جمعه ۰۲ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۷

وقتی رکود گریبان صنعت فولاد و ریخته‌گری را هم می‌گیرد‌

استان اصفهان با اختصاص بیش از ۷۰ درصد از ظرفیت تولید متالوژی کشور مقام نخست در جایگاه استراتژیک جهان برای سرمایه گذاری به خصوص در بخش صنعت فولاد ایران را دارد اما با این حال این صنعت با رکود مواجه شده است.

به گزارش ندای اصفهان، استان اصفهان با اختصاص بیش از 70 درصد از ظرفیت تولید متالوژی کشور مقام نخست در جایگاه استراتژیک جهان برای سرمایه گذاری به خصوص در بخش صنعت فولاد ایران را دارد.

در سال‌های اخیر نیز با سرمایه گذاری‌های مختلف در بخش‌های خصوصی این ظرفیت افزایش یافته است به نحوی که در حال حاضر این استان به عنوان قلب فولاد کشور نام گرفته است و صنایع بالا دست و پایین دست متعدد و مرتب با این صنعت در حاشیه این استان صنعتی شکل گرفته است.

صنعت متالوژی از بدو ورود به ایران دارای مزیت‌های نسبی استراتژیکی بوده است، از سوی دیگر جایگاه این صنعت در میان شاخص‌های اصلی توسعه هر کشور، صنعت متالوژی را به یکی از پایه‌های مهم اقتصادی ملل تبدیل کرده است.

دهمین نمایشگاه بین‌المللی متالوژی، فولاد، ریخته‌گری، ماشین‌آلات و صنایع وابسته امسال از تاریخ 16 الی 19 مردادماه در محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان برپا می‌شود برپایی این نمایشگاه در اصفهان که استانی صنعتی بوده و حدود 65 درصد از صنعت فولاد و ریخته‌گری کشور را شامل می‌شود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

فعالیت 65 درصد از صنعت ریخته‌گری در استان اصفهان

دبیر اجرایی دهمین نمایشگاه بین‌المللی متالوژی، فولاد و ریخته‌گری ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی و خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: می‌توانیم استان اصفهان را در کنار صنعتی بودن، قطب صنعت ریخته‌گری بنامیم چرا که حدود 65 درصد از صنعت ریخته‌گری در این استان متمرکز شده است.

محمود بندرچی با بیان اینکه برای بخش بین‌المللی این نمایشگاه کشورهای هند، ایتالیا، آلمان، چین و ترکیه ثبت نام کردند، افزود: رویکرد و هدف برگزاری نمایشگاه فولاد را می‌توان بومی سازی صنایع و محل عرصه و تولید صنایع ریخته‌گری ایران دانست چرا که ریخته‌گری صنعت مادر است و تمامی صنایع به آن وابسته هستند.

وی با اشاره به برنامه‌های نمایشگاه فولاد گفت: در دومین روز از نمایشگاه فولاد، بزرگترین گردهمایی ریخته‌گری را خواهیم داشت همچنین سومین روز را به صنایع فولاد و نورد کشور اختصاص داده‌ایم تا از ظرفیت فولاد مبارکه و ذوب‌آهن استفاده کنیم.

دبیر اجرایی دهمین نمایشگاه بین‌المللی متالوژی، فولاد و ریخته‌گری بیان کرد: خوشبختانه در صنعت فولاد، تکنولوژی‌هایی به وجود آمده است که در این دوره از نمایشگاه از این تکنولوژی بهره‌برداری می‌شود تا با این کار با توجه به خشکسالی‌ها مصرف آب در صنایع به حداقل برسد.

وی ادامه داد: بیشترین سرمایه گذاری فولاد و ذوب‌آهن و دیگر واحدها بر روی مباحث زیست محیطی است که در این زمینه بالاترین هزینه‌ها صورت گرفته است.

بندرچی خاطرنشان کرد: تولید فولاد، چدن و فلزات غیرآهنی شامل ریخته‌گری و عملیات حرارتی، خدمات صنعت متالوژی شامل موادلولیه و کلیه ذوب‌ها، ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی وابسته، شکل دهی فلزات شامل نورد و آهنگری و جوشکاری و برشکاری از جمله گروه‌های کالایی هستند که در دهمین نمایشگاه فولاد و آهن به فعالیت می‌پردازند.

حضور 7 درصدی مشارکت کنندگان خارجی در نمایشگاه فولاد

وی گفت: امسال حدود 7 درصد مشارکت کننده خارجی در فضای کل نمایشگاه خواهیم داشت همچنین تعدادی هم به صوررت داوطلبانه شرکت می‌کنند، کشورهای ایتالیا، هند، آلمان، انگلستان، چین و برخی دیگر از بازارها در نمایشگاه فولاد حضور پیدا می‌کنند.

دبیر اجرایی دهمین نمایشگاه بین‌المللی متالوژی، فولاد و ریخته‌گری با بیان اینکه امیدواریم در سال جاری شاهد رشد نمایشگاه فولاد و ریخته‌گری نسبت به سال‌های گذشته باشیم، اضافه کرد: نمایشگاه فولاد و متالوژی و آهن‌آلات باید به جایگاه واقعی خود دست پیدا کنند، وقتی 67 درصد از صنایع فولاد در اصفهان واقع شده چرا نتوانیم به جایگاه مطلوب در این عرصه برسیم؟

وی با بیان اینکه ایده‌های خوب زمانی عملیاتی می‌شوند که همه مسئولان تولیدکنندگان را یاری کنند، اظهار داشت: بدون مشارکت ایده‌ای به دست نخواهد آمد.

بندرچی با بیان اینکه قطعاً سطح نمایشگاه از نظر کمی و کیفی نسبت به دوره‌های گذشته با رشد چشمگیری روبه‌رو خواهد بود، گفت: با وضعیت کنونی که برای برجام به وجود آمده تا حدودی دست و بال ما بسته است.

صنعت فولاد و ریخته‌گری با رکود مواجه شده است

وی با اشاره به شعار سال با عنوان “حمایت از کالای ایرانی” اضافه کرد: صنایع فولاد و ریخته‌گری به دلیل مواجهه با رکود با تعدیل نیرو روبه‌رو شده است اما با ایده‌هایی که در ذهن تولیدکنندگان این صنعت وجود دارد سطح اشتغال در این زمینه بالا خواهد رفت تا  علاوه بر ایجاد اشتغال سهم بیشتری در تولید داخل داشته و در عرصه آهن و فولاد به خودکفایی برسیم.

دبیر اجرایی دهمین نمایشگاه بین‌المللی متالوژی، فولاد و ریخته‌گری بیان کرد: فضای نمایشگاه فولاد در سال جاری نسبت به دوره‌های گذشته حدود 30 درصد افزایش خواهد داشت و مشارکت کنندگان از 150 کمپانی داخلی و خارجی در این نمایشگاه محصولات خود را در معرض دید عموم قرار می‌دهند.

به دلیل ویژگی‌های صنعت متالوژی و به ویژه فولاد در استان اصفهان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی متالوژی، فولاد، ریخته‌گری، ماشین‌آلات و صنایع وابسته امری اجتناب ناپذیر در راستای توسعه و پیشرفت صنعت متالوژی کشور است و به نوعی برگزاری نمایشگاهی از این در زمان کود بهترین راه حل برای خروج از بحران بوده و فرصتی برای ایجاد بازار جدید برای دوران رونق تولید می‌شود.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715