جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴

گفتگو با ابراهیم عالی پور مدیرعامل بزرگترین تولیدکننده تجهیزات پانسمانی کشور

بدهی‌های دولت چرخه‌های تولید را خاموش می‌کند/ توانسته‌ایم با عرضه محصول باکیفیت بر بازار ایران سوار شویم

بسیاری از تولیدکننده ها می گویند باید جلوی واردات گرفته شود تا تولیدات پا بگیرد، اما من می گویم اگر هشتاد درصد بازار چسب زخم وارداتی است چون ما تولید نداریم. مشکل از من تولید کننده است، باید بیشتر سرمایه گذاری کنم و زحمت بیشتر بکشیم که جلوی واردات گرفته شود

ندای اصفهان- نفیسه قاسمی:

چالش ها؛ هر روز چشم انداز تازه تری را از وضعیت تولید و اقتصاد به نمایش می گذارد. بدهی های دولت به شرکت های خصوصی هم یکی از عوامل بازدارنده تولید است. زمانیکه چرخه های تولید خاموش شوند بی شک نور امید هم در دل کارگر کمرنگ می شود. برای چرخاندن چرخه های تولید گامهای بلندتری بر داریم.

صحبت های مقام معظم رهبری ما را بر این داشت که در خصوص حمایت از کالای ایرانی با اصناف مختلف گفت وگو کنیم. آقای ابراهیم عالی پور مدیرعامل شرکت «صفا طب» بزرگترین تولیدکننده تجهیزات پانسمانی کشور است. وی از سال شصت و هشت فعالیت خود را در اصفهان شروع کرده است و تاکنون پنج طرح توسعه انجام داده که یکی از طرح ها در سال ۷۶ به بهره برداری رسیده است.

این شرکت چهار سال بعنوان واحد نمونه ملی برگزیده شده و عضو انجمن جهانی کیفیت و عضو سازمان کیفیت اروپا است.

 به عنوان یک تولیدکننده موفق بفرمایید که چطور می توان از تولید ملی حمایت کرد و این آرزو چگونه تحقق پیدا می کند؟

ابراهیم عالی پور: حمایت از کالای ایرانی در صنف ما یعنی برای تولید یک محصول جدید اینقدر برای مجوز و تاییدیه گرفتن درگیر نباشیم. زمانیکه قرار است یک محصول جدید تولید کنیم، برای مجوز گرفتن به سازمان صنایع، وزارت صنعت، صنایع غذا و دارو مراجعه می کنیم. این پروسه چند ماه تولید را به تاخیر می اندازد و ماهها سرمایه بلاتکلیف می ماند. باید این چند سازمان برای تایید مجوز به یک سازمان تبدیل شود.

متاسفانه عدم پرداخت بدهی ها از مراکز دولتی به شرکت ها مشکل دیگری است. قرار بود سی الی چهل و پنج روزه پول محصولات خریداری کرده را پس دهند، اما الان نزدیک به دو سال گذشته است و هنوز پولی پرداخت نکرده اند و حدوداً سی میلیارد از پول شرکت در دست مراکز دولتی است که ما را دچار چالش کرده است.

زمانیکه پول در چرخه تولید نباشد، واحد R&D اولین واحدی است که نیاز به بودجه دارد و زمانیکه بودجه نباشد از دانش روز دنیا عقب می ماند. اگر پولها به سرعت باز پرداخت شود ما بهتر می توانیم به جامعه خدمت کنیم.

 آیا کیفیت محصولات داخلی سبب نمی شود که مردم بیش از پیش به کالای ایرانی اعتماد کنند؟ این مستلزم چه مسائلی است؟

در درجه اول به عنوان یک مصرف کننده عرض کنم که برای بنده کیفیت محصول و بعد قیمت حائز اهمیت است. اولین دغدغه برای خرید کردن کیفیت است. تولیدکننده ها هم باید محصولی را تولید کنند که قابل رقابت با محصولات فعلی دنیا باشد و از لحاظ کیفی کم و کاستی وجود نداشته باشد.

متاسفانه خیلی از کارخانه ها محصولاتی را تولید می کنند که کیفیت لازم را ندارد اما من مدعی هستم که محصولات ما برابر با کیفیت جهانی و همطراز با محصولات خارجی است. با عرضه محصول با کیفیت توانسته ایم سوار بازار ایران شویم. محصولات تولیدی شرکت ما هم از لحاظ قیمت و هم کیفیت برای مصرف کننده مقرون به صرفه است.

 آیا شرکت های خصوصی توانایی این را دارند که محصولات با کیفیت تولید کنند تا بازار رقابت جدی تر شود؟ آیا ما قدرت مقابله با شرکت های مشابه خارجی را خواهیم داشت؟ بعضی مسئولین چندان امیدوار نیستند.

شاید کسی که می گوید ما توان رقابت نداریم دانش کافی هم نداشته است که چنین صحبتی می کند. اگر برای تولید هر محصول از دانش روز دنیا بتوانیم استفاده کنیم و خود را به روز نگه داریم و سرمایه گذاری در سطح واقعی قرار بگیرد ما می توانیم با هر شرکتی در دنیا مقابله کنیم. البته در بعضی از بخش های تخصصی ما هنوز نمی توانیم با کشورهای پیشرفته رقابت داشته باشیم.

راجع به تولید محصول در درجه اول باید تحقیق کنیم که آیا ما می توانیم آن محصول را با کیفیت جهانی تولید کنیم یا نه؟ می توانیم دانش را وارد کنیم یا از دانش بومی هم می توانیم بهره ببریم. اگر ما تمام این اطلاعات را جمع آوری کنیم می توانیم رقابت کنیم. ما راجع به محصولات تولیدی شرکت همیشه نگاهی به چشم انداز تولیدات کشورهای رقیب داریم اما این موضوع را هم اشاره کنم که ایران یک جزیره نیست که همه محصولات در ایران تولید و مصرف شود. این یک روش اشتباه است.

ما هر چقدر بخواهیم در این زمینه ثابت قدم باشیم باعث پس رفت بخش های قوی تر هم می شود و متاسفانه تمرکز از بخش های قوی تر برداشته می شود. ما باید این واقعیت را بپذیریم که در بعضی از زمینه ها محصولات ما حرف اول را در دنیا می زند و در بعضی از زمینه ها هنوز جای پیشرفت دارد. علم اقتصاد در دنیا یعنی اینکه تمامی جوامع با یکدیگر همکاری داشته باشند و هر کسی گوشه ای از کار را بگیرد که همه به یک پویایی برسیم.

 واردات چسب زخم بیش از هشتاد درصد بازارهای داخلی را تسخیر کرده است! آیا تصمیمی برای جلوگیری بی رویه این نوع کالا اندیشه شده است؟

شرکت ما سی الی سی و پنج سال است که گاز پانسمان را تولید می کند که هیچ تولیدکننده ای توان رقابت با ما را ندارد بخاطر اینکه نه تنها از لحاظ کیفی بلکه قیمتی هم با ما قابل مقایسه نیست. اما یکسال است که چسب زخم تولید می کنیم. اگر چسب زخم چینی یا هر کشور دیگری در بازار موجود است بخاطر کم کاری من تولید کننده است. باید چرخه تولید چسب زخم را افزایش دهم و اگر کیفیت من نسبت به آن تولید وارداتی نقص دارد باید برطرف شود که بتوانم رقابت کنم.

بسیاری از تولیدکننده ها می گویند باید جلوی واردات گرفته شود تا تولیدات پا بگیرد، اما من می گویم اگر هشتاد درصد بازار چسب زخم وارداتی است چون ما تولید نداریم. مشکل از من تولید کننده است، باید بیشتر سرمایه گذاری کنم و زحمت بیشتر بکشیم که جلوی واردات این محصول گرفته شود.

 یکی از عللی که چین بازار چسب جهان را در دست گرفته است بخاطر ارزان بودن است که حتی از آمریکا و انگلیس هم سبقت گرفته است.

تعرفه ها در تجهیزات پزشکی باید تغییر کند و کالا که در داخل تولید می شود را حمایت کنند. بازار را اینقدر باز نگه ندارند، و این نقصی بوده است که باید برطرف شود تا در مورد چسب زخم محصولات داخلی بتوانند بازار را در دست بگیرند.

 بحث داغ گرانی روزافزون ارز بر تولید کالا بی تاثیر نخواهد بود. تدبیر دولت این است که این امر باعث می شود که کسب و کار در داخل رونق پیدا کند؛ نظر شما چیست؟

اینکه افزایش قیمت ارز می تواند به تولید داخلی کمک کند بخاطر قیمت های تمام شده خارجی است. مثلاً شرکت ما که پنبه را با دلار چهار هزار تومانی از کشورهای ازبکستان، هند و… وارد می کرد الان باید با دلار پنج هزار تومان وارد کنیم. پس مواد اولیه گران می شود و باعث می شود که ما هم قیمت ها را افزایش دهیم پس تولیدات هم گران تر می شود که این توجیه اقتصادی ندارد و اشتباه است.

افزایش قیمت ارز فضایی را بر مملکت حاکم می کند که هم برای تولید کننده و هم برای مصرف کننده بسیار نگران کننده است. کشور چین هم چنین کاری کرد که قیمت ارز خود را نسبت به ارزهای بین المللی پایین تر نگه داشت و حالا می تواند صادراتش را افزایش دهد. آنها زیرساخت های اصولی دارند.

قیمت ارز لحظه به لحظه تغییر می کند و این وضعیت نگران کننده است و برای فعالان اقتصادی مشکل ایجاد می کنند زیرا نمی توانند برنامه ریزی بلندمدت داشته باشند. اگر ارز را یکدفعه چند برابر کنند و پنج الی ده سال دیگر متغیر نباشد بیشتر به فعالان اقتصادی کمک می کند تا این عدم ثبات در قیمت.

 این نامتعادل بودن بازار ضربه سنگینی هم به کارگر ایرانی می زند.

بله، تاثیرگذار است. تا زمانیکه سرمایه در چرخه تولید تزریق نشود نمی توانیم پاسخگو باشیم. سال گذشته حدوداً چهل الی پنجاه نفر از کارگران را اخراج کردیم و بخاطر نبودن بودجه کافی مجبور به خاموش کردن یکی از چرخه های تولید شدیم. نه توانایی خرید مواد اولیه را داشتیم و نه می توانستیم حقوق کارگران را به موقع پرداخت کنیم.

در چنین وضعیت اقتصادی هر فعال اقتصادی دچار چالش می شود. ان شاءالله که وضعیت حمایت از اقتصاد و تولیدکننده ها و حمایت از کالای ایرانی از حالت شعاری خارج شود و یک نگاه علمی به آن داشته باشیم تا واقعاً ممکلت اصلاح شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق