شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۰

دنده عقب از پاستور تا دروازه دولت

شهر قهرمان می‌خواهد خودش نشد، مجسمه‌اش…!

انتخاب غلط راهبردهای عملیات رسانه‌ای و راهبردهای کلان تاکتیکی به همان اندازه تیرهای دوره تازه مدیریت شهری اصفهان را به خطا برده که استفاده از ابرازهای نادرست منجر به شکست در موج‌آفرینی شده است.

به گزارش ندای اصفهان، به اعتراف رسانه‌ها، کارشناسان سیاسی همسو و حتی وزرای فعلی و سابق همکار، حجم کمتر دستاودهای ملموس برای مردم در دولت دوازدهم یک موضوع قابل باور در افکار عمومی و قشر نخبگانی جامعه شده است؛ اتفاق نامیمونی که روح عادی بودن و رفتار کاملاً محرمانه اما قابل پیش‌بینی را در تصمیمات کشور جاری ساخته و مخاطبان دولت انتظار هیچ شگفتانه‌ای در عرصه خدمت را از آن نداشته و ندارند.

اما آن چیزی که توانسته این ادبیات رفتاری دولت را توجیه‌پذیر جلوه دهد و به نوعی حتی تبدیل به گفتمانی کند که بخشی از جامعه قائل به آن باشند و ثبات رکودی را به رونق توأم با ریسک‌پذیری ترجیح دهند را باید در حلقه مشاوران آقای رئیس‌جمهور جست و جو کرد.

*موفقیت رئیس‌جمهور در به کارگیری حلقه مشاوران خاص

ذات امنیتی همکاران رئیس دولت یازدهم و دوازدهم و البته وجود دانش‌آموختگان رسانه و عملیات روانی در حلقه مشاوران یک ترفند آشنا را در فراز و نشیب‌ها به حسن روحانی پیشنهاد می‌دهد و آن مدیریت موضوعات با روش‌های عملیات روانی است، از نعل وارونه تا آدرس غلط و طرح موضوعات دست چندم در بلندگوهای تبلیغاتی برای اینکه موضوعات اصلی و مطالبات جدی در هر برهه‌ای به فراموشی سپرده شود؛ پس از آن با کاهش فشار و تنش اجتماعی، مسائل، دولتی‌وار مورد کالبد شکافی و حلاجی قرار گرفته و نهایتاً راهکار متناسب با سیاست‌های دولت، به عنوان راه حل مطالبه مردمی به افکار عمومی ارائه می‌شود.

و این تنها بخش کوچکی از راهکارهای مشاوران آقای رئیس‌جمهور است که شاید در آغاز به کار مجلس دهم و شوراهای شهر پنجم برای گروه‌های سیاسی همسو با دولت جذاب می‌نمود و در پایتخت و همه شهرهایی که کرسی‌هایی از این دو پارلمان به اصلاح‌طلبان و اعتدالی‌ها رسیده بود از جمله اصفهان، کوشیدند تا با گرته‌برداری از این رفتارهای دولت برای خود از آب، کره بگیرند و از این تاکتیک آزمون شده، نهایت استفاده را ببرند.

*دنده عقب از پاستور تا دروازه دولت و چاقویی که دسته خود را برید

اما آن چیزی که در قبال برخی نمایندگان مجلس و خصوصاً شوراهای شهر در دوره پنجم رخ داد و نمونه بارز آن را در اصفهان هم دیده شد، بی‌توجهی به ابعاد دقیق اجرای چنین تاکتیک‌هایی در افکار عمومی بود؛ چرا که ذوق‌زدگی از نتیجه قابل‌توجه موج‌های رسانه‌ای ایجاد شده در جامعه توسط تریبون‌های همسو با دولت مانع از آن شد که مقیاس‌سنجی و بومی‌سازی درستی در این رابطه رخ دهد و یک کپی‌برداری ناشیانه، تمام دستاوردهای گذشته را هم بر باد داد و این چاقو در موارد متعدد دسته خود را برید.

نکته اساسی دیگری که مدیریت شهری جدید اصفهان به جد نسبت به آن غفلت کرده است پیوست رسانه‌ای خط‌مشی‌های دولت در مواجهه با فرصت‌ها و تهدیدهاست؛ جایی که با تحلیلی چندلایه روشن است که ویژگی شخصی و رفتار رسانه‌محور مشاوران دولت به هیچ وجه در تصمیمات اصفهانی‌ها مدنظر نبود و اساساً چنین شخصیت‌هایی با توان طراحی، راهبری و اجرای انواع عملیات اثرگذار بر افکار عمومی در این جریان سیاسی اصفهان هنوز مشاهده نشده یا تا امروز به بازی گرفته نشده‌اند.

*عملیات پیچیده‌ای که به سادگی متوقف شد

بدون شک گرته‌برداری ناشیانه از آنچه در بالا گفته شد، زمینه‌ساز به خطا رفتن تیرهایی می‌شود که قرار است چون طوفانی از چله کمان خارج شود و اصفهان را در مسیر امید نشان دهد اما در عمل سیاست‌ دستاوردسازی ۴ ساله از رویدادهای معمولی با انتشار عریان بیانیه مأموریت در یک مصاحبه به راحتی تبدیل به پاشنه آشیل می‌شود.

در موارد متعدد نیز حاشیه‌نگاری، زیر سؤال بردن دستاوردهای گذشته و حتی راهبرد کلیدواژه بدهی نیز جز به جای گذاشتن اظهارنظرهای متعدد متناقض و مصرف درون حزبی، عایدی جدی در افکار عمومی برای همراهی با شهر بدون دستاورد و خالی از اتفاق‌های نو نداشته و مردم بیشتر از آنکه شهری که دوستش دارند را اصفهان مدل ۹۶ بدانند، آن را همان شهر زیبای خدا با سه‌شنبه‌های بدون خودرو و ابرپروژه‌هایش می‌شناسند؛ حالا هر چقدر هم که خیابان‌ها و کوچه پس کوچه‌هایش بی‌دلیل اسم عوض کنند!

*نعل وارونه و تیرهای موج‌آفرینی که به خطا می‌رود

انتخاب غلط راهبردهای عملیات رسانه‌ای و راهبردهای کلان تاکتیکی به همان اندازه تیرهای دوره تازه مدیریت شهری اصفهان را به خطا برده که استفاده از ابزارهای نادرست منجر به شکست در موج‌آفرینی شده است؛ مثل روز روشن است که پروپاگاندای تخریب تریبون‌های همسو و منتقدی که صدای مردم شده‌اند (خواسته یا ناخواسته اما مایل) بیشتر از آن که منفعت باشد برای مدیران شهری سرشار از ضرر است.

قطعاً مشاورانی هستند که راهنمایی کنند که نعل وارونه یا بازنمایی غیرصادقانه و اغراق‌آمیز واقعیات گذشته نه تنها سرمایه‌گذاری مثبتی برای آینده نیست بلکه قطعاً با کاشتن جو، گندم درو نخواهند شد؛ چرا که با وضعیتی که امروز دولت برای رسانه‌ها ایجاد کرده دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند جز اعتماد و اقبال مردم که برای حفظ آن همه کار خواهند کرد تا از میدان به در نشوند آن هم به همین سادگی!

*سایه ۳ شهر بر سر ساختمان دروازه دولت

نکته دیگر این که هر قدر شهردارهای اصفهانی در قم، یزد و سمنان تبدیل به چهره‌های محبوب شهروندان شدند در اصفهان هنوز هم مردم همان «شهردار جوان» را به رسمیت می‌شناسند و گویی نمی‌خواهند دوره حقوق‌دان‌ها را بپذیرند چرا که حساب و کتاب و دودوتا چهارتای مردم در خیابان‌ها و محله‌هاست که رقم می‌خورد نه در اتاق‌های دربسته و گزارش کارهایی که فقط آقازاده‌ها و مدیران هم‌حزبی با ژن خوب محتوای آن را درک می‌کنند.

حال این گزارش از توییتر منتشر شود و یا با روش‌هایی ابتدایی سر از کانال‌های تلگرامی مجهول‌الهویه به ظاهر منتقد سر در آورد؛ هر چه هست سایه سنگین شهردارهای موفق اصفهانی در خارج از اصفهان این روزها تبدیل به یک کابوس شده و کِیل مقایسه مردم در مورد دستاوردهای واقعی گذشته با نمایش‌های امروز که با واقعیت همخوانی ندارد به خوبی سره از نا سره را تمیز می‌دهد؛ مطلبی که در گذشته نیز نسبت به آن تذکر داده شده بود (+ اینجا)

*گزینه‌های نهایی شهرداری پایتخت جزو مردودی‌های شورای اصفهان!

مضافاً این که شورای شهر پنجم اصفهان ۲ نامزدی که تا مرحله آخر انتخاب گزینه اداره کلان‌شهر ۱۶ میلیونی تهران پیش رفتند را برای اداره اصفهان مناسب ندیدند؛ این یا ناشی از عدم توان حسینی و میرزایی بوده و یا حکایت از توانایی بیشتر نوروزی دارد.

بیش از ۵ تذکر در ۶ ماهه سال ۹۶ شورا خطاب به شهردار که البته همگی بی‌پاسخ ماندند و رئیس‌دفتر و دبیرخانه و نامه‌رسان هر بار عامل نرسیدن صدای شورای شهر به اتاق مجاورش معرفی شدند؛ اتفاقی که حتی در شورای چهارم و در قبال شهردار استیضاح شده هم رخ نداد، خود روایت ناگفته‌هایی است که در ساختمان دروازه دولت می‌گذرد.

ساختمانی که روزگاری از همین جریانی که امروز مدیریت شهر را در دست دارد، «محمدعلی جوادی» را برای چندین سال تجربه کرده است و قطعا کارمندان و مراجعانش معتقدند حداقل اگر این قماش همان قماش است پس آن کجا و این کجا… .

*شهر قهرمان می‌خواهد خودش نشد، مجسمه‌اش…!

و این بخش کوچکی از داده‌های تحلیل شده، حکایتی است از انتظارات برآورده نشده و برنامه‌هایی که اعضای پارلمان را راضی نکرده و از طرفی هم شاید از سدهایی خبر می‌دهد که مانع از اجرای برنامه‌های نوروزی شده و او را مجبور کرده در چهارچوبی از قبل توافق شده حرکت کند و از تصمیم‌گیری و اقدام مستقل بر حذر شده است. طبیعی به نظر می‌رسد که در چنین شرایطی فقط یک اسطوره و قهرمان می‌تواند این کلاف سردرگم را چاره باشد خواه خودش اگر نشد مجسمه‌اش… .

انهای پیام/

منبع:

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق