سه شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹

در نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی درباره فلسطین؛

روحانی: انتقال سفارت آمریکا به قدس چراغ سبزی به رژیم جنایتکار صهیونیستی برای یک کشتار وحشیانه دیگر بود

نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی برای بررسی تحولات اخیر فلسطین با سخنرانی رئیس‌جمهور کشورمان برگزار شد.

به گزارش ندای اصفهان، نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی برای بررسی آخرین تحولات سرزمین‌های اشغالی فلسطین و نوار غزه با سخنرانی رئیس‌جمهور کشورمان در استانبول ترکیه برگزار شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در آغاز این نشست گفت: ما سکوت سازمان ملل در قبال ملت فلسطین را محکوم می‌کنیم. وی افزود: باید اسرائیل را در دادگاه‌های بین‌المللی به دلیل جنایت‌هایی که در فلسطین مرتکب شده، محاکمه کرد. دستان آمریکا به خون فلسطینیان آغشته شده است و آمریکا بخشی از مشکل منطقه است.

اردوغان گفت: اقدام آمریکا در انتقال سفارت خود مخالف قوانین بین‌المللی است و کشتار مردم فلسطین توسط رژیم اسرائیل، «تروریسم دولتی» است.

عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز در این نشست خواستار توقف خشونت‌ صهیونیست‌ها علیه فلسطینی‌ها در نوار غزه شد و گفت: موضع اردن در مورد قدس ثابت است و آن اینکه قدس شرقی اشغالی پایتخت دولت فلسطین است.

روحانی: دولت آمریکا با خروج از برجام نشان داد که تهدید خطرناکی برای صلح و امنیت جهان به شمار می‌رود

به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در نشست فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول با ارائه شش ابتکار و پیشنهاد عملی از همه مسلمانان و دولت‌های اسلامی خواست با وحدت در عمل و همکاری و همراهی در ساختن منطقه‌ای قویتر و پایدارتر و دوری از منازعات بیهوده و فرساینده، زمینه پایان اشغالگری را فراهم ساخته و منطقه پهناور خاورمیانه و آسیای غربی را یکبار دیگر به مکان همزیستی ادیان ابراهیمی تبدیل کنند.

حسن روحانی در این نشست گفت: صمیمانه امیدوارم که این نشست با بهره‌گیری از همفکری و توان کشور‌های اسلامی بتواند منجر به اتخاذ راهکار‌های عملی برای پایان بخشیدن به این بحران خطرناک و کمک فوری به ملت ستمدیده فلسطین به ویژه ساکنان مظلوم غزه شود. امروز ما به سوگ آخرین پرده از جنایات هفتادساله نسل‌کشی بیگناهان در فلسطین نشسته‌ایم. صهیونیست‌های جنایتکار در مقابل چشم اشکبار جهانیان با پایمال کردن کرامت انسانی و تحقیر همه ارزش ها، جامعه جهانی را به مبارزه طلبیده‌اند.

رئیس جمهور کشورمان افزود: در حالی که صد‌ها هزار بی‌گناه از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی محرومند، رژیم صهیونیستی، نظام آپارتاید و قوم‌گرای خود را به دروغ، دموکراسی معرفی کرده و افراطی‌گری مذهبی حاکم بر خود را سکولاریسم می‌نامد و اندوه‌بارتر آنکه برخی کشور‌های غربی نیز تجاوز‌های اشغالگران را توجیه می‌کنند. در این شرایط دولت ایالات متحده آمریکا سفارت خود را به بیت‌المقدس منتقل کرد. این اقدام خودسرانه و خلاف مصوبات بین المللی، به رژیم جنایتکار صهیونیستی چراغ سبز داد تا مرتکب کشتار وحشیانه دیگری شود.

روحانی خاطرنشان کرد: کاخ سفید نشان داد که از نابودی پایه‌ها و قواعد نظم بین الملل هیچ ابایی ندارد و با زور به جنگ حق می‌رود. درست چند روز پیش از انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، رئیس جمهوری آمریکا ضربه دیگری را به امنیت بین‌المللی و اعتبار جامعه جهانی وارد کرد و از توافق هسته‌ای چندجانبه‌ای خارج شد که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده است. این اقدام در ادامه خروج یکجانبه از برخی دیگر از توافقات مهم بین‌المللی نشان داد که دولت جدید آمریکا چه تهدید خطرناکی برای نظام حقوقی جهان و صلح و امنیت جهانی به‌شمار می‌آید.

رئیس جمهور کشورمان افزود: اکنون وقت آن فرا رسیده است که از خود بپرسیم چگونه می‌توان دشمن صهیونیستی را برای همیشه از تعرض به کیان و ناموس امت اسلام بازداشت؟ اگر به جای تحریمِ تنها گروهِ پیروز در برابر دولت اشغالگر، همه یکصدا پیام مقاومت را تکرار می‌کردند؛ اگر صهیونیست‌ها به جای اطمینان از سکوت برخی و زمزمه‌های ذلت‌بار برخی دیگر، در مقابل خود یک منطقه قدرتمند می‌دیدند، آیا جرأت اینگونه وحشی‌گری‌ها را پیدا می‌کردند؟ اگر اسرائیل در احاطه کشور‌های توسعه یافته و مردم سالار قرار گیرد و با یک امت متحد مواجه باشد هرگز نخواهد توانست چنین آسوده خاطر به جنایات خود ادامه دهد. در این زمینه پیشنهادات و ابتکاراتی بدین شرح قابل بیان است:

۱- درخواست از سازمان ملل متحد برای برگزاری یک نشست ویژه مجمع عمومی برای رسیدگی به موضوع تصمیم غیرقانونی دولت آمریکا و جنایات اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین در غزه باید پیشنهاد و پی‌گیری شود.

۲- تشکیل یک «گروه کارشناسی» متشکل از متخصصان حقوقی، سیاسی و اقتصادی ذیصلاح کشور‌های عضو به منظور بررسی دقیق و تدوین راهکار‌های مقابله با تصمیم غیرقانونی اخیر دولت آمریکا در سطوح بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی.

۳- اتخاذ اقدامات سیاسی، اقتصادی و تجاری علیه دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی. از دولت‌های مسلمان و ملت‌های آزادی‌خواه جهان می‌خواهیم در راستای کمک به ملت فلسطین و مقابله با تصمیم مخرب ترامپ، در مناسبات سیاسی، اقتصادی و تجاری خود با دولت آمریکا تجدید نظر کرده و همچنین همه مناسبات خود را با رژیم غاصب صهیونیستی قطع نموده و کالا‌ها و شرکت‌های صهیونیستی را تحریم کنند.

۴- ایجاد راهکار‌های مناسب برای اقدام دسته‌جمعی در ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم فلسطین.

۵- زرادخانه هسته‌ای رژیم صهیونیستی خطر جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی به ویژه در منطقه غرب آسیا است. عاری شدن این منطقه از سلاح‌های هسته‌ای که بار‌ها توسط ایران پیشنهاد شد، باید در اولویت اقدامات کشور‌های اسلامی قرار گیرد.

۶- اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس در تقویم همه کشور‌های اسلامی به عنوان روز حمایت مردم مسلمان و همه آزادگان جهان از مردم فلسطین و اعتراض به جنایات اسرائیل و حامیانش؛ این میراث امام خمینی (ره) است که موثرترین روش مبارزه را بسیج امت اسلامی علیه صهیونیست‌ها معرفی نمود.

رئیس‌جمهور کشورمان در پایان خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم با وحدت در عمل و همکاری و همراهی در ساختن منطقه‌ای قویتر و پایدارتر و دوری از منازعات بیهوده و فرساینده، زمینه‌ساز پایان اشغالگری باشیم و منطقه پهناور خاورمیانه و آسیای غربی را یکبار دیگر به مکان همزیستی ادیان ابراهیمی تبدیل کنیم. در این مسیرِ عزت‌بخش که هدف آن حراست از کرامت انسانی است بی‌گمان یاری الهی را با خود خواهیم داشت که این وعده قطعی الهی است: ان تنصروالله ینصرکم و یثبت اقدامکم.

انتهای پیام/

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز