شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴

گفتگو با محمدرضا رییسی پیشکسوت صنف طلاسازی:

اصفهان قطب النگوسازی کشور است/ طلاسازی باید جزء صنایع دستی شناخته شود

پیشکسوت صنف طلاسازی گفت: برای حمایت از کارگر ایرانی طلاسازی را هم باید جزء صنایع دستی مطرح کنند. دو الی سه سال گذشته بود که بازار طلا را تعطیل کردند، اعتراض کرند، اما کسی گوش نکرد.

ندای اصفهان- نفیسه قاسمی:

بسته شدن و تعطیلی کارگاه های تولیدی نشان از یک فاجعه است؛ همچون سونامی که همه را در هم می پیچید و ناامیدی را بیش از پیش در جامعه گسترش می دهد. یکی از عللی که تولیدکننده ها برای بسته شدن کارگاهها به آن می پردازند، مالیات بر ارزش افزوده است. ما می خواهیم که تنها از کشورهای دیگر تقلید کنیم بی آنکه به زیرساخت ها و توانمندی های خود توجه کنیم.

محمدرضا رییسی با بیش از ۳۰ سال سابقه کار، یکی از بزرگترین طلاسازهای اصفهانی است که در سال حمایت از کالای ایرانی با وی به گفتگو نشسته ایم و از برخی مشکلات این صنف پرسش می کنیم.

***

– چه عواملی بازار طلا را دگرگون کرد و دیگر کمتر خانواده ها به سمت خرید طلا می روند؟

در درجه اول گران شدن طلا با ارز در ارتباط است. گران شدن طلا به نفع زرگرها نیست، خرید و فروش کم می شود و پول بسیار کمی برای تولیدکننده باقی می ماند و اصلی ترین عامل رکود بازار طلا مالیات ارزش بر افزوده است چرا که اصولی و قانونی نیست. نمی گویم در کشورهای دیگر چنین قانونی نیست، هست ولی اصولی و قانونی برخورد می شود.

زمانیکه در بازار طلا یک پول زیاد رد و بدل می شود و وارد حساب شخص می شود، نظر بانک و دارایی را به خود جلب می کند. اگر می خواهند که بازار طلا رونق بگیرد دولت باید مالیات بر ارزش افزوده را از روی همه تولیدات بر دارد.

– طلا را بعنوان کالای غیر ضروری و لوکس معرفی کردند و مالیات از خریدار دریافت می کنند. آیا این هم یکی از علل رکود بازار طلا نیست؟

-بله، زمانی بود که مغازه دار تنها پنج الی ده هزار تومان دستمزد برای هر گرم طلا دریافت می کرد ولی الان کارمزد هر گرم طلا را پنجاه الی شصت هزار تومان می گیرند و چند بار طلا خرید و فروش شود دیگر برای خریدار سودی ندارد و چرخش بازار کم شده است.

بگذارید مثالی بزنم: کسی که می خواست کارخانه سیمان سپاهان را بنا کند به فکر دویست سال بعد بود!؟ الان چطور است؟ آیا کسی دلسوز تولیدکننده و چرخه تولید است؟ آیا کسی دلسوز کارگرانی هست که بخاطر نبود تولید بیکار می شوند؟

– چرا طلای ایتالیایی وارد بازار شده است با وجود اینکه ایران ظرفیت بالایی برای تولید دارد؟ آیا دلیل رقابت بین تولیدکننده است؟

– در گذشته طلا را بصورت قاچاق از دبی وارد تهران می کردند و از طریق تهران به شهرهای دیگر هم پخش می شد. الان این کار را بصورت مخفیانه انجام می دهند. یک عده واسطه گر را دستگیر و جریمه های سنگین هم کردند. عده ای را هم زندانی کردند اما باز این سودجوها راه حل جدیدی پیدا کرده اند. طلای نیمه ساخته را از ترکیه و ایتالیا وارد می کنند و در تهران آدرس انحصاری شرکت خود را می زنند و به راحتی به شهرهای دیگر می فروشند.

– آیا دلیل خاصی برای قاچاق طلا وجود دارد؟ مثلاً بخاطر عیارش و نوع ساختش؟

– نه ربطی به عیار ندارد. اگر استاندارد چک کند و متوجه شود که عیار طلا مشکل دارد آن مغازه را پلمپ می کنند.

– اگر استاندارد نظارت می کند چرا مغازه دار به راحتی طلای ایتالیایی را معرفی می کند؟

– متاسفانه این را نمی دانم که چرا استاندارد در جریان این مسئله نیست! باید دولت با قاچاق مبارزه کند. اینکه طلا با دستمزد شصت هزار تومان به فروش می رسد و کارگر ایرانی بیکار است، این خیانت به کارگر ایرانی است.

اصفهان قطب النگوی ایران است؛ هیچ کجای دنیا هم نمی تواند النگویی را با این همه ظرافت و دقت تهیه و توزیع کنند. النگوی اصفهان در دنیا معروف است. حالا باز جای بسی خوشحالی است که النگو از خارج وارد ایران نمی شود. علتش این است که خارجی ها النگو دست نمی کنند.

– اما در بازار طلا از النگوی سعودی هم به مشتری معرفی می کنند؛ چطور می گویید که قاچاق النگو نداریم؟

– سعودی ها اصلاً طلا تولید نمی کنند و از ایران هم طلا نمی خرند، به دبی سفارش می دهند و ایتالیا برای آنها می سازد. عرب ها هم مثل ایران یکی از بزرگترین مصرف کننده های طلا هستند.

مجدد یک خیانتی هم در حق بازار طلا شد؛ یک سری سودجو در بازار اصفهان النگوی بیست و یک عیار را بیش از اندازه کلفت ساختند و از ایران خارج کردند. باید عوامل و این افراد سودجو دستگیر و با آنها برخورد قانونی شود.

_مقام معظم رهبری سالیان سال است که بر حمایت از تولید ملی تاکید دارند؛ شما بعنوان یک تولیدکننده بگویید که چرا وضعیت سامان پیدا نمی کند؟

– این صحبت مقام معظم رهبری درست و به جاست؛ حرف بسیار زیبایی زده اند و بنده هم اطلاع دارم که ایشان می خواهند که حمایت از کالای ایرانی حتما اتفاق بیفتد ولی باید نظارت بیشتر شود.

بخاطر دارم در شروع انقلاب، اطلاعات سخت با افراد معتاد و سودجو برخورد کرد. الان هم اطلاعات باید با قدرت جلو برود که وضعیت از این که هست بدتر نشود. باید برای حمایت از کارگر ایرانی طلاسازی را هم جزء صنایع دستی مطرح کنند. بخاطر دارم که دو الی سه سال گذشته بود که بازار طلا را تعطیل کردند، اعتراض کرند، اما کو گوش شنوا؟

کسانی که در مجلس هستند و نماینده مردم هستند باید به فکر مردم باشند. خیلی از کارگاهها و مغازه های طلاسازی ورشکسته شدند یا مغازه خود را بستند و کار را رها کردند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق