دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱

ایران از برجام «خروج نرم» داشته باشد

مدرس جنگ نرم گفت: در شرایط فعلی پیشنهاد عملی که به ذهن می‌رسد «خروج نرم» از برجام است، به این شکل که ایران رسماً اعلام کند از برجام خارج شده اما تمام تعهدات برجامی خود را به صورت داوطلبانه به جز یک مورد مانند گذشته انجام دهد.

به گزارش ندای اصفهان،حسین مطیع با اشاره به خروج آمریکا از برجام اظهار کرد: طبق آنچه در کشور پس از امضای برجام مطرح شد، قرار بر این بوده که هیأت نظارت برجام بر این توافقنامه و انجام تعهدات در آن، نظارت کند و در صورت لزوم تصمیم‌گیری لازم را داشته باشد.

وی افزود: پس از خروج آمریکا از برجام، از آنجا که قبلاً تأکید شده بود توافقنامه با همه یا هیچ‌کس خواهد بود و خارج شدن یک کشور به منزله خارج شدن همه کشورهاست، منتظر اقدام عملی از سوی هیأت نظارت برجام بودیم اما اتفاق محسوسی رخ نداد.

مدرس جنگ نرم با انتقاد از انفعال دولت در مقابل این تصمیم آمریکا تصریح کرد: شاید هیأت نظارت برجام فعالیتی هم داشته اما در رسانه‌ها گفته نشده و مردم در جریان آن قرار نگرفتند.

مطیع عنوان کرد: در شرایط فعلی پیشنهاد عملی که به ذهن می‌رسد «خروج نرم» از برجام است، به این شکل که ایران رسماً اعلام کند از برجام خارج شده اما تمام تعهدات برجامی خود را به صورت داوطلبانه به جز یک مورد مانند گذشته انجام دهد.

وی اضافه کرد: این یک مورد، می‌تواند افزایش تعداد سانتریفیوژ یا رساندن غنی‌سازی از ۳ به ۵ درصد باشد؛ این حرکت کمک می‌کند تا در مذاکره با اروپایی‌ها، ایران برگ برنده و اقدام متقابل خود را داشته باشد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی ادامه داد: از طرف دیگر انجام تعهدات به صورت داوطلبانه این موضع را ثابت می‌کند که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و نمی‌توانند تحریم‌های خود را اعمال کنند.

وی یادآور شد: با این کار اروپایی‌ها می‌فهمند که اگر آن‌ها هم بخواهند راه امریکا را ادامه دهند، ایران هم واکنش لازم را نشان خواهد داد؛ اما در حال حاضر همه تعهدات را انجام می‌دهیم و دست بالاتر را در مذاکره با اروپایی‌ها نداریم.

مطیع، خروج آمریکا را پایانی برای برجام دانست و تأکید کرد: امروز چیزی به اسم برجام دیگر وجود ندارد و صرفاً یک کاغذ بیشتر نیست چرا که آمریکا خارج شده و تا ۶ ماه آینده تحریم‌ها به شکل قبل از برجام باز می‌گردد.

وی با اشاره به آغاز خروج شرکت‌ها از ایران اظهار کرد: اگر در مذاکرات دست پر نداشته باشیم خروج شرکت‌های اروپایی و حتی دولت‌هایشان از برجام قابل پیش‌بینی است.

مدرس جنگ نرم در پایان خاطرنشان کرد: سایر کشورها نیز از این موضع حمایت خواهند کرد چرا که گزارش‌های آژانس تعهدات ایران را ثابت می‌کند و این حق برای ایران وجود دارد که به دلیل خروج یک کشور از توافق آن را قبول نداشته باشد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق