چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱

صنایع دستی؛ مهجور داخلی، محبوب بین المللی

بخش عمده رشد اقتصادی کشورهای جهان نتیجه فعالیت کسب و کارهای کوچک است

صنایع دستی ایران یکی از غنی ترین و متنوع ترین صنایع دستی در سطح جهان است که در برخی از تولیدات خود آوازه ای جهانی دارد. با این وجود سهم صنایع دستی از صادرات بین المللی بسیار ناچیز است و همین عامل، به ایجاد یک بحران جدی برای توسعه صنایع دستی منجر شده است.

ندای اصفهان- دکتر حسین مقصودی (استاد دانشگاه)

«توسعه» به عنوان هدف نهایی در هر فرایند برنامه ریزی در سطوح منطقه ای، ملی و فراملی تنها از طریق حصول شاخص های آن در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی محقق خواهد شد. در این مسیر، دستیابی به «توسعه اقتصادی» زمینه ساز توسعه اجتماعی و در نهایت توسعه فرهنگی است و تحقق این هدف در سال های اخیر با وجود چالش ها و بحران های اقتصادی در ابعاد داخلی و خارجی از یک سو و رقابت تنگاتنگ کشورها در دست یابی به این مهم از سوی دیگر، کمی دشوار به نظر می رسد.

در چنین فضایی تکیه بر منابع داخلی و کاهش وابستگی به منابع خارجی کلید موفقیت خواهد بود. «کسب و کارهای کوچک» به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود در بخش منابع مورد نیاز و همچنین بهره وری بالا فرصتی برای تحقق شاخص های توسعه در حوزه اقتصادی خواهد بود. از دیگر ویژگی های این واحدهای اقتصادی می توان به درجه اشتغال زایی و انعطاف پذیری بالا، پرورش نیروهای مجرب و متخصص، مدیریت و کنترل کم هزینه، سهولت در مکان یابی، بهبود توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی اشاره کرد. «کسب و کارهای کوچک» به دلیل برخورداری از ویژگی های مذکور عنصری راهبردی در حوزه طراحی برنامه ها و اهرم موثر عملیاتی در بخش اجرایی آن است.

مفهوم کسب و کارهای کوچک بدون در نظر گرفتن واژه کارآفرینی فاقد هویت است. کارآفرینی تلاشی خلاقانه و متعهدانه که تا مسیر دستیابی به موفقیت ادامه دارد و مهمترین ابزار آن «ایده پردازی» است. به درستی باید اشاره کرد که بر خلاف باور عمومی ایده پردازی تولد ایده های نو نیست بلکه تغییر در ایده های قدیمی و همیشگی است. در اصل ایده پردازی تلاشی برای تمایز در محصول یا خدمت از طریق تغییر در روندهای تولید و عرضه است و همین اقدام اساسی؛ برگ برنده کارآفرینان خواهد بود.

«صنایع دستی» به عنوان یکی از فرصت های کسب و کار کوچک عضو ثابت تمامی فهرست های کارآفرینی است. ساختار صنایع دستی زمینه ی مساعدی برای پرورش ایده های نوین دارد. همچنین ویژگی های بالقوه این هنر- صنعت سبب شده است تا نسبت ستانده های آن در قیاس با داده ها از اهمیت راهبردی برخوردار باشد. هزینه اندک راه اندازی، استقلال در منابع تولید، خلق فرصت های اشتغال، کاهش نرخ بیکاری و جلوگیری از مهاجرت، افزایش فرصت های شغلی برای زنان و رفاه خانوار، توسعه مناطق حاشیه ای تنها گوشه ای از مزیت های چشم گیر توسعه صنایع دستی در نقاط شهری و روستایی است.لازم به ذکر است آنچه به عنوان بحران شهرنشینی مهمترین چالش برنامه ریزان در دهه های اخیر نام گرفته است تنها با توسل به خلق فرصت های کسب و کار و کاهش مهاجرت روستائیان به شهرها امکان پذیر خواهد بود و صنایع دستی یکی از مهمترین ساز و کارها در دست یابی به این مهم است.

بررسی های نشان می دهد بخش عمده ای از رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته (یا در حال توسعه) نتیجه فعالیت کسب و کارهای کوچک است. از این رو توجه به توسعه بنگاه های تجاری کلیدی ترین اقدام در جهت نیل به اهداف توسعه اقتصادی خواهد بود و صنایع دستی یکی از مهم ترین فرصت ها در جهت توسعه کسب و کارهای کوچک مقیاس در ابعاد منطقه ای و ملی است.

صنایع دستی ایران یکی از غنی ترین و متنوع ترین صنایع دستی در سطح جهان است که در برخی از تولیدات خود آوازه ای جهانی دارد. با این وجود سهم صنایع دستی از صادرات بین المللی بسیار ناچیز است و همین عامل، به ایجاد یک بحران جدی برای توسعه صنایع دستی خواهد انجامید که در نهایت به کاهش تولیدات و تعطیلی کارگاه ها و بیکاری افراد شاغل در این بخش منجر خواهد شد. جای امیدواری است با توجه بیش از پیش به فرصت های همچون صنایع دستی، زمینه ای برای توسعه همه جانبه کشور از طریق خروج از اقتصاد تک محصولی فراهم گردد.

(به بهانه کارگاه آموزشی آشنایی با کسب و کارهای کوچک اجتماعی (معرفی صنایع دستی و طلا و جواهرسازی) موسسه رویش جوانه های نقش جهان گروه عصرانه جوانی)

دکتر حسین مقصودی- استاد دانشگاه

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


 دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز