چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۲

نفوذ سکولاریزم و ولنگاری فرهنگی در مدیریت شهر اصفهان

یکی از مهمترین چالش های مدیریت شهری در دو سه دهه اخیر روی کار آمدن مدیران سکولار است زیرا به جدایی دین ودولت معتقدند و با قرار گرفتن در موضع قدرت، اهتمامی به مداخلات ارزشی و دین‌گرایانه در مدیریت شهری و برنامه‌ریزی بر اساس آموزه های ایدئولوژیک و اسلامی ندارند.

به گزارش ندای اصفهان، یکی از مهمترین چالش های مدیریت شهری در دو سه دهه اخیر روی کار آمدن مدیران سکولار است زیرا به جدایی دین و دولت معتقدند و با قرار گرفتن در موضع قدرت، اهتمامی به مداخلات ارزشی و دین‌گرایانه در مدیریت شهری و برنامه‌ریزی بر اساس آموزه های  ایدئولوژیک و اسلامی ندارند.

چالش دیگر این است که برخی از کارگزاران و مدیران، هر چند قائل به این هستند که دولت اسلامی باید به صورت جدّی و مستقیم، نسبت به بسط و تحقّق ارزش‌های اسلامی در جامعه، اهتمام بورزد و وظایف خود را در حوزۀ مسائل مادّی و معیشتی منحصر نسازد، اما تلقی آن‌‌ها از ارزش‌های اسلامی، تساهل‌گرایانه و اباحی‌گرانه است. به عبارت دیگر برداشتی لیبرالیستی از اسلام دارند و اسلام را آن‌گونه تفسیر می‌کنند که با آموزه‌های لیبرالیسم، تا حدّی سازگار و موافق افتد.

بر این اساس، می‌توان گفت از آن‌جا که اسلام التقاطی به تمام ارزش‌های اسلامی پایبند نیست و قائل به تطبیق اسلام با لیبرالیسم است، موجبات غلبۀ وضع ولنگاری در مدیریت فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی شهری را فراهم می‌کند.

در شرایطی که عموم مردم با مشکلات عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند و جریان مدیریتی و اجرایی کلان کشور فارغ و آسوده از دغدغه های اقتصادی و معیشتی مردم هنوز به ریسمان پوسیده و نیم بند برجام اروپایی متوسل است، حرکتی موذیانه و زیر پوستی در بخشی از مدیریت شهر اصفهان در حال شکل گیری است و با راه اندازی پویش شهر دلخواه من که مانیفستی منطبق بر الگوی غربی است آرام آرام بدنبال استحاله فرهنگی جابجا کردن اولویت ها، تغییر باورها و ارزشها و نهایتا تغییر هویت دینی شهر اصفهان است.

چندی پیش یکی از اعضای پر حاشیه شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق تند و توهین آمیز خود در صحن علنی شورای شهر بدنبال انتقاد ائمه جمعه اصفهان حضرت آیت ا… طباطبایی نژاد و حضرت آیت ا… مهدوی در خطبه های نماز جمعه از وضعیت نابسامان فرهنگی شهر و گله مندی ایشان ازپرداختن مدیران شهری به ترویج موسیقی، رقص وپایکوبی و اختلاط زن ومرد در برنامه های فرهنگی شهر، با حمله به دلسوزان انقلاب و امت حزب الله ، ایشان را محافظه کار خطاب می کند و ضمن فرافکنی و تخطئه مدیران قبلی، اینگونه وانمود می نماید که مدیریت قبلی شهر غم و اندوه و یاس و نامیدی را می طلبیده و بیت المال را حیف و میل نموده است!

وی معتقد است بر اساس مانیفست شهر دلخواه من همه فرهنگها و مذاهب و سنت ها را باید گرامی داشت لذا نام گذاری خیابانها، کوچه ها، و اماکن شهر را تکرارهای غیر فاخر و ملال آور و بدور از نظر متخصصان و کارشناسان می داند و به دنبال احیای نمادها و اسطوره های ایران باستان و نمادهای منحصر به فرد است!

این صحبتها درکنار اقدامات عجیب مدیران شهری در چندماه اخیر از قبیل جمع آوری تابلوهای یادمان شهدا در خیابان چهار باغ پایین، نصب مجسمه کاوه آهنگر در میدان آزادی، پررنگ نمودن یک هنرپیشه فاسد فیلمهای مستهجن دوره طاغوت در کنار مفاخر و مشاهیر و نام آوران شهر، تغییر نام بیمارستان حضرت زینب (س) به بیمارستان رز و بیمارستان حضرت علی اصغر به خورشید همگی خبر از نفوذ جریانی سکولار در بدنه مدیریت شهری شهر شهیدان دارد.

ما معتقدیم انقلاب اسلامی، بر باورها و عقاید ارزشی توده‌های مردم استقرار دارد و از عمق نگاه و علایق دینی آن‌ها برخاسته است و الگوی مدیریت شهری  باید بر اساس الگویی ایرانی اسلامی صورت بگیرد.

از این‌رو، مسامحه و سهل‌انگاری در برابر این جریان خزنده و مرموز، بسیار ویرانگر است و سبب‌ساز شکل‌گیری رخنه‌های فرهنگی میشود – آن‌چنان که رهبر معظم انقلاب می‌گویند- به آسانی علاج نمی‌شوند، بلکه زمان و توان فراوانی را می‌فرسایند.

بجاست که امت حزب ا… در برابر این قبیل حرکتهای  ضد ارزشی واکنشی به موقع بروز دهد تا تغییر دلخواه جریان مسموم در ذائقه و باورهای مردم صورت نگیرد و این جریان نفوذی در تحقق اهداف خود ناکام بماند.

انتهای پیام/

حمید حق دوست

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق