جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۵:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵

نقدی بر مطلب سانحه ای روبروی بیمارستان صدوقی؛

درد بی علاج بدحجابی/ این بار ظهر تاسوعا گلستان شهدا اصفهان +تصاویر

آیا اگر ما مجلس شادی داشته باشیم و کسی با لباس عزا بیاید یا مجلس عزا داشته باشیم با لباس شادی بیاید ناراحت نمی شویم و اعتراض نمی کنیم؟ پس چرا وقتی به نقض تناسب پوشیدن لباس و مکان و زمان اعتراض می شود به جای همراهی ما هم معترض می شویم؟

ندای اصفهان- ارسالی مخاطبین/

سلام و عرض ادب خدمت مدیر محترم سایت ندای اصفهان

مطلبی در سایت شما مطالعه نمودم در مورد آنچه مقابل بیمارستان صدوقی مشاهده نموده اید (اینجا)، خواستم در بخش ارسال نظرات سخنی بگویم اما بعد لازم دانستم با خودتان طرح موضوع کنم شاید من درست منظور نویسنده را متوجه نشده باشم.

و اما…

مهمترین مرکز معنوی و دینی کشور ما آستان مقدس امام رضاست. آنجا که می روی قبل از درهای ورودی بسیار دیده می شود که بانوانی چادر از سر بدر آورده آن را تا کرده در کیف می گذارند و می روند (و در اینجا صحبت از آنانی نداریم که روسری عقب می کشند و آرایش هم می کنند یعنی به اندازه خارج شدن از باب و پشت کردن به آستان) و کسی بیان نمی کند که از دیدن این صحنه ناراحت شده است که بسا ابراز رضایت هم بشود که خوب است این کار باعث می شود که بعضی افراد محیط معنوی و دینی حرم امام را به پدیده بدحجابی زشت نکنند و خاطر امام را در حریم خودش آزرده نسازند.

اما در جاهای دیگر اگر همین حرکت را ببینم ان قلت های فراوان با تعابیر و تفاسیر بی شمار در پی خواهد داشت که آقا با این سخت گیری ها و افراطی گری ها و… تیشه به ریشه اسلام می خورد و عده ای از اسلام زده می شوند.

* نقل است که امام معصوم مباحثه می کرد و وقت اذان شد. اطرافیان گفتند اگر ادامه دهید طرف مقابل حتما اسلام می آورد اما امام نماز اول وقت خود را فدای اسلام آوردن احتمالی او نکرد. نمی دانم آیا ما اجازه تساهل داریم تا مبادا کسی که گستاخانه و وقیحانه با کلام و رفتار یکی از احکام دینمان را بی احترامی می کند از اسلام!!! زده نشود.

* کسانی که به قدرت می رسند موظفند نماز را به پا دارند و یکی از کارکردهای نماز جلوگیری از منکر و فحشاست. اکنون که قدرت در دست ایشان است آیا نمازشان فرمان نمی دهد که از منکر و فحشا جلوگیری کنند ولو در بخش هایی اندک و زمان هایی کوتاه؟!

* در شبکه های اجتماعی نقل قولی آمده بود که «همانگونه که قورباغه را در آب می اندازیم و آرام آرام آب را به جوش می آوریم تا بدنش آماده شده و نخواهد از آب بیرون بپرد، ما هم آرام آرام مردان ایرانی را خالی از غیرت می کنیم تا خود طالب بی حیایی زنانشان شوند». به شهر نگاه کنید به این بلیه مبتلا نیستیم؟! وجود جایی که چادر را اجبار می کند یعنی هنوز حس می کنم آب داغ مرا می آزارد و باید بیرون بپرم. هنوز حس می کنم و بیهوش نشده ام. پس رخصت دهید جاهایی در شهر باقی بمانند تا برهان خلفی باشند بر فرضیه قورباغه.

* در بعضی اماکن تصویر لباس کارکنان در معرض دید عموم قرار دارد تا هر کس بتواند بدون دانستن نام شخص، سمت و مسئولیت او را تشخیص دهد؛ یعنی هر کس لباس مخصوصی دارد با طرح و رنگ منحصر به موقعیت کنونی خود. آیا حجاب موقعیت زن مسلمان را نشان نمی دهد؟! آیا نیاز نیست جامعه و حکومت او را کمک کند تا مسلمان بودنش را در ظاهر حفظ کند.

* مریض پس از پذیرش در بیمارستان لباس از تن در آورده لباس بیمارستان را می پوشد؛ آیا مریضی را سراغ دارید که از این قانون سرپیچی کند یا بهتر است بگویم آیا بیمارستانی را سراغ دارید که بیمارش را قبل از تعویض لباس پذیرش کند و به بخش های خاص اعم از اتاق عمل و سی تی و… ببرد. آیا دکتری را می شناسید که بگوید مریضی داشته ام که بدون تعویض لباس به اتاق عمل آمد و من جراحی او را انجام دادم؟چرا!؟ چرا جواب سوالات من منفی که نه، حتی سوالاتم دور از عقل می نماید اما اعمال یک قانون اجتماعی در بعضی مکان های عمومی صدای اعتراض عده ای را بلند می کند!؟

* و به همین منوال به مکه می روی و بی چون و چرا لباس از تن درآورده دو تکه پارچه بر خود می پیچی، یا موقع رفتن به منزل ابدی… همه مطیع قانون لباس اند و کسی اعتراض نمی کند که به سلیقه و نظر فرد احترام گذاشته شود آیا آنجا آزادی عقیده(!) نیست و بقیه جاها هست؟ یا ما آنجا مجبور به تسلیم هستیم و اینجا صاحب اختیار که هر جور دلمان خواست لباس بپوشیم؟

* از بحث مد و سلیقه که بگذریم جامعه شناسی لباس چه می گویذ؟ حتی جامعه شناسی هم نه، حرفی خودمانی: اگر ما مجلس شادی داشته باشیم و کسی با لباس عزا بیاید یا مجلس عزا داشته باشیم با لباس شادی بیاید ناراحت نمی شویم و اعتراض نمی کنیم؟ پس چرا وقتی به نقض تناسب پوشیدن لباس و مکان و زمان اعتراض می شود به جای همراهی ما هم معترض می شویم؟

* ای کاش در شهر زیاد شود مکان هایی که خانم ها موقع ورود به آنجا چادر به سر کنند و موقع خروج چادر از سر بردارند این یعنی ما طرفداران حجاب هستیم، بیداریم و حداقل در بعضی جاها رد پایمان قابل رؤیت است.

* و واسفا بر ما که بخاطر کوتاه آمدن هایمان امروز شلختگی پوشش خانم ها همه جا سرایت کرده است و هیچ حد و حدودی نمی شناسد (کیفیتش بماند که لباس هایی که روزی در مجالس عروسی نزدیکانمان می پوشیدیم امروز به وفور در کوچه و خیابان بر اندام زنان می بینیم اما) در مجلس عزاداری امام حسین(ع) می روی با همان لباس و آرایش و نمایاندن بدن آمده است، به مسجد می روی همینطور، به مکان خاص می روی همینطور… و وقتی حرف بزنی خودش که نه، چادربه سرها اعتراض می کنند که وا! نگو زده می شود و دیگر نمی آید. نمی دانم اگر حسین بن علی مثل ما از این ملاحظه ها می کرد قصه کربلا چگونه رقم می خورد. و بماند که از بچگی به ما یاد داده اند که اصلا آمده بود بگوید من ملاحظه کاری نمی کنم.

* و حرف بسیار است و بماند که…

با سپاس از عنایت حضرتعالی

————————————————

پاسخ ندای اصفهان: باتشکر از خوانندگان محترم، مسأله عفاف و حجاب همواره از دغدغه های پایگاه خبری تحلیلی ندای اصفهان بوده و هست و با مطالعه مجدد مطلب «سانحه ای غم بار روبروی بیمارستان صدوقی» متوجه می شویم این مطلب در حمایت از حجاب و نقد کم کاری متولیان فرهنگی است. ندای اصفهان پیش از این مطلبی با عنوان «بدحجابی در ظهر عاشورای میدان امام اصفهان» منتشر کرده بود (اینجا) و اکنون نمونه تصاویری از حضور زنان بدحجاب در روز تاسوعا در مراسم عزاداری امام حسین در گلستان شهدای اصفهان (مکانی منتسب به ارواح فدایی امام حسین) به پیوست می باشد. امید است که روزی «سکوت مرگبار نهی از منکر» و «خواب غفلت مسئولین فرهنگی» را شاهد نباشیم.

بدحجابی گلستان شهدابدحجابی گلستان شهدا

بدحجابی گلستان شهدا

بدحجابی گلستان شهدا

بدحجابی گلستان شهدا

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. شقایق داغدار گفت:

  باسلام وتشکراز این دغدغه ها ما خانوادهای شهدا هر لحظه بادیدن این افراد بدحجاب دلگیریم وشکایت این جفارا در حق ایثارجان شهدا وبی توجهی به ارمانهایشان به خدا وامام زمان میکنیم،وبارها درقبال امربه معروف مورد اهانت این افراد قرار گرفته ایم باشد که مرضی حق وادامه دهنده وواصل به شهدایمان باشیم..
  فرزندیک شهید

 2. ناشناس گفت:

  ببین جولان نفس را؛ که در کنار منزلگه ابدی هم دل بر نفس خود پای نمی‌گذارد.

  روزی حضرت محمد (صلی الله و علیه و آله و سلم) از جبرئیل سوال نمود که آیا فرشتگان خنده و گریه دارند؟ جبرئیل پاسخ داد: بله.

  یکی از لحظاتی که فرشتگان الهی می خندند، زمانی است که زن بدحجاب و بی حجابی می میرد، و بستگانش او را در قبر قرار می دهند و روی آن را با خِشت و گِل و خاک می پوشانند تا بدنش دیده نشود. در آن هنگام فرشتگان می خندند و می گویند: تا وقتی که جوان بود و با اندام خود هر کسی را تحریک می کرد و به گناه می انداخت پدر، برادر، شوهرش از خود غیرتی نشان نمی دادند و او را نپوشاندند، ولی اکنون که مرده و همه از دیدنش نفرت دارند، او را می پوشانند!

 3. حجاب گفت:

  وقتی قانون در عمل اجرا نمیشود و جلوی مروجین بدحجابی گرفته نمیشود با تذکر دادن نمیشود برنامه های چند صد ساعته که در ذهن مخاطب است را از بین برد
  باید ریشه بدحجابی را خشکاند تا تذکر اکثریت به تعدادی انگشت شمار اثر کند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز