذشته این میزان ۹۴۵ و میانگین درازمدت آن ۹۹۳ میلیون متر مکعب بوده و به ترتیب نشان‌دهنده کاهش ۵۷ و ۵۹ درصدی ذخیره آب است.

سال زراعی گذشته ورودی آب پشت زاینده‌رود که بخش مهمی از آن آب استان را تأمین می‌کند ۱٫۳ میلیارد مترمکعب بوده، اما در سال زراعی جاری در بهترین شرایط و طبق گزارش وزارت نیرو ۳۸۰ میلیون مترمکعب آب در پشت سد زاینده‌رود بوده است.

* با حساب سرانگشتی محاسبه کنید

با حسابی سرانگشتی می‌توان میزان ذخیره آب پشت سد زاینده‌رود را با آمارهای موجود برآورد کرد، به طوری که ۷۰  میلیون مترمکعب آب توسط صنایع، ۳۰ میلیون مترمکعب آب به وسیله تبخیر در محیط زیست و ۶۰ میلیون مترمکعب هم برای انتقال آب برای مصرف شرب به یزد منتقل می‌شود که این اعداد با ورودی آب پشت سد زاینده‌رود نمی‌خواند.

این آمار نشان می‌دهد که سر صنایع اصفهان نیز در خطر است و صنایع باید سیاست‌ها و اقدامات مهمی را در راستای کاهش مصرف آب پیش‌بینی کنند؛ بهرام سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در دفاع از صنعت تحت مدیریت خود گفته که مصرف آب در خطوط تولید این کارخانه تا ۷۵ درصد کاهش یافته است.

او اقدامات فولاد مبارکه را در راستای صرفه‌جویی در مصرف آب دانسته و به اذعان او مصرف آب در تولید کلاف گرم این کارخانه در سال ۹۶ برابر با ۴٫۴ متر مکعب بر تن تولید بوده و در سال ۹۷ این عدد به ۳٫۶ متر مکعب رسیده است.

براساس آخرین اظهارات حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، اگر روزانه یک میلیون مترمکعب که در سال حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب می‌شود آب از پل شهرستان اصفهان عبور کند، کشاورزی شرق احیا شده، تالاب گاوخونی نمی‌خشکد، منابع زیرزمینی پرآب می‌شود، فرسایش زمین و بسیاری از مسائل دیگر را شاهد نخواهیم بود.

* اما و اگرها بر سر پیشنهاد «تهاتر آبی»

از نظر این نماینده مجلس بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب پیش از ورود به استان اصفهان حیف و میل می‌شود و از سد زاینده‌رود تا تصفیه‌خانه باباشیخ‌علی اصفهان ۱۰ متر بر ثانیه آب «گم می‌شود» که در سال به میزان ۴۰۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

عابدی با ارائه راهکاری جدید برای بحران آبی در اصفهان از کلیدواژه «تهاتر آبی» استفاده کرده و گفته که آب صنعت خوزستان باید از خلیج‌فارس با سرمایه اصفهان تأمین شده و معادلش را از سرچشمه‌های کارون برای اصفهان در نظر بگیرند.

او ادعا کرده که طرح پیشنهادی‌اش مورد اعتراض هیچ‌کس قرار نخواهد گرفت، اما سخنان این نماینده همه ماجرا نیست، چراکه ممکن است مسؤولان استان خوزستان مواضعی متفاوت نسبت به این تصمیم بگیرند.

در این میان مهدی بصیری عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفته که اگر قرار است برای شرب، از دریا آب را انتقال دهیم، بهتر است آب را به استان‌های نزدیک تر از اصفهان به دریا همچون کرمان و یا کنار دریا و با ارتقاع بسیار کم از سطح دریا هم چون خوزستان منتقل کنیم.

انتقال آب از دریا و شیرین کردن آن برای مصرف شرب شاید روی کاغذ آسان باشد اما در عمل کار ساده‌ و کم‌هزینه‌ای نیست؛ این کار انرژی بالایی را ایجاد کرده و هزینه این انتقال با توجه به مصرف انرژی و طول مسیر انتقال بسیار گران خواهد بود.

انتقال آب از دریا به اصفهان به طور قطع هزینه‌های بسیار سنگینی را به مردم منتقل می‌کند، چراکه ارتفاع اصفهان از سطح دریا هزار و ۵۰۰ متر است و در این شرایط باید هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب از خلیج فارس به اصفهان پمپ شود.

* سد خالی و پُز عالی

با این وجود شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان اعلام کرده که سناریویی برای جیره‌بندی آب اصفهان ندارد و مردم برای دسترسی پایدار به آب شرب باید حداقل ۳۰ درصد در مصرف خود صرفه‌جویی کنند.

اعلام کردن این موضوع که سناریویی برای جیره‌بندی آب در اصفهان در دستور کار شرکت آب و فاضلاب نیست، حکایت از جیب خالی و پُز عالی دارد و به عبارت با وجود خالی بودن سد زایندرود از آب، مسؤولان در چنین شرایطی، وضعیت آب شرب اصفهان را بی‌نیاز از جیره‌بندی می‌دانند.

مواضع دوپهلوی این شرکت شاید پیش‌بینی شرایط آبی استان اصفهان را بیش از پیش سخت‌تر کند، چراکه از طرفی این اطمینان را به مردم داده که دغدغه‌ای برای سهمیه‌بندی آب شرب نداشته باشند و از طرف دیگر دسترسی به آب شرب را مشروط بر صرفه‌جویی ۳۰ درصدی اعلام کرده است.

* میان عرضه و تقاضای آب شرب تعادلی برقرار نیست

۵۶ شهر و ۳۰۰ روستا که تحت پوشش طرح آبرسانی اصفهان قرار دارند که به دلیل محدودیت منابع، آب مورد نیاز این مناطق از ۱۰۶ حلقه چاه، آبی برابر با ۷۵۶ لیتر بر ثانیه تأمین می‌شود.

البته این میزان آب کفاف نیاز شرب استان اصفهان را نمی‌دهد و در مجموع این استان با کمبود ۳۰ درصدی آب در هر شرایطی مواجه است که این کمبود سخنان دوپهلوی مسؤولان آب و فاضلاب اصفهان را زیر سؤال می‌برد.

به گفته هاشم امینی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان میان عرضه و تقاضای آب شرب در اصفهان تعادلی برقرار نیست، در حالی که آب مورد نیاز در ایام پیک مصرف بالغ بر ۱۴٫۵ متر مکعب در ثانیه است.

او صراحتاً اعلام کرده که سرانه مصرف آب شرب اصفهان در بخش خانگی حدود ۱۵۴ لیتر در شبانه‌روز است که این رقم با توجه به اقلیم آب‌ و هوایی این استان باید به ۱۳۰ لیتر در شبانه‌روز کاهش یابد.

امینی در هشداری جدی به ساکنان استان اصفهان تأکید کرده که باید به این باور برسند که اقلیم این سرزمین خشک است و باید رفتار مصرفی خود را با این اقلیم سازگار کرده و از بدمصرفی خودداری کنند.

* نگرانی مردم اصفهان از جیره‌بندی آب

نگرانی مردم اصفهان از جیره‌بندی آب شرب در تابستان امسال باعث شده تا برای حفظ نیاز خود علاوه بر نصب پمپ آب در منازل مسکونی، اقدام به خرید تانکرهای بیشتری کنند، موضوعی که رئیس اتحادیه فروش تانکر اصفهان نیز بر آن صحّه گذاشته است.

یدالله رضاییان رئیس اتحادیه فروش تانکر اصفهان از افزایش شدید فروش تانکرهای آب در اصفهان خبر داده و گفته که روزانه ۲۰۰ تانکر آب گالوانیزه و آهنی از یزد به اصفهان فروخته می‌شود.

او این احتمال را داده که با افزایش دما و گرم شدن هوای اصفهان و به تبع آن استفاده از کولرهای آبی، مردم مجبور شوند تا آب مورد نیاز خود را از مراکز سیار توزیع آب تأمین کنند.

انتهای پیام/

منبع:مشرق

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق