پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۲

فشارهای سیاسی در شهرداری اصفهان ادامه دارد؛

امیرحسین کمیلی مدیر خوش نام سازمان پسماند شهرداری تودیع شد +جزئیات

این تغییر مدیریت درحالی صورت می گیرد که سازمان پسماند شهرداری اصفهان جایگاه نخست را در کل کشور از آن خود کرده است. صحبتهای کمیلی در جلسه خداحافظی به برخی فشارهای سیاسی و بیرونی در این تغییر اشاره می کند

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، در هفته گذشته درحالی جلسه تودیع مهندس امیرحسین کمیلی از سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان برگزار شد که وی به اعتراف همگان کارنامه ای درخشان و تحول آفرین را از خود به جا گذاشته بود. این تغییر مدیریت که تعجب همگان را برانگیخت درحالی صورت می گیرد که سازمان پسماند شهرداری اصفهان جایگاه نخست را در کل کشور از آن خود کرده است.

گفتنی است کمیلی (متولد ۱۳۵۴) از فعالین فرهنگی و دانشجویی سابق، عضو گروه مشاورین جوان استاندار اصفهان در سال ۱۳۸۵ و عضو هیئت مؤسس و شورای مرکزی تشکل رویش نیروهای انقلاب اسلامی است.

در ادامه متن صحبتهای آقای کمیلی در جلسه تودیع را می خوانیم که در آن گزارشی از تحولات رخ داده در زمان مدیریت ایشان و جایگاه تاثیرگذار سازمان مدیریت پسماند اصفهان در کل کشور آمده است. صحبتهایی که در پایان به برخی فشارهای سیاسی و بیرونی در این تغییر و جایگزین شدن علی دهنوی اشاره می کند.

***

اللهم صل علی محمد و آل محمد؛ بسم الله الرحمن الرحیم

…البته در جلسات کاری بارها برای دوستان در چند بخش کلیاتی از وضعیت سابق سازمان مدیریت پسماند عرض کرده ام. سازمان مدیریت پسماند در سال ۹۴ در واقع یک ساختار سازمانی فرماندهی داشت که یک نفر در راس و همه به صف بودند، یعنی ساختار تشکیلاتی خاصی وجود نداشت.

آن موقع حدود ۱۳۳ نفر نیرو در سازمان وجود داشت که ۲۰ نفر نیروی روزمزد و حدود ۱۰۰ نفر در کارخانه مشغول فعالیت بودند و مجموع فعالیت و وظیفه ای که به عهده سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان بود اداره کارخانه کود عالی ایران بود. از کل وظایفی که در قانون مدیریت پسماند برای سازمان در نظر گرفته شده بود فقط اداره کارخانه کود آلی ایران به عهده سازمان گذاشته شده بود و با ۱۳۳ نفر نیرو این فعالیت انجام می گرفت.

مشکلات مالی و فنی در سال ۹۴

چشم اندازی وجود نداشت، ساختار سازمانی تقریباً نبود، حدود بیش از ۶۰% نیروها تحصیلاتشان زیر دیپلم بود، از لحاظ بدنه کارشناسی و نیروی انسانی واقعاً سازمان ضعیف بود، وضعیت مالی به شدت بغرنج و بحرانی بود طوری که ما در ماه های اول مجبور بودیم از سازمان های دیگر که همکارمان بودند برای پرداخت حقوقمان قرض بگیریم. چند مدتی هم حساب هایمان به دلیل بدهکاری مالیاتی مسدود شد.

وضعیت کیفیت کاری که انجام می گرفت، کودی که تولید می شد، به دلیل اینکه از لحاظ فنی خوب فرآوری نمی شد و عملیات هم زدن یا ترنینگ به طور کامل انجام نمی گرفت پس شاخص های پارامترهای غیر استانداردش فوق العاده بالا بود؛ مثلاً شاخص آمونیوم به نیترات که باید حدود ۵ یا زیر آن باشد حدود ۶۰ بود. معمولاً در آن محصول بوی نامطبوع و حشرات موذی بسیار اذیت می کردند این هم به همین دلیل بود که هم زدن و ترنینگ از لحاظ فنی خوب انجام نمی گرفت.

اخد گواهی ISO در سال ۹۵

به هر حال توفیق خدمتگزاری ایجاد شد و اولین کارهایی که انجام گرفت چون به نظر بنده مهم ترین سرمایه هر مجموعه ای نیروی انسانی متخصص و کارآمد و شایسته آن مجموعه است، سعی شد در ارتباط با نیروی انسانی یک ساختار جدید تعریف شود، چارت تشکیلاتی تعریف شد، چشم اندازی اخذ شد، استراتژی و اهداف تدوین شد و به جایی رسید که ما در اواخر سال ۹۵ توانستیم ISO خودمان را بگیریم که در واقع اولین سازمان مدیریت پسماند در کل کشور بودیم که موفق به اخذ ISO گشت.

در کنار این قضیه همان طور که در ابتدای کار عرض کردم تشکیل یک تیم قوی متخصص کارشناس برای راهبری مسئولیت های مهمی است که در قانون به عهده سازمان مدیریت پسماند گذاشته شده است. سازمان مدیریت پسماند در سال ۹۴ توانایی پذیرش مسئولیت هایش را نداشت و بنده الان اینجا از آقای دکتر نوروزی شهردار اصفهان خواهش می کنم و آقای دکتر دهنوی هم ان شاء الله پیگیری می فرمایند که مسئولیت های سازمان مدیریت پسماند به طور کامل به آن داده شود و این سازمان الان توانایی پذیرش آن مسئولیت ها را دارد.

مدیریت یک پارچه برای رفع مشکلات نیاز است

مدیریت یک پارچه پسماند باید تحقق پیدا بکند تا به اهدافی که تعریف شده است بتوان رسید؛ از جمع آوری، آموزش، حمل و نقل تا امحاء. اگر فقط صرفاً امحاء باشد ما با مشکل مواجه می شویم، الان مشکل پسماند روزمان که در گردنه زینل با آن مشکل داریم و جناب قاسمی در جریان هستند به همین علت است.

ساختاری که با عنایت خداوند متعال ایجاد شده این ظرفیت را دارد که در حال حاضر همه مسئولیت هایش را برعهده بگیرد و مجموعه سازمان مدیریت پسماند الآن برخلاف قبل با ۹۹ نفر نیرو فعالیت می کند که اینها بیش از ۶۰% تحصیلاتشان بالای لیسانس و نیروی تخصصی هستند.

نیروهای مازاد رفتند و نیروهای تخصصی آمدند

نیروهای زیادی که رفتند به خاطر مشکلات مالی بود که در بیلان صورت های مالی سال ۹۴ و تراز سال ۹۴ بودجه مصوب سازمان مدیریت پسماند ۱۹ میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان بوده که تحققش حدود ۶۰% معادل ۱۲ میلیارد تومان بوده و هزینه هایش ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است. در همان سال ما مجموعاً ۵ میلیارد تومان بدهکاری داشتیم و ۲ میلیارد تومان مطالبات و حساب ها هم خالی بود.

یکی از اولین تصمیماتی که گرفته شد و هیئت مدیره وقت هم تایید کرد این بود که حدود ۱۵ دستگاه ماشین های جمع آوری پسماند خشک داشتیم که یک مجموعه عریض و طویل را باید برای تعمیرات و نگهداری ایجاد می کردیم که هزینه زیادی داشت و بازدهی کامل را نداشت و یک بخش از بدهکاری ها برای هزینه خرید همان دستگاه ها بود. آن ها به سازمان خدمات موتوری واگذار شد که حدود ۳۰ نفر نیروی راننده اینطوری آزاد شد و البته همه به سازمان خدمات موتوری و جاهای دیگر معرفی شدند.

واگذار کردن به بخش خصوصی

۵۰% حمل و نقل داخل سازمان را به بخش خصوصی واگذار کردیم و اینجا هم ۱۰-۸ نفر نیروی دیگر آزاد شدند، این تعداد نیرو عموماً زیر دیپلم و غیر متخصص بودند که در ازای آن فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی و فناورانه در سازمان مدیریت پسماند شروع شد که تا قبل از آن هیچ ارتباطی به سازمان مدیریت پسماند شهرستان اصفهان نداشت.

یک تیم متخصص کامل، با دقت انتخاب شدند و فعالیت های تحقیقاتی- پژوهشی و عملیاتی در ارتباط با امحای پسماندها در این تیم شروع به فعالیت کرد. ما در همان موقع قراردادهایی داشتیم که حتی مناقصه اش هم برگزار شده بود و جلو رفته بود اما به دلیل اینکه مطالعاتش کامل انجام نگرفته بود متوقف شد و قرار شد که مطالعات کامل بشود. این ها داستانش خیلی طولانی است که من مختصرش بکنم و وقت دوستان را زیاد نگیرم.

عرضم این بود الان ۹۹ نفر نیرویی که سازمان دارد بیش از ۶۰% شان تحصیلاتشان بالای لیسانس هست، ۱۳۳ نفر نیرویی که سازمان در سال ۹۴ داشت بیش از ۶۰% شان تحصیلاتشان زیردیپلم بود. اینکه بنده عرض می کنم ساختار سازمان الان توان پذیرش مسئولیت های خودش را به طور کامل دارد به این جهات است که هم کوچک سازی و هم توانمندسازی شده و این ها دوره های آموزشی مختلف دیده اند.

یکسان سازی حقوق کارکنان انجام گرفت/ مزایای رفاهی برقرار شد

در همان سال بحث های مالی را عرض کردم که حقوق های معوق وجود داشت و در کارگرهای کارخانه حقوق زیر یک میلیون تومان و حدود یک میلیون تومان داشتیم که با طرح جبران خدمتی که در سازمان پیاده سازی شد الان کارگرهای ما حقوق زیر دو میلیون تومان ندارند.

یکسان سازی حقوق انجام گرفت؛ بعضی از پرسنل قراردادهایشان سازمانی بود و دو نفر کارگر که کنار هم کار می کردند آن یکی که سازمانی بود سختی کار داشت حقوقش هم دو برابر آن فردی بود که استخدام شرکتی بود و فرد شرکتی سختی کار نداشت. حقوق ها که یکسان سازی شد سختی کار هم برای پرسنل شرکتی مصوبه اش در سال گذشته اخذ شد یعنی هرگونه تبعیضی که وجود داشت برداشته شد.

کل مزایایی که پرسنل سازمان مدیریت پسماند دریافت می کردند ۳ ماه یک بار ۱۰ کیلو برنج و ۵ کیلو مرغ بود که از ما مطالبه می کردند، در یکسان سازی کل مزایایی که در شهرداری اصفهان برای کارگران اختصاص پیدا می کرد برای پرسنل سازمان مدیریت پسماند هم اختصاص پیدا کرد به علاوه رفاهیاتی که اصلاً وجود نداشت مثل ویلای چادگان، مشهد و اینطور موارد اصلاً وجود نداشت و الحمدلله به لطف خدا الان این ها همه برقرار شده و بنده این را ادعا می کنم که همه پرسنل از همه این موارد حداقل یک بار استفاده کرده اند.

وام قرض الحسنه از بانک مهر ایران و بانک قرض الحسنه رسالت تا حالا سرجمع بیش از یک میلیارد و ششصد میلیون تومان به کلیه پرسنل از کارگر گرفته تا معاون و مدیر اخذ وام و دریافت وام داشته اند.

تخریب های بیرونی به دلیل پرکاری سازمان

این اتفاقاتی بوده که قبلاً اصلاً انجام نمی گرفته و الان دارد انجام می گیرد. البته هر وقت هر جایی کاری بشود حمله به آن زیاد می شود. الان آزمایشگاه سازمان مدیریت پسماند معتمد محیط زیست اصفهان هم شده است برای اینکه برای اولین بار در سال ۹۶ شکایتی که محیط زیست شهرستان اصفهان از سازمان پسماند کرده بود به دلیل آلایندگی ها و شیرابه و این مسائلی که مطرح می کردند برای اولین بار سازمان مدیریت پسماند اصفهان تبرئه شد.

به هر حال منابع درآمدی جدید سعی شد که تحکیم شود و منابع درآمدی قدیم تقویت شود. موضوع پسماند عفونی که همیشه یکی از معزلات شهرداری اصفهان بوده است با مجموعه پزشکان اصفهان به طور کامل حل شد، چون همیشه «کی بود کی بود من نبودم» بود که به عهده این و آن می انداختند و همیشه هم شهرداری محکوم بود که انجام بدهد. با تعرفه جدیدی که مصوبه شورای شهر را گرفت به طور کامل معزل برطرف شد، با بهترین کیفیت و با دریافت هزینه از تولید کننده این اقدام دارد انجام می گیرد.

اینکه می گویم بهترین کیفیت به اذعان مدیرکل سابق محیط زیست استان اصفهان آقای حمید ظهرابی در مدیریت پسماند است که ایشان گفتند بهترین کاری که در کل کشور در حال انجام است در رابطه با پسماند عفونی در اصفهان انجام می گیرد.

عرضم این است که به هر حال مجموعه این فعالیت ها به لطف خدا با همکاری یک تیم کاری و متخصص انجام گرفت. تاکید می کنم که کار هیچ وقت فردی نبوده و نخواهد بود، یک تیم کامل بحمدالله همراهی کردند و یکی از الطاف خداوند به بنده در این مدت این بود که یک تیم خیلی خوب در کنار بنده قرار گرفت.

سازمان پسماند اصفهان در زمینه موضوعات فناوری و پژوهشی به جایی رسیده است که الان مشاور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است، مشاور دفتر اداره کل هماهنگی خدمات شهرداری های کل کشور هست، مشاور معاونت فنی سازمان انرژی های تجدیدپذیر هست، و در کشور موردی در ارتباط با مدیریت پسماند نمی شود که بخواهند رویش صحبت کنند و مذاکره کنند و شهرداری اصفهان را دعوت نکنند.

مطالعات تاثیرگذار کشوری

مجموعه مطالعات ما، مجموعه مدیریت پسماند را به جایی رسانید که در سال ۹۴ که در کل کشور استراتژی وزارت کشور خرید ۱۰ تا ۱۵ زباله سوز هزار تنی مخلوط سوز بود برای اینکه از شر پسماند کل کشور در کلان شهرها و شهرهای شمالی راحت بشوند، تغییر پیدا کرد.

در ابتدای سال ۹۶ با اجلاسی که در اصفهان برگزار شد به استراتژی که اصفهان تدوین کرده بود در ارتباط با اینکه ما باید بخش آلی و غیرآلی پسماند را از یکدیگر تفکیک کنیم و بخش آلی پسماند جداگانه مدیریت شود و بخش غیرآلی جداگانه، آن هم یک شاه کلید دارد اینکه تمام مشکلی که در کشور ما الان وجود دارد بحث آب است و همه فرآیندهای غیر از این فرآیند هاضم و RDF ای که تدوین شده است نیاز به مصرف فوق العاده زیاد آب دارد و این یک معزل بزرگ است.

تشکر که این مسئولیت را از روی دوش بنده برداشتند

به هر حال بنده در نهایت از همه عزیزان تشکر می کنم و عذرخواهی می کنم، بنظرم می آید که تقریباً آخرین جلسه ای است که می توانستم بعضی از صحبت ها را انجام دهم و برای اولین بار هم بود که بخشی از این صحبت ها را در یک جلسه عمومی عرض می کردم.

برای دوست عزیزمان جناب آقای دکتر علی دهنوی آرزوی توفیق و موفقیت دارم ان شاء الله که بتوانند این مسئولیت را که بار بسیار سنگینی هست همان طور که در سابقه شان هست، این را هم به خوبی به پایان برسانند.

در پایان یک مطلبی را عرض کنم که به بنده گفته شده که به دلیل فشارهایی که بوده باید تغییرات انجام بگیرد و یک سری از تغییرات ناگزیر است! درست هم هست که یک سری از تغییرات ناگزیر است، البته دوستان همه شخصاً به بنده لطف داشتند و من از همگی تشکر می کنم به خاطر همدردی که در فقدان پدر بزرگوار بنده کردند، از جناب شهردار گرفته تا همه عزیزانی که الان هم در جلسه حضور دارند.

بنده تشکر می کنم از همدردیشان و فکر می کنم که حتماً مسئله شخصی نبوده و احتمالاً به هر حال فشارهای سیاسی نه فقط بوده شاید فشارهای بیرونی دیگری هم بوده به جهات مختلفی که افرادی به ما مراجعه می کردند برای کارهای سرمایه گذاری و زباله سوز و غیره و مقاومت ما را می دیدند.

امیدوارم که به هر حال مجموعاً دوستان بتوانند موفق بشوند در اموری که به عهده شان هست و تشکر می کنم از همه عزیزانی که فشار آوردند در این قضیه، تشکر می کنم از جناب آقای شهردار که به بنده اعتماد نکردند و بار این مسئولیت را از روی دوش بنده برداشتند. خیلی ممنون هستم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق