چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹

با هر وعده غذایی بیشتر از 100 الیاف پلاستیک می‌خورید

تکثیر ریزپلاستیک ها در اقیانوس به تشدید این نگرانی ها انجامیده است که به احتمال زیاد این مواد از زنجیره غذایی ما سردرخواهند آورد.

به گزارش ندای اصفهان، تکثیر ریزپلاستیک ها در اقیانوس به تشدید این نگرانی ها انجامیده است که به احتمال زیاد این مواد از زنجیره غذایی ما سردرخواهند آورد.

اما حتی محققان دانشگاه هریوت وات که برای تحقیق پیرامون این نگرانی دست به کار شده اند، دریافته اند که پلاستیک هایی که در خانه های خود ما وجود دارند تهدیدی به مراتب بزرگ تر را متوجه سلامت ما انسان ها می کنند.

بیشتر بخوانید:

خوراکی‌هایی که مانع خواب شبانه می‌شوند

نتایج این مطالعه که در 29 مارس در «آلودگی زیست محیطی» منتشر شده، نشان می دهد که احتمالا انسان ها در هر وعده غذایی حدود 114 ریزالیاف پلاستیکی مصرف می کنند که منشا آنها غبارهای خانگی نشسته روی ظرف و ظروف است.

پژوهشگران صدف های سیاهی را از نقاط مختلف ساحل اسکاتلند گردآوری کرده اند تا ارزیابی کنند که انسان ها با خوردن این صدف ها احتمال دارد چه مقداراز ریزپلاستیک ها را وارد بدن خود کنند.

به عنوان یک ابزار برای کنترل آزمایش، آنها چند ظرف آزمایشگاهی پر از تله های غبارچسبان را نیز در نزدیک بشقاب های غذا در سه خانه جداگانه قرار دادند.

بعد از 20 دقیقه یعنی طی مدت زمانی که صرف خوردن یک وعده غذا می شود، 14 تکه پلاستیک در بشقاب ها یافت شد. با توجه به تفاوت اندازه ها، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که 114 تکه از این مواد در طی همین مدت مشابه در بشقاب قرار خواهند گرفت. جمع این رقم 13731 تا 68415 تکه برای هر سال می شود.
در مقایسه، پژوهشگران نتیجه گیری کردند که مصرف صدف سیاه  تنها به بلعیده شدن 100 ریزپلاستیک در هر سال برای انسان ها منتهی می شود. هر یک از صدف های سیاهی که آنها مورد مطالعه قرار دادند تنها حاوی دو ذره پلاستیک بود.

نویسنده ارشد این گزارش دکتر تد هنری در نشست مطبوعاتی دانشگاه هریوت وات گفت: «این نتایج شاید برخی از افرادی را که احتمالا انتظاردارند مقدار الیاف های پلاستیکی در مواد خوراکیدریایی بیشتر از غبار خانگی باشد شگفت زده کند.»

نویسندگان این مطالعه فکر نمی کنند که این پلاستیک ها از غذاهای پخته شده درخانه هایی که در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفتند یا اشپزخانه های محل طبخ آنها آمده باشند. هنری گفت: «ما نمی دانیم که این الیاف ها از کجا می آیند، ولی به احتمال زیاد منشا آنها از داخل خانه و محیط بزرگ تر هستند.»

جولیان کربی عضو سازمان «دوستان زمین» اطلاعاتی را درزمینه چگونگی راه گشودن ذرات پلاستیک به درون  غبار خانگی را در اختیار این دانشگاه گذاشته است. او در مراسم دانشگاه هریوت وات گفت: «ریزالیاف های پلاستیکی که در غبار درون خانه هایمان و در هوایی که تنفس می کنیم یافت می شوند، می توانند از تایر اتوموبیل ها، فرش ها و اسباب اثاثه نرم و همچنین پوشاکی مثل ژاکت های پشمی آمده باشند. این لوازم همزمان با کهنه و فرسوده شدن، دائما تکه های ریز و خرد شونده ای از پلاستیک را وارد محیط زیست می کنند.»

بر اساس مطالعه ای که در «سلامت سیاره لنست» در اکتبر 2017 منتشر شده، تکثیر ریزالیاف ها در محیط زیست به یک دلیل یک نگرانی محسوب می شود که اثرات آن بر سلامت انسان هنوز نامعلوم است.
با این حال حتی اگر ریزالیاف های دریایی منبع اصلی مصرف این مواد برای انسان نباشند، همچنان مشکلی بزرگ برای حیات دریایی به شمار می روند. این مطالعه همچنین برای اولین بار مشخص می کند که ریزالیاف هایی در گونه های حفاظت شده صدف های سیاه نیز یافت شده اند.

انتهای پیام/

منبع: yon.ir/OzaGm

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715