پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
 وزیر ارشاد: در حوزه فرهنگ نباید سیاسی فکر کنیم   

علی جنتی گفت: در حوزه فرهنگ نباید سیاسی فکر کنیم زیرا سیاسی نگری به این حوزه نسبت به سایر حوزه ها لطمه بیشتری می زند.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از ایرنا، علی جنتی روز یکشنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان افزود: یکی از مشکلات در اصفهان سیاست زدگی است.

وی اظهار کرد: اگر همه مسائل را با عینک سیاسی بخوانیم و ببینیم کارها پیش نخواهد رفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در سالی که به نام همدلی و همزبانی نامگذاری شده، شایسته است در شیوه و نوع دید خود به مسائل تجدید نظر کنیم.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس سیاستهای دولت یازدهم، نیروها بر اساس شایستگی، اعتدال و به دور از افراط گرایی و جناح زدگی انتخاب شده اند.

جنتی افزود: مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان نیز به دور از هرگونه گرایش سیاسی برگزیده شده و دغدغه ایشان فعالیت های فرهنگی و خدمت به آرمانهای نظام است.

وی با بیان اینکه هویت هیچ ملتی بدون تعریف فرهنگ آن شناسانده نمی شود، گفت: برای ما باعث افتخار است که از حیث سرمایه عظیم فرهنگی و تمدن برخوردار، فرهنگ را جزئی از هویت ملی خود می دانیم.

* رشد فرهنگ و هنر کشور در ۲۰ ماه گذشته

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ۷۲ هزار عنوان کتاب در سال ۹۳ مجوز انتشار گرفت و یا به چاپ رسید که این آمار نسبت به سال قبل از آن هشت هزار عنوان افزایش داشته است.

وی اظهار کرد: این امر نشاندهنده انگیزه بیشتر برای توسعه و انتشار فرهنگ مکتوب کشور است.

وی با اشاره به رشد چشمگیر مطبوعات و نشریات در این مدت گفت: امروز همه کسانی که طالب انتشار فصلنامه، ماهنامه و هفته نامه هستند می توانند مجوز دریافت کنند.

جنتی افزود: در حوزه فیلم سینمایی نیز در سال گذشته شاهد رشد خوبی بودیم و بسیاری از فیلم های سینمایی جشنواره فیلم فجر درباره مسائل مبتلابه جامعه ساخته شده بود.

وی تصریح کرد: فیلم ها باید به سمت پرداختن به ناهنجاریها و مشکلات جامعه و ارائه راه حل و ایجاد فضای بانشاط در جامعه بروند زیرا امروز جامعه ما نیاز به امید، نشاط و شادی آفرینی دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اکنون ۲۰ هزار کانون فرهنگی و هنری در مساجد و دو هزار موسسه قرآنی در کشور زیر پوشش برنامه های این وزارتخانه فعالیت می کنند.

* اقتصاد فرهنگ و هنر باید اقتصاد خلاق باشد

جنتی با بیان اینکه اقتصاد فرهنگ و هنر باید اقتصاد خلاق و مبتنی بر رویکرد ذهن و اندیشه باشد، افزود: امروزه تولیدات فرهنگی و هنری ما از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی افزود: در حوزه فرهنگ و هنر باید از همه فضاها برای رشد فضایل اخلاقی و گسترش فرهنگ اسلامی ایرانی و صدور فرهنگ به خارج از کشور استفاده کنیم.

وی با بیان اهمیت موسیقی سنتی و اصیل گفت: این موسیقی با فکر و اندیشه ایرانی خود عجین شده است.

* واگذاری حوزه فرهنگ به اهل فرهنگ و واسپاری امور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حوزه و کار فرهنگی باید به اهل فرهنگ واگذار شود، گفت: در ستاد وزارتخانه، معاونت ها و روسای سازمانها عمدتا از افرادی انتخاب شده اند که دارای تخصص و تجربه در این حوزه هستند.

جنتی افزود: در استانها نیز شایسته ترین افراد برای مسوولیت این حوزه انتخاب شده اند. وی در باره استان اصفهان گفت: مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان از شخصیتهای فرهیخته و فرهنگی استان بودند ولی به سبب اتمام ماموریت، ایشان به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بازگشتند.

وی با بیان اینکه اصل بر ثبات مدیران است و نه تغییر آنها گفت: یک سوم مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی در کشور از کسانی هستند که در گذشته نیز مسوولیت داشته اند و بدلیل شایستگی و اهلیت در این عرصه ابقا شده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: این وزارتخانه واسپاری تصدی گری ها را دنبال می کند زیرا اعتقاد ما این است که فعالیت ها باید به انجمن های فرهنگی و هنری واگذار شود.

وی مصداق این واسپاری را در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عنوان کرد و گفت: بخش عمده ای از مسوولیت نمایشگاه به ناشران واگذار شده و سیاست این وزارتخانه نظارت است.

* اعتبار حوزه فرهنگ کشور مناسب نیست

جنتی گفت: علیرغم محدودیت های موجود در حوزه فرهنگ، با کمال تاسف نگاهی که اصولا در کشور در زمینه تامین اعتبارات مورد نیاز به این حوزه می شود در مقایسه با سایر بخشها نگاه مناسبی نیست.

وی افزود: این مهم نشان می دهد که بیشترین دغدغه دولتمردان و تصمیم گیران، تامین معیشت، اشتغال و بیکاری و گرفتاریهای روزمره مردم است در حالی که فرهنگ یکی از مسائل اساسی کشور است.

جنتی تصریح کرد: برای هر نوع توسعه ای با داشتن امکانات مادی و حتی فضای باز سیاسی، اگر زیرساختهای مناسب فرهنگی آن تعبیه نشده باشد نمی تواند توسعه صورت گیرد.

وی گفت: امروزه بسیاری از ناهنجاریها و گرفتاریها که بنیان خانواده و نسل آینده را تهدید می کند بدلیل نقصان جامعه در حوزه فرهنگ است.

جنتی تصریح کرد: اگر امروزه پدیده ای با عنوان ازدواج سفید که باید آن را ازدواج سیاه نامید در کشور شکل می گیرد و بنیانهای خانواده را تهدید می کند ناشی از نارسایی فرهنگی ماست که نتوانستیم بطور شایسته فرهنگ ایرانی، اسلامی خود را به نسل جدید انتقال دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بالا رفتن تعداد طلاق نسبت به ازدواج در برخی نقاط کشور مانند تهران و استان البرز، این وضعیت را تاسفبار خواند.

وی همچنین از استاندار اصفهان خواست که حمایت مادی و معنوی خود را در حوزه فرهنگ دریغ نکند زیرا بخش عمده بودجه این دستگاه استانی است.

در این مراسم حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان معرفی و از زحمات و خدمات حجت الاسلام محمد قطبی قدردانی شد.

حجت الاسلام ارزانی مدیر کل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، تحصیل کرده حوزه و دانشگاه و چهره ای شناخته شده در استان است و از سال ۸۸ تاکنون سکاندار دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان بوده است.

حجت الاسلام محمد قطبی با سابقه سه سال مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، ۲۵ بهمن سال گذشته با حکم رییس قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به عنوان رییس ‘ میز تخصصی توسعه و تعمیق فرهنگ قرآنی’ منصوب شد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز