یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۳
گفتگو با حجت الاسلام سید روح الله ابراهیمی پور
 ما می توانیم را «مسئولین» معنا کنند/ دولت در حمایت از کالای ایرانی دچار تنبلی و کم کاری است   

مسئولین ما عده ای ثروتمند هستند که در کنار ارتقاء ثروت خود به دنبال دغدغه های مردم هستند که این دو با هم همخوانی ندارد. وزیری که برای جراحی به خارج از کشور می رود نشان دهنده چیست؟ اینکه مدیران ما فکور و نوآور نیستند

ندای اصفهان- نفیسه قاسمی:

کسی می داند که چرا ما خودباوری نداریم؟ وقتی صحبت از اعتماد به کالای ایرانی مطرح می شود باز بحث همیشگی بی کیفیت بودن خودروها به دایره میدان کشیده می شود اما هیچگاه کسی از خودرو آریانا ساخت جمشید آرین حرفی به میان نمی آورد که چرا خوردویی که با مشابه خارجی خود رقابت می کرد، حمایت نشد!

موضوع داغ این روزها حمایت از کالای ایرانی است که در این خصوص پای صحبت های حجت الاسلام سید روح الله ابراهیمی پور نشسته ایم. وی در کنار شغل شریف معلمی در عرصه فرهنگی و هم در تولید چای و دمنوش به مردم خدمت می کند.

***

ندای اصفهان: تاکید مقام معظم رهبری بر حمایت از «تولید داخلی» چگونه محقق خواهد شد؟

روح الله ابراهیمی پور: نکته اصلی کیفیت کالای ایرانی است. تولیدکننده می تواند به خریدار اعتماد دهد. تولید کننده، توزیع کننده، فروشنده و خریدار در کنار هم یک حلقه جدا نشدنی را تشکیل می دهند.

باید این چهار گروه به یکدیگر اعتماد کنند ولی متاسفانه در کشور ما تا حدودی این اعتماد کمرنگ شده است که دلایل متعددی دارد از جمله کالای وارداتی، ضعف های سیستمی و رقابت های ناسالم بین تولیدکننده ها که این اعتماد از بین می رود و دیگر تولید کننده میل به این ندارد که کالای با کیفیت تولید کند و خریدار هم به کالای داخلی اعتماد نمی کند.

ندای اصفهان: شما مبحث رقابت ناسالم را مطرح کردید، چگونه این فضا ایجاد می شود؟

– رقابت ناسالم از آنجایی شروع می شود که مردم به دنبال ارزانی هستند نه محصول با کیفیت، تولیدکننده هم تنها به فکر قانع کردن مردم است و بقیه تولیدکننده ها هم کپی برداری می کنند. از طرفی بسته بندی جذاب در کل دنیا یکی از عوامل اصلی فروش کالا به شمار می رود؛ تولیدکننده جنس بی کیفیت را در بسته بندی جذاب به مشتری عرضه می کند، در این میان بازاریاب ها و فروشنده ها هم نقش بسزایی را ایفا می کنند.

بعنوان مثال: بازاریاب به فروشنده می گوید اگر چای شرکت ما را بفروشید علاوه بر اینکه روی هر کارتون چای سی درصد تخفیف دارد یک کارتون  هم رایگان به شما می دهیم. خوب فروشنده هم تمایل پیدا می کند که کالای بی کیفیت این شرکت را بفروشد چون برایش سودآور و پول ساز است. خریدار هم یک کالای بی کیفیت ایران را با کالای خارجی مقایسه می کند و ترجیح می دهد که کالای خارجی خریداری کند.

ندای اصفهان: چرا در کشور ما قیمت ها سال به سال ترقی پیدا می کند بی اینکه کیفیت محصول تغییری پیدا کند؟

– نظارت ضعیف است و گاهی مواقع هم اصلاً نظارتی وجود ندارد. همین عوامل باعث می شود که کیفیت کاهش پیدا کند. مثلاً نان گران می شود ولی کیفیت افزایش پیدا نمی کند و هر سال این مسئله را به چالش می کشند. مردم هم که نمی توانند هر دفعه برای گرانی ورود پیدا کنند و خود را درگیر کنند مجبور هستند که بسوزند و بسازند و سکوت کنند.

تنها کسانی که می توانند تاثیرگذار باشند مسئولین هستند. سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده، اداره تجارت و صنعت و استاندارد، تنها این ارگانها هستند که می توانند کاری انجام دهند. مقام معظم رهبری فرمودند: «مسئولین کاری را که باید پیگیری کنند را پیگیر نمی شوند.» این وسط مردم متضرر می شوند و کیفیت ارتقا پیدا نمی کند.

ندای اصفهان: ما چگونه می توانیم از کارگر ایرانی حمایت کنیم؟

– مجلس می تواند در این موضوع خدمت بزرگی به جامعه کند. بجای اینکه وام های کلان دهد، بصورت میدانی از تولیدات اقتصادی کوچک، کارهای خانگی و کارگاههایی که به آن توجه نمی شود حمایت کند. در اصل از کارگر ایرانی حمایت کرده است. حس ارزشمند بودن به کارگر ایرانی دهد.

موضوع مهم دیگر جلوگیری از فعالیت های کارگران خارجی است که تنها افغانی های غیر مجاز هم نیستند. متاسفانه در کارخانه ها و کارگاهها متعدد از کارگران خارجی استفاده می کنند بدون اینکه ردپایی از خود به جا بگذارند. بیمه نمی شوند و کارهای سخت را انجام می دهند و دیده می شود که در بعضی موارد بخاطر کارهای سختی که انجام می دهند حقوقشان از یک کارگر ایرانی بیشتر است.

حداقل ورود دولت می تواند این باشد که آن کارگر را دستگیر و به کشورش برگرداند. مجلس باید به عملکرد این کارگران بنحوی نظارت کند. قوانین نقض شده باید اصلاح و از نو نوشته شود.

ندای اصفهان: دولت مطرح کرد که افزایش قیمت دلار حمایت از تولیدکننده است و آن برای بهبود فضای کسب و کار لازم است. این مسئله در حالی است که ما اصلاً ثبات اقتصادی نداریم. چه استدلالی راجع به این موضوع دارید؟

– لزوماً به این معنا نیست؛ با افزایش قیمت دلار جنس خارجی هم به تبع گران خواهد شد اینجا می توان گفت جنس ایرانی می تواند رقابت کند اما نه در همه حوزه های اقتصادی.

همه کالاهای وارداتی مصرفی نیستند، بعضی از شرکت ها سرمایه خود را وارد می کنند که با گران شدن دلار مواد اولیه شرکت ها هم گران می شود و قیمت تمام شده آن کالا هم گران تمام می شود. پس این موضوع از اصل منتفی است.

ندای اصفهان: مسئولین هنوز به خودباوری نرسیده اند؛ بعضی هم علنی راجع به کالای ایرانی انتقاد می کنند و می گویند: ما بجز آبگوشت بزباش توانایی رقابت در هیچ صنعتی را نداریم. این موضوع تا چه اندازه صحت دارد؟

– متاسفانه این نگاه در بدنه این دولت هست. مقام معظم رهبری به این موضوع اشاره کردند: که «یکی از موانع شکل گیری اقتصاد همین مسئولین هستند. آنها که باید نگاهشان به داخل و اقتصاد مقاومتی باشد، نگاهشون به خارج از کشور است.»

مقام معظم رهبری فرمودند: «مسئولین به دنبال این بودند که از صندوق بین المللی پول وام بگیرند که من اجازه ندادم.» مشکل ما مسئولین هستند که نگاه خودباوری ندارند.

ندای اصفهان: زمانیکه بحث افزایش کیفیت کالای ایرانی پیش می آید عده ای مبحث خودرو را پیش می کشند که با چند دهه تلاش نه تنها پیشرفتی نداشته ایم بلکه عقب گرد هم داشته ایم. چرا بحث خودرو هنوز مسئله ساز است؟

– بخاطر بی توجهی است. ما در کشوری زندگی می کنیم که در صنعت موشک سازی جزء نفرات اول دنیا هستیم یا موتور ماهواره را در داخل تولید می کنیم. مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر تاکید کردند: «مهمترین چالش کشور ما یک چالش ذهنی است.» حضرت آقا تاکید کردند بر اعتماد و تکیه بر نیروی انسانی در کنار تکیه بر منابع طبیعی و اینکه ما یک ثروت عظیم انسانی داریم که همان نوجوانان و جوانان هستند.

مسئله دیگر که مقام معظم رهبری بر آن مبادرت می ورزند فرزندآوری است که با داشتن نیروی جوان می توان به جلو حرکت کرد. دولت بعد از برجام بجای اینکه بر علم و تکنولوژی داخلی تکیه کند و از نو شروع کند به دنبال وارد کردن خوردو از کشورهای دیگر است. در زمینه خودروسازی عده ای مافیا هستند که قطعاً با افزایش کیفیت خودرو آنها متضرر می شوند و می گویند اگر فشار به صنعت خودروسازی وارد کنید هزاران کارگر بیکار می شوند در صورتیکه اینطور نیست. مگر جمشید آرین نبود که خودرو برقی خود را به نشانه اعتراض در آب انداخت؟

مسئولین دچار تنبلی و کم کاری هستند. مسئولین ما عده ای ثروتمند هستند که در کنار ارتقاء ثروت خود به دنبال دغدغه های مردم هستند که این دو با هم همخوانی ندارد. وزیری که برای جراحی به خارج از کشور می رود و می گوید این عمل را تا هفتاد سال آینده در ایران نمی توانند انجام دهند و کمتر از یک ماه این جراحی در ایران انجام می شود نشان دهنده چیست؟ اینکه مدیران ما فکور و نو آور نیستند.

ندای اصفهان: شما که تولیدکننده دمنوش و چای  هستید، چرا با این حجم گسترده تولید چای در ایران هنوز ما از کشورهایی مانند هند چای وارد می کنیم؟

– دو موضوع اینجا مطرح می شود؛ بخشی به فرهنگ ما برمی گردد، بخشی دیگر  اینکه ذائقه مردم تغییر کرده است. نمی گویم که نمی توان ذائقه مردم را تغییر داد، هم فرهنگ و هم ذائقه را می توان تغییر داد.

دو راهکار اساسی مطرح می شود؛ یکی اینکه کیفیت چای و دمنوش ها را بالا ببریم و زیبا و شکیل بسته بندی کنیم، مسئله مهمتر اینکه مسئولین باید گام اول را بردارند. بعنوان مثال در دولت قبل نوشابه را در ادارات ممنوع کردند و حتی برای فاکتورهای خرید نوشابه هم پولی پرداخت نمی شد. مجبور شدند از دوغ استفاده کنند و حتی مصرف قند را هم در ادارات ممنوع کردند که موضوع صنایع خرما مطرح شد.

باید مسئولین اقدام جهادی و حمایتی از کالای ایرانی انجام دهند. اگر استفاده از دمنوش و چای ایرانی در مراکز دولتی شروع شود تحول بسیار خوبی اتفاق خواهد افتاد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز