شنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
 تایید حرام بودن اخذ جریمه دیرکرد در استفتاء از مراجع / تلاش برای تغییر رفتار نظام بانکی   

رئیس خانه صنعت و معدن ایران با تنظیم نامه‌ای نظر مراجع عظام تقلید را در مورد نرخ جریمه دیرکرد جویا شد که نظر همه ایشان بر حرام بودن آن بود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، اخذ جریمه دیرکرد سال­‌ها است که به جدلی میان بخش خصوصی و بانک‌­ها تبدیل شده و نظرات مختلفی در مورد ربوی یا غیر ربوی بودن آن مطرح شده است اما هم‌چنان این سود از واحدها مطالبه می‌­شود و بانک مرکزی موضع قاطعی در مورد آن ارائه نکرده است.

بسیاری از فعالان بخش خصوصی معتقدند آمارهای اعلامی هر ساله بانک‌­ها در مورد رشد اعطای تسهیلات نیز دستخوش تغییرات همین قضیه شده و واقعی نیست و در همین رابطه مصطفی رناسی؛ معاون اتاق بازرگانی اصفهان در پاسخ به خبرنگار فارس گفت: استمهال بدهی در ظاهر فرصتی برای بنگاه برای تنفس در بازپرداخت بدهی است اما اتفاقی که می­‌افتد تنها به سود بانک‌­ها است به این صورت که بانک در سر موعد تصفیه، بدهی و وام را یکجا محاسبه کرده و بر آن سود تسهیلات اعمال می­کند و این سود بر سود را به اضافه اصل وام در آمار خود را به عنوان وام جدید اعلام می­‌کند.

چندی پیش خانه صنعت و معدن ایران نیز در اعتراض به اعمال نرخ جریمه دیرکرد به عقود مضاربه، نامه‌­ای را برای استفتاء از چهار نفر از مراجع عظام تقلید از جمله آیت‌الله نوری همدانی، آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله سبحانی و آیت‌الله علوی گرگانی تنظیم کرد که متن نامه به شرح زیر است:

«همانطور که مستحضرید واحد­های تولیدی و صنعتی کشور قراردادهایی را تحت عنوان عقود مضاربه با بانک‌­ها و موسسات مالی تنظیم کرده‌­اند. متاسفانه در برخی از این عقود، بانک­‌ها و موسسات مالی بدون رعایت موازین شرعی اقدام به اخذ سود دیرکرد و جریمه از این واحد­ها می­کنند.لذا خواهشمند است حضرت عالی نظر فقهی خود را درباره دریافت یا پرداخت سود دیرکرد یا اخذ جریمه دیرکرد که خود نوعی مطالبه سود از سود می­‌باشد اعلام فرمایید.»

جواب این مراجع عظام تقلید نیز به شرح زیر اعلام شد:

آیت‌الله نوری همدانی: گرفتن سود به عنوان دیرکرد جایز نیست، ربا و حرام است.

آیت‌الله سبحانی: مکررا از ما سئوال شده است و یادآور شده‌­ایم، هر نوع پرداخت سود دیرکرد یا جریمه دیرکرد جایز نیست ولی باید توجه داشت تاخیر در پرداخت‌­های بدهی اگر سبب کم ارزش شدن پول شود باید آن را به نوعی مصالحه کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی: کار بانک­‌ها و موسسات مالی در صورتی صحیح است که طبق عقود شرعیه رفتار کنند در غیر این صورت در حکم ربا است.

آیت‌الله علوی گرگانی: دریافت سود مورد توافق در فرض تحقق سود در عقد مضاربه شرعی و صحیح است لکن در غیر این صورت دریافت سود دیرکرد حرام است؛ مگر احراز شود که واحدهای مذکور سهل­‌ا‌‌نگاری کرده و موجب ضرر و خسارت بانک شده­‌اند که باید به میزان ضرر جبران شود.

در همین رابطه رئیس خانه صنعت و معدن ایران که ریاست اتاق بازرگانی اصفهان را هم بر عهده دارد در پاسخ به خبرنگار فارس گفت: اصحاب صنعت دچار مشکلات متعددی شده­‌اند و از همه حقوق خود محروم هستند. زیرا در بدترین شرایط رکود هم ۳۰ درصد حق قانونی هدفمندی به آنان پرداخت نشد و در کنار آن مشکل بزرگ بدهی و تسهیلات بانک بر خلاف قانون و شرع مشکلات این واحدها را افزایش داد.

سهل آبادی در ادامه گفت: استفتائی از مراجع عظام کردیم و جواب ایشان نیز تاکید بر حرام بودن اخذ سود و جریمه دیرکرد بود و در حال حاضر خانه صنعت و معدن در حال تنظیم نامه‌­ای است تا بر اساس آن رفتار نظام بانکی طبق موازین قانون و شرع اصلاح شود و ان‌شاءالله با تمامی نهادهای مذکور از جمله بانک مرکزی وارد گفت‌­و‌­گو خواهیم شد.

 

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز