دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷

تلگرام باب کار پدرسوخته هاست!

دستیابی به حقیقت در شبکه های اجتماعی امکان پذیر نیست

این چنین فضایی، باب کار پدرسوخته­ هاست! زیرا مخاطبین منصف، به انفعال و بی­ کنشی تبدیل شده­ اند و نمی ­توانند با دروغ مبارزه کنند، و باقی مردم هم، عمدتا به حرف حق نخواهند رسید! هر کسی که حقیقت برایش مهم و دغدغه­ افکار عمومی را داشته باشد، قطعا از چنین فضایی راضی نیست

ندای اصفهان- سامان معصومی (کارشناسی ارشد فلسفه)

این متن تبیین نکته ­ای درباره­ پیامرسان تلگرام و امثال تلگرام است.

مدعای اصلی این است که انسانی حق جو، و انسانی که حقیقت برایش مهم باشد، این چنین محیطی را نمی ­پسندد.

بهانه­ انتشار این متن، بحث فیلترینگ تلگرام است که فعلا مطرح است، اما این صرفا بهانه است و چه تلگرام فیلتر شود و چه نشود، باز این بحث جاری خواهد بود، چه اینکه تلگرام اولین و آخرین نرم افزار پیام رسان نیست!

منظور از تلگرام چیست؟

منظور من هر وسیله­ ارتباط جمعی است که هر فردی به راحتی بتواند سخنش را به هر کسی، با سرعت و وسعت زیاد، برساند. پس صرفا بحث این نرم افزار خاص نیست! فردا ممکن است نرم افزارها یا وسایل دیگری که این ویژگی ها را خیلی بیشتر از تلگرام داشته باشند نیز، ارائه شوند، که در نتیجه، این متن درباره­ آنها نیز خواهد بود!

مزیت­ تلگرام چیست؟

به نظر می­ رسد که خوبی اصلی تلگرام، همین سرعت و وسعت ارسال مطالب است. چرا کسب و کارها در تلگرام، خیلی خوب پا گرفت؟ به این دلیل که به راحتی می­ توانی تبلیغاتت را به همه برسانی. اما دقیقا همین مطلب، نکته­ بدِ تلگرام هم هست، زیرا به راحتی راه دروغ و سخنان بی راه را باز می­ کند، و بلکه کرده است.

دلیل من برای اینکه تلگرام در حجم زیاد، باب دروغ را باز کرده است، بررسی و ارائه­ چند مورد دروغ نیست! بلکه اصلا نیازی نیست که از دروغ بودن محتوای تعداد زیادی از پیام­های تلگرام، خبر داشته باشی، تا چنین حرفی بزنی، بلکه همین حجم بسیار زیاد خبرهای ضد و نقیض و دعواها و توهین ها، کافی است که متوجه شوی، چه حجم وسیعی از سخنان بی ربط و بی مبنا، در حال انتشار است.

وقتی درباره­ یک واقعه، ۱۰ نظر در تلگرام انتشار می ­یابد، که این ۱۰ نظر، با هم قابل جمع نیستند، یعنی تعداد زیای دروغ، در حال انتشار است! وقتی به هر تعداد که بخواهی، برای هر نحله­ سیاسی و یا فرهنگی­ ای، کانال وجود دارد، که ۱۰۰% همدیگر را دروغگو می­ پندارند، پس حتما تعداد بسیار زیادی، بلکه اکثریت مطالب، خلاف واقع است، که یا از سر بی­ اطلاعی، و یا به دلیل پدرسوختگی، و یا… در حال انتشارند!

چرا این وضعیت، مطلوب نیست؟

در چنینن فضای متشتت و پر نظری، که تعداد قابل توجهی، بلکه اکثر خبر­ها، مطابق واقع نیست، مخاطب به چه نتیجه­ ای می­ رسد؟ اگر انسانی منصف باشیم، برای کشف حرف حق، باید تعداد بسیار زیادی اخبار و تحلیل­ های مختلف و مخالف را، بررسی و نقد کنیم! برای هر واقعه ساده ­ای، تعداد بسیار زیادی خبر، و تحلیل است، و بررسی یک یک آنها، زمان زیادی می­ گیرد، و باید دقت کنیم که هر هفته، و بلکه گاهی هر روز، یک مشکل و بحث جدید طرح می­ شود!

در حال حاضر، بر علیه جمهوری اسلامی، و همچنین در تایید جمهوری اسلامی، در هر اتفاقی، تعدادی کانال هست، که هر روز، چند مطلب می­ گذارند. تنها خواندن مطالب کانال های مهم و پر مخاطب، چند ساعت وقت می ­گیرد، و طبعا تحلیل آنها، بیش از این! پس عملا ممکن نیست که بتوانیم، منصفانه نتیجه­ ای بگیریم! بخصوص که مردم زندگی هم دارند!! و طبعا نمی­ توانند که صبح و شب در پی کشف واقعیت باشند! و معمولا حتی کمی دید تفریحی نیز به تلگرام دارند.

توجه کنید که مسائل اساسی و بنیادی که روندهای اصلی فرهنگی و اجتماعی ما را تعیین می ­کنند نیز، در همین سیر کشاکش کانال­ها، قرار می­ گیرند!

حال مخاطب چه می ­کند؟ با توجه به اینکه تحقیق منصفانه در رابطه با هر خبری ممکن نیست:

– یا باید کوتاه بیاییم و حدودا یکی از نظرات را درباره­ آن مطلب یا واقعه، بپذیریم، که نتیجتا چون نظر حق در بین این همه نظر، مثل سوزن در انبار کاه است، احتمال صحت، بسیار اندک است.

– یا باید صادقانه ادعا کنیم که نمی­ توانیم حرف حق را پیدا کنیم! که نتیجتا نمی­ توانیم موضع عملی خاصی نیز انتخاب کنیم! یعنی مخاطب منصف، در عمل تبدیل به یک انسان منفعل می­ شود.

در حالت اول، به راحتی می­ تواند شخص خود را در چرخه­ ای از کانال­ها و گروه­های همفکر قرار دهد که در هر مطلبی، تاییدی برای نظر خود خواهد یافت! و خروج از این چرخه، کاری بسیار سنگین و صعب است که از عهده­ اکثر ما، بر نمی ­آید.

این چنین فضایی، باب کار پدرسوخته­ هاست! زیرا مخاطبین منصف، به منفعل و بی­کنش تبدیل شده­ اند و نمی ­توانند با پدرسوخته­ ها مبارزه کنند، زیرا آنها را نمی­ شناسند! و باقی مردم هم، عمدتا به حرف حق نخواهند رسید! به نظر من، هر کسی که حقیقت برایش مهم باشد و دغدغه­ افکار عمومی را داشته باشد، قطعا از چنین فضایی راضی نیست. به بیان دیگر: «در فضای غبار آلود، تنها حقیقت و حقیقت جو، آسیب می بیند…»

خلاصه این که: در این فضا، یا دروغ ها به خورد مخاطب می رود، یا در اثر مواجهه­ منصفانه با این مطالبِ ضد و نقیض، مخاطبِ منصف، به همه چیز مشکوک می‌شود و تبدیل به یک موجود منفعل می­ شود. در هر دو حال، فضای خوبی برای موجودات ناجوانمرد و سیاسیون دغل، باز می‌شود. تا دروغ به خورد مخاطب بدهند، یا مبارزان فعال را، منفعل کنند.

اشکالاتی که ممکن است طرح شود

۱٫ «شمشیر دولب است»

ممکن است گفته شود که: تلگرام، یک شمشیر دو لب است، یعنی هم حرف حق و هم حرف باطل، طرح می­ شود. پس برای حرف حق نیز، تلگرام، یک بستر خوب برای رساندن سخن حق به مخاطب، ایجاد می­ کند.

در پاسخ می­ گوییم، طبق توضیحی که دادیم، در چنین فضای غبار آلودی، حرف حق گم می­ شود، و هر کسی که تریبون بزرگ­تر و کانال­های بیشتر و پر مخاطب ­تری دارد، حرفش بیشتر منعکس می­ شود. کسی در تلگرام و … بیشتر دیده می­ شود، که تکنیک­های رسانه ­ای بیشتر و بهتری را بتواند استفاده کند، و این هیچ ربطی به حق و باطل بودن سخن ندارد!

بیان دیگر این که: حرف حق در محیطی که انصاف و آرامش حکم فرما باشد، و ادله­ موافقین و مخالفین، واضح و مستند باشد، پا می­ گیرد! به عبارت دیگر، از دل هزاران بی ­انصافی، انصاف خارج نمی­ شود.

یک مثال می­ زنم: در وقایع تاریخی، وقتی تعداد اقوال زیاد می ­شود، بخصوص وقتی که صاحبان اقوال، دلیل خاصی ارائه نمی ­دهند، معمولا تاریخ دانان، قضیه را مشکوک اعلام می­ کنند و حکمی نمی­ کنند، چرا که چندین نظر، بدون تمایز یکی بر دیگری، مطرح است!

فضای تلگرام و بخصوص کانال­های خبری، دقیقا چنین حالتی دارند که هر کدام، خبری متناسب با نظر خود نقل می­­ کنند! مثال دیگر اینکه: اگر ۲۰ تا دکتر با ۲۰ نظر متفاوت درباره­ یک بیمار، نظراتشان را طرح کنند و در واقع، بریزن وسط! خیلی برای بیمار، انتخاب درمان سخت می­ شود، بخصوص که از این ۲۰ دکتر، ۱۷ تا اصلا پزشک نیستند! اما همه­ ۲۰ تا، ادعای پزشک بودن می­ کنند!

خلاصه اینکه: نگویید «شمشیر دولب است» زیرا یک لب بیشتر ندارد! وقتی حرف حق با چندین و چند حرف پرت، بی هیچ تمایزی، در فضای جامعه پخش بشود، تنها باطل می‌تازاند، و نه حق!

۲٫ فیلترینگ، بی­ نتیجه است

ممکن است کسی بگوید: فیلترینگ بی­ نتیجه است! و تنها باعث نفرت از مسئولین خواهد شد! در جواب می­ گویم: بحث اصلی من، فیلتر کردن و یا نکردن نیست! چه اینکه نهایتا تلگرام فیلتر شود! ولی حتی همین سروش و… هم اگر واقعا پا بگیرند، همین معضلات را خواهند داشت. پس چنان که همان ابتدا گفتم، فیلترینگ تلگرام، تنها بهانه­ این بحث بود، و نه فراتر!

بله! به نظر من، در چنین فضایی، هر حق جویی با تلگرام و امثال تلگرام مخالف است. و این می‌تواند نشانه­ ای باشد تا بفهمیم چه کسی حق گراست و چه کسی فقط پز می دهد! و صد البته! من می فهمم که انسانی حق جو، فیلترینگ تلگرام را قبول نداشته باشد، اما! اما! اما راه حل معقول دیگری برای این رشد بی رویه­ این غده­ های سرطانی، بدهد. یا حداقل بگوید این معضل را می­ فهمم و مدافع تلگرام نیستم، اما راه حل جدی نیز ندارد!

۳٫ تلگرام چیز جدیدی نیست

اگر گفته شود که: سخنان کذب و سخیف و غیره در ببین مردم هم هست پس با این نظر می ­فرمایید برای حقیقت، مردم رو هم حذف کنیم؟! در پاسخ می­ گویم: اگر چهار نفر زیر بازارچه بشینن و حرف مفت بزنن، خیلی مساله­ ای نیست، زیرا فضا را غبار آلود و متشتت نمی­ کنند، و هنوز فضا برای افراد منصف برای کشف واقعیت هست، اما تلگرام وسعت بیش از حدی به این مسائل می ­دهد که پیدا کردن حرف حق را به حدی دشوار می­ کند، که از عهده­ عمده­ انسان­ها، خارج است. مساله این وسعت است…

۴٫ مردم قدرت تشخیص دارند

اگر کسی بگوید: یه چیزی که در نظر نمی­ گیری فهم مخاطبه. مردم دستگاه ضبط نیستند که قدرت تشخیص نداشته باشن و هر چیزی که بهشان بگی قبول کنن. در جواب می­ گم: چنان که گفته شد، حجم و میزان دروغ ها، آنچنان زیاد شده، و هر روز هم دروغ جدیدی طرح می­ شود، که واقعا تحلیل و بررسی آنها، از عهده­ هر انسانی که زندگی می­ خواهد بکنه، خارج است!

مثلا، یکی از آشنایانِ من، با این که خیلی عضو گروه­ها و کانال­های زیادی نیست، هر چند روز یکبار از من می­ پرسد که: فلان عالم اسلامی یا فلان فیلسوف، در کتاب فلان، آیا چنین حرفی زده؟ و من باید کلی بگردم آن کتاب را پیدا کنم و براش ترجمه کنم و نشون بدم که نزده! دوباره فردا پیام دیگری و شبهه­ دیگری! باز خدا خیرشان دهد آنهایی که تا حدودی آدرس می ­دهند!!

چند وقت پیش پیام آمده که در کتاب شفا، ابن سینا معاد را رد کرده! حالا من با چه زاجراتی این مطلب کاملا بی­ ربط و بی سند را رد کردم، خدا می­ داند!! حالا این کار، با اینکه تا حدی در حوزه­ تخصصی من است، واقعا برای من وقت گیر و سخت بود؛ حالا فکرش را بکنید که در تمامی حوزه­ ها، هر روزه، هزاران کانال دارند مطلب دری وری انتشار می ­دهند.

۵٫ بالا رفتن سطح شعور مردم

اگر گفته شود که: ولی سطح فهم و شعور رسانه­ ای مردم بالا می ­رود، به این معنی که دیگر هر چیزی را همینطوری نمی پذیرند، در جواب می­ گویم: مشکل این است، که از جایی به بعد، دیگر هیچ چیز را نمی­ پذیرند!

داستانی واقعی نقل می­ کنم: عده­ ای در یونان قدیم بودند که برای هر کسی که پول می ­داد، دلیل می­ تراشیدند! یک روز در دادگاه، علیه فلان قضیه دلیل می ­آوردند، و فردا له آن! کم کم به این نتیجه رسیدند که هیچ حرفی نه قابل اثبات است و نه قابل رد! این جماعت سوفستاییان بودند! در قضیه­ تلگرام هم، چنان که در «چرا این وضعیت مطلوب نیست» توضیح دادم، همین که افراد منصف، منفعل می­ شوند، یکی از معضلات اصلی این فضا است.

خلاصه اینکه: اگر مردم به عمده­ مسائل و عمده­ خبرها، بی ­اعتماد بشوند و نتوانند تصمیم بگیرند، خودش خطر بزرگی به نام منفعل شدن را در پی دارد.

خاتمه

فضای تلگرام، فضایی برای سخن راندن هر جاهلی است، بخصوص که فرقی بین جاهل و غیر جاهل نیست! در پایان باز متذکر می­ شم:

– اصلا مهم نیست که چه سخنی و یا چه گروهی را حق فرض کنیم، و چه کسی را باطل! اگر یک آتئیست هم هستی، و آتئیست بودن را حق می ­دانی، بدان که با این فضا، حرف حق پیش نمی ­رود!

– اصلا فرض نکنید که من خودم را دانای کل می­ دانم و می­ خواهم فضای جامعه را سانسور کنم! من دغدغه مندم و حقیقتی به نظرم می­ رسد و می­ خواهم دیگران را از این خطر آگاه کنم! کاری که هر آدم عاقلی می ­کند!

در نهایت خواهش­مندم که هزاران حرف بی­ ربطی که ممکن است، طرفداران فیلترینگ تلگرام بزنند را، بر گردن من نگذارید! من همین­ هایی که نوشتم را مدنظر دارم و نه حرف دیگران را!

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق