جمعه ۰۲ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸

در میزگرد «حمایت از کالای ایرانی» مطرح شد

چاه‌های نفتی که با خلأ قانونی به غارت می‌رود/ صراحتاً به تولیدکننده می‌گویند بروید تعطیل کنید/ تولید ثروت نخبگان گمنام در کارگاه‌های اجاره‌ای!

یکی از فعالان اقتصادی استان اصفهان در میزگرد «حمایت از کالای ایرانی» از چاه‌های نفتی در اصفهان سخن گفت که همچنان با یک خلأ قانونی به غارت می‌روند.

به گزارش ندای اصفهان،میزگرد حمایت از کالای ایرانی با حضور جمعی از رؤسای اتحادیه‌های صنفی و رئیس کارگروه حمایت از کالای ایرانی اصناف اصفهان در دفتر خبرگزاری فارس اصفهان برگزار شد.

روح‌اله چلونگر رئیس کارگروه حمایت از کالای ایرانی اصناف اصفهان، رئیس کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف مرکز استان اصفهان و رئیس اتحادیه خدمات فنی خودروهای سبک اصفهان مهمان ویژه این میزگرد بود.

عباس شیردل رئیس اتحادیه صنایع دستی، اکبر عشوریان رئیس اتحادیه خدمات فنی سنگین و عضو کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف، محمد شادمند رئیس اتحادیه مصنوعات چوبی و حسن شریفی رئیس اتحادیه گز و شیرینی استان اصفهان از دیگر حاضران در این میزگرد بودند.

*برای حمایت از کالای ایرانی باید جسورانه مشکلات را بیان کنیم

روح‌اله چلونگر رئیس کارگروه حمایت از کالای ایرانی اصناف اصفهان در این نشست با تأکید بر ضرورت فراهم شدن شرایط برای مطالبه‌گری مردم اظهار کرد: اصفهان به عنوان قطب صنعتی کشور دارای ۹۲ اتحادیه صنفی و درصدد معرفی برند کالاهای ایرانی است.

وی افزود: در این مسیر یکی از عوامل مخرب برای صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان فشارهای مالیاتی سنگین به تولیدکنندگان است که باعث سرمایه‌گریزی در این استان شده است.

رئیس کارگروه حمایت از کالای ایرانی اصناف اصفهان ادامه داد: گاهی شاهد بسته شدن و تعطیل شدن کارگاه‌های تولیدی در استان اصفهان هستیم؛ اگر به این موضوع بپردازیم که بسته شدن یک کارگاه تولیدی چقدر به ضرر دولت تمام می‌شود، دولت هیچ‌گاه برای مالیات به تولیدکنندگان فشار وارد نخواهد کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف مرکز استان اصفهان با بیان این که فراری دادن تولیدکنندگان از عرصه تولید مخاطرات زیادی در پی دارد، تأکید کرد: استان اصفهان به همراه ۳ استان دیگر بیشترین مالیات را به خزانه دولت تحویل می‌دهد اما منابع در پایین‌ترین سطح ممکن به استان ما اختصاص داده می‌شود.

وی عنوان داشت: صراحت قانونی برای معافیت مالیاتی برخی از تولیدکنندگان وجود دارد اما برخی کارمندان دولتی با زیر پا گذاشتن این قانون در حال نابودی تولیدکنندگان صنعت هستند؛ بسیاری از کشورهای جهان در حال ثبت صنایع دستی تقلبی خود هستند، در حالی که ما با این همه اثر ثبت‌شده صنایع دستی تولیدکنندگان این عرصه را فراری می‌دهیم.

چلونگر با مطرح کردن این سؤال که باید دید سود قاچاق کالا به جیب چه کسانی می‌رود، بیان کرد: برخی از این افراد آن‌قدر قدرت دارند که از تصویب برخی قوانین بازدارنده قاچاق را هم می‌گیرند؛ اگر به دنبال حمایت از کالای ایرانی هستیم باید جسورانه حرف خود را زده و مشکلات را بیان کنیم.

وی با تأکید بر ضرورت اجرای ۲۴ بند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری ابراز داشت: ارزش افزوده برخی از صنایع دستی اصفهان به ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد می‌رسد، چه محصولی در جهان تا این حد ارزش افزوده دارد؟ رهبر معظم انقلاب همواره بر رفع نواقص قوانین مبحث اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از قاچاق کالا تأکید داشته‌اند.

رئیس کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف مرکز استان اصفهان با بیان این که با اصلاح یک قانون مبحث اقتصاد مقاومتی می‌توان سالیانه میلیون‌ها دلار صادرات صنایع دستی داشت، یادآور شد: با اصلاح این قوانین گمرک می‌تواند برای واردات قانونی آن‌چه امروز قاچاق می‌شود از دیگر کشورها میلیاردها تومان هزینه دریافت کند.

*پاکسازی ۵۵۰ مغازه از کالای قاچاق ۳۵ هزار شغل جدید ایجاد کرد

عباس شیردل رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان در این میزگرد با بیان این که ۴۰ هزار تولیدکننده صنایع دستی در استان اصفهان مشغول به فعالیت هستند، اظهار کرد: ۵۵۰ فروشگاه صنایع دستی در میدان امام اصفهان از اجناس قاچاق پاکسازی شده است که این اقدام تولیدکنندگان صنایع دستی اصفهان را از ۴ هزار ۵۰۰ نفر به ۴۰ هزار نفری طی ۱۰ سال رسانده است.

وی افزود: با اقدامات به موقع و لازم در خصوص نظارت و حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی اجازه ندادیم که هنر اصیل در این حوزه منسوخ شود و از ۶۰۲ اثری که در یونسکو به ثبت رسیده، ۲۹۷ اثر به ایران و ۱۹۶ اثر(یک‌سوم آن) به شهر اصفهان تعلق دارد.

رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان با بیان این که برند(آی.سیک) یک‌سوم صنایع دستی جهان در اصفهان تولید می‌شد، گفت: حمله مغول به ما آنقدر آسیب نزد که یورش کالاهای خارجی قاچاق در حوزه صنایع دستی به ما لطمه زد چراکه وقتی مغول‌ها به ایران حمله کردند، هنرمندان ایرانی یا به هندوستان عازم شدند و یا فرهنگ و هنر را به مغول‌ها آموزش دادند و مکتبی از هنرهای ایرانی به نام مکتب مغول ساخته شد.

وی خاطرنشان کرد: قاچاق صنایع دستی به کشور در سال‌های گذشته برای عده‌ای بسیار راحت بود، به طوری که ۹۵ درصد بازار صنایع دستی اصفهان را گرفته بود؛ اگر در سیر مبارزاتی با قاچاق کالا رسانه‌ها به داد ما نمی‌رسیدند امروز جلوی این حجم از قاچاق گرفته نمی‌شد.

*دارایی به داد تولیدکنندگان برسد!

شیردل اذعان داشت: بسیاری از ادارات به جای حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی، جلوی راه آنان سنگ‌اندازی می‌کنند و قوانین را یک‌طرفه اجرا می‌کنند؛ گاهاً اداره دارایی، قانون معافیت مالیاتی تولیدکنندگان صنایع دستی که در مجلس تصویب شده را زیر پا گذاشته و برخی از کارمندان این اداره صراحتاً اعلام می‌کنند که این ماده قانونی را قبول ندارند.

وی با بیان این که بعضی از رفتارها هنرمندان صنایع دستی را از این عرصه فراری داده است، تصریح کرد: رد کردن قانون معافیت مالیاتی تولیدکنندگان صنایع دستی توسط برخی از مأموران اداره دارایی بی‌دلیل و بدون هیچ استدلالی است.

رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان با بیان این که نیازمند مدیریت واحد استانی بر فروش صنایع دستی در اصفهان هستیم، یادآور شد: بزرگترین تجمع فروشگاه‌های صنایع دستی جهان در میدان امام است که نیازمند مدیریت واحدی متشکل از استانداری، شهرداری، شورای شهر، میراث فرهنگی، اتحادیه صنایع دستی و کسبه است.

وی عنوان داشت: براساس مصوبه کمیسیون ماده ۵، کاربری فروشگاه‌های میدان امام باید صنایع دستی باشد و تنها ۲۰ مغازه باید کاربری‌های در حوزه گردشگری داشته باشند؛ این قانون هنوز اجرا نشده و در حال حاضر ۱۴۰ مغازه صنایع دستی به مشاغل دیگر تغییر کاربری داده‌اند.

شیردل با بیان مثالی از خلا قانونی در حوزه صادرات و واردات و این که اصفهان به عنوان نخستین شهر کشور در تولید ظروف نقره است، ادامه داد: ۴۰ سال است که نقره به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و در این خصوص خلأ قانونی وجود دارد؛ ایران معدن نقره ندارد و هنرمندان تولیدکننده محصولات نقره مجوزی برای صادرات ندارند.

وی با اشاره به این که صنعت نقره‌سازی در اصفهان آخرین نفس‌های خود را می‌کشد، اضافه کرد: همچون فرار مغزها چند سالی است که در اصفهان با پدیده فرار هنرمندان به کشورهای چین و هند مواجه شده‌ایم چراکه درآمد آنان در کشورهای دیگر بسیار مناسب است و بهترین حقوق را دریافت می‌کنند.

رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان بیان داشت: با توجه به این که ایران همچنان در هنر قلم‌زنی روی نقره در جهان پیشتاز است؛ اگر در سال جاری بخواهیم در این زمینه حمایت از کالای ایرانی داشته باشیم، قوانین واردات و صادرات در این حوزه باید اصلاح شوند.

*چاه‌های نفتی که به غارت می‌رود

وی متذکر شد: اگر به هنرمندان اجازه داده شود تا به هر میزان ممکن بتوانند نقره قلم‌زنی‌شده خود را به دیگر کشورها صادر کنند، ارز زیادی وارد کشور شده و به تولید کشور رونق بخشیده می‌شود و با داشتن همین یک صنعت دیگر نیازی به صادرات نفت خام نداریم.

شیردل تأکید کرد: یک ظرف دو کیلویی نقره حدود ۵ میلیون قیمت دارد که وقتی از زیر دست هنرمندان قلم‌زنی رد می‌شود بین ۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان ارزش پیدا می‌کند؛ کدام صنعت در دنیا می‌تواند تا این حد سودآوری و ارزش افزوده داشته باشد؟

وی ابراز داشت: تعداد زیادی از هنرمندان صنایع دستی اصفهان به دلیل عدم حمایت به کشورهای خارجی مهاجرت می‌کنند و این تعداد روز به روز در حال افزایش است؛ صنایع دستی در اصفهان حکم چاه‌های نفتی را دارند که باید از آن‌ها بهره‌برداری کرد.

* عدم رونق تولید به دلیل سوءمدیریت و تنگ‌نظری‌هاست

اکبر عشوریان رئیس اتحادیه خدمات فنی سنگین و عضو کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف استان اصفهان در این نشست با اشاره به کتاب «سیاست‌های همگرا در ۲۰ کشور صنعتی جهان» اظهار کرد: حدود ۷۰ سال پیش ۲۰ کشور صنعتی جهان برای جلوگیری از ورشکستگی تولیدکنندگان و صنعت‌گران خود، دستگاه‌های اجرایی را مکلف به اجرای سیاست‌های همگرا جهت برداشتن موانع تولید و صادرات برای تولیدکنندگان کردند.

وی با بیان این که هم‌اکنون خروجی اجرای این سیاست در کشورهای صنعتی جهان مشهود است، افزود: این کشورها بعد از گذشت چند دهه به شکوفایی اقتصادی رسیده‌اند و کشورهایی همچون ترکیه پس از ۳ دهه به پیشرفت‌های قابل توجهی در اقتصاد دست یافته‌اند.

رئیس اتحادیه خدمات فنی سنگین و عضو کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف استان اصفهان گفت: عدم رونق در صنعت و تولید کشور به دلیل سوءمدیریت و تنگ‌نظری‌هاست؛ نباید اجازه دهیم تولیدکنندگان، مخترعان و دانشمندان صنعتی کشورمان که با کمترین امکانات در کارگاه‌های اجاره‌ای اصفهان به صورت گمنام مشغول به فعالیت هستند، سرخورده شوند، البته زنگ خطر فرار مغزها خیلی وقت است که به صدا درآمده است.

* خاصیت جریان‌سازی رسانه برای حمایت از کالای ایرانی

محمد شادمند رئیس اتحادیه مصنوعات چوبی استان اصفهان در این نشست تخصصی اظهار کرد: صنعت چوب استان اصفهان می‌تواند در معرفی کالای ایرانی نقش مؤثری را ایفا کند چراکه محصولات چوبی گستردگی زیاده داشته و در بسیاری از ادارات دولتی از مصنوعات چوبی ایرانی استفاده می‌شود.

وی با تأکید بر اهمیت نقش رسانه‌های در راستای حمایت از کالای ایرانی افزود: اگر رسانه‌ها با همین دست فرمانی جلو بروند، امسال که هیچ، مبحث حمایت از کالای ایرانی در سال‌های آینده هم محقق نخواهد شد.

رئیس اتحادیه مصنوعات چوبی استان اصفهان گفت: خبرگزاری فارس توانمدی زیادی در خصوص جریان‌سازی دارد، البته اصناف نیز در رابطه با حمایت از کالای ایرانی نقش به سزایی دارند و انتظارات از این بخش بالاست.

وی خاطرنشان کرد: اخبار و گزارشات خبرگزاری فارس تأثیر مستقیمی بر مدیران و مسؤولان دولتی خواهد داشت، بنابراین این خبرگزاری شرایط خوبی برای جریان‌سازی حمایت از کالای ایرانی دارد و در این زمینه می‌تواند بیش از پیش مؤثر واقع شود.

* موانع بانکی، بیمه‌ای و مالیاتی بر سر راه تولیدکننده

شادمند با تأکید بر ضرورت رفع موانع تولید در استان اصفهان اذعان داشت: برای تحقق این امر علی‌رغم حمایت از تولید ملی، باید موانع بانکی، بیمه‌ای و مالیاتی در استان اصفهان حل شود، در غیر این صورت نمی‌توان از کالای ایرانی حمایت کرد.

وی با بیان این که چندین پارامتر برای رضایتمندی هر تولیدکننده وجود دارد، ادامه داد: سهولت برای گرفتن مجوز و طی کردن مراحل اداری، راحتی در تهیه مواد خام، آزادی عمل در پروسه تولید محصولات، آسودگی خاطر برای فروش محصولات و دریافت مطالبات خود از مشتریان از جمله مهم‌ترین خواسته‌های تولیدکنندگان و صنعت‌گران است.

رئیس اتحادیه مصنوعات چوبی استان اصفهان با تأکید بر ضرورت حمایت رسانه‌ها از اصناف اضافه کرد: تا زمانی که ادارات مختلف بر سر راه تولیدکننده موانع ایجاد کنند، حمایت از کالای ایرانی محقق نخواهد شد.

* دارایی به تولیدکننده می‌گوید بروید تعطیل کنید

وی اذعان داشت: وقتی یکی از کارمندان اداره کل دارایی و امور مالیاتی استان اصفهان به یک تولیدکننده اعلام می‌کند در صورت عدم توانایی پرداخت مالیات، می‌توانید کارگاه خود را تعطیل کنید، دیگر نباید انتظار داشت که کارگران بیکار نشوند و از تولید ملی حمایت شود.

شادمند تصریح کرد: برای حمایت از تولید داخلی هنوز ارتباط رسانه‌ها با تولیدکنندگان و اصناف تنگانگ نشده است که امیدوارم با هم‌افزایی میان رسانه‌ها و صنایع، شعار امسال به خوبی محقق شود.

حسن شریفی رئیس اتحادیه گز و شیرینی استان اصفهان در این نشست با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان با اداره کل دارایی و امور مالیاتی استان اصفهان اظهار کرد: اگر رؤسای اتحادیه‌های صنفی مشکلات خود را با مسؤولان این اداره کل در میان بگذارند، بسیار از مسائل صنفی حل خواهد شد.

وی افزود: بسیاری از مشکلات به دلیل ناآگاهی برخی از کارمندان اداره دارایی است چراکه در جزئیات برخی از امور اصناف قرار ندارند و باید آموزش‌های لازم به آنان داده شود.

* برنامه‌های ویژه فارس برای حمایت از کالای ایرانی

علی صالحی مدیر خبرگزاری فارس استان اصفهان در پایان این نشست با بیان این که رسیدگی به مطالبات مردم، تولیدکنندگان و صنعت‌گران و حرکت در تحقق اقتصاد رسانه یکی از کارکردهای اصلی رسانه عصر جدید و عاملی برای بهتر شنیده شدن صدای مردم است، اظهار کرد: اولویت ما در خبرگزاری فارس پیگیری مطالبات مردمی در زمینه‌های مختلف و معرفی دستاوردهای دستگاه‌های مسؤول به مردم است تا طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب مردم از خدمات مدیران و نظام اطلاع داشته باشند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ خبرگزاری فارس برنامه‌های ویژه‌ای برای حمایت از کالای ایرانی دارد، ادامه داد: رسانه‌ها با تقویت خود و رسیدن به ساختارهای توانمند به جای مسؤول‌محوری باید مردم‌محوری را سرلوحه کار خود قرار دهند که خبرگزاری فارس نیز با پیگیری مشکلات و مسائل مردم و رساندن آن به گوش مسؤولان تلاش مؤثری در رسیدگی به مطالبات مردم دارد.

مدیر خبرگزاری فارس استان اصفهان عنوان داشت: وقتی مشکلات صنعت‌گران، تولیدکنندگان و اصناف از دریچه رسانه و با ادبیات مناسب و متفاوتی منعکس شود، قطعاً اثرگذاری چندین برابری خواهد داشت و همواره این آمادگی را داریم تا با وجود برخی از تنگ‌نظری‌ها و مانع‌تراشی‌ها برای بلوغ رسانه‌ای استان، با قوت در این راستا حرکت کرده تا مطالبات و کارهای روی زمین‌مانده را پیگیری کنیم.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق