ندای اصفهان

کوهکن: واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند ممنوع شود

کدخبر: 94815
۵ فروردین ۱۳۹۷ در ساعت ۶:۳۴ ب٫ظ

به گزارش ندای اصفهان،محسن کوهکن با اشاره به نامگذاری سال جاری توسط مقام معظم رهبری با عنوان “حمایت از کالای ایرانی” اظهار داشت: در سال‌های گذشته وقتی مقام معظم رهبری شعار اقتصاد مقاومتی را مطرح فرمودند در مواردی تصریح کردند که این امر برنامه‌ای یک ساله و یا کوتاه مدت نیست.

وی افزود: اگر به مجموعه شعارهای سال که در بخش اقتصادی وجود دارد و حتی مواردی که به نوعی به فرهنگ عمومی بازمی‌گردد و مقام معظم رهبری به آنها اشاره کرده‌اند نگاه کنیم می‌بینیم که همانند تکه‌های یک پازل بوده و در بخش‌هایی از این پازل مستقیماً خطاب به کارگزاران بوده و بخش‌هایی مردم و کارگزاران مورد خطاب قرار گرفته‌اند، در قسمت‌هایی نیز خطاب معظم‌له به مردم شریف میهن اسلامی بوده است.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر مجموعه این سخنان راهبردی جمع‌آوری و مورد توجه قرار گیرد یک نتیجه دارد خروجی آن است که ملت ایران با اتکا به توانمندی‌های خود تمام قد ایستاده‌ است و از دانش دیگران با بومی‌سازی استفاده کرده و در جهت توسعه و پیشرفت مملکت قدم‌های کارشناسی برداشته است و توجه به این مهم بسیار اهمیت دارد.

وی ادامه داد: شعار سال 1397 که با عنوان حمایت از کالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده در دل خود بحث حمایت از تولید داخلی نیز نهفته است. چراکه اگر بنا باشد از کالای ایرانی حمایت شود در مرحله نخست این کالا باید تولید شود در نتیجه حمایت از کالای ایرانی، حمایت از تولید کالای ایرانی نیز هست.

کوهکن با بیان اینکه حمایت از کالا یک بُعدی نبوده و دارای ابعاد مختلفی است، گفت: تولید کننده ما باید بداند زمانی که از کالای تولید شده او حمایت می‌شود یک حمایت، حمایت حاکمیتی است که با آنچه مقام معظم رهبری فرمودند سه قوه و حاکمیت اساس کار و تصمیمات خود را باید بر حمایت از کالای ایرانی بگذارد.

وی بیان کرد: تولید کننده باید به این مهم توجه جدی داشته باشد که تداوم این حمایت باید منجر به آن شود که مصرف کننده داخلی ریل مصرف کالاهای مورد نیاز خود را کاملاً بر روی استفاده از کالاهای تولید داخل قرار دهد. این مهم تحقق صددرصدی پیدا نخواهد کرد مگر آنکه تولید کننده از نظر کیفیت و قیمت تمام شده به سمت و سویی حرکت کند که جاذبه خود را برای مردم داشته باشد.

نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این نکته مهم و حائز اهمیتی است که کالای ایرانی دارای قیمت مناسب و کیفیت در حد قابل قبول باشد و در اینجا مسئولیتی برای دستگاه‌های نظارتی ایجاد می‌شود. چرا که وقتی قرار است ما از کالای ایرانی حمایت کنیم اگر کسی کالای بی‌کیفیت تولید کرد و قصد سوء استفاده از حمایت نظام در این حوزه را داشت و آن کالا را تولید و به بازار عرضه کرد هم به خود و هم به برند و کالای ایرانی ضربه زده است و این مهم نیازمند نظارت کامل است.

وی افزود: ما کشور چین نیستیم که در بخش تولید مطرح کند که من سفارش صادرات گرفته و هر آنچه که از نظر کیفیت سفارش داده شد آن را تولید می‌کنم. کشورهای دیگر در دنیا برای صادرات کالاهای خود دارای استاندارد هستند و کمپانی معروفی که در حوزه خودروسازی برند جهانی دارد قیمت تولیدات این کمپانی نیز قیمت بالاتی نیز نسبت به دیگر خودروها دارد.

کوهکن گفت: این کمپانی به هیچ عنوان حاضر نبوده که استانداردهای خود را کاهش دهد چرا که برای آنها برند از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است اما در کشور چین این گونه نبوده و آنها معتقد هستند هر آنچه که مشتری سفارش می‌دهد آن را تولید کنیم و برای آنها اهمیت ندارد کالای تولیدیشان یک بار مصرف بوده و یا اینکه چندین سال مصرف کننده از آن محصول استفاده کند.

وی تصریح کرد: ما اگر قرار است در دو بخش تولید داخلی و تولید برای صادرات موفقیت لازم را کسب کنیم، باید سیاست‌های کلان، حمایت از کالای داخلی باشد و ابعاد مختلف آن نیز  مورد توجه قرار گیرد. بدان معنا که دستگاه‌های نظارتی باید هدایت، نظارت و در صورت نیاز برخورد را در دستور کار قرار دهند تا کیفیت تولیدات کاهش پیدا نکند و آسیب به برند ایرانی وارد نشود.

نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کالایی که در کشور تولید می‌شود نباید وارد شود، بیان کرد: همچنین باید برای مصرف کننده اعتماد سازی کرده و قیمت تمام شده کنترل و هزینه‌های اضافی را اصلاح کرده تا به صورت طبیعی با حمایت حاکمیت، افزایش ارتقای کیفیت و کاهش قیمت تمام شده توسط تولید کننده به سمت و سویی حرکت کنیم که مصرف کننده با میل و رغبت کالای ایرانی را بر هر کالای دیگر ترجیح دهد.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

برچسب‌ها: , , ,