شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰

فلسطینیان نمی‌دانند نام خیابان‌ها در ایران به نام فلسطین است/ حماس هرگز از داعش حمایت نکرد

دبیر روابط عمومی دانشجویان فلسطینی مقیم ایران گفت: مردم فلسطین طرفدار ایران و دوستدار مردم آن هستند و نمی‌دانند که نام چند خیابان در شهرهای ایران به نام فلسطین است، این وظیفه رسانه‌هاست که چنین مطالبی را بیان کنند.

به گزارش ندای اصفهان،راهپیمای بازگشت مردم فلسطین در آستانه چهارمین هفته قرار دارد، راهپیمایی که فاز جدید مبارزه فلسطینیان را در قالب جدیدی به نمایش گذاشته و البته به گفته وزارت بهداشت فلسطین از زمان آغاز راهپیمایی بازگشت در مرز نوار غزه در ۳۳ فلسطینی به شهادت رسیدند و ۴۲۷۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

تحولات فلسطین ۷۰ سال است که سرتیتر خبرهای دنیاست شاید با فراز و نشیب، شاید خاموش و با فریاد، شاید با سکوت و جهاد اما ادامه داشته و هرگز فراموش نشده است، راهپیمایی‌های بازگشت را هم می‌توان ادامه همی جنبشی دانست که پیرانش از دنیا رفتند، جوانانش پیر شدند و کودکانش پا سن گذشتند اما نسل به نسل و زبان به زبان مشق مقاومت را ادامه داند.

مظلومیت فلسطینیان برای حمایت مردم انقلابی ایران کفایت کرده حالا آن که این مردم مظلوم، مسلمان هم هستند و شامل آن حدیث معروف نبی اسلام و توصیه‌های دین مبین هم می‌شوند، به همین دلیل آرمان فلسطین پس از انقلاب اسلامی به ایران در دنیا شناخته شده، نشان به آن نشان که هنوز ورزشکاران ایرانی حاضر به رویارویی با ورزشکاران رزیم صهیونیستی نمی‌شوند.

حوادث فلسطین برای مردم ایران مهم بوده و در کنار راهپیمایی روز قدس که سالانه با همین هدف برگزار می‌شود، جزیی از اخبار روزانه و مورد رصد رسانه‌های جمهور اسلامی است؛ به همین دلیل خبرگزاری فارس در قالب یک میزگرد میزبان اسامه حورانی دبیر روابط عمومی دانشجویان فلسطینی مقیم ایران و وحید مردانه کارشناس مسائل خاورمیانه بود، در ادامه گفت‌وگو با این دو فعال مسائل فلسطین را می‌خوانید:

«راهپیمایی بازگشت» بازگشت به چیست؟

حورانی: راهپیمایی‌های بازگشت یک اجتماع در بین مردم فلسطین است و همه اقشار مردم فلسطین روی این راهپیمایی‌ها اتفاق نظر دارند و راهپیمایی بازگشت امسال مایه تعجب همگان شده بود چرا که مردم در این راهپیمایی فراتر از حد انتظار حاضر شدند و تعداد کسانی که در راهپیمایی بازگشت چه در غزه و چه در کرانه باختری حضور داشتند بیش از حد انتظار بود.

اتحاد مردم در این راهپیمایی بازگشت زبانزد بود و مردم با اتحاد قوی خود حاضر نشدند تحت لوای پرچم هیچ حزب و گروهی بروند و تنها پرچم فلسطین را با خود حمل می‌کردند، در روزهای راهپیمایی مردم با سنگ از خود در برابر سربازان رژیم صهیونیستی دفاع کردند و پرچم این رژیم منحوس را آتش زدند.

این چنین حرکت‌هایی از جنس حرکت‌های خودجوش و مردمی است که منشأ آن هم در اتحاد مردم بوده است، عامل اصلی باشکوه شدن راهپیمایی امسال، اقدام اخیر ترامپ در انتقال سفارت خود به قدس بوده است، این راهپیمایی در واقع پاسخی به ترامپ است.

مردانه: راهپیمایی بازگشت فلسطینیان را می‌توان یک تجربه جدید در جبهه مقاومت دانست که ادامه آن در گرو نتیجه‌ای است که حاصل خواهد شد و باید منتظر ماند تا پایان این راهپیمایی‌ها به کجا ختم می‌شوند.

فلسطینیان سبک خاص خود را در مبارزات خیابانی دارند، این که با این حجم به طرف مرز حرکت کنند و اعتراضات خود را بدین شکل نشان دهند بی‌سابقه است.

انتفاضه جدید تا چه حد می‌تواند موفق باشد و آیا مسلح کردن ساکنان کرانه باختری امکان‌پذیر است؟

حورانی: راهپیمایی بازگشت بخش و جنبه‌ای از انتفاضه است، در یک سال اخیر حرکاتی شکل گرفته است که برخی کشورهای عربی و غربی تلاش می‌کنند تا چنین حرکت‌هایی را در نطفه خفه کنند، در انتفاضه جدید مردم فلسطین بدون وابستگی به هیچ گروه یا حزبی، با سلاح سرد نظیر چاقو و یا کوکتل مولوتف عملیات‌هایی را علیه رژیم صهیونیستی انجام می‌دهند اما برخی سعی دارند اسم‌های جدیدی برای این حرکات مردم فلسطین انتخاب کنند اما آن را انتفاضه ندانند.

راهپیمایی بازگشت برای فلسطینیان در حکم یک حرکتی برای تجمیع نیرو و نهایتاً خروش علیه دشمن است، مردم غزه در نزدیکی مرز شعار می‌دهند و پرچم این رژیم را آتش می‌زنند و حتی ممکن است سنگی هم پرتاب نکنند اما پاسخ رژیم صهیونیستی به این راهپیمایی، گلوله است و حتی به خبرنگاران نیز حمله می‌کنند؛ این راهپیمایی مردم فلسطین را باید انتفاضه و آن را سرآغازی برای خروش دوباره دانست.

مردانه: راهپیمایی‌های بازگشت یک حرکت برنامه‌ریزی شده است؛ چرا که بعد از شکست خوردن طرح آشتی ملی میان حماس و محمود عباس و صحبت از انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، فلسطینیان مشاهده کردند که تاریخ در حال تکرار است و تنها کسی که باید و می‌تواند کاری کند خود مردم فلسطین است.

راهپیمایی بازگشت این درس را برای گروه‌های مقاومت دارد که اگر کاری نکند مردم از آن‌ها ناامید شده و خودشان حرکت‌هایی را شروع خواهند کرد.

فلسطینیان ایران را چگونه می‌بینند؟ جریان اخوان المسلمین چه اندازه تأثیرگذار است؟

حورانی: اخوان المسلمین در تعدادی از کشورهای اسلامی حضور دارد و جنبش حماس نیز شاخه‌ای از آن است و طرفدارانی هم دارد، نوع تفکر حماس جهادی و مبارزه با دشمن است، در میان هر حزب و گروهی افرادی هستند که شاید در برخی اصول تفاوت نگاه داشته باشند اما نمی‌شود آن را به همه تعمیم داد.

هر گروهی ممکن است اشتباهاتی نیز داشته باشد، در فلسطین چیزی به اسم اخوان المسلمین نداریم اما جهاد نماینده این نگاه در فلسطین است، ممکن است افرادی به صورت محدود تفاوت نگاه داشته باشند اما برای مثال حمایت حماس از آشوب‌های سوریه را نمی‌توان به همه آن‌ها اطلاق کرد.

مردانه: سال گذشته برای نخستین بار از سوی رمضان عبدالله این موضوع مطرح شد که از ایران کمک مالی می‌گیریم، این می‌تواند جنبه دیگری داشته باشد که این کمک به صورت مشخص به گروه‌های مقاومت و در راستای حرکت‌های مسلحانه باشد؛ البته فقط ایران نیست که گروه‌های فلسطینی کمک می‌کند، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز هزینه‌های زیادی می‌کنند، اخیراً حماس اعلام کرده که کمک سابق را دریافت نمی‌کنند اما به معنی قطع کمک‌ها نیست.

در رابطه با جریان اخوان المسلمین، تصوری در برخی کارشناسان وجود دارد که بعد از بر سر کار آمدن محمد مرسی در مصر اخوان المسلمین در فلسطین قوت گرفت و این ایران بود که نقش خودش را کم‌رنگ کرد، در حالی که موضوع به عکس اتفاق افتاد و این حماس بود که پس از قدرت گرفتن اخوانی‌ها در مصر به طرف آن‌ها رفت و از ایران فاصله گرفت.

در صورتی که موضع ایران از ابتدا اصولی و مشخص بوده و از سوی رهبر انقلاب هم مطرح شد که هر جا هر گروهی با رژیم صهیونیستی مبارزه کند ما کمک می‌کنیم و در کنار آن‌ها قرار می‌گیریم؛ ایران که حماس را به وجود نیاورد! این که اخوان المسلمین پدر معنوی حماس است بر کسی پوشیده نیست، اما ایران کمک کرد تا از حوزه فکری به حرکت‌های جهادی سوق داده شوند.

زمانی که مرسی به قدرت رسید این تصور شکل گرفت که اخوان المسلمین به آرزوی دیرینه خود دست پیدا کرده و همین موضوع باعث فاصله گرفتن از ایران شد، چرا که فکر برخی فکر کردند دیگر نیازی به ایران ندارند؛ اما مرسی موفقیت خود را در گرو تعامل با امریکا می‌دانست و مجبور بود برای تثبیت حکومتش به توافقاتی با آمریکایی‌ها برسد که یکی از آن‌ها دور شدن حماس از ایران بود.

چرا اخوانی‌ها در ابتدا آشوب‌های سوریه حامی تروریست‌ها بودند؟

مردانه: اخوان المسلمین و حماس هرگز از داعش حمایت نکردند، اگر هم حماس و اخوان المسلمین مواضعی ضد دولت سوریه اتخاذ کردند مربوط می‌شود نگاه‌هایی که به غرب داشتند و در مورد آن توضیح دادم.

البته یک اختلاف تاریخی نیز وجود دارد و آن این که اهل سنت معتقدند از سوی علویان مرد حمله قرار گرفته و بسیاری از آن‌ها به دست علویان کشته شدند.

از طرفی اتفاقات منطقه به صورت دومینویی رخ داده بود، یعنی مرسی که از دل اعتراضات مردمی در میدان التحریر مصر به رئیس جمهوری رسیده بود فکر می‌کرد که اعتراضات در سوریه هم مردمی است و باید از آن‌ها حمایت کرد.

با توجه به این اتفاقات، اخوان المسلمین و به تبع آن حماس از حمایت از بشار اسد سر باز زدند اما این گونه هم نبود که از گروه‌های تروریستی حمایت کنند.

نگاه مردم فلسطین به ایران و مردم ایران چگونه است و آیا آن‌ها را دوست خود می‌دانند؟

حورانی: چند سالی است که شایعاتی مطرح می‌شود و این شایعات هم دو طرفه است یعنی هم در فلسطین و هم در ایران شایعات تفرقه‌افکنانه‌ای منتشر می‌شود تا ذهنیت این دو ملت را نسبت به هم خراب کند.

بر کسی پوشیده نیست که ایران بزرگ‌ترین حامی فلسطین و مردم آن است اما دشمن می‌خواهد که روابط میان ملت‌های مسلمان را خراب کند از همین رو تفکرات انحرافی و تفرقه‌انداز را در بین آن‌ها نشر می‌دهد.

مردم فلسطین طرفدار ایران و دوستدار مردم آن هستند و من به عنوان یک دانشجوی فلسطینی در ایران وظیفه دارم این رابطه دوستانه را قوی‌تر و بیشتر کنم، مردم فلسطین نمی‌دانند که نام چند خیابان در شهرهای ایران به نام فلسطین است و این وظیفه رسانه‌هاست که چنین مطالبی را بیان کنند.

مردم فلسطین اقدامات ایران در خصوص حمایت از مقاومت و مردم غزه را تحسین می‌کنند، من نیز تلاش خود را می‌کنم که برخی نگاه‌های منفی را اصلاح کنم که این نیازمند گفت‌وگو و فعالیت‌های رسانه‌ای است.

مردانه: اگر امکان وجود داشت که ذهن‌ها را اسکن کرد متوجه می‌شدیم که زمانی که مردمی تحت تأثیر رسانه‌ها قرار می‌گیرند تا چه اندازه تفکراتشان عوض می‌شود، از سوی دیگر نباید ملت ایران را با فلسطین مقایسه کرد.

همه یا غالب ایرانی‌ها احساس همدردی با مردم فلسطین داشته و توقع دارند آن‌ها نیز همین گونه باشند، در صورتی که اوضاع به این سادگی نیست.

باید توجه داشت که منبع تغذیه فکری ایرانیان به اندازه فلسطینیان متعدد نیست، شرایطی که در آنجا وجود دارد به گونه‌ای است که رسانه‌های سنی با گرایش‌های وهابیت و ضد شیعی همچون العربیه و الجزیره فعال هستند، طبیعی است حداقل این مردم تشکیک کنند که ایران واقعاً حمایت می‌کند یا به دنبال منافع خودش است.

باید دقت داشت که در فلسطین یک نظر واحد در مورد ایران وجود ندارد، بهترین مثال این موضوع در زمان جنگ دفاع مقدس مشخص شد، چر که سفیر فلسطین در ایران حامی ایران بود و سفیر فلسطین در عراق حامی صدام!

پیروزی‌های مقاومت چه تأثیری در روحیه بخشی به مبارزان فلسطینی دارد؟

حورانی: بسیاری از جوانان فلسطینی که در اردوگاه‌های آوارگان در سوریه زندگی می‌کردند تحت تأثیر تفکرات محور مقاومت به لبنان رفتند تا خود را برای مبارزه با صهیونیست‌ها آماده کنند، البته جنگ سوریه باعث شد بسیاری از اردوگاه‌ها به دست تکفیری‌ها بیفتد اما پیروزی‌های اخیر باعث شده تا انرژی از این پیروزی‌ها تجمیع شده و مجدد روی هدف اصلی یعنی نابودی صهیونیست‌ها تمرکز شود

مردانه: مردم فلسطین نسبت به رژیم صهیونیست و مقاومت میدانی مواضع مشترکی دارند حتی اگر العربیه را دنبال کنند، از پیروزی جبهه مقاومت خوش‌حال می‌شوند.

موضوعی که باید به آن توجه داشت آینده فلسطین است و این که حمایت‌های جبهه مقاومت می‌تواند در صورت پیروزی نهایی فلسطینیان در حکومت آتی که آن‌ها تشکیل می‌دهند تأثیرگذار باشد تا قهرمانانی همچون سیدحسن نصراله را در آینده داشته باشند.

جبهه استکبار قصد داشت با ایجاد وحدت میان اعراب و رژیم صهیونیستی یک جبهه مستحکم برای مقابله با ایران ایجاد کند اما این اقدام منجر به تشکیل ناتوی مقاومت شامل گروه‌های حشدالشعبی، تیپ فاطمیون و زینبیون شد و تمام نقشه‌هایی که داشتند را بر هم زد.

معتقدم فلسطینیان این را درک کرده‌اند که راهی به جز بازگشت به مقاومت فلسطین ندارند، راه‌های دیگر آزمایش شدن، قطر، ترکیه و مصر را امتحان کردند و دیدند که در هیچ کشوری جایی نخواهند داشت، تنها مکان آن‌ها فلسطین است.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز