پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۶

برای اولین بار در جهان اسلام؛

ترجمه گویای نمایشی قرآن کریم با عنوان «طنین وحی» در اصفهان رونمایی شد

ترجمه گویای نمایش صوتی قرآن کریم با عنوان «طنین وحی» به همت مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان تولید و صبح امروز در تالار اهل البیت اصفهان رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، رییس مرکز تحقیاقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان در نشست رونمایی این محصول گفت: ایده این طرح از حدود 10 سال پیش مطرح شد و پس از بررسی جوانب مختلف آغاز این طرح از سال اواسط سال 89 کلید خورد.
حجت الاسلام و المسملین سید احمد سجادی اظهار کرد: در همین رابطه ترجمه های مختلف مطالعه شد و ترجمه حجت الاسلام و المسلمین قرائتی که ترجمه ای روان و گویا است انتخاب شد.
وی اظهار کرد: در این رابطه 240 شخصت قرآنی از این ترجمه استخراج شد ولی حالات بیان و سن آنها مشخص نبود.
رییس مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان افزود: تحقیقات لازم برای مشخص شدن سن افراد و شخصیت های قرآنی آغاز شد و پس از آن تلاش کردیم حالات بیان آنها و اینکه آیا به صورت خطابی یا انشائی یا دعایی بیان شده یا به صورت عادی مشخص شود.
وی گفت: کوچکترین دیالوگ کلمه «اف» است و بزرگترین دیالوگ قرآنی متعلق به پیامبر بزرگ اسلام (ص) است که قریب 80 صفحه است.
حجت الاسلام سجادی اظهار کرد: در همین رابطه فراخوانی برای گویندگان این شخصیت ها مطرح شد و 400 نفر نام نویسی کردند که در جمع بندی نهایی 162 نفر برای بیان 240 شخصیت قرآنی انتخاب شدند.
وی اضافه کرد: در تولید این اثر آواها و افکت های لازم برای زمان و مکان ها متناسب با محتوای آیات بدون بهره گرفتن از موسیقی تهیه شد و صدا گذاری صورت گرفت.
حجت الاسلام سجادی تاکید کرد: رعایت امانت در بیان یکی از مهمترین دغدغه های مرکز در تولید این اثر قرآنی بود و امیدواریم در فازهای بعدی این اثر به زبان های انگلیسی و عربی نیز تولید شود.
وی اظهار کرد: این ترجمه صوتی هفت سال به طول انجامید و اولین اثر در جهان اسلام است که ترجمه قرآن را به صورت نمایش صوتی تولید کرده است.
وی اظهار کرد: این پروژه شامل دو نرم افزار رایانه ای، دو نرم افزار تلفن همراه و همچنین دو لوح فشرده صوتی است که به صورت صفحه به صفحه و همچنین سوره ای در ترجمه قرآن قابل استفاده است.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان نیز در این مراسم با بیان اینکه فهم قرآن مقدمه ای برای عمل به این کتاب آسمانی است، تاکید کرد: فهم و فهماندن قرآن راههای مختلفی دارد و نباید به یک روش بسنده کرد زیرا بر اساس روایات اسلامی قرآن دارای 70 بطن است و این پیام ها باید به روش های نو به مخاطب منتقل شود.


آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد با بیان اینکه برای انتقال مفاهیم قرآن در ابتدای راه قرار داریم، افزود: در قرآن و سخنان امیر المومنین (ع) در نهج البلاغه حلاوت و شیرینی بسیار بالایی وجود دارد که هرگز نمی توان آنها را با ترجمه به مخاطب منتقل کرد.
وی اضافه کرد: قرآن تنها مخلوق بدون واسطه خداوند است که بدون دخالت فرشته یا پیامبر (ص) در اختیار ما قرار گرفته است و لذا ترجمه این کلام بسیار مشکل و باید با حساسیت های ویژه ای صورت گیرد.
همچنین یک مترجم قرآن نیز در این مراسم گفت: قرآن کلام خالق است و ترجمه آن تلاش مخلوق است و لذا ترجمه قرآن بسیار مشکل است و هرگز نمی تواند شیرینی کلام الهی را به خود گیرد.
سید علی موسوی گرمارودی اضافه کرد: رعایت امانت کامل در ترجمه به خاطر حفظ قداست ادب و فخیم بودن کلام وحی یک ضرورت است.
در این مراسم همچنین پیام آیت الله حسین مظاهری رییس حوزه علمیه اصفهان توسط فرزند وی قرائت شد.
متن پیام به شرح ذیل است؛
سْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيم
قال‌الله تَعالی: «تِلْكَ آياتُ الْقُرْآنِ وَ كِتابٍ مُبينٍ ، هُدىً وَ بُشْرى‏ لِلْمُؤْمِنينَ»

خداوند بزرگ را از صمیم جان، سپاس می‌گویم که در سایۀ الطاف کریمانۀ او، محصول یکی دیگر از تلاش‌ها و فعالیّت‌های قرآنیِ مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزۀ علمیّۀ اصفهان، اینک و در ایّام مبارک شعبانیّه، و با حضور شما میهمانان گرامی رونمایی می‌گردد.
طرح «طنین وحی» که با بهره‌گیری هوشمندانه از ابزار «هنر» و «فنّاوری» و قرار دادن آن در خدمت قرآن کریم، و به منظور تعمیق اثر بخشی قرآن و تعالیم حیات‌بخش آن در ذهن و ضمیر مخاطبان خصوصاً نسل تکامل‌خواه جوان، فراهم آمده است، علاوه بر اینکه کاری بزرگ و درخور برای توسعه و گسترش معارف والای قرآن مجید است، تجربه‌ای نوین را در عرصۀ فراگیر ساختن این کتاب انسان‌ساز و متعالی، به منصۀ ظهور درآورده است.
اکنون و در این روزگار پر فراز و نشیب معاصر که از یک سو تمام تلاش گستردۀ دشمنان قرآن، بر زدودن انوار تابناک این کتاب الهی متمرکز گردیده – هرچند که «يُريدُونَ‏ أَنْ‏ يُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ يَأْبَى اللَّهُ إِلاَّ أَنْ يُتِمَّ نُورَهُ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُونَ»- و از سوی دیگر جان‌های تشنگان حقیقت و معنویّت به ویژه در نسل جوان، آمادگی دریافت تعلیمات والای معنوی و حقایق روح‌بخش الهی را دارد، باید تمام همّت و توان و امکان لازم به کار گرفته شود تا معارفِ نجات‌بخش قرآن در قالب‌های صحیحِ متکثّر و متنوّع عرضه گردد تا هم این جان‌های تشنه، از دریای بی‌کرانِ قرآن سیراب و نورانی گردد و هم آن تلاش‌های گستردۀ دشمنان قرآن، در یک جهاد و کارزار فرهنگی، پاسخ داده شود.
هدف اساسی و رویکرد برنامه‌ریزان، مجریان و همۀ دست‌اندرکاران و هنرمندان گرامی در این طرحِ جالب و چشم‌گیر، بر همین نقطه، متمرکز بوده است که بتوانند، با اهتمام و سعی مشکور خود، دل‌ها و فکرهای مخاطبان را به سوی این کتاب آسمانی جذب و جلب نمایند و حلاوت پیام‌ها و تعالیم آن را به آنان منتقل نمایند و امید است در این هدف والا توفیق روزافزون داشته باشند.
امّا نکته‌ای که توجّه به آن نیز مهمّ است، این است که همۀ خدماتی که به آستان قرآن کریم انجام می‌پذیرد، در واقع، مقدّمه‌ای است برای عمل به این کتاب الهی، و آنچه موجب نجات و مایۀ حیات آدمی است، همین تعهّد و التزام عملی به منظومۀ حیات‌بخش قرآن است.
باید مراقب باشیم تا خدای ناکرده مشمول شِکوه و شکایت رسول گرامیِ او نشویم که: «وَ قالَ الرَّسُولُ يا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً»؛ و باید سخن بلند امیر‌مؤمنان «علیه‌السّلام»را همواره بشنویم که «اللَّهَ اللَّهَ فِي الْقُرْآنِ لَا يَسْبِقُكُمْ‏ بِالْعَمَلِ‏ بِهِ‏ غَيْرُكُمْ». راه نجات امّت اسلامی، تنها، بازگشت به قرآن و عمل و التزام حقیقی به معارف عالیۀ آن است.
امیدواریم که تلاش و سعی بزرگی که در انجام و به ثمر رسیدن این طرح بزرگ قرآنی صورت پذیرفته است، یکی از زمینه‌های مبارک و پر ثمر عمل به قرآن کریم در سطح جامعۀ اسلامی باشد و در این صورت، مجریان و متصدّیان این طرح به هدفی بزرگ نائل آمده‌اند و اجری عظیم خواهند داشت.
از همۀ آنان و نیز یکایک میهمانان گرانقدر و بزرگوار خصوصاً علماء و فضلاء حاضر صمیمانه تشکّر می‌کنم و از خداوند تعالی مسألت می‌کنم که مسئولان محترم مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزۀ علمیّۀ اصفهان و خصوصاً مدیر گرامی آن مرکز را در خدمت به آستان قرآن کریم و عترت طاهره بیش از پیش موفق و مؤیّد بدارد و همۀ ما را با قرآن و عترت، در دنیا و آخرت محشور فرماید. ان‌شاءالله. والسّلام‌علیکم و رحمةالله و برکاته.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715