دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹

دولت به وعده خود برای حمایت از پیام رسان‌های داخلی عمل نکرد

کارشناس فضای مجازی و سواد رسانه گفت: دولت به وعده خود برای حمایت از پیام رسان های داخلی عمل نکرد و پهنای باند پایین به هیچ وجه مناسب پیام رسانی که در عرض چند روز بیش از چند میلیون کاربر جدید دارد، نیست.

به گزارش ندای اصفهان، بحث فیلترینگ تلگرام در ایران، حفاظت از حاکمیت کشورها توسط نگهبانی از اینترنت، تهدیدهای اقتصادی، امنیتی و اجتماعی تلگرام برای ایران و چگونگی حمایت دولت از پیام رسان‌های داخلی موضوعات داغ و مورد بحث این روزهای کشور پیرامون فضای مجازی است.

محمد قربانپور کارشناس فضای مجازی و سواد رسانه در گفت‌وگوی تفصیلی درباره وضعیت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها در کشور صحبت کرد که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

– کنترل بر حوزه اینترنت کشور را از ابتدای ورود آن تاکنون چگونه ارزیابی می‌کنید؟

قربانپور: اینترنت نخستین بار در سال ۱۳۷۲ وارد کشور شد و به تدریج به سازمان‌ها و نهادهای مختلف گسترش پیدا کرد، اما مهمترین بحث در حوزه اینترنت این است که ایران هیچ کنترل و حاکمیتی بر روی اینترنت فعلی کشور ندارد، این در حالی است که همه کشورهای دنیا برای حفاظت از حاکمیت خود چارچوب‌هایی را برای اینترنت قرار می‌دهند.

امروز حدود ۷۰ درصد زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری اسرائیل در کشور خودشان فیلتر است و همین موضوع در آمریکا در حدود ۳۸ درصد وجود دارد.

– آیا سواد رسانه‌ای استفاده از اینترنت برای هر رده سنی در ایران نهادینه شده است؟

قربانپور: یک کودک آمریکایی تا رسیدن به سن قانونی ۱۱ نوع اینترنت را تجربه می‌کند، دولت آمریکا برای هر رده سنی اینترنت مخصوص با دسترسی مشخصی تعریف کرده است. اما در ایران این فضا کاملاً رها شده است و سواد رسانه‌ای نادیده گرفته می‌شود این در حالی است که در اروپا برای استفاده از اینترنت، ارائه مدرک آشنایی با سواد رسانه لازم است.

– همان گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند “در یک کارزار حقیقی جنگ نرم هستیم” چگونه می‌توان با این جنگ نرم مقابله کرد؟

قربانپور: جمله رهبر معظم انقلاب مبنی بر قرار گرفتن ما در یک میدان کارزار حقیقی جنگ نرم که سپس می‌فرمایند « این میدان به هیچ وجه به زیان ما نیست، بلکه به سود ماست و اگر وارد این میدان شویم هم قطعاً برد با ماست»، را باید مورد توجه قرار داد اما این ورود باید هوشمندانه باشد و تمهیدات لازم برای آن در نظر گرفته شود.

فعالیت در اینترنت فعلی کشور در حکم بازی در زمین دشمن است

– لزوم راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات چیست؟

قربانپور: وضعیت امروز فضای مجازی کشور به بازی در زمین دشمن شبیه است، راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی کشور بحث شده و این موضوع از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب است.

شبکه ملی اطلاعات هم همان اینترنت است با این تفاوت که دیتا و اطلاعات ما از کشور خارج نمی‌شود و امنیت و سرعت انتقال بسیار بالا و هزینه‌ها بسیار پایین است.

دولت عملاً برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات کاری انجام نداده است

– آیا دولت اقدام جدی برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات انجام داده است؟

قربانپور: دولت عملاً برای تشکیل شبکه ملی اطلاعات کاری انجام نداده؛ حتی هزینه‌های اینترنت در کشور در حال افزایش است و امروز ایران در زمره گران‌ترین کشورهای جهان از لحاظ هزینه اینترنت و پایین‌ترین پهنای باند قرار دارد.

تهدیدهای اقتصادی، امنیتی و اجتماعی تلگرام برای ایران

– تهدیدهای تلگرام در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

قربانپور: تهدیدهای بی‌شمار تلگرام در حوزه‌های اقتصادی، امنیتی و اجتماعی بسیار مخرب است، ارزگرام تلگرام تهدیدی اقتصادی به شمار می‌رفت و اطلاعات کاربران ایرانی به اعتراف کارشناسانی نظیر اسنودن در حجم انبوهی به سرقت می‌رفت.

کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فضای مجازی در قوه قضاییه به عنوان مرجع کنترل و نظارت بر فضای مجازی با تشکیل جلساتی با شورای عالی فضای مجازی تصمیم به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای فیلترینگ تلگرام گرفتند تا اینکه امروز شاهد پیام رسان سروش با حدود ۱۰ میلیون کاربر هستیم.

دولت به وعده خود برای حمایت از پیام رسان های داخلی عمل نکرد

– آیا دولت به وعده‌های خود در حوزه زیرساخت برای حمایت از پیام رسان‌های داخلی عمل کرده است؟

قربانپور: دولت در حوزه زیرساخت به وعده‌های خود برای حمایت از پیام رسان‌های داخلی عمل نکرد، پهنای باند پایین به هیچ وجه مناسب پیام رسانی که در عرض چند روز بیش از چند میلیون کاربر جدید دارد، نیست.

در ابتدا قرار شد که پیام رسان سروش ۱۵۰ سرور از دولت دریافت کند، این تعداد به مرور زمان تنها به ۷ سرور محدود شد و امروز ۱۰ میلیون کاربر سروش تنها با ۷ سرور خدمات دریافت می‌کنند.

پیام رسان‌های داخلی از لحاظ نرم افزاری، طراحی ضعفی ندارند

– از نظر شما وضعیت نرم افزاری و طراحی پیام رسان‌های داخلی قوی است؟

قربانپور: وضعیت نرم افزاری، طراحی و برنامه ریزی پیام رسان‌های داخلی بسیار قوی است و مشکلی که پیام رسان‌های داخلی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، عدم حمایت دولت از آن‌ها برای تخصیص پهنای باند و مشکلات فنی و زیرساخت است.

– آیا می‌توان موضع کنونی وزیر ارتباطات را در خصوص فیلترینگ تلگرام مورد نقد قرار داد؟

قربانپور: باید از موضع کنونی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انتقاد کرد، آقای آذری جهرمی و رئیس جمهور افردی هستند که در زمان حضور خود در وزارت اطلاعات و سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی نظر به فیلتر فیس بوک و توئیتر داشتند و در زمان آن‌ها فیلترینگ توئیتر رخ داده است.

– پست‌های اینستاگرامی رئیس جمهور مبنی بر انتقاد از قوه قضاییه برای فیلترینگ تلگرام را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

قربانپور: چگونه شخصی که خودش دستور فیلترینگ تلگرام و توئیتر و فیس بوک را صادر کرده با سیاسی کاری درصدد ایجاد دوگانگی در کشور است و این موضوع را به دیگران نسبت می‌دهد.

وزیر ارتباطات پیش از رأی گیری از مجلس عنوان می‌کند که به دلیل آسیب‌هایی که وجود دارد به فرزندان خود اجازه فعالیت در تلگرام را نمی‌دهد و امروز از فیلترینگ تلگرام اظهار ناراحتی می‌کند.

لزوم پاسخگویی عاملان حمایت از تلگرام

– پاسخگویی مسئولان امر درباره چگونگی ورود تلگرام به ایران و حمایت‌های دولتی از آن را الزام آور می‌دانید؟

قربانپور: آقای آذری جهرمی در آن زمان به عنوان کارشناس رسانه در وزارت اطلاعات حضور داشته است و می‌تواند در این زمینه توضیح دهد، آن‌هایی که امروز دم از محرمانه نداشتن با مردم در شبکه‌های اجتماعی می‌زنند، بهتر است ابتدا درباره محرمانه‌های خود در رابطه با برجام، FATF، سند ۲۰۳۰، قراردادهای نفتی و از همه مهم‌تر مذاکرات محرمانه با خارجی‌ها برای گسترش فعالیت تلگرام در ایران سخن بگویند.

کسانی که ۷۰ درصد پهنای باند کشور را به تلگرام اختصاص دادند، امروز حاضر نیستند برای حمایت از پیام رسان‌های داخلی اقدامی انجام دهند و همین افراد با سابقه فیلترینگ فیس بوک و توئیتر و امضای نامه فیلتر تلگرام، در فضاهای دیگر خودشان را نسبت به این قضیه معترض نشان می‌دهند.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق