جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴

هزینه واردات خودرو معادل یارانه چند نفر است؟/حکایت آماری که در ذهن نمی گنجد

واردات خودرو به پای ثابت تجارت خارجی کشور تبدیل شده و اگرچه درسال جاری کاهش را تجربه کرده امادرشهریور ماه معادل یارانه نقدی پنج میلیون نفر ارز ازکشور برای واردات خودرو صرف شده است.

به گزارش ندای اصفهان چندسالی می شود که دولت برای جلوگیری از واردات کالاهای لوکس راه های مختلفی را امتحان کرده تا جلوی واردات کالاهای غیر ضروری به کشور را بگیرد.
یکی از این اقلام وارداتی پرحاشیه درسال های گذشته خودروهای لوکس بود که واردات آن افزایش چشمگیری را تجربه کرد و همین امر موجب شد تا دولت در مصوبه ای از واردات خودرو های باحجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی سی جلوگیری کند.
این گزارش می افزاید؛ بر اساس آمار گمرک درشش ماهه نخست سال جاری ۴۹۶ میلیون و ۹۴۲ هزار و ۲۸۶ دلار صرف واردات خودور به کشور شد و در این میان خرداد ماه  با ۱۳۲ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۴۳۰ دلار معادل  ۴۵۲ میلیارد و ۳۱ میلیون و ۴۶۲ هزار تومان پرچم‌دار بیشترین میزان واردات خودرو شده است.
اگر چه واردات خودرو در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته اما هنوز هم ارز زیادی را از کشور خارج می کند علت این امر را می توان در سود سرشار این کالای لوکس وارداتی جستجو کرد که حتی ارز اختصاص داده شده به واردات دارو را نیز در بازه های زمانی از آن خود کرده است.
بر اساس این گزارش؛ با یک حساب سرانگشتی اگر دلار واردات خودرو سه هزارو ۴۰۰ تومان در نظر گرفته شود در شش ماهه نخست سال جاری نزدیک به یک هزار و ۶۸۹ میلیارد و ۶۰۳ میلیون و ۷۷۲ هزار و ۴۰۰ تومان ارز از کشور برای واردات خودرو خارج شده است.
در این میان مقایسه رقم یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و دلارهایی که برای واردات خودرو هزینه شده، حاکی از آن است که این رقم معادل یارانه بیش از ۳۶ میلیون نفر در یک ماه است که چهار چرخی می شود زیر پای از ما بهتران.
اما میزان واردات خودرو در سردم دار ماه های وارداتی میلیون دلاری ( بیشترین آمار واردات خودرو مربوط به خردادماه است) به طور تقریبی معادل یارانه نقدی بیش از ۹ میلیون نفر در یک ماه است.
به عبارت دیگر معادل یارانه بیش از ۹ میلیون نفر ارز از کشور در خرداد ماه برای واردات خودرو خارج شده که با در نظر گرفتن یک خانواده چهار نفره می توان گفت این رقم معادل یارانه دو میلیون و ۴۸۴ هزار خانوار در ماه است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛‌ واردات خودرو همواره حاشیه هایی را به همراه داشته از انحصاری بودن واردات آن تنها به دست چند شخص خاص تا قیمت چند برابری خودروهای خارجی در کشور و سود میلیاردی که واردکنندگان به جیب می زنند اما این طور که به نظر می رسد حاشیه های واردات خودرو تمامی ندارد.
اعداد و ارقام این قیاس اگر چه در ذهن نمی گنجد اما یک تلنگر برای مسئولان حساب می شود، در شرایطی که قیمت نفت کاهش یافته و بودجه کشور که وابستگی شدیدی به قیمت نفت دارد در فشار است می توان با حساب و کتاب دقیق تر جلوی خروج ارز از کشور گرفته شود و در واردات باحساب و کتاب وارد عمل شد.
از سویی دیگر، این طور که به نظر می رسد اگر چه همه مردم علاقمند به استفاده از خودرو های لوکس هستند اما شانس تنها با قشر مرفه جامعه همراه شده و خرید خودرو های وارداتی تنها نصیب این قشر می شود و سایر مردم باید با توجه به قیمت های نجومی خودروهای وارداتی به خودروهای داخلی اکتفا کنند.

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز