شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۷

کارشناسان فیلترینگ ایرانی در روسیه

کپی‌برداری تلگرام از پیام‌رسان ایرانی/ دلیل حیاتی بودن رفع انحصار خارجی‌ها

در جلسه نقد و بررسی پیام‌رسان‌های ایرانی، نقاط قوت و ضعف این پیام‌رسان‌ها مطرح شد.

به گزارش ندای اصفهان، نشست نقد و بررسی دو پیام‌رسان بیسفون پلاس و ایتا شامگاه سه‌شنبه توسط مدرسه هوش‌های مجازی کاشان با حضور نماینده دو پیام‌رسان برگزار شد.

*کپی‌برداری تلگرام از بیسفون

میلاد موحدین در بخش نخست این برنامه به معرفی پیام‌رسان بیسفون پلاس پرداخت و اظهار کرد: بیسوفن قدیمی‌ترین پیام‌رسان ایرانی است که از سال ۹۱ شروع به فعالیت کرده و زمان شروع به کار بیسفون اصلاً تلگرامی وجود نداشت و حتی قابلیت کانال تلگرام از روی بیسفون کپی شده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا آن موقع بیسفون پلاس به اوج نرسید، گفت: عدم بلوغ هم در گروه بیسفون و هم در مسؤولان وزارت ارتباطات و هم در قوه قضاییه باعث شد تا بیسفون نتواند به اوج برسد.

نماینده پیام‌رسان بیسفون پلاس ادامه داد: طبق قانون باید هرکسی برای تولید کانال در بیسفون از وزارت ارشاد مجوز نشر بر خط می‌گرفت و اگر بحث غیرمناسبی در کانال مطرح می‌شد پیام‌رسان را مقصر می‌دانستند.

*۶۰۰ هزار نفر در صف ورود به خانواده ۲٫۵ میلیونی ایتا

سعید مشهدی به عنوان نماینده پیام‌رسان ایتا نیز در خصوص معرفی این پیام‌رسان بیان کرد: شرکت ایتا ۳ سال است که فعالیت در این زمینه را شروع کرده است و موفق شدیم در ۱۶ اسفند ۹۶ نسخه ایتا را در اختیار مردم بگذاریم.

وی با اشاره به این که مردم به فضای تلگرام عادت داشته‌اند، عنوان کرد: ایتا برای راحتی مردم، مهندسی معکوسی از تلگرام کرده که فضایی شبیه تلگرام دارد و امکاناتی که این پیام‌رسان را نسبت به تلگرام خاص‌تر کرده است.

 نماینده پیام‌رسان ایتا در جواب سوالی مبنی بر اینکه آیا از surth تلگرام استفاده شده، گفت: این اصلاً عاقلانه نیست که تلگرام خام برنامه خودش رو در اختیار کسی بگذارد.

وی در رابطه با عدم بلوغ مطرح شده در سخنان موحدین مطرح کرد: در نامه تأیید ایتا به عنوان پیام‌رسان داخلی آورده شده دلیل تایید این پیام‌رسان اقبال مردم به این نرم افزار است و ایتا در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار عضو فعال دارد و ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار نفر هم در صف ورود به ایتا قرار دارد که پس از راه اندازی سرورهای خریده شده در یکی دو روز آینده به ایتا اضافه خواهند شد.

*پیام‌ها در پیامرسان‌های داخلی رمزگذاری شده است

موحدین در خصوص امنیت پیام‌رسان‌های داخلی، تأکید کرد: پیش از پاسخ در خصوص امنیت پیام‌رسان بیسفون پلاس لازم است مطلبی را بیان کنم و آن این است که وقتی ما از وایبر، تلگرام و… استفاده می‌کردیم به این فکر نبودیم که نکند کسی پشت رایانه باشد و پیام‌های ما را بخواند ولی زمانی که حرف پیام‌رسان‌های داخلی پیش می‌آید همه سریعاً همین بحث را مطرح می‌کنند.

وی در خصوص امنیت بیسفون پلاس، یادآوری کرد: پیام‌هایی که رد و بدل می‌شود علاوه بر حفاظت فیزیکی، حفاظت‌های دیگری هم روی آن‌ها انجام می‌شود و حتی اگر اشخاص بلندمرتبه هم درِ پیام‌رسان را بزنند و اطلاعات کسی را بخواهند ما نمی‌توانیم در اختیارشان بگذاریم.

نماینده بیسفون پلاس افزود: در ضمن پیام‌هایی که رد و بدل می‌شود به صورت رمز گذاری است و اصلاً ما نمی‌فهمیم که این یک پیام، ویدیو یا فایل صوتی و یا… است و در ضمن پیام‌رسان بیسفون پلاس به هیچ نهاد دولتی وصل نیست و کاملاً خصوصی است.

وی ادامه داد: اگر فردی از شخص دیگری در فضای پیام‌رسان آسیب و ضربه ببیند باید به قاضی مراجعه کند، قاضی حکم به بازخوانی اطلاعات می‌دهد و سپس حکم به پلیس فتا می‌رود و بعد از آن جا به پیام‌رسان منتقل می‌شود که پیام این شخص در تاریخ مشخص و در ساعت مشخص در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود.

*وام اعطایی به پیام‌رسان‌ها ۵ میلیارد بود نه ۵۰۰ میلیارد

مشهدی در خصوص وام ۵۰۰ میلیاردی به پیام‌رسان‌های داخلی، خاطرنشان کرد: اولاً برای این که یک پیام‌رسان به حد مطلوب خودش برسد حداقل به ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد و واقعاً خوب است که پیام‌رسان‌ها یک پشتیبان کننده داشته باشند البته ما نداریم؛ دوما ۵۰۰ میلیارد نبوده و ۵ میلیارد بوده حالا یا معاون وزیر اشتباه گفته است و یا یک خبرنگار شیطنت کرده است.

موحدین نیز در همین خصوص عنوان کرد: این وام ۵ میلیاردی بلاعوض نیست و با  تضمین و سفته است که ما بعد از یک سال، این وام را ۲ هفته پیش دریافت کردیم و مردم را هم در جریان خرج این پول می‌گذاریم.

وی با بیان این که این پول خرج سرورها می‌شود، تأکید کرد: این وام بلاعوض نیست و ما باید طی چند سال این پول را برگردانیم، سود آن ۸ درصد است که نسبت به بقیه وام‌هایی که در اختیار ادارات قرار می‌گیرد زیاد است.

*تلگرام در چهار سال به چهل میلیون کاربر رسید

مشهدی در خصوص استقبال از تلگرام گفت: تلگرام در چهار سال به چهل میلیون کاربر رسید و به دلیل عدم وجود نرم‌افزار رقیب مردم متوجه کندی یا مشکلات آن نشدند ولی الان کندی‌ها و مشکلات پیام‌رسان‌های داخلی برجسته است.

وی افزود: ما هم نخواستیم که تلگرام را فیلتر کنند چون به هر حال در آن صورت یک حجم عظیمی از مخاطب به سرور‌های ما فشار می‌آورد و کار تعطیل می‌شود.

موحدین نیز در همین خصوص بیان کرد: ماهم به عنوان یک پیام‌رسان دوست داریم با تلگرام رقابت کنیم و مردم خودشان انتخاب کنند البته شاید بتوانم بگویم پیام‌رسان‌ها هنوز جای کار دارند.

*کارشناسان فیلترینگ ایرانی در روسیه

مشهدی، نماینده ایتا در پاسخ به سوالی درخصوص فناوری ضدفیلترینگ تلگرام، اظهار کرد: ایران کشوری است که ۱۵ سال است روی فناوری فیلترینگ کار می‌کند و کشور کاملاً  پیشرفته‌ای در زمینه فیلترینگ است و حتی برای فیلتر تلگرام در روسیه هم، گروهی از ایران به روسیه رفتند و فیلتر تلگرام را انجام دادند.

وی با اشاره به فیلترشدن فیلترشکن‌ها، گفت:  الان طبق دستور دولت با فیلترشکن‌ها مبارزه می‌شود یعنی کند و کندتر می‌شوند و احتمالاً تا یکی دو ماه آینده فیلترینگ به صورت کامل اجرا می‌شود.

*ضرورت رفع انحصار تلگرام فراتر از موضوع کالای ایرانی

نماینده ایتا در پاسخ به سوال این که مارک گوشی او چیست، گفت: شیااومی اما تا ظهر که گوشی‌ام افتاد و شکست، گوشی ایرانی glx بود و تنها گوشی در دسترسم همین است که الان خریدم که از نو بودن آن هم معلوم است که ظهر خریده‌ام.

وی در خصوص پایین بودن کیفیت فعلی پیام‌رسان‌های داخلی نسبت به تلگرام، گفت: چند وقت پیش نمایشگاه لوازم ایرانی در قم برپا بود و با مدیر خود به غرفه‌ای رفته بودم، غرفه‌دار به مدیر گفت دستورالعمل کنید که کارمندانتان از لباس‌های ما استفاده کنند.

مشهدی در پایان گفت: مدیر ما همان جا کت غرفه‌دار را کنار زد و گفت کت و شلوار خودت چینی است و به من می‌گویید دستورالعمل کنم از محصولات غرفه تو استفاده کنند؛ الان بحث ما حمایت از تولید داخلی نیست، بلکه ما می‌گوییم تلگرام با پول مجازی تحت عنوان گرام می‌خواست به اقتصاد کشور و خودتان ضربه بزرگی بزند، ما در تلگرام اطلاعات خودمان را زیر نظر کسی می‌گذاریم که شناختی از او نداریم تا او بر اساس اطلاعات خودمان برای ما برنامه‌ریزی کند.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق