جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶

به روایت تصویر؛

جلسه نقد و بررسی آثار حامد مغروری در نمایشگاه «نقش نشان» برگزار شد

این مجموعه نمایشگاهی شامل مجموعه آثار نشانه نوشتاری و تصویری حامد مغروری است که وی طی ۱۵ سال اخیر طراحی کرده است.

به گزارش ندای اصفهان، جلسه نقد و بررسی آثار حامد مغروری در نمایشگاه «نقش و نشان» با حضور اساتید این حوزه، هنرمندان و مشتاقان عرصه گرافیک و با حضور سخنران ویژه مراسم، استاد مسعود نجابتی در نمایشگاه «نقش نشان» واقع در فرهنگسرای اشراق قم برگزار شد.

این نشست با قرائت قرآن و پخش نماهنگ تولید نشان «فاطمه» که الهام گرفته از نقوش حرم حضرت معصومه‌ (سلام‌الله‌‌علیها) بود، آغاز شد. در ابتدای برنامه، حامد مغروری، طراح و مجری آثار نمایشگاه، به ابعاد خاص نمایشگاه اشاره کرد و گفت: «جنبه توضیحی و نمایش لایه‌های پنهان تولید آثار ارائه شده، همراه با نمایش کلیپ مراحل تولید کار، گریدها و توضیحات هر اثر با توجه به آموزشی بودن نمایشگاه، طراحی و تعبیه شده است.»

در ادامه این نشست، استاد مسعود نجابتی گفت: حامد مغروری از هنرمندان جوان و متعهد و عضو فعال جبهه فرهنگی انقلاب است و در همه زمینه‌های گرافیک با موفقیت ورود کرده است.

وی سپس به موضوع نمایشگاه «نقش نشان» پرداخت و ادامه داد: طراحی نشانه از موضوعات دشوار هنر گرافیک است. طراحی حرفه‌ای «نشانه»  از عهده هر کسی برنمی‌آید و میان فارغ التحصیلان دانشگاه در هر دوره‌ای، بیش از یک یا دو طراح نشانه قابل پیدا نمی‌کنیم و جزء موضوعات دشوار است.

مدیر بخش هنرهای تجسمی مجموعه روایت فتح گفت: چه بسا یک نشانه بیش از یک ماه وقت طراح را بگیرد، بدون این که به چشم بیاید؛ به‌خصوص در زمان فعلی که نشانه، نه یک فضای تصویرسازی نزدیک شده، عناصر تزیینی به تناسب چاپ اضافه شده، رنگ بر خلاف گذشته‌ها نقش جدی بازی می‌کند، موشن به نشانه اضافه شده و این‌ها همه باعث شده که کار طراح دشوار تر شود. ولی سخت‌تر از همه این است که ما در عرصه‌ای زندگی می‌کنیم که رسیدن به نتیجه‌ای که قبلا شباهت نداشته باشد و متهم نشویم به این که کپی کرده‌ایم، کار خیلی دشواری است؛ چون واقعا در عصری هستیم که عصر تولید پدیده‌های انبوه است و به هر تفکر و اتفاقی که طراح می‌رسد، قبل ‌از ‌آن وجود داشته است و در هر اتودی که به نتیجه می‌رسیم و تصور می‌کنیم که بکر است، بعد از این‌که روی کاغذ به تصویر می‌کشیم؛ متوجه می‌شویم که شبیه به آن وجود دارد و واقعا به حدی از اشباع بصری رسیده‌ایم که رسیدن به یک نشانه منحصر به فرد و خلاق، بسیار کم است و از این‌رو، کار برای طراح، کمی مشکل‌تر از قبل شده است.

نجابتی در ادامه به موضوع تکرار در آثار هنری اشاره کرد و گفت: در فضای مجازی، طراح‌ها را به کپی کردن متهم می‌کنند؛ ولی صادقانه عرض کنم که این‌طور نیست. خیلی وقت‌ها طراح از این‌که این ایده قبلا کار شده، غافل است؛ حتی در مورد حرفه‌ای‌ها هم اتفاق می‌افتد و در این مورد در دیگر کشورها شاهد چنین اتفاق‌هایی هستیم و علت این‌که نشانه‌های نوشتاری نسبت به نشانه‌های تصویری بیشتر شده، به دلیل همین نکته است. بدون اغراق، حامد مغروری از پس این موضوع خوب بر آمده، علاوه بر این‌که پرداخت خوب و ایده‌های خوبی برای کار در نشان دارد.

وی سپس به آثار مغروری اشاره کرد و افزود: من فکر می‌کنم یکی از ویژگی‌های مهم آثار ایشان این است که تقریبا می‌توانیم بگوییم که مشابه ندارد یا نمی‌توانیم ایشان را متهم کنیم که مثلا این کار تکراری است و واقعا می‌کوشد با مشق نظری بسیار، این احتمال را به حداقل ممکن برساند و شاهد آثاری هستیم که بکر هستند و من با توجه به سابقه‌ای که دارم، معادلی برایش سراغ ندارم و این ویژگی مهم کارهای ایشان است.

مدیر بخش هنرهای تجسمی مجموعه روایت فتح در ادامه به ظرافت‌های تولید نشان در نمایشگاه اشاره کرد و گفت:‌ در این نمایشگاه وقتی خوب دقت می‌کنیم؛ رد پایی از خوشنویسی، دست آزاد و کارهای هندسی را می‌بینیم، که تقریبا جزء روش‌های مرسوم این کار هستند؛ حتی روش‌های خلاقی مثل اسمبلاژ و کلاژ هم در آثار دیده می‌شود. در مجموع، تجربه متنوعی را در آثار وی شاهد هستیم؛ علاوه بر این‌که بسیار در اجرا پر کار و توانمند است.

لازم به ذکر است نمایشگاه 《نقش نشان》 به عنوان اولین نمایشگاه انفرادی حامد مغروری از روزسه شنبه  21 فروردین تا روز چهارشنبه 5 اردیبهشت در قم، ابتدای خیابان صفائیه، نبش کوچه 17/ نگارستان اشراق دایر است.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715