چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲

کرمانشاه بعد از زلزله به روایت سردار قاسمی

سردار سعید قاسمی چند ماهی است که در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه حضور دارد و به عشق بچه‌های لشکر۲۷ محمد رسول ‌الله، هر ۲۷ روز یک واحد مسکونی جدید به مردم زلزله‌زده تحویل می‌دهد.

به گزارش ندای اصفهان، از سرپل‌ذهاب، وقوع زلزله 7.3 ریشتری در تاریخ 21 آبان ماه سال 96 در استان کرمانشاه ویرانی‌های گسترده‌ای در هفت شهر و بیش از یک‌هزار و 900 روستا رقم زد و صدها نفر کشته و چندین هزار نفر زخمی شدند.

علاوه بر تخریب و وقوع خسارت‌های مالی، تبعات روانی و آوارگی ساکنان مناطق زلزله‌زده نیز پیامدهای ناگواری است که ادامه دارد که هم‌وطنان مهربان و مسؤولان دلسوز از همان لحظات نخست به‌صورت شبانه‌روز برای کاهش بار سنگین مشکلات و غم ناشی از وقوع این زلزله مخرب، در کنار زلزله‌زدگان بودند و تاکنون نیز این حضور ادامه یافته است.

 گرم شدن هوا در مناطق زلزله‌زده و احتمال بروز مشکلات بهداشتی و شیوع بیماری موجب ایجاد نگرانی‌هایی شده است که  استان کرمانشاه همواره پیگیر مطالبات ساکنان این مناطق بوده است و گزارش میدانی اخیرا با عنوان خطر بروز بحران ناشی از گرما در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه / هشدارهایی که باید جدی گرفته شود، منتشر کرد.

سردار سعید قاسمی  چند ماهی است که در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه حضور دارد و به عشق بچه‌های لشگر27 هر 27 روز یک واحد مسکونی جدید به مردم زلزله‌زده تحویل می‌دهد که خبرنگار فارس در کرمانشاه با این جهادگر و یادگار هشت سال دفاع مقدس که با مشکلات این منطقه آشنا است، به گفت‌و‌گوی تفصیلیپرداخته است که در ذیل می‌خوانید:

– وضعیت امروز مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه چگونه است؟

قاسمی: مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه متاسفانه امروز به نمادی از بی‌کفایتی دولت تبدیل شده است و دغدغه نداشتن برخی از مسؤولان و نداشتن مهارت در انجام کارها موجب افزایش مشکلات می‌شود.

بنیاد مسکن در مناطق زلزله‌‌زده پس از گذشت 6 ماه هنوز نتوانسته است حتی یک واحد مسکونی تکمیل شده را به مردم این مناطق تحویل بدهد و این در حالی است که دولت به مردم وعده داد تا پایان شهریور ماه سال‌جاری تمام منازل مسکونی زلزله‌زدگان استان کرمانشاه را تکمیل کرده و تحویل می‌دهد که همچون بسیاری از وعده‌های دیگر محقق نشده، این موضوع نیز انجام نمی‌گیرد.

– عمده‌ترین مشکل مردم مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه چیست؟

قاسمی: دولت‌مردان چشم در چشم افراد نگاه می‌کنند و وعده می‌دهند و امروز در سرپل‌ذهاب با جماعتی مواجه هستیم که در شرایط سختی زندگی می‌کنند ،شرایطی همچون سرما، باران و در روزهای اخیر گرما را تجربه می‌کنند که در این میان خانواده‌های جانباز و ایثارگر بسیاری در چادر زندگی می‌کنند.

وضعیت توزیع کانکس توسط دولت در شهر سرپل‌ذهاب بسیار نامناسب بوده و استقرار صدها کانکس در محیطی کوچک، وضعیت نامناسب دفع فاضلاب، کمبود تعداد حمام و توالت مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است که قبل از وقوع زمین‌لرزه با آرامش زندگی می‌کردند.

این مردم تا چه زمانی باید صبر کنند و آیا رسیدگی به این افراد برای دولت سخت است؟ شهرداری قوانین عجیبی بر سر راه مردم قرار داده است و واقعا متکفل مستاجران چه کسی است؟

– تحلیل شما از وضعیت مناطق زلزله‌زده در روزهای آینده با توجه به تجربیاتی که دارید، چیست؟

قاسمی: میزان تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی دولت برای بازسازی منازل مناطق زلزله‌زده ناکافی است و وضعیت نامناسبی در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه در بخش بازسازی، بهداشت و خدمت‌رسانی برخی سازمان‌ها وجود دارد و اخیرا هم استفاده از دوربین برای فیلم‌برداری و عکاسی از وضعیت ساکنان و شرایط این مناطق توسط مسؤولان دولتی ممنوع در نظر گرفته شده است.

در مورد مهاجرت زیاد ساکنان این مناطق در فصل تابستان به سایر شهرستان‌های استان کرمانشاه هشدار می‌دهم و روند بازسازی منازل مسکونی برای مردم مناطق زلزله‌زده با توجه به شرایط موجود و وضعیت در نظر گرفته شده از سوی دولتمردان، با مشکلاتی مواجه شده است.

مدعیان دفاع از برجام امروز به‌جای ادامه دادن سیاسی‌کاری برای منحرف کردن افکار عمومی از موضوعات اصلی، برای حل مشکلات مردم تلاش کنند، چراکه با این وضعیت تا پنج سال دیگر مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه به شرایط عادی بازنمی‌گردد.

– سخن پایانی؟

قاسمی: برخی مسؤولان گویا نمی‌خواهند مردم از مشکلات رها شوند. گروه‌های جهادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج ثابت کردند طی 27 روز می‌توان واحدهای مسکونی محکم، استاندارد، جدید و مناسب برای مردم ساخت و تعداد زیادی از این واحدها به مردم تحویل داده شد و این روند ادامه دارد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715