دوشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
انیس (قسمت سوم)/ مرد بودن فقط به ریش و سبیل نیست!
 سیری در جهان بینی و ایدئولوژی های سه گانه ازدواج   

مرد از زن خوشش می آید و زن از مرد؛ اگر همه زنها را در یک جزیره می گذاشتند و همه مردها را در جزیره دیگری، شغل و حرفه همه مردان و زنان قایق سازی بود. اما مرد بودن فقط به ریش و سبیل و صدای بم داشتن نیست...

ندای اصفهان، حجت الاسلام مهران آدرویش/

ازدواج برای خود دنیایی دارد؛ دنیایی که در آن دو روح به یکدیگر پیوند زده می شوند؛ پیوندی که اگر خوب گرفت هر دو زنده می شوند و اگر بد شد هر دو می میرند. در قسمت اول گفتیم که ازدواج یک جهان بینی و سه ایدئولوژی دارد. جهان بینی را توضیح دادیم و در قسمت دوم با اولین ایدئولوژی یعنی مبحث دوران خواستگاری آشنا شدیم. اکنون به سراغ ایدئولوژی دوران عقد می رویم.

***

مبحث سوم: ایدئولوژی دوران عقد

در خصوص ازدواج و زندگی مشترک، کتاب های مفید بسیاری تالیف شده است اما تا کنون ندیده ام که برای دوران عقد، ایدئولوژی مجزّایی تالیف شده باشد. اطلاع و یا عدم اطلاع از دانستنی های این دوران که شیرین ترین دوران زندگی مشترک است می تواند در شیرینی و یا ناکامی آتیه زندگی مشترک نقش به سزایی داشته باشد.

دانستنی های دوران عقد­­­:

– لزوم محبت به خانواده خود؛

مرجع و بازگشت جنگ تاریخی و معروف مادرشوهر و عروس می تواند ناشی از نوع رفتار داماد باشد؛ برخی از جوانان وقتی ازدواج می کنند تمام توجه شان را متوجه عروس می کنند و با بی اعتنایی و یا احیانا جسارت نسبت به مادر زمینه دشمنی آن دو را فراهم می کند؛ چه این که مادری که قریب به سه دهه زحمت فرزندش را کشیده یک شبه قلب و جان فرزندش را متعلق به دیگری می بیند و حس حسادت و انتقام در او بیدار می شود. لذا نکته اول این که بعد از عقد نه تنها باید از توجه تان نسبت به مادر کاسته نشود بلکه باید محبتتان به او و خانواده بیشتر شود تا خانواده شما پا قدم عروس را مبارک ببینند. طرح این مساله با عروس خانم می تواند در همراهی او نیز موثر باشد.

ازدواج

لزوم محبت به خانواده همسر؛

نه تنها باید به خانواده خود که بلکه باید به خانواده عروس نیز محبت کنید، به پدر، مادر و سایر اعضاء خانواده همسر؛ چه این که آنها هم باید از محبت شما سهمی داشته باشند. محبت شما به خانواده همسر پشتوانه خوبی برای زندگی مشترکتان خواهد بود. پس بر فرض اگر کنار عروسش خانم نشسته اید و پدر زنتان به شما می گوید وقت داری با هم چرخی بزنیم یا بگوید: من می رم بیرون شما تشریف نمیارید؟ و امثال این سخنان شما قبول کنید شاید بخواهد با شما مطلبی را در میان بگذارد یا بیشتر آشنا بشود و امثال این امور.

دوران عقد دوران پرداختن به مسائل جنسی نیست؛

دوران عقد دوره مناسبی برای پرداختن به مسائل جنسی نیست؛ چه این که به دختری که بیش از دو دهه مرتب گفته اند خودت را بپوشان، حفظ کن، جمع کن و… این دختر آمادگی روحی برای ورود ناگهانی و دفعی به مسائل جنسی را ندارد. لذا بهتر است خیلی آرام و پله پله وارد این مرحله بشوید. یعنی اساس را بر مطایبه و شوخی و مزاح و لمس بگذارید. این مقدار اشکالی ندارد اما جدا از عمل جنسی به طور کامل پرهیز کنید؛ چون پای دوران عقد به جایی بند نیست و دختر هنوز نمی تواند به شما اعتماد کامل داشته باشد و آینده این دوران به مرور روشن می شود. ضمن این که بسیاری از دختران از انجام عمل جنسی و امکان لو رفتن آن در خانه پدرشان دچار شرم و حیا و استرس می شوند و این درحالی است که اولین تجربه های جنسی در خوشایند بودن و یا نبودن آن در آینده تاثیر مثبت یا منفی می گذارد.

نکته: خانم ها هنگام انجام مقاربت باید از آرامش کامل برخوردار باشند و الا لذت نخواهند برد.

دوران عقد دوران شناخت بیشتر از یکدیگر و دوران محبت است؛

دوران عقد دوران محبت است و محبت پایه و اساس زندگی مشترک است. در فضای محبت مشکلات قابل حل هستند اما در فضای بی مهری شاید کوچکترین مشکلات بحران آفرین باشند. دوران کوتاه عقد، بهار زندگی و بهترین فرصت برای جا کردن خود در دل همسر است. لذا در این دوران ضمن کسب اطلاعات بیشتر از روحیات و نقطه نظرات و شاکله کلی شخصیت همسر تا می توانید بذر محبت بکارید.

چگونه محبت همسرمان را جلب کنیم؟

– آقایان از ناحیه چشم لذت می برند لذا خانم ها با پوشش لباس های زیبا و استحمام و آرایش می توانند خود را در دل شوهرانشان جا کنند. صحبت های زیبای یک زن اگرچه لازم و موثر است اما هرگز به اندازه ی زینت و آرایش و استحمام اثرگذار نخواهد بود. اما آقایان برای جلب محبت همسر باید از کلام محبت آمیز استفاده کنند؛ جملاتی مثل “دوست دارم” و … برای خانم ها بیش از لباس شیک پوشیدن و … موثر است.

– اهداء هدیه نیز بسیار موثر است؛ البته لزومی ندارد هدیه گران قیمت باشد و حتی می تواند کار دستی باشد؛ مثلا یک کاغذ کوچک را بردارید و عکس همسرتان را در بالا و عکس خودتان را در پائین بچسبانید کمی گل خشک شده را روی کاغذ بچسبانید یا نقاشی کنید و در جای مناسب یک جمله عاشقانه بنویسید حالا آن را در یک پاکت نامه بگذارید و با کمی شیرین کاری و ذوق به خرج دادن، غیر مستقیم به دستش برسانید؛ مثلا آن را در کیفش بگذارید. با دیدن غیر منتظره هدیه شما، بسیار خوشحال تر خواهد شد.

نکته اول: یادتان باشد که خانم ها یک هدیه را یک هدیه می دانند و اینطور نیست که اگر هدیه اول ۱۰۰۰ تومان قیمت داشته و بر فرض هدیه دوم ۱۰۰۰۰ تومان، پس ۱۱ هدیه به او داده باشید. خیر! دو هدیه داده اید.

نکته دوم: ناحیه لذت در حواس انسان گاهی در چشم انسان است؛ این افراد اغلب هنگام حرف زدن با دست خود محتوای صحبت هایشان را به تصویر می کشند مثلا وقتی می گویند هلش دادم دست هایشان را به نشانه هل دادن به سمت جلو حرکت می دهند. و گاهی ناحیه لذت در حس لامسه است؛ این افراد غالبا موقع حرف زدن دست شما را می گیرند و یا با خودکارشان یا چیز دیگری مرتب بازی می کنند. و گاهی ناحیه لذت در گوش است؛ این افراد موقع حرف زدن تحرک خاصی ندارند. اکنون ببینید همسرتان جزء کدام دسته است تا بتوانید در انتخاب نوع هدیه و چگونگی ابراز محبت مسیر درست را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر همسر شما لمسی است هدیه شما به او می تواند یک لباس باشد. و اگر بصری است هدیه شما یک سانس سینما باشد همینطور در ابراز محبت بصری بودن یا لمسی بودن و یا سمعی بودن را لحاظ کنید مثلا اگر همسر شما سمعی است در آغوش گرفتن او آنقدر اثر ندارد که ابراز علاقه ی کلامی اثر دارد. لذا برخی از همسران از سردی همسرشان گلایه می کنند در حالی که طرف مقابل قبول ندارد؛ علتش می تواند انتخاب مسیر غلط در ابراز محبت باشد.

نکته سوم: از دادن مبلغ هدیه بجای هدیه خودداری کنید و بهتر است که نوع هدیه غافلگیر کننده باشد.

نکته چهارم: بهتر است در کادوپیج کردن هدیه و نحوه اهداء آن، زمان و مکان آن ذوق و سلیقه به خرج بدهید.

زیاد به او بگوئید: دوست دارم یا مثلا گاهی او را به گوشه دیوار ببرید محکم بغلش کنید و در گوشش بگوئید: تو دیگه مال منی و …

– هر چند وقت یکبار آخرین عکس همسرتان را بخواهید و به او بگوئید می خواهم همیشه آخرین عکس تو را با همراه داشته باشم تا هر وقت دلم برایت تنگ شد به آن نگاه کنم. سپس عکس را درون کیفتان بگذارید.

– از غذاها، رنگ ها، نوشیدنی ها، عطرها، گلها و سایر موارد مورد علاقه همسرتان به طور غیر مستقیم کسب اطلاع کنید. و هنگام خرید طبق میل او عمل کنید مطمئن باشید از این همه دقت شما ذوق خواهد کرد. مثلا هنگام خرید آب میوه یا پیتزا و … وقتی نظرش را می خواهید اغلب می گویند: هر چه برای خودت سفارش می دهی. شما هم از فرصت استفاده کنید و خوراکی یا نوشیدنی مورد علاقه اش را سفارش بدید. مطمئن باشید که با خوشحالی تمام به شما خواهد گفت: از کجا می دونستی من چی دوست دارم؟ شما هم سری تکان بدهید و بگید: خوب ما اینیم دیگه! مرد باید از خواسته های معشوقش خبر داشته باشه. ی فرشته کوچولو که بیشتر نداریم! حالا کجاشو دیدی این فقط ی چشمش بود و…

– مرد از زن خوشش می آید و زن از مرد؛ به گونه ای که اگر همه زنها را در یک جزیره می گذاشتند و همه مردها را در جزیره دیگری، شغل و حرفه همه مردان و زنان قایق سازی بود. اما مرد بودن فقط به ریش و سبیل و صدای بم و… داشتن نیست و زن بودن هم به همین نسبت. لذا با تقویت گزاره های مردانگی و زنانگی رضایتمندی و حتی محبت همسر خود را به دست بیاورید.

ازدواج

گزاره های جذاب مردانگی برای خانم ها مثل:

قدرت بر تصمیم گیری؛ مردی که استقلال رای و ثبات رای ندارد در چشم زنان جذاب نیست. لذا بعد از مشورت با اهل فن و همسرتان و تحقیق و بررسی جوانب کار تصمیم لازم را بگیرید و اگر زنتان داد و فریاد راه انداخت از تصمیم خود برنگردید. اگر محکم بایستید ممکن است داد و فریاد بکنند اما در قلب خود شما را تحسین می کنند در حالی که اگر از رای خود برگردید ممکن است به شما لبخند هم بزنند اما در قلبشان شما را مردی سست عنصر می دانند.

حفظ استقلال مالی؛ از خانمی هفتاد ساله در مورد مرحوم شوهرش پرسیدم. گفت: همسرم مرد بود؛ برای این که هرگز از من در مورد میزان حقوقم و چگونگی هزینه آن سوال نکرد. مرد باید تکیه گاه زن باشد و نه بالعکس و لازم است استقلال مالی خود را حفظ کند و توکلش بر خدا باشد. خانم ها از مردی که چشمش به دست زنش باشد خوششان نمی آید و البته زنان با وفا و همسر دوست ایرانی اغلب درآمدشان را هزینه زندگی مشترک می کنند اما به هر حال از چشم طمع و نظر نداشتن شوهرشان به درآمد مالیشان خوششان می آید. لذا حتی هنگام خواستگاری هم از درآمد و اموال خانم سوال نکنید و عزت نفس خودتان را حفظ کنید.

عقلانیت؛ نشانه عقلانیت این است که اول فکر کنید بعد حرف بزنید؛ لذا اگر همسرتان پیشنهادی به شما داد با ورق زدن دفترچه تقویم و یا به فکر فرورفتن و … به او نشان بدهید که آنچه بر تصمیمات شما حاکم است عقلانیت است و نه احساس. این کار را بکنید و لو این که از اول جواب سوال یا پیشنهادش را می دانستید؛ چون حس خوبی به خانم ها دست می دهد و تکیه گاه خود را مردی معقول می بینند.

باز از نشانه های عقلانیت صبر، گذشت و کنترل احساسات است. درست در جایی که همسرتان منتظر عصبانیت شماست شما با بزرگواری و بخشش و یا سکوت با او مواجه شوید نه با آشکار کردن عصبانیت خود؛ چه این که زنها خود اغلب احساساتی هستند و لذا از این که تکیه گاهی عاقل و مسلط بر احساسات در زندگی خود می بینند بسیار احساس آرامش و امنیت خواهند داشت.

لج نکردن؛ اغلب زن ها لجباز هستند. به یک خانمی گفتم: شما چرا این قدر ما آقایان را اذیت می کنید؟ با لهجه عامیانه گفت: حاج آقا لجبازی تو خونمون. در روایت هم به این ویژگی تحت عنوان دنده کج اشاره شده است. زن دنده کج است اگر بخواهی راستش کنی می شکند؛ یعنی لجبازی دارد تو هم اگر بخواهی لج کنی کار به طلاق می کشد. و همین لجبازی چقدر موجب از هم پاشیدگی خانواده ها که نشده است.

زورگو نبودن و طبق میل خانواده عمل کردن؛ در روایت است که مرد مومن طبق میل خانواده اش رفتار می کند و منافق طبق میل خودش. به عنوان نمونه مرد منافق از قدرت فیزیکیش در تعیین کانال تلویزیون استفاده می کند در حالی که مرد مومن سعی می کند طبق میل خانواده باشد و در صورت لزوم رضایت خانواده را جلب می کند.

همه فن حریف؛ بهتر است مرد از اولیات امور فنی سر رشته داشته باشد. اموری همچون: نصابی، برق کاری، تعمیر شیرآلات، رانندگی و…

 • بیشتر گوش باشید تا زبان
 • و …

گزاره های جذاب زنانگی برای مردان مثل:

– ناز و عشوه آمدن برای همسر

– پر احساس بودن و خشک نبودن

– محبت

– عفت و پاکدامنی

– وفاداری

– احترام و اطاعت

– خوش پوشی، آرایش و استحمام

– و …

پرهیز از افراط و تفریط در مقدار رفت و آمد؛ البته خانواده ها با هم متفاوت هستند؛ برخی خانواده ها داماد را مثل پسر خود می دانند و مهمان نواز هستند اما برخی اینگونه نیستند اما به طور کلی ملاک این است که آن قدر بروید که وقتی شما را می بینند خوشحال بشوند و زمانی را برای برگشت انتخاب کنید که از رفتن شما خوشحال نشوند.

از نظر خانم ها همه حرف ها هر چند کم اهمیت راز هستند (البته حرف های خودشان و نه حرف های شما؛ مگر این که بر راز بودن آن تاکید کنید) لذا از نشر و نقل قول حرف های او جدا پرهیز کنید؛ چه این که خانم ها به دنبال گوش شنوا هستند و گوش شنوا را دوست دارند (گوش شنوا یعنی با همه وجودتان به او گوش بدهید و به چیز دیگری مثلا تلویزیون یا … توجه نکنید) اما اگر این گوش شنوا رازدار نباشد قابل اعتماد نیست لذا شما یکی از آیتم های مردانگی را از دست خواهید داد و بالطبع از علاقه او به شما کاسته خواهد شد؛ چون همه خانم ها دوست دارند همسرانشان سنگ صبورشان باشند اما سنگ صبوری که رازدار هم باشد. لذا هنگامی که مادرخانم شما با سؤالاتی مثل: چه خبر؟ چی می گه؟ و … سعی می کند از محتوای حرف های شما سر در بیاورد شما با پاسخ های کلی و عوض کردن موضوع گفتگو از لو دادن مطالب طفره بروید و الا خیلی زود با گفتگوی مادر و دختر شما به خبرچینی و دهن لقی و… متهم خواهید شد.

ازدواج– هنگامی که داماد خانواده می شوید به طور طبیعی آلبوم عکس خانوادگیشان را به شما نشان می دهند. بالطبع در آلبوم هم عکس مرد هست و هم عکس زن شما فقط از نسبت مردها سوال کنید او خودش نسبت زن های فامیل را به شما خواهد گفت؛ به نظر شما ماه دامادی که تازه وارد خانواده عروس شده و مرتب دست روی عکس خانم ها می گذارد و می پرسد این کیست؟ عروس خانم در مورد او چه فکری می تواند بکند؟

 • – آهسته راه بروید؛ اغلب، سرعت خانم ها در هنگام پیاده روی کندتر از آقایان است و هنگام تند راه رفتن دچار کمردرد می شوند لذا تازه داماد با رعایت این نکته عمق دقت نظرش را به عروس خانم نشان بدهد تا نوعروس از قدم زدن با شما لذت ببرد.
 • – هنگام خرید حلقه، گران ترین حلقه ممکن را بخرید؛ به عروس خانم بگوئید: حلقه، نشان پیوند من و توست لذا با سرویس طلا و غیره فرق می کند برای همین دوست دارم بهترین حلقه رو برداریم. این جملات همراه با چاشنی بیانی گرم و پر احساس می تواند فوق العاده بین شما محبت ایجاد کند.
 • – در مخارج سنگین از پول مایه نگذارید بلکه از زبانتان مایه بگذارید؛ مثلا سرویس طلا می تواند فوق العاده گران باشد پس سرویس طلای مناسبی را انتخاب کنید و بگوئید: می دونم لیاقت تو خیلی بیشتر از این سرویس طلاست اما قول می دم وقتی وضع مالیم بهتر شد بهترین سرویس طلا رو برات بخرم(بعد یک سزویس گران را انتخاب کنید و بگوئید) مثلا این سرویس چطوره؟ خوشت میاد عزیزم؟

اما در مخارج سبک از پول مایه بگذارید نه از زبان؛ به عنوان مثال در رفت و آمدهایتان از اتوبوس استفاده نکنید، آژانس بگیر به خصوص جلوی فامیل و دوستاش. و اگر بتوانید ماشین شخصی برای خودتان دست و پا کنید خیلی بهتر است. مواظب باشید هنگام مایه گذاشتن جای پول و زبان را عوض نکنید و الا چهره کار زشت می شود.

– تاریخ عقد ازدواج، تاریخ تولد همسر و … را فراموش نکنید؛ آنها بعضی مواقع تاریخ را از شما می پرسند. بهتر است که حضور ذهن داشته باشید و الا فکر می کنند که برای شما مهم نیستند.

 • – یکی از آیتم های مهم مردانگی، برخورداری از شخصیت اجتماعی است. خانم ها از صدمه خوردن شخصیت اجتماعی شوهرانشان به شدت نگران می شوند؛ لذا هنگام بیرون رفتن حتی اگر نخ اضافه ای به کت و شلوار شما باشد با حساسیت خواهان برطرف شدن آن می شوند. یا مثلا در دعوا و مرافه حتی اگر شما از قدرت بدنی بیشتری برخوردار باشید باز آنها نگرانند؛ نگران آسیب دیدن شخصیت اجتماعی شما. بنابراین از هر حرکتی که موجب تضعیف جایگاه اجتماعی شما می شود پرهیز کنید مثلا، شوخی زیاد، پوشیدن دمپایی یا کفش کهنه، حرف ناشایست و یا کارهای خلاف عرف و … جدا پرهیز کنید.
 • – مردان خوب مردانی هستند که هنگام بیرون رفتن عطر می زنند اما مردان بهتر مردانی هستند که هنگامی که به خانه بر می گردند عطر می زنند. مردان خوب مردانی هستند که لباس خارج از منزلشان شیک و زیباست اما مردان بهتر مردانی هستند که لباس زیر و پیژامه منزلشان از بهترین جنس و شیک ترین مدل روز باشد. خلاصه برای همسرتان سنگ تمام بگذارید تا همیشه جذاب و چشم نواز باشید.
 • – اگر انتقادی نسبت به همسرتان دارید حتما مودبانه و در خفا باشد؛ جلوی دیگران فقط احترام.
 • – خانم ها موقع عادت ماهیانه به طور طبیعی کمی بد اخلاق می شوند؛ اگر با در نظر گرفتن شرایط جسمی و روحی آنها کمی صبوری به خرج بدهید و شما مهربانتر از همیشه به بدقلقی های او پاسخ بدهید مطمئن باشید ثمره شیرین جوانمردی و فهم بالای خود را بزودی خواهید چید. لذا بهتر است به طور غیر مستقیم از دوره زمانی عادت ماهیانه او مطلع شوید.
 • – در هر کاری که موجب عزیزتر شدن می شود همسرتان را مقدم کنید؛ مثلا هدیه عید یا میوه عیادت و یا کادو تولد و … را همسرتان اهداء کند
 • – در مهمانی ها و سر سفره یا هنگام عکس یادگاری گرفتن و … در صورت امکان کنار همسرتان بایستید و در جمع او را عزیزم یا خانم و … صدا کنید.
 • – هنگام ورود به خانه مشکلات بیرون را فراموش کنید و با خود به خانه نیاورید پس قبل از ورود لبخند بزنید و ناراحتی ها و مشکلات را درون چاه درون بریزید که در روایت است شادی مومن در چهره اش است و قصه اش در قلبش.
 • – هنگام انتخاب تالار و انتخاب گالری و … سعی کنید اکثر تالارها و گالری ها را بروید و ببینید؛ حتی اگر اولین تالار بهترین تالار و مناسب ترین تالار بود بازهم بروید و اکثر تالارها را ببینید. حتی اگر عروس خانم پسندید ولی بازهم شما چند تالار دیگر را هم ببینید؛ اگر این کار را بکنید خواهید دید که چقدر عروس خانم به شما علاقه مند خواهد شد و تا آخر عمر هر وقت حرف از عروسی می شود با سربلندی و حسی سرشار از غرور می گوید: شوهرم برای عروسیمون سنگ تمام گذاشت؛ ول کن نبود که! می خواست بهترین تالار، بهترین گالری و … را انتخاب کند. از این تالار به اون تالار از این گالری به اون گالری … خیلی خاطرم رو می خواد و …
 • – هنگام رفتن به آرایشگاه و هنگام برگشت از آرایشگاه این وظیفه شماست که او را ببرید و با اتومبیل مناسب برگردانید.
 • – گل آرایی ماشین عروس، دسته گلی که به دست می گیرد، لباس عروس، آینه و شمعدان و … را حتما با هم و با سلیقه عروس خانم انتخاب کنید.
 • – بعد از گذشت ۶ ماه از عقد غالبا اختلاف نظرها شروع می شود؛ نترسید و هول نکنید! تا همسران با خُلق و خو و عادات هم آشنا بشوند و به اصطلاح قلق همدیگر دستشان بیاید قریب به پنج سال طول می کشد البته با گذشت زمان روابط همینطور رو به بهبود می رود بنابراین تصمیم عجولانه نگیرید و فکر نکنید به درد هم نمی خورید و تفاهم ندارید با مطالعه کتاب های مربوط اخلاقی و روانشناسی خانواده می توانید زمان رسیدن به تفاهم را به حداقل برسانید.
 • – کتاب «مردان مریخی و زنان ونوسی» اثر جان گری را “مخفیانه” و “قبل از این که عقد کنید” مطالعه کنید.

ایدئولوژی سوم: نکاتی که باید در شب زفاف رعایت شوند

در مبحث جداگانه ای سخن گفته ایم

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز